Σιχ Τσου ή Μαλτεζάκι;


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@Hlianna Το καταλαβαινω αυτο που λες, και στην περιπτωση σου μαλλον και εγω το ιδιο θα εκανα. Ομως, οπως ειπες και μονη, οταν ειχες την δυνατοτητα, διατηρησες το τριχωμα για αρκετο καιρο. Και δεν ξεκινησες με αυτο το σκεπτικο: "elpinor, θα τα συστηνες σαν σκυλια βασει της εμπειριας σου; απ'οσο εχω δει και εχω ακουσει μου τα παρουσιασαν ως ιδανικα. δεν γαυγιζουν, δεν μαδανε, δεν θελουν πολλες βολτες" φανταζομαι, οπως η βασιλικη. εγω γι αυτο το ειπα πιο πολυ αυτο με το τριχωμα. γιατι αν και εγω νομιζα πως το ιδανικο σκυλι δεν γαυγιζει, δε μαδαει και δε θελει πολλες βολτες, θα ειχα παρει ενα.... γατι. η ενα λουτρινο. και γενικα ειναι κριμα ρε γαμωτο να βλεπεις σκυλια που εχουνε μακρια τριχα να ειναι σαν ξυρισμενες κοτες... δε ξερω, μου χτυπαει ασχημα στο ματι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
κριμα ρε γαμωτο να βλεπεις σκυλια που εχουνε μακρια τριχα να ειναι σαν ξυρισμενες κοτες... δε ξερω, μου χτυπαει ασχημα στο ματι
Το μαλλί των γιορκιων μακραίνει σαν το ανθρωπινο και μαδαει σαν το ανθρώπινο.
Εάν το αφήσεις δηλαδή ακουρευτο ξεπερνάει ακόμα και το ύψος του σκύλου και άμα θες ακόμα και παραπάνω. Δεν υπάρχει όριο δηλαδή.
Όσο πιο μακρύ το αφήνεις, τόσο αυξάνει η περιποίηση που χρειάζεται αλλά και η ταλαιπωρία του σκύλου. Γιατί όπως καταλαβαίνεις ενα τρίχωμα μακρύ σε έναν σκύλο 25 εκατοστών, δυσκολεύει στην καθημερινότητά του, τον ίδιο τον σκύλο. Μπλέκεται στο μαλλί του, πατάει τα μουστάκια του, τρώει τα μουστάκια του, λερώνεται ασύστολα και φαντάσου τι κάνει ένα αγοράκι στο κατουρημα.

Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αφήσεις μακρύ μαλλί, εκτός αν το γουστάρεις και είσαι διατεθειμένος να υποστείς όλα τα επακόλουθα ή εάν πάει ο σκυλος σε εκθέσεις όπου εκεί είναι άλλη ιστορία.

Για αυτο κουρευεται τακτικά σε μήκη τέτοια που να βολεύουν και σκύλο αλλά και ιδιοκτήτη. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά (και πολύ όμορφα) κουρέματα που μπορείς να κάνεις, χωρίς να είναι γουλί ο σκυλος.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το μαλλί των γιορκιων μακραίνει σαν το ανθρωπινο και μαδαει σαν το ανθρώπινο.
Εάν το αφήσεις δηλαδή ακουρευτο ξεπερνάει ακόμα και το ύψος του σκύλου και άμα θες ακόμα και παραπάνω. Δεν υπάρχει όριο δηλαδή.
Όσο πιο μακρύ το αφήνεις, τόσο αυξάνει η περιποίηση που χρειάζεται αλλά και η ταλαιπωρία του σκύλου. Γιατί όπως καταλαβαίνεις ενα τρίχωμα μακρύ σε έναν σκύλο 25 εκατοστών, δυσκολεύει στην καθημερινότητά του, τον ίδιο τον σκύλο. Μπλέκεται στο μαλλί του, πατάει τα μουστάκια του, τρώει τα μουστάκια του, λερώνεται ασύστολα και φαντάσου τι κάνει ένα αγοράκι στο κατουρημα.

Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αφήσεις μακρύ μαλλί, εκτός αν το γουστάρεις και είσαι διατεθειμένος να υποστείς όλα τα επακόλουθα ή εάν πάει ο σκυλος σε εκθέσεις όπου εκεί είναι άλλη ιστορία.

Για αυτο κουρευεται τακτικά σε μήκη τέτοια που να βολεύουν και σκύλο αλλά και ιδιοκτήτη. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά (και πολύ όμορφα) κουρέματα που μπορείς να κάνεις, χωρίς να είναι γουλί ο σκυλος.
εχεις απολυτο δικιο, απλως με ξεπερναει οταν ενας ανθρωπος λεει: "θελω σκυλο, αλλα δε θελω να μαδαει και να εχει τριχα", και παρ'ολα αυτα επιλεγουνε ενα σκυλι που απο το φυσικο του εχει μακρια τριχα. γιατι αραγε? για να λενε οτι εχουν ρατσα? δε ξερω. εγω το ομολογω, μακρυτριχο σκυλι δε θα επερνα, οχι για την τριχα, αλλα γιατι δεν νιωθω πως θα μπορουσα να καθομαι 2 ωρες την μερα και να το χτενιζω. εδω το κοντοτριχο που εχω θελει μιση ωρα χτενισμα τα καλοκαιρια και βγαζει μια χουφτα τριχα την φορα. αλλα το να παρω ενα μακρυτριχο σκυλι και να το κουρεβω γουλι η να μην κανω καθολου προσπαθεια να φροντιζω την τριχα του, μου ακουγεται σαν η ευκολη λυση. δεν αντιλεγω, υπαρχουν πολυ ομορφα κουρεματα οπως λες, που ειναι μεν κοντα αλλα οχι γουλι, αλλα προσωπικα, εαν ποτε παρω η καθαροαιμο, η ημιαιμο μακρυτριχο, σιγουρα θα προσπαθησω να κρατησω το τριχωμα του σε ενα μακρυ μηκος, οχι σε σημειο να μιζεριαζει ο σκυλος, αλλα ουτε σε σημειο να πρεπει σονι και καλα να το κουρεβω. εχουν γοητεια τα μακρυτριχα, και μακαρι ολοι οσοι ειχαν, να ηξεραν και πως να διατηρησουν ενα υγιες, λαμπερο και ομορφο μακρυ τριχωμα.
 
  • Like
Reactions: Hlianna


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Διατηρησα το τριχωμα γιατι μου αρεσε εμενα, γυρνώντας πισω δεν θα ελεγα το ιδιο και για τον σκυλο. (Η δικια μου δεν μπορεσε και ποτε να συνηθισει τη διαδικασκα) Ειδικα για εναν σκυλο που βρεξει χιονισει θελει να ανακατευεται με λάσπες, να εξερευνα και δίνει και τη ζωη του για βολτες στο βουνο που αρκετες φορες τις ειχα στερησει λογω μαλλιου.
Αν ξαναπαρω μακρυτριχο δεν θα ξαναμπώ σε αυτη τη διαδικασια.
Υπαρχουν οντως εξαιρετικα κουρέματα οπως είπε και ο @Yorkaddict
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλαβαίνω τι λες.

Εξαρτάται βέβαια πως οριζει ο καθένας το "μακρύ τρίχωμα".
Υπάρχουν διαχειρισιμα μήκη (και σε διάφορα σημεία του σώματος) που δεν τα λες κοντά αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τα φουλ μήκη που βλέπεις στις εκθέσεις και έχουν συνδυαστεί με την εικόνα του γιορκι.

Το ότι φτάνει δηλαδή εκεί δεν σημαίνει πως θα το φτάσεις εκεί για να συνάδει με την εικόνα μιας τέτοιας μακρυτριχης φυλής, με προδιάθεση ραπουντζελ δλδ.

Χώρια που έχει να κάνει και με την ποιότητα της τρίχας, με την ευκολία που κάνει κόμπους και τζιβες, όπως βέβαια και την ευκολία να ξεμπλεκεται.

Από ένα σημείο και μετά το μαλλί είναι εμπόδιο για τα ίδια τα σκυλιά στην καθημερινότητά τους.
Και αυτό το σημείο απέχει μακράν από την εικόνα των γιορκιων που έχουμε στο μυαλό μας.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εγώ πάντως συμφωνώ με το @TheBestBoi, ειδικά απ' την στιγμή που πληρώνεις για τον σκύλο άρα τον διαλέγεις απόλυτα γιατί να μην πάρεις κάτι παρόμοιο σε κοντογουνικο;

Εγώ αυτό που έχω τώρα μου έχει βγάλει την πίστη αλλά αλληλοδιαλεχτηκαμε σε καταφύγιο.
Εκεί μετράνε κι άλλα πράγματα ειδικά αν παίρνεις ενήλικο.

@vasiliki. Πάντως κι εγώ δεν είδα να σε αποπηραν ίσως δεν άκουγες αυτά που εκείνη την ώρα ήθελες.
Το ότι έκανες αυτό που σου είπαν και δεν πήρες από φίλο σου πως έγινε;
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
και φαντάσου τι κάνει ένα αγοράκι στο κατουρημα.
Αυτό ξαναπες το!!!
Απορώ πως γίνεται και μετά από κάθε βόλτα, κουρεμένος δε (όχι γουλί εννοείται, ποτέ γουλί, το θεωρώ αυτονόητο) και κοιλιά στήθος μυρίζουν τσίσα!!!! Είναι άλλο ένα σημείο που σαπουνίζουμε συχνά εκτός από πατούσια...
Να διευκρινίσω και κάτι....το να θες σκυλί με μονό μανδύα που μαδάει πολύ λιγότερο δεν το βρίσκω μεμπτο.
Επίσης το να διατηρείς τρίχωμα μεσαίο κουρεμένο ή το γνωστό puppy cut προκειμένου να ζει σα σκύλος και όχι σαν αξεσουάρ τσάντας, καναπέ ή αγκαλιάς το βρίσκω σωστό και δίκαιο.
Νομίζω δεν είναι η τρίχα η ουσία σε αυτό νήμα πάντως.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Εγώ πάλι, διαφωνώ τόσο με την @ΒασιλικηΖ όσο και με τον @TheBestBoi .
Χαρακτήρας, ενεργητικότητα, υγεία, μέγεθος, προσδόκιμο ζωής, στην δική μου πλάστιγγα έπαιξαν σημαντικότερο ρόλο, από την "υποχρέωση" να διατηρήσω τον μανδύα μακρύ, μόνο και μόνο για να τιμήσω την εικόνα της φυλής. Ασχέτως αν τελικά το κάνω.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι στον κόσμο, εκτός ίσως από τα ρούχα μας, που να μπορείς να το διαλέξεις "απόλυτα". Ο μανδύας είναι πράγματι κάτι που χαρακτηρίζει τις μακρύτριχες φυλές, που είναι σίγουρα εντυπωσιακός όταν συντηρείται σωστά, αλλά σχεδόν πάντα αυτό επιτυχγάνεται σε βάρος της καλοπέρασης του σκύλου.
Μακρύς μανδύας σημαίνει ότι ο σκύλος δεν θα τρέξει, δεν θα παίξει, δεν θα κυλιστεί σε γρασίδια (ή κουβέρτες), σημαίνει ότι μετά από σχεδόν κάθε δραστηριότητα, θα υπομένει 1 ώρα grooming και είναι πάλι αμφίβολο αν θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Παρόλο που τα αυτονόητα συνήθως παραλείπονται, να πω πως σε καμμία περίπτωση δεν εννοώ να τους κουρέψουμε γουλί, αν όμως θέλουμε ο σκύλος μας να ζει σαν σκύλος και όχι σαν "αξεσουάρ" που είπε και η @zerom0 τότε ένα πιο μεσαίο μήκος, σίγουρα επιβάλλεται.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγώ πάλι, διαφωνώ τόσο με την @ΒασιλικηΖ όσο και με τον @TheBestBoi .
Χαρακτήρας, ενεργητικότητα, υγεία, μέγεθος, προσδόκιμο ζωής, στην δική μου πλάστιγγα έπαιξαν σημαντικότερο ρόλο, από την "υποχρέωση" να διατηρήσω τον μανδύα μακρύ, μόνο και μόνο για να τιμήσω την εικόνα της φυλής. Ασχέτως αν τελικά το κάνω.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι στον κόσμο, εκτός ίσως από τα ρούχα μας, που να μπορείς να το διαλέξεις "απόλυτα". Ο μανδύας είναι πράγματι κάτι που χαρακτηρίζει τις μακρύτριχες φυλές, που είναι σίγουρα εντυπωσιακός όταν συντηρείται σωστά, αλλά σχεδόν πάντα αυτό επιτυχγάνεται σε βάρος της καλοπέρασης του σκύλου.
Μακρύς μανδύας σημαίνει ότι ο σκύλος δεν θα τρέξει, δεν θα παίξει, δεν θα κυλιστεί σε γρασίδια (ή κουβέρτες), σημαίνει ότι μετά από σχεδόν κάθε δραστηριότητα, θα υπομένει 1 ώρα grooming και είναι πάλι αμφίβολο αν θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Παρόλο που τα αυτονόητα συνήθως παραλείπονται, να πω πως σε καμμία περίπτωση δεν εννοώ να τους κουρέψουμε γουλί, αν όμως θέλουμε ο σκύλος μας να ζει σαν σκύλος και όχι σαν "αξεσουάρ" που είπε και η @zerom0 τότε ένα πιο μεσαίο μήκος, σίγουρα επιβάλλεται.
τοτε βασικα οσοι επιλεγουν ενα μακρυτριχο σκυλι ρατσας και διατηρουνε τον μανδυα σε ενα εξωφρενικα μακρυ μηκος για να το πανε σε εκθεσεις, στην ουσια το βασανιζουν...? δηλαδη οι εκθεσιακοι μακρυτριχοι σκυλοι ειναι στην ουσια καταδικασμενοι να ειναι αξεσουαρ κατα καποιον τροπο?
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Θα σου απαντήσω όπως το νιώθω και όχι από προσωπική εμπειρία.
Σίγουρα εξαρτάται από τον άνθρωπο (ο οποίος ασχολείται με εκθέσεις).
Σίγουρα ένα τυλιχτό σκυλί, με κλάμερ στα μουστάκια για να διατηρείται εντυπωσιακό, αλέρωτο και μεταξένιο, κάτι στερείται. Το θέμα είναι για πόσο; Για το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του;
Κατ΄εμέ, το σκυλί υφίσταται τα πρότυπα που του έχουμε επιβάλλει, τη διαδικασία αυτών κλπ. Αν είχε φωνή, δε νομίζω ότι θα εξέφραζε απέραντη χαρά με τις ώρες περιποίησης και περιορισμών που υφίσταται. Υπομένει...

Ανθρώπινες προσδοκίες είναι κατά βάση αυτά, όχι σκυλίσιες.
Πάντα διατηρώ ηθικό δίλημμα επ αυτού...το σκυλί τρόπαιο και το σκυλί σκύλος. Μιλώ πάντα για τα μακρύτριχα.
Φυσικά αν συναντήσω ένα τέτοιο, θα θαμπωθώ από τη γοητεία, αλλά είναι όντως δίκαιο για τα πλάσματα αυτά όλο αυτό;

Προσωπικά επίσης, βλέποντας το ροζ δερματάκι κάτω από το μαλλάκι του, το πόσο εύκολα κομπιάζει αν δεν τον περιποιηθώ κι αυτό μπορεί να δημιουργήσει και δερματικά, την ευαισθησία στον ήλιο ή στις διάφορες θερμοκρασίες, τον κίνδυνο από άγανα κλπ....η μέση λύση για μένα, τον παν μέτρον άριστον, σεβόμενη και αισθητικά το πλασματάκι μου, είναι το ιδανικότερο. Να έχει μαλλί αλλά λειτουργικό κυρίως για τον ίδιο αλλά και για μένα. Κι ας μη με συμφέρει το μεσαίο μήκος με την τσιτσίλα ολούθε στην κοιλιά :p

Αυτή τη φορά του άφησα και φιούμπα και την πιάνουμε με λαστιχάκι. Ε ο κερατάς βάζει χέρια και αφαιρεί τούφες, όσο προσεγμένη και βολική κι αν του την κάνω ( να μην τραβάει-σφίγγει μαλλί κλπ), καταλήγει με αφέλειες/κουπ Γαρμπή και ψάχνεις να δεις που κρύβονται οι ματάρες του!!!
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
τοτε βασικα οσοι επιλεγουν ενα μακρυτριχο σκυλι ρατσας και διατηρουνε τον μανδυα σε ενα εξωφρενικα μακρυ μηκος για να το πανε σε εκθεσεις, στην ουσια το βασανιζουν...? δηλαδη οι εκθεσιακοι μακρυτριχοι σκυλοι ειναι στην ουσια καταδικασμενοι να ειναι αξεσουαρ κατα καποιον τροπο?
O εκθεσιακός, μακρύτριχος σκύλος, περνάει την καθημερινότητα του έτσι:
Screenshot 2020-12-27 at 2.32.19 PM.png
Δεν θεωρώ ότι βασανίζεται, όχι με τον τρόπο που το εννοείς τουλάχιστον, αλλά δεν θα έλεγα ότι ζει και "...ζωή χαρισάμενη".
Απλά, ζει μια άλλου είδους ζωή, που διαφέρει κατά πολύ από την ζωή ενός pet. Αποπειράθηκα να "τυλίξω" και ανακάλυψα την ματαιότητα. Γιατί, δεν είναι το μακρύ της μαλλί που αποτυπώνει την χαρά στο πρόσωπο της, αλλά η βόλτα της στην θάλασσα, στη φύση, το παιχνίδι με τους ομοίους της, που δεν θα αφήσει μουστάκι για μουστάκι στη θέση του και κυρίως ο χρόνος που αντί να αναλωθεί σε τυλίγματα, θα αφιερωθεί σε μια ώρα παιχνίδι.
Πιστεύεις ότι τα ζει αυτά ένας εκθεσιακός σκύλος?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
O εκθεσιακός, μακρύτριχος σκύλος, περνάει την καθημερινότητα του έτσι:
View attachment 73930
Δεν θεωρώ ότι βασανίζεται, όχι με τον τρόπο που το εννοείς τουλάχιστον, αλλά δεν θα έλεγα ότι ζει και "...ζωή χαρισάμενη".
Απλά, ζει μια άλλου είδους ζωή, που διαφέρει κατά πολύ από την ζωή ενός pet. Αποπειράθηκα να "τυλίξω" και ανακάλυψα την ματαιότητα. Γιατί, δεν είναι το μακρύ της μαλλί που αποτυπώνει την χαρά στο πρόσωπο της, αλλά η βόλτα της στην θάλασσα, στη φύση, το παιχνίδι με τους ομοίους της, που δεν θα αφήσει μουστάκι για μουστάκι στη θέση του και κυρίως ο χρόνος που αντί να αναλωθεί σε τυλίγματα, θα αφιερωθεί σε μια ώρα παιχνίδι.
Πιστεύεις ότι τα ζει αυτά ένας εκθεσιακός σκύλος?
αυτη η εικονα με εκανε να νιωσω υπερβολικα ασχημα για το καημενο το ζωντανο.
εν τελει το ιδιο πραγμα πιστευω λεμε ολοι παντως, οτι κανενα απο τα δυο ακρα δεν ειναι καλο για το ζωο. ουτε να κυκλοφορει με χιλια δυο φιογκακια πανω του, αλλα ουτε να μην εχει και καθολου τριχα. ενα μεσαιο κουρεμα που και θα διατηρει την εμφανιση της ρατσας αλλα και θα επιτρεπει στο σκυλο να ζει μια κανονικη και δραστηρια ζωη ειναι το καλυτερο. και ισως και η θεματοθετης να εννοουσε πως κραταει το σκυλι της με ενα μεσαιο μηκος τριχας και οχι γουλι. παντως αυτο που μου καθεται παντα ασχημο στο ματι ειναι, οπως ειπα και παραπανω, εκεινοι που ξεκινανε λεγοντας οτι ναι μεν θελω σκυλο αλλα δε θελω να μαδαει και επειδη δε γουσταρω την τριχα ας τον κουρεψω. δε πιστευω οτι ειναι ενα καλο σκεπτικο αυτο. εαν οι συνθηκες δεν επιτρεπουν της διατηρησης του τριχωματος, οπως στην περιπτωση της ηλιαννας, τοτε καταλαβαινω. αλλα αμα καποιος ΠΡΙΝ καλα καλα παρει σκυλο λεει οτι παιδες κοιταξτε να δειτε δε γουσταρω τριχες και γαυγισματα και μυρωδιες αλλα θελω σκυλο, ε, μου φαινεται απο αρκετα εως παρα πολυ περιεργο.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τώρα αν σας πω πως εγώ νόμιζα πως τα τσουρομαδιμενα τριχωτά δεν είναι καθαρόαιμα και έχουν χαλιά ποιότητα τρίχας για αυτό σπάει..
Ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι ο άνθρωπος μπορεί να ψαλιδιζει κόμπους και σταχια για να μην ξεμπλεκει μια ώρα.
Και αν σκεφτώ τι τράβαγα μικρή που είχα πολύ μακρύ και σγουρό μαλλί, καλύτερα να με τσουρομαδαγαν κι εμένα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αυτη η εικονα με εκανε να νιωσω υπερβολικα ασχημα για το καημενο το ζωντανο.
Κι εμένα.
Έπαθα σοκ όταν είδα τι χρειάζεται, προκειμένου ο σκυλος να έχει μακρύ τρίχωμα και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ώστε ο κριτής να μπορεί να αξιολογήσει την πραγματική του ποιότητα.
Δεν θα σας περιγράψω αυτά που έκαναν πριν ανακαλυφθεί το τυλιγμα, το ηλεκτρικό ρεύμα και πως "διατηρούσαν" το τρίχωμά.
Η μέρα με τα βαθειά μεσάνυχτα σε σχέση με τώρα.

Εδώ λοιπόν και πολλά πολλά χρόνια ο σκύλος τυλίγεται, που σημαίνει πως μπαίνουν τούφες τούφες ενυδατωμενες σε χαρτάκια, προκειμένου να διατηρούνται σε άψογη κατάσταση.
Αυτό δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη.
Μαθαίνεις το σκυλάκι από μικρό να κάθεται ώστε να το περιποιείσαι.
Κάτι πάρα πολύ χρήσιμο ακόμα και σε σκυλάκια που δεν πάνε σε εκθέσεις.
Πως νομίζεις θα κάτσει να χτενιστει ένα σκυλάκι μακρυτριχης φυλής, εάν δεν του μάθεις να κάθεται;

Το σπουδαιότερο όμως όλων είναι πως ο σκυλος με αυτόν τον τρόπο, κινείται ελεύθερα και κάνει ό,τι κάνουν όλα τα σκυλάκια, χωρίς το τρίχωμά του να τον
ενοχλεί.

Από εμάς εξαρτάται καθαρά ο τρόπος που θα μάθουμε ένα σκυλάκι να κάθεται να το περιποιουμαστε.
Είναι λοιπόν πολύ πιο βάρβαρο για έναν σκύλο ανεμελο και ανεκπαιδευτο να του κόψεις τα νύχια ή να χτενισεις ενα μαλλί μέσα στην τζιβα, από όλο αυτό που ομολογουμένως ξενίζει, όπως ξένισε κι εμένα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Εγώ πάντως συμφωνώ με το @TheBestBoi, ειδικά απ' την στιγμή που πληρώνεις για τον σκύλο άρα τον διαλέγεις απόλυτα γιατί να μην πάρεις κάτι παρόμοιο σε κοντογουνικο;
Γιατι σε καμια περίπτωση καποιος που κανει ενα αξιοπρεπές κουρεμα στον μακρυτριχο σκυλι του δεν παιρνει πισω εναν κοντοτριχο ωστε να τον επιλέξει απο την αρχη.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Πάντως κι εμένα δεν με σόκαρε η εικόνα επειδή ο σκύλος φαίνεται ήρεμος και με σωστή εκπαίδευση μπορείς να τον κάνεις έως και να απολαμβάνει το γρουμιγκ.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψιν την άποψη του @Yorkaddict περί ελευθερίας κινήσεων, αφού έχει προηγηθεί το μελετημένο τύλιγμα, εξακολουθώ να υποψιάζομαι σκόντο στο τι πραγματικά μπορεί να επιθυμεί ο σκύλος, όσο εκπαιδευμένος κι αν είναι.

Δλδ του ζητάμε να συνηθίσει κατασκευούλες στη μουσούδα πχ, αφύσικο βάρος ή κίνηση στα αυτάκια κλπ και προφανώς το κάνει αλλά έχει ένα κάποιο τίμημα (κατ εμέ).
Δεν το θεωρώ ύψιστο βασανισμό μεν αλλά αφύσικη κατάσταση σε κάθε περίπτωση.

Το θέμα εκπαιδευμένος επίσης, σε διάφορες περιπτώσεις αναρωτιέμαι αν πραγματικά πάντα λειτουργεί υπέρ του σκύλου. Νομίζω ότι ακόμα μαθαίνουμε...

Δεν θέλω να είμαι χαζοευαίσθητη ούτε και αλλοπαρμένη. Δεν αφορίζω. Ομως το ζητούμενο του γενικότερου εκθεσειακού styling μου θυμίζει λίγο και το μύθο της σόου μπιζ, πρότυπα που προκύπτουν από πολύ έντονη και ακριβή παρέμβαση-περιποίηση, μόνο που εκεί η κάθε "ντίβα" μπορεί να έχει άποψη για το τι γυρεύει και τι διατίθεται να υπομείνει.

Ευκαιρία βρήκα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου για ένα θέμα του οποίου τις λειτουργικές λεπτομέρειες δε δύναμαι να γνωρίζω σε βάθος βεβαια.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Καλά το θέμα της βασιλικής το έχουμε σκίσει και φταίω εγώ κυρίως αλλά απ' την άλλη μου αρέσει η κουβέντα που γίνεται γιατί όλο και κάτι μαθαίνω.

@zerom0 πρέπει να σου πω πως κι εμένα με απασχολεί πολύ το ποσό ηθική είναι η εκπαίδευση ενός ζώου γενικά και ειδικότερα σκύλου. Γιατί όσο πιο πολύ μαθαίνουμε πως δουλεύει ο εγκέφαλος τόσο πιο πολύ παίζουμε με αυτόν και κάνουμε το ζώο να απολαμβάνει την συμπεριφορά του.

Και βέβαια αυτό που πρέπει να έχουμε υπόψη μας είναι πως τα ζώα απολαμβάνουμε την ρουτίνα, λίγο ή πολύ όλους η αλλαγές μας ταράζουν.
Εγώ την σκύλα που έχω τώρα την πήρα τριών χρόνων δεν είχε ξαναδεί μπάλα στην ζωή της. Αν μας έβλεπες το πρώτο τετράμηνο θα νόμιζες πως την "βασανίζω" τώρα φαίνεται το φουλ χαρούμενο και ικανοποιημένο σκυλί και θα έλεγες Καλα η γαιδουρα γιατί δεν του πετάει λίγο την μπάλα.
Το άλλο που είχε ήταν ότι μύριζε τα πάντα σήκωνε και το πόδι της και σημάδευε παντού, στην αρχή την εσερνα μου γρυλιζε κτλ τώρα πάει λίγο πιο γρήγορα αλλά ακόμα είναι με το μυτονι κάτω. Ακόμα το δουλεύουμε αυτό.

Όποτε το τι είναι βασανιστήριο και τι όχι δεν είμαι σίγουρη.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να ξερες πόσες, μα πόσες φορές με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα...
Μέσα μου.
Να τον έχω πχ δίπλα μου και να θέλω να χαϊδέψω και να πιάνω εξογκώματα, χαρτάκια.
Στο κεφαλάκι τους, στο κορμάκι τους...
Να λέω τώρα, τι σαχλαμάρες κάνουμε ρε γμτ... Πόσο άσκοπα είναι όλα αυτά, για τα ίδια τα σκυλιά.
Γιατί στην τελική αυτά χεστηκαν αν είναι παγκόσμιοι Πρωταθλητές πχ.
Μην γελιόμαστε δλδ...

Όλα για μας είναι.

Τουλάχιστον ας το κάνουμε με την λιγότερη δυνατή ταλαιπωρία για τον ίδιο τον σκύλο. Και πάνω από όλα με αγάπη.

Δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά να αφήσεις μαλλί. Έχω ακούσει περιπτώσεις που χωρίς τυλιγμα κατάφεραν να μακρυνει, αλλά δεν ξέρω τι αντάλλαξαν στην ελευθερία του σκύλου.
Πρακτικα το διλλημα αν θες να ασχοληθείς, είναι τυλιγμα και ελεύθερος σκύλος ή ατυλιχτος αλλά φυλακισμένος σκύλος. (όπως έκαναν παλαιότερα δλδ)

Δεν σας κρύβω πως ηταν τεράστια η ανακούφιση όταν κουρεψαμε και τα βγάλαμε. Για μας αλλά και για τον σκύλο.

Επιτέλους χαιδεψα το σώματακι του, το κεφαλάκι του. Αυτονόητα για σας, αλλά μου είχαν λείψει.

Παντως δεν φαίνονται να δυσφορουν.
Το συνηθίζουν δλδ και φαίνονται σαν να μην συμβαίνει τίποτα.


Όσον αφορά την διαδικασία που λέει η Βασιλική, τους παίρνει ο ύπνος πολλές φορές (σχεδόν πάντα δλδ).
Αυτός που τρώει το ζόρι είναι ο άνθρωπος που θα τυλίξει.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Για να επιστρέψουμε λοιπόν στο αρχικό ερώτημα: αν, για να διατηρηθεί ένας σωστός μανδύας, το τύλιγμα είναι μονόδρομος και με δεδομένο ότι θα δαπανηθεί χρόνος, ο οποίος θα μπορούσε να διατεθεί σε άλλου είδους δραστηριότητες με τον σκύλο και όχι για τον σκύλο, θα του μετριάζατε το μήκος του μανδύα, ή θα εξακολουθούσατε να πιστεύετε πως όποιος επιλέγει μακρύτριχη φυλή, πρέπει να ξεχάσει τα ψαλίδια?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3