Σκουπιδο-κούταβα 2-3 ημερών


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
galazia δεν κατάλαβα ακριβώς τι σύστημα είναι αυτό που περιγράφεις!

edit: δεν είχα δει το link, υπάρχει τέτοιο πράγμα για σκυλιά???? δεν ξέρω αν θα το δεχτεί η Λάρα, ούτε που μπορώ να το βρω, ούτε και πως να το χρησιμοποιήσω :p

Τα κουταβάκια σήμερα όλη μέρα έχουν πιει πολύ γάλα! Διάβασα ότι χρειάζονται 13 ml για κάθε 100 gr σωματικού βάρους ανά ημέρα και έχουν πιει ακόμα παραπάνω. Αυτή τη στιγμή κοιμούνται μακάρια δίπλα στη Λάρα, χωρίς να "θηλάζουν". Δεν είναι ανήσυχα γενικά, ίσα ίσα.
Μπορώ να μειώσω τον ψευτοθηλασμό, αλλά όχι να τον σταματήσω εντελώς. Άλλωστε το απολαμβάνει και η Λάρα, νομίζει πως τα ταϊζει.

Τα ζύγισα στις 19:30 πριν φάνε
Αγοράκι ---> 322 γρ
Κοριτσάκι 1 ---> 268
Κοριτσάκι 2 --->292

Μόνο το κοριτσάκι 1 δεν φαίνεται να παίρνει βάρος, παρόλο που τρώει όσο τα άλλα και σήμερα την έχω ταϊσει περισσότερο από τα άλλα.
 
Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αυτό που λες φαίνεται σωστό. Επειδή τα κουταβάκια έχουν μικρό στόμα, μήπως δεν βολεύονται να ρουφήξουν και χρειάζεται να βάλει σωληνάκι στο στόμιο της σύριγγας, όπως στην εικόνα;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Παιδιά, το ξεπεράσαμε το πρόβλημα που δε ρουφάνε...τώρα αρπάζουν το μπιμπερό και ρουφάνε τόσο γρήγορα που τα σταματάω γιατί πνίγονται. Είδικά το κοριτσάκι 2! Σα μανιακό κάνει :p

Μη μου δείχνεται σωληνάκια, είμαι σίγουρη ότι αδυνατώ να τα χρησιμοποιήσω χωρίς να προκαλέσω σωματικές βλάβες στο κουτάβι! :cool:
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν έχει νόημα να μην τα αφηνεις να "θηλαζουν", θα αρχίσουν το πιπιλισμα μεταξυ τους
Το διάβασα και κάπου αλλού αυτό! Δεν θυμάμαι που, έχω διαβάσει ένα σωρό links στο google :cool:

Τι να πω, εγώ δεν έχω ιδέα :( Δεν έχω καν μεγαλώσει κουτάβι 2 μηνών, πόσο μάλλον 2 ημερών χωρίς μαμά!
Κάνω ότι καλύτερο μπορώ και είμαι σίγουρη πως αν δεν είχα τη Λάρα δεν θα τα είχα καταφέρει μέχρι εδώ. Να`ναι καλά η γλυκιά μου!

Να και μερικές σημερινές φωτογραφίες:
18122011540..jpg
κοριτσάκια

19122011542..jpg19122011543..jpg

Αυτή τη στιγμή κοιμούνται όλοι μαζί αγκαλιά :)
19122011545..jpg

Πάω κι εγώ να τους κάνω παρέα!
Καληνύχτα σε όλους και σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Εκείνο το μικρό στην πλάτη της φάνηκε λίγο ζουληγμένο. Έχε το νου σου γιατί είναι πολύ μικρά ακόμα και συμβαίνουν τέτοια ατυχήματα.
Καλή ξεκούραση και στις δύο μαμάδες! :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό που λες φαίνεται σωστό. Επειδή τα κουταβάκια έχουν μικρό στόμα, μήπως δεν βολεύονται να ρουφήξουν και χρειάζεται να βάλει σωληνάκι στο στόμιο της σύριγγας, όπως στην εικόνα;
Τέτοιου τύπου "κατασκευές", δεν είναι για να θηλάζουν καλύτερα. Είναι για να διοχετεύεται η τροφή κατευθείαν στο στομάχι, όταν δεν μπορούν να φάνε. Αυτό το σωληνάκι δηλαδή, πηγαίνει στο στομάχι, δεν μένει στο στόμα ;)
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Αν θες πάρε από ένα φαρμακείο αποφρακτικό μύτης βρέφους , έχει απόληξη σιλικόνης και νομίζω ότι το σχήμα της θα βοηθήσει για να θηλάσουν τα κουτάβια.
ID172 ..jpg
 
  • Like
Reactions: Orilis


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Θα πάω να πάρω την κρέμα που είπε η ghost girl γιατί η Λάρα άρχισε να ενοχλείται. Κάθε φορά που ξεκινάνε να "θηλάζουν" σηκώνετε και φεύγει. Της έπιασα της θηλές και έφυγε κι απο μένα, μάλλον πονάει το κοριτσάκι μου :(
Ελπίζω η αλοιφή να βοηθήσει.

Τα μικρά είναι μια χαρά, έφαγαν κανονικά σε όλα τα ταϊσματα, θα σας πω γραμμάρια το απόγευμα που θα τα ζυγίσω!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν εχω διαβασει ολο το θεμα, αλλα ενημερωθηκα περι τινος προκειται. Συγχαρητηρια και για την κινηση, και για την όλη προσπαθεια που καταβαλεις. Ευχομαι το καλυτερο για τα μικρα και τωρα και στο μελλον.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να`σαι καλά ICE!
Μήπως θες ένα θηλυκό να κάνει παρέα με τον ICE???
ένα = κανένα :D
Σε 2 μήνες θα στο έχω έτοιμο, ξεκινημένο :p
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Να`σαι καλά ICE!
Μήπως θες ένα θηλυκό να κάνει παρέα με τον ICE???
ένα = κανένα :D
Σε 2 μήνες θα στο έχω έτοιμο, ξεκινημένο :p
Η σκεψη σου ειναι πολυ καλη. Αν δεν ταξιδευα συχνα και αν υπηρχε ακομα ενας ανθρωπος, θα ηταν οτι καλυτερο...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σε καταλαβαίνω κι εγώ θεωρώ πως δεν μπορώ να έχω δεύτερο σκύλο αυτή τη στιγμή...μην κοιτάς που έχω βρεθεί με 5 :p

Στ`αλήθεια όμως θα αισθανόμουν πάρα πολύ καλά αν τα μωράκια αυτά καταλήγανε σε άτομα από εδώ, θα ήμουν πολύ ήσυχη, νιώθω περίεργα να τα μεγαλώσω και να τα δώσω σε ανθρώπους που δεν ξέρω καθόλου.... (κάτσε να βρεθούν κι αυτοί θα μου πεις...)

Τέλοσπάντων έχουμε πολύ καιρό ακόμα μπροστά μας :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Στ`αλήθεια όμως θα αισθανόμουν πάρα πολύ καλά αν τα μωράκια αυτά καταλήγανε σε άτομα από εδώ, θα ήμουν πολύ ήσυχη, νιώθω περίεργα να τα μεγαλώσω και να τα δώσω σε ανθρώπους που δεν ξέρω καθόλου.... (κάτσε να βρεθούν κι αυτοί θα μου πεις...)
Πιστευω οτι θα βρεθουν ανθρωποι απο εδω μεσα, ή ανθρωποι που θα βρεθουν απο ανθρωπους που ειναι εδω μεσα...;)

Αυτο που επειγει τωρα, ειναι η υγεια τους και η σωστη αναπτυξη μεχρι 2,5 μηνων τουλαχιστον. :)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Σημερινές μετρήσεις

Αγοράκι --> 350 gr (+28 σε 24 ώρες)
Κοριτσάκι 1 --> 284 gr (+16 σε 24 ώρες)
Κοριτσάκι 2 --> 304 gr (+12 σε 24 ώρες)

Μόνο το αγοράκι μεγαλώνει μου φαίνεται :p
σαν μπογαλάκι έχει γίνει είναι πολύ αστείος!

κατά σειρά μεγέθους, αγοράκι, κοριτσάκι 2, κοριτσάκι 1
19122011568..jpg

λοφάκι :p
19122011570..jpg

κοριτσάκι 1
19122011564..jpg

κοριτσάκι 2
19122011565..jpg

αγοράκι
19122011563..jpg
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Μέσα σε αυτή τ ταλαιπωρία είσαι και τυχερή που μεγαλώνεις τόσα μικρά κουτάβια !
και μόνο που θα τα βλέπεις θα σου φτιάχνει η διάθεση .
( βλέπω τ θετική πλευρά )
Φυσικά θα έχεις και μεγάλη αγωνία όλα να πάνε καλά !!( και πιστεύω πως όλα καλά θα πάνε :) )
θα ρωτήσω κάτι βλακεία βέβαια αλλα δεν ξέρω ... τόσο μικρά περπατάνε ? όχι να τρέχουν αλλά μπορούν να αλλάξουν θέση στο καναπέ ?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δεν περπατάνε, σέρνονται. Αλλάζουν θέσεις πολύ συχνά. Από πάνω μέχρι κάτω τον πάνε τον καναπέ.
Γι`αυτό έχω κολλήσει το τραπέζι στον καναπέ ώστε να μην πέφτουν κάτω.
Μόλις ακουμπάνε το γυαλί, κρυώνουν μάλλον και ξαναγυρίζουν πίσω :p

Πάντως θα πρέπει να βρω άλλη θέση σε μερικές μέρες γιατί θα αρχίσουν να κάνουν περισσότερα τσίσα-κακά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω κάτι που να χωράει και η Λάρα να μπει μέσα μαζί τους.... Ακόμα το ψάχνω.