Σκιπερκε




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Απο οτι βλεπω απο τις φωτογραφιες @TARA η συγκεκριμενη φυλη βρισκεται πιο κοντα στα Γκρενενταλ παρα σε καποιο Σπιτζ (στην wikipedia αναφερεται οτι οι αποψεις διιστανται),ισχυει οντως κατι τετοιο ; Ποια ειναι η αποψη σου ;
 




kris863

Banned
Banned
2 Ιουλίου 2016
7
0
28
και εχεις μελετησει το προτυπο και σου ταιριαΖει τοσο πολυ που λες μονο αυτο σκυλι θελω - κανενα αλλο, σωστά?
υποθετω πως εχω ψαξει οσες ρατσες υπαρχουν και αυτη μου εκανε εντυπωση τωρα τι να σου πω

Πάντως ρε παιδί μου, είναι φοβερό!

Σε μια χώρα, που ακόμη και νέοι άνθρωποι, στην εποχή μας, αγνοούν βασικές αρχές, που διέπουν την συμβίωση με έναν σκύλο, και που σε κάθε γωνιά βρίσκεις και μια αγέλη αδέσποτων <εστιάζοντας κυρίως, στους λόγους, που έχουν αυτές δημιουργηθεί> υπάρχουν άνθρωποι, που ψάχνουν διακαώς, ένα...Schipperke. Και διάφορες άλλες, άγνωστες...λέξεις, κατά καιρούς !!!!

Τι να πεις...o_O
φιλε πολυ μιλας τραβα να τα πεις αλλου αυτα κανε κατι γι αυτο στο κατω κατω αν σε καιει τοσο κι ασε τα λογια
αυτα ολοι μπορουμε να καθομαστε να τα λεμε στο διαδυκτιο δεν εισαι ο μονος που ενοχλειται να το βουλωσεις και να κανεις κατι γι αυτα που λες μπορεις?
το οτι καποιοι αποδεικνυονται "ανικανοι" να κρατησουν τα κατοικιδια τους πιστευω δεν ειχε καμια σχεση με το ποστ οποτε πουλο

Θα σου φέρω εγώ όταν τον ζευγαρώσω ;)
σε ποσο καιρο σκεφτεσαι να το ζευγαρωσεις??
 
Last edited by a moderator:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
υποθετω πως εχω ψαξει οσες ρατσες υπαρχουν και αυτη μου εκανε εντυπωση τωρα τι να σου πω
οκ, την εντύπωση σου έκανε η εμφάνισή του ή ο χαρακτήρας του ή μάλλον ποιο χαρακτηριστικό του σου αρέσει περισσότερο?
 


kris863

Banned
Banned
2 Ιουλίου 2016
7
0
28
οκ, την εντύπωση σου έκανε η εμφάνισή του ή ο χαρακτήρας του ή μάλλον ποιο χαρακτηριστικό του σου αρέσει περισσότερο?
Κυριως η εμφανιση ειναι το πρωτο πραγμα που μου τραβηξε το ενδιαφερον οπως ειναι λογικο νομιζω. Τωρα και ο χαρακτηρας του απο οτι εχω ψαξει πιστευω ειναι αρκετα καλος δε πιστευω να χω θεμα με το να τον βγαζω συχνα κλπ. Η αρκετη ενεργεια που λεγεται οτι το χαρακτηριζει δε θα ναι θεμα θελω να ελπιζω..δε ψαχνω πχ για εναν σκυλο που απλα θα τον θεωρω ωραιο εξωτερικα και θα τον αφηνω σ αυτο χωρις να ασχολουμε.

ένας απο τους μεγαλύτερους ομίλους της φυλής
http://www.schipperke-club-france.com/
θα το κοιταξω ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
... να κανεις κατι γι αυτα που λες μπορεις?
...
Μπορώ να κάνω κάτι, γι'αυτά που λες εσύ. Ενα ωραιότατο report, μπας και μάθεις, να μετράς τις λέξεις σου. Και μετά, βλέπουμε... ;)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@kris863 μιας και, όπως λες, το πρώτο που σε τράβηξε ήταν η εμφάνιση αλλά παράλληλα εχεις ψάξει και τη ράτσα, θα καταλάβαινες πως εχω έναν -κούκλο :D- ημίαιμο σκύλο που η μόνη ομοιότητα που έχει με το schipperke είναι το μαύρο χρώμα. Το ποστ μου ειχε χιουμοριστικό χαρακτήρα μιας και ο δικός μου σκύλος είναι περίπου 30 κιλά μεγαλύτερος από τα σκυλιά της εν λόγω ράτσας και μου ειχε κάνει εντύπωση πως η εφαρμογή τον "ταυτοποίησε" ως schipperke :rolleyes:

Στο δια ταύτα τωρα... Καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε εκτροφέα, όπως φαίνεται εκτός Ελλάδας. Υπάρχουν δεκάδες λόγοι που η κοινή γραμμή του φόρουμ -με την οποία και συμφωνώ- είναι να αποφεύγονται πετ σοπ και ιδιώτες. Ένας από τους πιο σημαντικούς είναι η αμφίβολη υγεία του σκύλου, έπειτα έρχεται η αμφισβητήσιμη καθαροαιμία του, μεγαλώνουν οι πιθανότητες να πάρεις κατι αλλο από αυτο που ζήτησες και εν τέλη εχεις πληρώσει για να αποκτήσεις ενα ημίαιμο σκυλί- που θα μπορούσες κάλλιστα να σώσεις από το δρόμο με έξοδα 0€ :) Αφήνω εξω τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης και τη συμβολή των πισαυλητων στο πρόβλημα με τα αδέσποτα και επικεντρώνομαι στο θέμα που σε αφορά "άμεσα". Επειδή ο περισσότερος κόσμος, αν και γνωρίζει, απορρίπτει τον εκτροφέα λόγω κόστους, θα ήθελα να ξερεις οτι τα παραπανω χρήματα (διαφορα πετ σοπ-εκτροφέα) θα φύγουν, είτε στην αγορά μια κι εξω είτε στον κτηνίατρο αργότερα και με τόκους. Ρίξε μια ματιά σε κάποιο καταφύγιο πάντως, αφού η εμφάνιση είναι το μονο που σε ενθουσίασε ίσως να βρεις κατι αρκετά κοντά σε αυτο που ψαχνεις:) διαφορετικά σου έχουν ηδη δωθεί τα λινκ που θα σε βοηθήσουν να βρεις τον φίλο σου.

καλή αρχή ;)
 




kris863

Banned
Banned
2 Ιουλίου 2016
7
0
28
μαλακα "mareco" παιζει να χεις θεματα
αν οντως εννοεις ολα αυτα που λεγες για τα αδεσποτα πριν τραβα κανε κατι και μη μου ζαλιζεις τωρα
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Σ'εμένα αναφερόταν, που τελικά είχα βαρεθεί να τον κάνω και report, παρά την "απειλή"!
Τα κατάφερε όμως και μόνος του (y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU