Σκουπιδο-κούταβα 2-3 ημερών




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να τα ζυγίζεις μια φορά την ημέρα την ίδια περίπου στιγμή πριν φάνε.

Ενδεικτικά, τα κουτάβια που αναπτύσσονται κανονικά πολλαπλασιάζουν το αρχικό τους βάρος
x 2 σε 8 - 10 ημέρες
x 3 σε 21 ημέρες
x 4 - 5 σε 30 ημέρες
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ευχαριστώ Αλεξία!

Μέχρι τώρα τα ζύγιζα αμέσως μετά το φαγητό. Χαζομάρα έκανα.
αύριο θα τα ζυγίσω πριν φάνε.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πάντως τα λινκ σου δεν λειτουργούν, αυτό μου δείχνεις,ε?
PUPPY MILK - PET
Ενώ εχτές με παρέπεμπε κανονικά στη σελίδα , σήμερα δε μου την εμφανίζει .
Τα στοιχεία τις εταιρίας είναι αυτά
NUTRI-BIOMED :
Βίκτωρος Ουγκώ 1 & Χλόης 98,Μεταμόρφωση – Αττική,ΤΚ 14452
Τηλ.: 210 2834601 &210 2845872, Fax: 210 682260
Email: [email protected] & [email protected]
Ιστοσελίδα www.nutri-biomed.gr
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Το άλμπουμ των μικρών για προώθηση στο fb: Facebook

Ευχαριστώ πολύ την Μαριάνθη που μου είπε να χρησιμοποιήσω τη σελίδα του fazoo, αφού δεν θέλω να κάνω άλμπουμ στο δικό μου προφίλ...μένω σε χωρίο και...καταλαβαίνετε :) Όποιος θέλει και μπορεί ας προωθήσει! Θα προσπαθήσω να το ενημερώνω καθημερινά, η Μαριάνθη πιστεύει πως θα είναι πολύ βοηθητικό στην μελλοντική υιοθεσία τους το να τα βλέπουν να μεγαλώνουν.
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να ρωτήσω, γιατί ψάχνω στο google και δεν βρίσκω τίποτα...
τα μικρά "θηλάζουν" τη Λάρα σχεδόν όλη μέρα. Σήμερα παρατήρησα ότι οι θηλές της έχουν κάπως ξεραθεί. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Φοβάμαι μήπως ερεθιστεί ή κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να της βάλω βαζελίνη, αλλά μετά σκέφτηκα πως ότι και να της βάλω θα είναι επικίνδυνο για τα κουτάβια.
Να μην κάνω τίποτα?
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
purelan
Breast and Nipple Problems
ειναι για ανθρωπους αλλα δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα να την χρησιμοποιησεις στη Λαρα. Ρωτα και το κτηνιατρο σου για καλο και για κακο.
το καλο ειναι οτι ειναι ακινδυνη για τα βρεφη και μπορουν να θηλαζουν χωρις να χρειαζεται πλυσιμο η θηλη.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Να ρωτήσω, γιατί ψάχνω στο google και δεν βρίσκω τίποτα...
τα μικρά "θηλάζουν" τη Λάρα σχεδόν όλη μέρα. Σήμερα παρατήρησα ότι οι θηλές της έχουν κάπως ξεραθεί. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Φοβάμαι μήπως ερεθιστεί ή κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να της βάλω βαζελίνη, αλλά μετά σκέφτηκα πως ότι και να της βάλω θα είναι επικίνδυνο για τα κουτάβια.
Να μην κάνω τίποτα?
βαζελινη,οχι,με τιποτα.
για ανθρωπους υπαρχει μια κρεμα η lansinoh (δεν θυμαμαι πως γραφεται ακριβως,νομιζω ετσι) που δεν χρειαζεται να την ξεπλενεις για να θηλασει το μωρο.
ειναι καθαρη λανολινη και αριστη για τετοια θεματα.
για σκυλακια δεν ξερω ομως εαν κανει..
εγω κατι αλλο θα σου ελεγα ομως..
"θηλαζοντας" τα μωρα ολη μερα απο τη λαρα,χανουν αρκετες θερμιδες απο την "τζουφια " προσπαθεια,καλο ειναι να μην τα αφηνεις λοιπον.
 






jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
η λανολίνη κάνει για σκυλιά
να προσθέσω οτι είναι προτιμότερη η ζωικής προέλευσης (βγαίνει απο το μαλλί του πρόβατου)
είναι φυσικό υδαταποθητικό κάνει δηλαδή ένα φίλμ προστασίας
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :)

galaziο, είναι αδύνατον να μην τα αφήνω να "θηλάζουν", αφού είναι αυτό που κάνουν συνήθως όταν είναι με τη Λάρα, και νομίζω είναι πολύ σημαντικό να είναι με τη Λάρα.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κι εγώ, χωρίς να ξέρω, λέω να μειώσεις τον ''ψευτοθηλασμό''. Ακόμα κι εμείς κουραζόμαστε να μας τραβάνε τις θηλές. Ίσως κιόλας να φταίει αυτό που δεν πίνουν πολυ γάλα. Μήπως νομίζουν ότι θα το πιουν απο τη Λάρα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βάσιμη η νύξη της γαλάζιο
αλλά πολύ χρήσιμη και η ψυχολογική υποστήριξη που τους παρέχει ο ψευτο θηλασμός στην Λάρα
ευχής έργο θα ήταν να είχαν την ίδια επαφή με την Λάρα χωρίς να θηλάζουν-αλλά δεν γίνεται
απορίας άξιο γιατί δεν χορταίνουν με το μπουκάλι να πέσουν για ύπνο μετά(όπως τα κουτάβια αυτής της ηλικίας)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Γιατί, Βαγγέλη, το γάλα της μάνας είναι αναντικατάστατο και η επαφή με το στήθος κάνει το δέσιμο και βοηθά να στέλνονται σήματα ηρεμίας στον εγκεφαλο του βρέφους. Μεγάλο έγκλημα έκανε αυτός που τα πέταξε κι εύχομαι να έχει μετανιώσει...το σκουλήκι.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
απορίας άξιο γιατί δεν χορταίνουν με το μπουκάλι να πέσουν για ύπνο μετά(όπως τα κουτάβια αυτής της ηλικίας)
δεν χορταινουν,διοτι δεν πινουν πολυ,επειδη ειναι κουρασμενα απο πριν,απο το συνεχες ρουφηγμα..
(με το οποιο καταναλωνουν και "ασκοπη"ενεργεια-θερμιδες)
και δεν κοιμουνται επειδη πεινανε,γενικα δεν ξερουν τι τους φταιει.
ενας φαυλος κυκλος ειναι.
αλλο η ζεστασια,ασφαλεια,γλυψιματα κλπ,ναι,εκει ειναι απολυτα αναγκαια ολα αυτα.
σε αδυναμα,ελειποβαρη μωρα,προτιμουμε παντα να παρουν βαρος ακομη και με σωληνακι απο την μυτη,παρα να μπουν σε προσπαθεια θηλασμου εστω και απο μπιμπερο ακομη.
δεν δινουμε καν πιπιλα.
μολις δυναμωσουν,ξεκιναμε θηλασμο.
για ανθρωπομωρα μιλαω,αλλα ολα σχετικα ειναι αυτα εαν το σκεφτειτε.
λοιπον,ξερω πως ειναι μεγαλος μπελας και δεν ξερω και εαν το δεχεται η σκυλα αυτο,αλλα υπαρχει συστηματακι,που η σακουλιτσα με το γαλα καταληγει σε πολυ μικρο σωληνακι,το οποιο στερεωνεται πανω στην θηλη κι ετσι πιανουν και σωληνακι και θηλη (τα ανθρωπινα μωρα)
αυτο το χρησιμοποιουμε εμεις οι ανθρωποι στο να εχει το μωρο και τα συναισθηματικα οφελη του θηλασμου ,αλλα και για να αυξησουμε την παραγωγη μητρικου γαλακτος εμεις.
εγω θα το δοκιμαζα,3 ειναι μονο τα κουταβια...
τωρα μπορει να σας φαινεται και μαλακια αυτο που ειπα,αλλα εγω το ειπα.