Σκυλιά στα αεροπλάνα


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Αν το σκυλος σκύλος φοβηθει απο το περιβαλλον και την ολη διαδικασια και ειδικοτερα την ωρα που πρεπει να τον παραδωσουμε για να τον τακτοποιησουν και αρχισει να φωναζει η να κλαιει η τρομοκρατηθει και σοκαριστει εντελως τι κανουμε.Αν τον αφησουμε μονο του τοτε δε θα ναι χειροτερα.Αν χρειαστει το οτιδηποτε και εμεις εφοσον δεν ειμαστε εκει πως θα του το παρεχουμε.Πολλα γινονται .Και ποσο ασφαλης ειναι το μερος οπου τοποθετουνται.Αν υπαρχουν και αλλα σκυλια κοντα και αυτο προσπαθησει να βγει δε θα ξεφυγουν τα πραγματα.Πιο πολυ με μαρτυριο με φαινεται..ουφφ
Συμφωνώ ότι είναι δύσκολη περίπτωση. Γνωρίζω ότι παρέχουν ασφάλεια στο σκύλο, σίγουρα πρόκειται να διαμαρτυρηθεί επειδή ούτε καταλαβαίνει, είναι ευκολότερο ολταν ξέρει ότι το crate είναι ο χώρος του όταν μετακινείται. Ούτε το έχω κάνει, αλλά πλέον μόνο έτσι ταξιδεύω αεροπορικώς. Πρόκειται ν στεναχωρηθώ στην αρχή αλλά κάθε αρχή κ δύσκολη. Σίγουρα σ τέτοια περίπτωση πρόκειται ν μιλήσω μ τν αεροπορική για τ πολιτική της
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Αν το σκυλος σκύλος φοβηθει απο το περιβαλλον και την ολη διαδικασια και ειδικοτερα την ωρα που πρεπει να τον παραδωσουμε για να τον τακτοποιησουν και αρχισει να φωναζει η να κλαιει η τρομοκρατηθει και σοκαριστει εντελως τι κανουμε.Αν τον αφησουμε μονο του τοτε δε θα ναι χειροτερα.Αν χρειαστει το οτιδηποτε και εμεις εφοσον δεν ειμαστε εκει πως θα του το παρεχουμε.Πολλα γινονται .Και ποσο ασφαλης ειναι το μερος οπου τοποθετουνται.Αν υπαρχουν και αλλα σκυλια κοντα και αυτο προσπαθησει να βγει δε θα ξεφυγουν τα πραγματα.Πιο πολυ με μαρτυριο με φαινεται..ουφφ
Για να εχεις μια εικονα της διαδικασιας το σκυλι το συνοδευεις εσυ μεχρι το χωλ των αποσκευων οποτε και δενεις το κλουβι με ταιερ απ και το παραδιδεις. Αν εχεις καλο κλουβι και το δεσεις σωστα θεμα ασφαλειας δεν υπαρχει.
Παρολα αυτα το περιβαλλον στο χωλ των αποσκευων ειναι βιομηχανικο με αρκετους θορυβους (φαντασου στο προσωπικο παρεχονται ωτοασπιδες) και αν υπαρχουν και αλλα σκυλακια, ναι ουρλιαζουν ολα μαζι και γινεται χαμος. Και το πιο καλοβολο σκυλι πισκτευω θα στρεσαριστει.
Αν το παραδοσεις μια ωρα πριν την πτηση οπως προτινεται θα περιμενει εκει μαξ 10 λεπτα μεχρι να το φορτωσουν στο αεροπλανο.
Σιγουρα θα ειναι για το σκυλο μια δυσαρεστη εμπειρια αλλα αν δεν εχεις αλλο τροπο το κανεις, φυσικα δεν προκειται να παθει κατι.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
πφφφφ λόγω της δουλειάς μου κάνω πολλά ταξιδια.Στα αεροπλανα ομως θα παθουν τρελα επειδη ποτε δεν τα εχω παρει μαζι σε αεροπλανο δε ξερω πως θ αντιδρασουν ,απλα φανταζομαι.Ισως να υπερβαλλω αλλα επειδη με απασχολει αμεσα καθε πληροφορια θα ειναι ωφελιμη.Σκεφτηκα να τα παω σ εκπαιδευτη ετσι ωστε να ειναι καπως πιο εξοικοιωμενα με την πολυκοσμια ,το κλουβι,να μεινουν μονα τους για καποιαν ωρα χωρις εμενα κλπ,αλλα δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.Γενικα ειναι ιδιαιτερα προσκολλημενα σε μενα και οταν συμβαινει κατι καινουριο κανουν το κοσμο αναστα.Π.χ την πρωτη φορα που ταξιδεψαμε με πλοιο το ενα ξαπλωσε κατω στη σκαλα που ανεβαινανε οι επιβατες και δε κουνιοταν.Φοβαμαι επισης το θεμα με τα κλουβια .Εδω χανονται τοσο ευκολα βαλιτσες,θα υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια γι αυτα.Γενικως αν μπορουσα θα νοικιαζα μονη ενα αεροπλανο να γλιτωσω το σοου:confused::confused:
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
πφφφφ λόγω της δουλειάς μου κάνω πολλά ταξιδια.Στα αεροπλανα ομως θα παθουν τρελα επειδη ποτε δεν τα εχω παρει μαζι σε αεροπλανο δε ξερω πως θ αντιδρασουν ,απλα φανταζομαι.Ισως να υπερβαλλω αλλα επειδη με απασχολει αμεσα καθε πληροφορια θα ειναι ωφελιμη.Σκεφτηκα να τα παω σ εκπαιδευτη ετσι ωστε να ειναι καπως πιο εξοικοιωμενα με την πολυκοσμια ,το κλουβι,να μεινουν μονα τους για καποιαν ωρα χωρις εμενα κλπ,αλλα δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.Γενικα ειναι ιδιαιτερα προσκολλημενα σε μενα και οταν συμβαινει κατι καινουριο κανουν το κοσμο αναστα.Π.χ την πρωτη φορα που ταξιδεψαμε με πλοιο το ενα ξαπλωσε κατω στη σκαλα που ανεβαινανε οι επιβατες και δε κουνιοταν.Φοβαμαι επισης το θεμα με τα κλουβια .Εδω χανονται τοσο ευκολα βαλιτσες,θα υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια γι αυτα.Γενικως αν μπορουσα θα νοικιαζα μονη ενα αεροπλανο να γλιτωσω το σοου:confused::confused:
Καταλαβαίνω τ άγχος κ τ συμμερίζομαι. Σίγουρα βοηθά ν προηγειθεί εκπαίδευση. Σίγουρα όταν έρθει η στιγμή ν ταξιδέψω πρόκειται ν σκέφτομαι ότι πάρα πολλά σκυλιά τ κάνουν ήδη
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Καταλαβαίνω τ άγχος κ τ συμμερίζομαι. Σίγουρα βοηθά ν προηγειθεί εκπαίδευση. Σίγουρα όταν έρθει η στιγμή ν ταξιδέψω πρόκειται ν σκέφτομαι ότι πάρα πολλά σκυλιά τ κάνουν ήδη
γενικα..τι κανονισμοι υπαρχουν τα αεροπλανα σε θεμα κατικοιδιων.Εξαρταται απο την εταιρεια η ολες παρεχουν 100% ασφαλεια για ενδεχομενα οπως να χαθουν ,να σκασουν απο ζεστη,ακομη και αν θελουν να κανουν τις αναγκες τους,Γενικα εγω τι μπορω να κανω για να εχουν μια οχι τοσο τρομακτικη εμπειρια και εγω μια τοσο αγχωτικη και μαρτυρικη διαδρομη?
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
γενικα..τι κανονισμοι υπαρχουν τα αεροπλανα σε θεμα κατικοιδιων.Εξαρταται απο την εταιρεια η ολες παρεχουν 100% ασφαλεια για ενδεχομενα οπως να χαθουν ,να σκασουν απο ζεστη,ακομη και αν θελουν να κανουν τις αναγκες τους,Γενικα εγω τι μπορω να κανω για να εχουν μια οχι τοσο τρομακτικη εμπειρια και εγω μια τοσο αγχωτικη και μαρτυρικη διαδρομη?
Όχι δεν είναι όλες οι εταιρείες το ίδιο. Από θέμα ασφαλείας βέβαια όλες προσπαθούν να είναι εντάξει αλλά κάποιες πράγματι τα προσέχουν τα ζώα κάποιες όχι ιδιαίτερα. Εγώ μπορώ να πω ότι η Alitalia που έχω πετάξει εγώ και η finnair που είναι δυστυχώς πανάκριβη είναι μια χαρά και ίσως κορυφές στην Ευρώπη από αυτήν την άποψη, οι ασιατικές από ότι έχω ακούσει είναι για χεσιμο
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Όχι δεν είναι όλες οι εταιρείες το ίδιο. Από θέμα ασφαλείας βέβαια όλες προσπαθούν να είναι εντάξει αλλά κάποιες πράγματι τα προσέχουν τα ζώα κάποιες όχι ιδιαίτερα. Εγώ μπορώ να πω ότι η Alitalia που έχω πετάξει εγώ και η finnair που είναι δυστυχώς πανάκριβη είναι μια χαρά και ίσως κορυφές στην Ευρώπη από αυτήν την άποψη, οι ασιατικές από ότι έχω ακούσει είναι για χεσιμο
ωωχ τι εχεις ακουσει για τις ασιατικες?Οταν λες ασιατικες για ποιες χωρες αναφερεσαι?Εμενα τωρα τωρα μ ενδιαφερουν αμεσα αυτες εντος ελλαδας και κυπρου.Αλλα ο καθεις κοσμει την εταιρεια του και αντικειμενικη γνωμη δεν ειδα ακομη.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
ωωχ τι εχεις ακουσει για τις ασιατικες?Οταν λες ασιατικες για ποιες χωρες αναφερεσαι?Εμενα τωρα τωρα μ ενδιαφερουν αμεσα αυτες εντος ελλαδας και κυπρου.Αλλα ο καθεις κοσμει την εταιρεια του και αντικειμενικη γνωμη δεν ειδα ακομη.
Για τούρκικες αερογραμμές έχω ακούσει διάφορα όχι τρομακτικά αλλά καθόλου ευχάριστα, έχουν άπειρες μικρές λεπτομέρειες, απαγορεύουν μερικές φυλές (πιτμπουλάκια, bull terrier, mastino napoletano κι αλλά) και πέφτει πολύ γραφειοκρατία γενικά, συν το ότι είναι και λίγο δύσκολη η μετακίνηση στη χώρα με σκύλο αν δεν έχεις νοικιάσει ΙΧ. Φέτος μπορεί να χρειαστεί να πάω Τουρκία λόγω δουλειάς και ήδη έχω αποφασίσει να πάω οδικώς μέχρι την Κωνσταντινούπολη.
Εντός Ελλάδας η Aegean είναι καλή
 


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
ωωχ τι εχεις ακουσει για τις ασιατικες?Οταν λες ασιατικες για ποιες χωρες αναφερεσαι?Εμενα τωρα τωρα μ ενδιαφερουν αμεσα αυτες εντος ελλαδας και κυπρου.Αλλα ο καθεις κοσμει την εταιρεια του και αντικειμενικη γνωμη δεν ειδα ακομη.
H air china δεν δεχεται καθολου κατοικιδια εντος καμπινας για παραδειγμα...κ εχω την αισθηση οτι τωρα κοψανε και το καργκο...Εγω ειχα στειλει τον γατο μου καργκο με τη συγκεκριμενη εταιρεία, τον παρελαβα με ματι γουρλωμενο του τρελου αλλα γενικα μια χαρα...το σοκ ξεπεραστηκε αμεσως...Αυριο θα πεταξουμε για πρωτη φορα με το σκυλακι μας εντος καμπινας....εχω τρελο αγχος αλλα θα περασει κ αυτο....
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
H air china δεν δεχεται καθολου κατοικιδια εντος καμπινας για παραδειγμα...κ εχω την αισθηση οτι τωρα κοψανε και το καργκο...Εγω ειχα στειλει τον γατο μου καργκο με τη συγκεκριμενη εταιρεία, τον παρελαβα με ματι γουρλωμενο του τρελου αλλα γενικα μια χαρα...το σοκ ξεπεραστηκε αμεσως...Αυριο θα πεταξουμε για πρωτη φορα με το σκυλακι μας εντος καμπινας....εχω τρελο αγχος αλλα θα περασει κ αυτο....
καργκο?Καλα κινα τι περιμενες?Μια χωα που τρωει αυτα τα πλασματα διχως οικτο δε θα ειχε και ανεσεις για την μεταφορα τους.Τελος παντων.Αληθεια?Εξωτερικο η Ελλαδα?Τι χαρτια χρειαζεσαι?
 


MirDE

Member
2 Οκτωβρίου 2016
16
17
41
αυριο θα έρθουμε απο Γερμανία Ελλάδα απευθειας...εχουμε απο χαρτια τα παντα ολα, διαβατηρια, εμβολια, τσιπ κλπ και 50 ευρω θα πληρωσουμε επιτοπου...Το αγχος μου ειναι να ειναι ολα οκ με την τσαντα μεταφορας...ευτυχως απο βαρος ειμαστε οκ, δεχονται μεχρι 8κιλα με την τσαντα και η δικια μας ειναι 3,5 κιλα χνουδομπαλα..Θα ειμαι δυστυχως μονη με την Σασα κ τον γιο μου ελπίζω να συμπεριφερθουν και οι δυο κόσμια χαχαχαχαχαχα... Μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπεται να κυκλοφορουν με το λουρακι τους εκτος τσαντας στα αεροδρομια?? (Στο Μοναχο ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι ΟΚ για το Ελ. Βελ. δεν ξερω)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
αυριο θα έρθουμε απο Γερμανία Ελλάδα απευθειας...εχουμε απο χαρτια τα παντα ολα, διαβατηρια, εμβολια, τσιπ κλπ και 50 ευρω θα πληρωσουμε επιτοπου...Το αγχος μου ειναι να ειναι ολα οκ με την τσαντα μεταφορας...ευτυχως απο βαρος ειμαστε οκ, δεχονται μεχρι 8κιλα με την τσαντα και η δικια μας ειναι 3,5 κιλα χνουδομπαλα..Θα ειμαι δυστυχως μονη με την Σασα κ τον γιο μου ελπίζω να συμπεριφερθουν και οι δυο κόσμια χαχαχαχαχαχα... Μηπως ξερει κανεις αν επιτρεπεται να κυκλοφορουν με το λουρακι τους εκτος τσαντας στα αεροδρομια?? (Στο Μοναχο ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι ΟΚ για το Ελ. Βελ. δεν ξερω)
Ο δικός μου έκοβε βόλτες στην αίθουσα αφίξεων χωρίς πρόβλημα :)
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Ναι και στο Βενιζελος επιτρεπονται τα σκυλια σε λουρι.
Περα απο τους κανονισμους του τι δεχονται παντως, γενικα τα ζωα τα προσεχουν. Δηλαδη οι ιδιοι ανθρωποι που βλεπεις να πετανε τις βαλιτσες χωρις ελεος, τα κλουβια τα μετακινουν προσεκτικα (απο μεσα τους βεβαια ριχνουν καταρες αλλα δε μας ενδιαφερει αυτο).
Επισης τη μετακινηση του ζωου δεν την κανουν εργαζομενοι της εταιριας που πετας αλλα τριτων εταιριων που στο αεροδρομιο των Αθηνων πχ ειναι μονο 2 και διαχειριζονται ολες τις αεροπορικες. Αρα μικρη διαφορα κανει με ποια εταιρια ταξιδευεις σχετικα με το πως θα φερθουν στο σκυλι οταν το παραδωσεις.
Μεσα στο αεροπλανο ειναι σε ειδικο χωρο που εχει πιεση-θερμοκρασια ιδια με την καμπινα των επιβατων και τα κλουβια ειναι δεμενα και ασφαλισμενα.
 
Last edited:


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
γενικα..τι κανονισμοι υπαρχουν τα αεροπλανα σε θεμα κατικοιδιων.Εξαρταται απο την εταιρεια η ολες παρεχουν 100% ασφαλεια για ενδεχομενα οπως να χαθουν ,να σκασουν απο ζεστη,ακομη και αν θελουν να κανουν τις αναγκες τους,Γενικα εγω τι μπορω να κανω για να εχουν μια οχι τοσο τρομακτικη εμπειρια και εγω μια τοσο αγχωτικη και μαρτυρικη διαδρομη?
Ξέρω από ότι εταιρεία σε εταιρεία διαφέρουν. Παράδειγμα η catar θεωρεί pet εντός καμπίνας το γεράκι κ ο σκύλος επιτρέπεται μόνο κάτω. Να έχει χώρο ειδικό για τ σκυλιά κάτω, έχω ακούσει ότι μια σωστή εταιρεία πάντα έχει μικρό αριθμό σκύλων (1-3) ανα πτήση. Ναι όταν προκύψει ταξίδι με τα παιδιά μου πρόκειται να τα ζορίσω εγώ πριν τη πτήση, εννοώντας εκπαίδευση σε crate (που σε αυτή τη φάση κακώς ούτε έχω ασχοληθεί, επειδή είναι κάτι που μόνο θετική επίδραση έχει προς αυτά)
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
ωω και ηθελα να το ρωτησω..Δοξα Τω Θεω.Ειχα αγχος αν θα εμεναν μεσα στο κλουβι τοσες ωρες.Παλι καλα τ αφηνουν.Κανονικα?Η πρεπει να τους βάλουμε φίμωτρο?Όταν λες "Μεσα στο αεροπλανο ειναι σε ειδικο χωρο που εχει πιεση-θερμοκρασια ιδια με την καμπινα των επιβατων και τα κλουβια ειναι δεμενα και ασφαλισμενα." τι εννοεις??:eek:. Αυτο μετον αριθμο 1-3 δεν ισχυει σε ολες ομως ετσι?Επισης η παραδωση σε μας γινεται με ασφαλεια η υπαρχουν ενδεχομενα να χαθουν?
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Εννοω οτι δεν ειναι μαζι με τις βαλιτσες, υπαρχει ξεχωριστο κομματι στην κοιλια του αεροπλανου για τα ζωα οπου ρυθμιζεται η πιεση και η θερμοκρασια οπως και στην καμπινα των επιβατων. Μπακαλιστικα οτι αερα εχεις εσυ κατα την πτηση τον ιδιο εχουν και τα ζωα. Τα κλουβια ασφαλιζονται με ζωνες ωστε να μενουν σταθερα και να μην υπαρχει θεμα ασφαλειας σε απογειωση-προσγειωση-αναταραξεις.
Στην παραδωση δεν μπαινουν προφανως στον ιμαντα με τις βαλιτσες, σου λενε που να πας στις αφιξεις και σου φερνουν το κουτι.
Κοιτα οσο δουλευα εγω στο αεροδρομιο ενω βαλιτσες ειχαν μεινει πισω, ζωο δε θυμαμαι να εχει μεινει ποτε. Αλλα τι να σου πω, μπορει καποια στιγμη καπου να εχει γινει και αυτο.
Παντως σιγουρα τα προσεχουν περισσοτερο.
Φιμωτρο οχι δε χρειαζεται.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Εννοω οτι δεν ειναι μαζι με τις βαλιτσε.....σιγουρα τα προσεχουν περισσοτερο.
Φιμωτρο οχι δε χρειαζεται.
ΑΑ με τα φερνουν αυτοι δηλαδη?ΑΑ τελεια..αρα να μην ανησυχω πχ για το αν τυχον ανοιξει το κλουβι η σκασουν η οτι αλλο?Και να σε πω..Νερο τους βαζουμε εμεις αλλα αν το πιουν ελεγχει το προσωπικο για ανανεωση η αν καποιο κανει εμετο?Εμενα ειναι 20 κιλα και... το 1 πες ενταξει ειναι μικροσωπο το βρισκεις ευκολα το κλουβι τ αλλα 3?Τι κλουβι χρειαζεται που να ναι ασφαλες και γερο?εχω δει καποια με ροδες αλλα εξωφρενικες τιμες.Υπαρχουν αλλα ξερετε?
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Νομιζω οτι πλεον οι αεροπορικες δεχονται μονο κουτια εγκεκριμενα απο την ΙΑΤΑ (διεθνης ενωση αεροπορικων εταιριων) αλλα καλου κακου ρωτα την εταιρια που προκειται να πεταξεις. Παντως τα καλα κλουβια ψιλοκοστιζουν, επενδυεις μια φορα ομως και ξεγνοιασες.
Νερο στις μικρες πτησεις εντος Ευρωπης γενικα δε προτινεται. Αλλα αν θες να βαλεις, η εχεις μεγαλυτερη πτηση το κανεις εσυ. Για λογους ασφαλειας απο τη στιγμη που παραδιδεις το κουτι με το ζωο δεν το ξανανοιγει κανεις και για κανενα λογο.
 


Νονόςςςςςς

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2018
74
18
Νομιζω οτι πλεον οι αεροπορικες δεχονται μονο κουτια εγκεκριμενα απο την ΙΑΤΑ (διεθνης ενωση αεροπορικων εταιριων) αλλα καλου κακου ρωτα την εταιρια που προκειται να πεταξεις. Παντως τα καλα κλουβια ψιλοκοστιζουν, επενδυεις μια φορα ομως και ξεγνοιασες.
Νερο στις μικρες πτησεις εντος Ευρωπης γενικα δε προτινεται. Αλλα αν θες να βαλεις, η εχεις μεγαλυτερη πτηση το κανεις εσυ. Για λογους ασφαλειας απο τη στιγμη που παραδιδεις το κουτι με το ζωο δεν το ξανανοιγει κανεις και για κανενα λογο.
κουτι?δεν εννοεις το κλουβι?κΑΙ το αμπαλλαρουν σε κουτΙ?πΩς ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΞΥΓΟΝΟ?Το νερο εχω διαβασει σε σαιτ οτι προτεινεται για να μην σκασουν.
 
Last edited:


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
χαχα, μην αγχεσαι, το κλουβι εννοουσα!
με το νερο ο,τι θελεις κανεις, απλα πρεπει να το φροντισεις πριν το παραδωσεις