Σκυλιά στα αεροπλάνα


kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
Εγώ πηγαίνω πολύ συχνά με σκυλιά και δυστυχώς πάντα τα ζυγίζουν μαζί με το τσαντάκι, οπότε εσείς θα πάτε τουλάχιστον στα 9 κιλά. Φοβάμαι ότι δεν θα σας πάρουν.
Όμως ο σκύλος δεν μπορεί να μπει ούτε στις αποσκευές λόγω φυλής και κανονισμού εταιριας-οποτε τι κάνουν?
 




kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
Εγώ πηγαίνω πολύ συχνά με σκυλιά και δυστυχώς πάντα τα ζυγίζουν μαζί με το τσαντάκι, οπότε εσείς θα πάτε τουλάχιστον στα 9 κιλά. Φοβάμαι ότι δεν θα σας πάρουν.
Όμως ο σκύλος δεν μπορεί να μπει ούτε στις αποσκευές λόγω φυλής και κανονισμού εταιριας-οποτε τι κάνουν?
Πας οδικώς
δυστυχως ειναι ταξιδι μακρινο στο εξωτερικο και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παω οδικως!!!ειναι 11 ετων σκυλι και δεν εχω που να το αφησω!!!και ουτε θελω να το αφησω!!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όμως ο σκύλος δεν μπορεί να μπει ούτε στις αποσκευές λόγω φυλής και κανονισμού εταιριας-οποτε τι κάνουν?

δυστυχως ειναι ταξιδι μακρινο στο εξωτερικο και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να παω οδικως!!!ειναι 11 ετων σκυλι και δεν εχω που να το αφησω!!!και ουτε θελω να το αφησω!!!
Λοιπόν, αν είναι έτσι τότε νομίζω ότι η μοναδική λύση είναι κάτι εταιρείες μεταφοράς κατοικίδιων με τα δικά τους ειδικά αεροπλάνα.
Πρώτα όμως πάρε ένα τηλ. στην aegean και ρώτα, δεν χάνεις και τίποτα. Μήπως κάνουν για σένα μια εξαίρεση. Μάθε αν θα μπορούσες να πας με άλλη εταιρεία, μερικές έχουν άλλους όρους, όταν έψαχνα είδα μία που είχε όριο τα 10 κιλά αλλά δεν θυμάμαι ποια.
 


kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
Λοιπόν, αν είναι έτσι τότε νομίζω ότι η μοναδική λύση είναι κάτι εταιρείες μεταφοράς κατοικίδιων με τα δικά τους ειδικά αεροπλάνα.
Πρώτα όμως πάρε ένα τηλ. στην aegean και ρώτα, δεν χάνεις και τίποτα. Μήπως κάνουν για σένα μια εξαίρεση. Μάθε αν θα μπορούσες να πας με άλλη εταιρεία, μερικές έχουν άλλους όρους, όταν έψαχνα είδα μία που είχε όριο τα 10 κιλά αλλά δεν θυμάμαι ποια.
ευχαριστω!!!προσπαθω να βρω μια λυση-θα μιλησω με την aegean πρωτα μηπως και γινει καποιο θαυμα γιατι πραγματικα το σκυλο δεν μπορω να τον αφησω!!!
 
  • Like
Reactions: Penguin


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Πριν μία εβδομάδα έκλεισα εισιτήρια (cargo space) με Aegean για το δικό μου. Με ρώτησε ράτσα. Το πάνε σύμφωνα με το χαρτί που τους έχουν δώσει.
Συγγνώμη που στο λέω έτσι ωμά, αλλά από το τηλέφωνο δε θα βγάλεις άκρη. Δεν παίρνουν ευθύνη. Μόνο από κοντά. Για να σου δώσω να καταλάβεις: εμένα δεν έβρισκαν τη ράτσα στο έντυπο που τους είχαν δώσει. Απάντηση? "Θεωρητικά δε θα έχετε πρόβλημα, αλλά για 100% όταν πάτε να πετάξετε"!!!!!!!!!! Δηλαδή πληρώνω το εισιτήριο, κλείνω τα πάντα και βλέπουμε. Να σκεφτείς, δε σου δίνουν ούτε απόδειξη ότι έχεις δηλώσει θέση στο cargo.
Φυσικά και έκανα πολύ μεγάλο θέμα και θα περάσω να πάρω την επιβεβίωση κράτησης.
Στα λέω αυτά, για να καταλάβεις το όλο θέμα
 


kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
Πριν μία εβδομάδα έκλεισα εισιτήρια (cargo space) με Aegean για το δικό μου. Με ρώτησε ράτσα. Το πάνε σύμφωνα με το χαρτί που τους έχουν δώσει.
Συγγνώμη που στο λέω έτσι ωμά, αλλά από το τηλέφωνο δε θα βγάλεις άκρη. Δεν παίρνουν ευθύνη. Μόνο από κοντά. Για να σου δώσω να καταλάβεις: εμένα δεν έβρισκαν τη ράτσα στο έντυπο που τους είχαν δώσει. Απάντηση? "Θεωρητικά δε θα έχετε πρόβλημα, αλλά για 100% όταν πάτε να πετάξετε"!!!!!!!!!! Δηλαδή πληρώνω το εισιτήριο, κλείνω τα πάντα και βλέπουμε. Να σκεφτείς, δε σου δίνουν ούτε απόδειξη ότι έχεις δηλώσει θέση στο cargo.
Φυσικά και έκανα πολύ μεγάλο θέμα και θα περάσω να πάρω την επιβεβίωση κράτησης.
Στα λέω αυτά, για να καταλάβεις το όλο θέμα
νομιζω οτι λογικα αν εχεις πληρωσει εισητηρια, εχεις κανει κρατηση και δεν παρουσιασεις καποιο σκυλι πολυ ποιο μεγαλωσωμο απο οτι τους εχεις αναφερει, δεν πρεπει να δημιουργησουν προβλημα.Λες να αγχωνομαι τσαμπα και ειναι ολα ενα μεγαλο μπαχαλο οπως παντου στην ελλαδα?νομιζω λιγη επιεικεια δε βλαπτει-σκυλια εχουμε και μαλυστα μικροσωμα οχι οπλα!!!
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Λοιπόν, βραχυκέφαλο, ξεχνάς το cargo. Τώρα, βρες ένα υφασμάτινο κλουβάκι, το οποίο να ζυγίζει πολύ λίγο! Κάνε δίαιτα στο σκυλί, να τα φέρεις και τα δύο στα 9 κιλά. Εκεί πιστεύω ότι θα σε αφήσουν. Έχει ξαναγίνει, και όχι μόνο μία φορά. Αλλά παίζει και σε ποιον μαλ......κα θα πέσεις.
 


kasia

Member
9 Δεκεμβρίου 2017
6
1
42
Λοιπόν, βραχυκέφαλο, ξεχνάς το cargo. Τώρα, βρες ένα υφασμάτινο κλουβάκι, το οποίο να ζυγίζει πολύ λίγο! Κάνε δίαιτα στο σκυλί, να τα φέρεις και τα δύο στα 9 κιλά. Εκεί πιστεύω ότι θα σε αφήσουν. Έχει ξαναγίνει, και όχι μόνο μία φορά. Αλλά παίζει και σε ποιον μαλ......κα θα πέσεις.
ευχαριστω πολυ!!!εχεις δικιο -δεν απεχει πολυ απο τα 9 κιλα μαζι με το κλουβι της!!!λιγο διαιτα θα της κανω-αξιζει για να μπορεσω να την παρω μαζι μου!!!Την εχω απο φοιτητρια (11 χρονια)!!!
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Μη με ευχαριστείς. Δεν έχω εμπειρία από ταξίδια με σκύλο. Απλά επειδή το έψαξα πολύ, έπεσα πάνω σε διάφορες περιπτώσεις που για μία μικρή διαφορά (1 κιλό) έκαναν τα στραβά μάτια. Και αν μπορείς, προσπάθησε να βρεις πτήση σχετικά άδεια (βοηθάει). Σας εύχομαι και στους δύο ότι καλύτερο!
 
  • Like
Reactions: mareco and kasia


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος με την Lufthansa πχ δεν απαγορευεται δε και καλα η μεταφορα βραχηκεφαλων- απλα σου συνηστα η εταιρια να αποφευγεις την μεταφορα, εαν στο Departure, Transfer η Arrival αεροδρομιο εχει θερμοκρασιες μεγαλητερες των 27 βαθμων.
Κατα τα αλλα ισχυει και εκει το βαρος των 8 κιλων για καμπινα.

Η Airberlin δεχοταν μεχρι 10 κιλα στην καμπινα- αλλα εκλεισε πια.

Εδω στο 3 το λεει
https://www.lufthansa.com/mediapool/pdf/16/media_69585216.pdf
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Μια μαγκια που μουμαθαν πολλες βαλιτσουλες εχουν πατο αφαιρομενο πλαστικο που ειναι κ το πιο βαρυ κομματι. Στο ζυγισμα το αφαιρω και το ξαναβαζω οταν περασουμε για να ειναι ανετο το σκυλι. Γλιτωνω κοντα στα 450 γραμμαρια,γιατι και εμεις στα ορια ειμαστε.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βγαίνω offtopic θα μου πείτε αλλά...
Εχθές επέστρεφα Ελλάδα κι είχα ενδιάμεση στη Φρανκφούρτη. Λόγω των χιονοπτώσεων όμως έκλεισε το αεροδρόμιο κι αναγκαστήκαμε όλοι οι επιβάτες να κάτσουμε μέσα στο αεροπλάνο από τις 11 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Φτάσαμε Θεσ/νίκη κατά τις 8. Δλδ, όλη η φάση διήρκεσε 9 ωρες συνολικά.
Ε λοιπόν ενω καθόμουν στη θέση μου με πιασμένο τον κ.λο μου, νηστική και σχεδόν αφυδατωμένη (ναι μεν μας έδωσαν απο ενα μικρό ποτηράκι νερό να πιούμε, αλλά ήταν πολύ λίγο), σκεφτόμουν τι θα γινόταν άμα είχα τον σκύλο μου στον χώρο αποσκευών.. Η σε κανα φορτηγό αεροπλάνο.

Οποτε θα συμβούλευα (στον εαυτό μου πρώτα πρώτα αλλά κ σε ολους που σκοπευουν να ταξιδεψουν αεροπορικώς με τα σκυλιά τους τωρα τον χειμώνα), να προτιμήσουν τις απευθείας πτήσεις και γενικά να'ναι ΠΟΛΥ επιφυλακτικοί.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω αρχές του νέου έτους, με σκυλάκι στο cargo, το σκέφτομαι από τώρα. Είναι απευθείας πτήση.
Πάντως το πιο πιθανό είναι να με πέταγαν έξω από το αεροπλάνο, κι εμένα και το μικρό. Θα τα έκανα .........
 
  • Like
Reactions: Eroe


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Παντα. Ακομα και 2πλασια να ειναι τα εισητηρια γιατι οσο μαθημενο και να ειναο το σκυλι,ειναι κριμα να ταλαιπωρητε
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τώρα είδα που μέχρι κι η Καθημερινή είχε γράψει για την πτήση μας αλλά τελικά το έσβησαν το άρθρο, πιθανότατα για να μη χαλαστουν με την Aegean (υπάρχει όμως στο cash)

Κι εγώ πρεπέι να ταξιδέψω με τον σκύλο τον Ιανουάριο κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι (αν και κι εγώ το ίδιο θα'κανα, @Char Angel, θα ερχόταν μέχρι κι ο προϊσταμενος του αεροδρομίου με το ποπ-κορν να παρακολουθήσει τον καυγά)
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
@Eroe, πληροφοριακά, το cargo συνδέεται άμεσα με το χώρο επιβατών με μία μικρή καταπακτή. Εξαρτάται σε ποιο cargo θα τον έχουν, για να ξέρεις που βρίσκεται η καταπακτή. Έχω ήδη τα σχέδια του τύπου του αεροπλάνου που θα πετάξω το Γενάρη, με τα cargo και τις αντίστοιχες καταπακτές.
 






Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Αν το σκυλος σκύλος φοβηθει απο το περιβαλλον και την ολη διαδικασια και ειδικοτερα την ωρα που πρεπει να τον παραδωσουμε για να τον τακτοποιησουν και αρχισει να φωναζει η να κλαιει η τρομοκρατηθει και σοκαριστει εντελως τι κανουμε.Αν τον αφησουμε μονο του τοτε δε θα ναι χειροτερα.Αν χρειαστει το οτιδηποτε και εμεις εφοσον δεν ειμαστε εκει πως θα του το παρεχουμε.Πολλα γινονται .Και ποσο ασφαλης ειναι το μερος οπου τοποθετουνται.Αν υπαρχουν και αλλα σκυλια κοντα και αυτο προσπαθησει να βγει δε θα ξεφυγουν τα πραγματα.Πιο πολυ με μαρτυριο με φαινεται..ουφφ