Σκνίπα και καλαζάρ




Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Δηλαδή κάποιος τον χτύπησε. Δεν ξέρω ποιος ούτε πως. Σίγουρα δεν ήταν αυτοκίνητο γιατί τα τραύματά του ήταν μόνο εσωτερικά και μόνο μελανιές υπήρχαν στην περιοχή της κοιλιάς και στα γεννητικά όργανα. Επίσης δεν φοβάται τα αυτοκίνητα αλλά τους ανθρώπους. Δυστυχώς τον είχα στο σπίτι της μάνας μου και όταν επέστρεψε από τη δουλειά τον βρήκε σε μαύρο χάλι. Η κτηνίατρος μου έδινε ένα 20% να επιζήσει. Κάναμε αμάν για να ξεπεράσουμε αυτό και τώρα ήρθαν τα χειρότερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
ΜΕΣΑ στο σπίτι δηλαδή, κι ενώ ήταν μόνος του και δεν ξέρετε τι και πως και γιατί; :confused::eek:
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν θα μείνω στο θέμα της κακοποίησης γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι εγείρει πολλά ερωτηματικά (που δεν ξέρω αν είναι και της παρούσης).....και θα ρωτήσω το εξής :
Προφανώς η φυσική κατάσταση του σκύλου δεν είναι ακόμα καλή εφόσον τον ταίζεις με την σύριγγα....ο γιατρός σου έχει πει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει στη θεραπεία με το Milteforan ? είναι λίγο βαρύ το φάρμακο ...για κάποια σκυλιά τουλάχιστον.
 
  • Like
Reactions: mareco


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Μέσα στην αυλή ήταν παιδιά. Περιορισμένος. Αλλά η γειτονιά δεν είναι καθόλου φιλική για εμάς. Αλλά ουτε εγω θελω να μεινω σε αυτο. Η φυσική του κατάσταση είχε επανέλθει πλήρως. Έτρωγε και ήταν αρκετά ζωηρός. Από την Κυριακή όμως έπεσε η διάθεση του. Δευτέρα τον πήγα στο γιατρό και από την Τρίτη έχουμε αρχίσει θεραπεία. Την τρίτη του έδωσα μόνο zylapour μαζί με βιταμίνες για τον αιματοκριτη και από χθες το Milteforan. Η γιατρός που τον έβλεπε κατά τον τραυματισμό του τον είδε και τώρα. Μου είπε πως είναι βαρύ γι αυτό τον ταΐζω με τη σύριγγα πριν και μετά το φαρμακο. Αλλά κάποιες ώρες μετά κάνει εμετό. Αυτό το κάνει από την πρώτη μέρα που έπαιρνε μόνο zylapour. Τώρα την πήρα τηλ και μου είπε να κόβω στη μέση το zylapour και να δίνω μισή δόση πρωί, μισή βράδυ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μέσα στην αυλή ήταν παιδιά. Περιορισμένος. Αλλά η γειτονιά δεν είναι καθόλου φιλική για εμάς. Αλλά ουτε εγω θελω να μεινω σε αυτο. Η φυσική του κατάσταση είχε επανέλθει πλήρως. Έτρωγε και ήταν αρκετά ζωηρός. Από την Κυριακή όμως έπεσε η διάθεση του. Δευτέρα τον πήγα στο γιατρό και από την Τρίτη έχουμε αρχίσει θεραπεία. Την τρίτη του έδωσα μόνο zylapour μαζί με βιταμίνες για τον αιματοκριτη και από χθες το Milteforan. Η γιατρός που τον έβλεπε κατά τον τραυματισμό του τον είδε και τώρα. Μου είπε πως είναι βαρύ γι αυτό τον ταΐζω με τη σύριγγα πριν και μετά το φαρμακο. Αλλά κάποιες ώρες μετά κάνει εμετό. Αυτό το κάνει από την πρώτη μέρα που έπαιρνε μόνο zylapour. Τώρα την πήρα τηλ και μου είπε να κόβω στη μέση το zylapour και να δίνω μισή δόση πρωί, μισή βράδυ.
Σόρρυ αλλά εσύ δεν μπορείς να "αγνοήσεις" το ότι κάποιος παραβίασε τον χώρο της αυλής σας και έδειρε το σκύλο σας.... όσο "εχθρικη" και αν ειναι η γειτονιά, μπήκε κάποιος στο σπιτι σας......... Δηλαδή αν δεν τους αρεσει και η φάτσα φιλοξενούμενου σας, θα μπουν να δέρνουν...
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πριν 2-3 χρόνια μπήκαν στην αυλή μας και μου έκλεψαν το ποδήλατο και έκανα να κοιμηθώ τουλάχιστον 1 μήνα το βράδυ... όχι να μπούν να δείρουν τον σκύλο μου... Εγώ στην θέση σου θα δήλωνα το περιστατικό στην αστυνομία, στη συνέχεια θα έψαχνα να βάλω κάμερες στην αυλή μου και φυσικά θα διατηρούσα μόνιμα τον σκύλο μέσα στο σπίτι για την ασφάλεια του. Ποιος ξέρει τι άλλο θα μπορούσαν να του κάνουν ή χειρότερα να σας κάνουν... τέτοιοι άνθρωποι είναι πραγματικά απρόβλεπτοι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Το αρχικό μου ερώτημα ήταν άλλο όμως και ξεφεύγουμε παιδιά. Φόρουμ για σκυλιά είναι εδώ όχι νομικό. Το δράστη τον ξέρω αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω λόγω της εχθρικής γειτονιάς που προανέφερα. Δεν υπάρχει μάρτυρας. Όλοι "έλειπαν", ακόμη και αυτός που υποψιάζομαι. Επίσης επειδή έλειπα κι εγώ δεν ξέρω αν ήταν όντως περιορισμένος στην αυλή. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Μπορεί κάποιος να μου πει ποτέ περίπου να περιμένω βελτιωση;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όπως είπες, ειναι φόρουμ για σκυλια αλλά ΚΑΙ για την προστασία τους.... έπρεπε ήδη να έχετε πάει στην Αστυνομία να καταγγείλετε την κακοποίηση του δεσποζόμενου σκύλου... ίσως τότε κάπως να φοβούνταν να μην επαναλάβουν τετοια σκηνικά. Δεν είναι, λοιπόν, "αλλο θέμα".

Τι τίτλο έχει το σκυλι?
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτή η κατάσταση της αδυναμίας μέχρι και να φάει ...είναι λόγω του καλαζάρ ? Η πάθηση έχει διαγνωστεί φαντάζομαι με εξετάσεις...με τι τίτλο?
Σε έχουν ξαναρωτήσει, τι τίτλο καλααζάρ έδειξαν οι εξετάσεις. Τι σου είπε ο γιατρος
 


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Μου είπε μόνο ότι δεν έχουν πειραχτεί ζωτικά όργανα παρά μόνο ο αιματοκρίτης.
 


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Μόλις γκούγκλαρα για τους τίτλους καλαζαρ. Δεν με ενημέρωσε για κάτι τέτοιο η γιατρός
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Για να μπουν σε κάποια σειρά τα πράγματα .....καταρχήν να επικοινωνήσεις με την γιατρό σου και να μάθεις :
α) Η εξέταση έγινε σε εργαστήριο ή έκανε το γρήγορο τεστ στο ιατρείο ? Εάν έχει κάνει το γρήγορο τεστ....προσωπικά θα ζητούσα να ξαναπάρει αίμα να το στείλει σε εργαστήριο που ΕΓΩ θα είχα επιλέξει (φυσικά να ψαχτείς και λίγο...σε ποιο εργαστήριο θα το στείλεις).
β) Να πάρεις στα χέρια σου τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
γ) Εφόσον διάβασες για την πάθηση ...λογικά θα έχεις παραπάνω απορίες....οπότε ζήτα να σου απαντήσει η γιατρός σου.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
@ Lucas..

Πριν αρκετά χρόνια (2001 ή 2002) διαγνώστηκε καλαζάρ στο δικό μου σκυλί ,που ήταν 13 χρονών τότε
Δεν ήταν πολύς καιρός που είχα έρθει από Ιταλία και δεν ήξερα καν το καλαζάρ.
Όταν πήγα το σκυλί στο γιατρό , να φανταστείς ότι για κατούρημα ,το πήγαινα στα χέρια...
Τότε η μοναδική θεραπεία ήταν ενέσεις glucantime (πανάκριβο και δυσεύρετο)
Όλα πήγαν καλά ... φτάσαμε να μην ανιχνεύεται καν το καλαζάρ
Όμως σκυλί από σκυλί διαφέρει
Έχει σημασία η ηλικία και η γενική κατάσταση του σκύλου
Επίσης έχει σημασία το πως θα αντιδράσει ο κάθε οργανισμός στη θεραπεία

Τώρα δεν θυμάμαι να σου πω εάν είδα καλυτέρευση μετά από 1 ή 2 μήνες
Αλλά και να θυμόμουν ,δεν πάει να πει ότι εάν εγώ είδα καλυτέρευση σε 1 μήνα θα δεις κι εσύ
Το δε ζιλαπουρ, που το έδινα κι εγώ συνέχεια μετά ,δεν θυμάμαι να είναι για το καλαζάρ
Είναι (αν δεν κάνω λάθος) για τα νεφρά (ή/και το συκώτι) για να μην επιβαρυνθούν από την αρρώστια και την θεραπεία.
Περιττό να σου πω ότι άλλαξα τροφή (κατόπιν υπόδειξης του γιατρού) κι έδινα μια ειδική (light) για τα νεφρά

Καλή τύχη και υπομονή.

Αν μη τι άλλο τα πράγματα από τότε ,από αυτά που διαβάζω, έχουν εκσυγχρονιστεί σε ότι αφορά τη θεραπεία τις εξετάσεις κτλ κτλ

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU