Σκυλιά Ring vs IPO


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μετά εγω εχω περιεργες ιδεες!
Ρε συ Κωστα, οσο και να γεφυρωνει τα προβληματα που λες, δεν παυει να στερειται εμπειριων. Κάθε τι νέο που βλεπει δεν του φαινεται παράξενο? Τελος, αυτό είναι γεφυρωμα, αυτοποπεποιθηση, γερα νευρα ή αναισθησια?
Δυστυχώς έχουμε φτάσει να θεωρούμε περίεργο το φυσιολογικό (=σκυλιά που δε νοιώθουν απειλές από τα ερεθίσματα) και νορμάλ το παράλογο (=σκυλιά που έχουν πολλές φοβίες)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
O ισορροπημένος σκύλος εκτροφικά δεν έχει ανάγκη κοινωνικόποιήσης γιατί μπορεί εκ γεννετής να γεφυρώνει τα "προβλήματα" που προκύπτουν από τον περιβάλλοντα χώρο.

Λένε πολλοί για "κοινωνικόποίηση" σε θορύβους π.χ: μίξερ, ηλεκτρική σκούπα κτλ. Ο δικός μου σκύλος αν και κόπρος περιοπής δεν είχε ποτέ προβλήματα. Η ηλεκτρική σκούπα είναι άλλο ένα αντικείμενο να παίξει.

Μπορεί να περάσει μέσα από λαϊκή αγορά χωρίς να νοιώθει ανασφάλεια στον κόσμο, και χωρίς φυσικά να γίνεται επιθετικός.

Δοκιμασμένος επίσης και σε κροτοφοβία (άθελά μου) όταν το Πάσχα πέρισυ σε ηλικία μερικών μηνών μας έριξαν δυναμιτάκι "γουρούνα" σε μια βόλτα μας. Εγώ πετάχτηκα 2 μετρα πάνω και ο σκύλος μου γύρισε και με κοίταξε με απορία του στυλ "τι κάνεις έτσι".

Σε μεγάλους όγκους (π.χ. σκουπιδιάρικα ή λεοφορεία) αρχικά ήταν διστακτικός, αλλά ΜΟΝΟΣ του και χωρίς καμιά παρέμβαση από εμένα (απλά συνέχιζα τη βόλτα μας) το ξεπέρασε. το ίδιο και με τα μηχανάκια.

Η "κοινωνικοποίηση" είναι για τα σκυλιά που αντιμετωπίζουν προβλήματα στο να δεχθούν ως φυσιολογικά τα ερεθίσματα που λαμβάνουν από το περιβάλλον. Αν ο σκύλος έχει την κατάλληλη ψυχική δύναμη, δεν την χρειάζεται.

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι η έντονη κυριαρχικότητα (και επιθετικότητα τον τελευταίο καιρό) με άλλα σκυλιά. Επειδή πάντως δε του δίνω χαρτζιλίκι να πάει στα Goody's με τους φίλους σκύλους του, πρόβλημα απλά δεν υπάρχει. Ο σκύλος παίζει μόνο μαζί μου. Και πίστεψέ με το παιχνίδι μας είναι μερικές φορές εντελώς "αγελαίο". Οι μελανιές στα χέρια μου το μαρτυράνε.
Σωστά Κώστα...
Αξιόλογα εκτροφικά σκυλιά είναι δεδομένο ότι έχουν βασικές διαφορές στον χαρακτήρα τους..Δεν είναι τυχαίο ότι γίνοντε πραγματικά τεράστιες προσπάθειες στην εκτροφή.
Για την κοινωνηκοποίηση, θα έλεγα πως χρειάζεται απαραίτητα λίγο σωστή βοήθεια & ώθηση στα ερεθίσματα ανεξ'αρτητα απο τον χαρακτήρα του σκύλου. Πολλές φορές οι εκτροφείς και τα κουτάβια γενικά έχουν μεγαλώσει μέσα σε γυάλινα κλουβιά, πράγμα λίγο επικυνδυνο για την συνέχεια...
Γνωρίζεις πολλούς Κώστα που να κάνουν βόλτα στην λαϊκή αγορά? Γιατί δεν τολμούν? Δυστυχώς είναι ελάχιστοι... Είναι ομως πραγματικά μια πάρα πολύ καλή άσκηση και για τους δύο, και όχι μόνο βόλτα στην λαϊκή αλλά και ψώνια... ΠΡοτρέπω όλους τους ιδιοκτήτες να το δοκιμάσουν έστω και μια φορά να παρουν τον σκυλο τους στα καθημερινα ψώνια τους και δραστηριότητες έστω για εναν καφέ...Υπάρχει τιποτα καλύτερο?

Για την άσληση, εξετάσεις και καθημερινότητα του σκύλου, είναι απολύτως σωστό ο σκύλος να είναι και να συμμετέχει στην καθημερινότητα μας. Δεν είναι κάποιο θηρίο που θέλει απομόνωση.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Σωστά Κώστα...
Αξιόλογα εκτροφικά σκυλιά είναι δεδομένο ότι έχουν βασικές διαφορές στον χαρακτήρα τους..Δεν είναι τυχαίο ότι γίνοντε πραγματικά τεράστιες προσπάθειες στην εκτροφή.
Για την κοινωνηκοποίηση, θα έλεγα πως χρειάζεται απαραίτητα λίγο σωστή βοήθεια & ώθηση στα ερεθίσματα ανεξ'αρτητα απο τον χαρακτήρα του σκύλου. Πολλές φορές οι εκτροφείς και τα κουτάβια γενικά έχουν μεγαλώσει μέσα σε γυάλινα κλουβιά, πράγμα λίγο επικυνδυνο για την συνέχεια...
Γνωρίζεις πολλούς Κώστα που να κάνουν βόλτα στην λαϊκή αγορά? Γιατί δεν τολμούν? Δυστυχώς είναι ελάχιστοι... Είναι ομως πραγματικά μια πάρα πολύ καλή άσκηση και για τους δύο, και όχι μόνο βόλτα στην λαϊκή αλλά και ψώνια... ΠΡοτρέπω όλους τους ιδιοκτήτες να το δοκιμάσουν έστω και μια φορά να παρουν τον σκυλο τους στα καθημερινα ψώνια τους και δραστηριότητες έστω για εναν καφέ...Υπάρχει τιποτα καλύτερο?

Για την άσληση, εξετάσεις και καθημερινότητα του σκύλου, είναι απολύτως σωστό ο σκύλος να είναι και να συμμετέχει στην καθημερινότητα μας. Δεν είναι κάποιο θηρίο που θέλει απομόνωση.
+1.000

Διαφορές στο χαρακτήρα, άρα και στην εργασιακή ικανότητα σίγουρα θα υπάρχουν, όμως το αποτέλεσμα σωστής και επιλεκτικής εκτροφής είναι πως ακόμα και ο σκύλος με τις λιγότερες ικανότητες, μπορεί να ανταποκριθεί στο μίνιμουμ των απαιτήσεων όπως αυτές ορίζονται για κάθε εργασιακή φυλή.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βασίλη, ακριβώς αυτό λέω.

Μπορεί ο σκύλος μου να είναι τυπικά κοπρίτης και ημίαιμος αλλά τουλάχιστον έχει χαρακτήρα που μου επιτρέπει να νοιώθω σίγουρος για αυτόν σε όλες τις καταστάσεις.

Και σίγουρα δεν είναι ένα σκυλί που ζει στην απομόνωση. Έχει πολλά ερεθίσματα κάθε μέρα και αντιδρά όπως ακριβώς πρέπει να αντιδρά ένα Γερμανικό Ποιμενικό!

Στις 17 Φεβρουαρίου 2009 κέρδισα το Lotto χωρίς τότε να το συνειδητοποιήσω ;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
kkranis, αυτό που περιγράφεις εμένα μου κάνει περισσότερο με απευαισθητοποιηση παρά με κοινωνικοποιηση!

Μήπως ο σκύλος σου δεν είχε προβλημα με όλα αυτά τα πράγματα και τις καταστάσεις επειδή τα "αντιμετώπισε" από μικρός κι όχι όταν έφτασε ξαφνικά 5 χρόνων;

Είσαι σίγουρος ότι αν δεν είχε αυτά τα ερεθίσματα, όταν θα έφτανε σε μια τέτοια ηλικία και τα συναντούσε για πρώτη φορά θα τα αντιμετώπιζε με αντίστοιχη στοικότητα και ηρεμία;
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Το σκυλι νομιζεις οτι ξερει τη διαφορα εκπαιδευσης και «παραμυθιου». Κανε εσυ κατι με το σκυλο σου που να περναει απο δομημενες εξετασεις με κανονες και μετα πες οτι θελεις. Γιατι οσα δε φτανει η αλεπου...
Το όσα δεν φτάνει η αλεπού για μένα ειναι.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Foibos, ο σκύλος μου πρώτα απ' όλα δεν είναι 5 χρονών αλλά 19 μηνών. Τεράστια διαφορά. Ακόμα "ανεβαίνει" ως προσωπικότητα μέρα με τη μέρα.

Από μικρός ήταν πολύ ισχυρός χαρακτήρας. Δεχόταν όλα τα ερεθίσματα ακριβώς με τη δέουσα σημασία. Από καθόλου ως ελάχιστη.

Χωρίς εγώ να κάνω τπτ για αυτό. Δεν υπήρχε ούτε "απευαισθητοποίηση" (έμαθα και νέα ορολογία σήμερα σχετικά με την εκπαίδευση και ψυχολογία του σκύλου) ούτε "κοινωνικοποίηση". Το καθημερινό του πρόγραμμα περιελάμβανε τις βόλτες του (αρκετά μεγάλες) και το club εργασίας. Έχει βρεθεί σε αστικό περιβάλλον, σε δάσος, σε βουνό, σε παραλία παντού χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάνω απ΄όλα είναι θέμα χαρακτήρα. Όπως ακριβώς περιγράφεται στο πρότυπο της φυλής.

Το θέμα είναι ότι όλοι αναφερόμαστε και αγιοποιούμε το πρότυπο όσον αφορά την εμφάνιση, αλλά το ξεχνάμε κλειδωμένο μέσα στο τελευταίο συρτάρι του γραφείου μας, όταν πρέπει να εξετάσουμε το θέμα χαρακτήρα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το θέμα είναι ότι όλοι αναφερόμαστε και αγιοποιούμε το πρότυπο όσον αφορά την εμφάνιση, αλλά το ξεχνάμε κλειδωμένο μέσα στο τελευταίο συρτάρι του γραφείου μας, όταν πρέπει να εξετάσουμε το θέμα χαρακτήρα.
Το προβλημα ειναι οτι το ιδιο και χειροτερο κανουν και οι εκτροφεις των ΓΠ και απο βασιλιά τον κανανε μπούφο.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σαφέστατα Άρη!

Δυστυχώς ο Max von Staphanitz είχε πει κάποτε:

Η εκτροφή του Γερμανικού Ποιμενικού πρέπει να είναι εστιασμένη στην εκτροφή ενός σκύλου εργασίας. Αλλιώς δεν είναι εκτροφή Γερμανικού Ποιμενικού.

;)
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
O ισορροπημένος σκύλος εκτροφικά δεν έχει ανάγκη κοινωνικόποιήσης γιατί μπορεί εκ γεννετής να γεφυρώνει τα "προβλήματα" που προκύπτουν από τον περιβάλλοντα χώρο.

Λένε πολλοί για "κοινωνικόποίηση" σε θορύβους π.χ: μίξερ, ηλεκτρική σκούπα κτλ. Ο δικός μου σκύλος αν και κόπρος περιοπής δεν είχε ποτέ προβλήματα. Η ηλεκτρική σκούπα είναι άλλο ένα αντικείμενο να παίξει.

Μπορεί να περάσει μέσα από λαϊκή αγορά χωρίς να νοιώθει ανασφάλεια στον κόσμο, και χωρίς φυσικά να γίνεται επιθετικός.

Δοκιμασμένος επίσης και σε κροτοφοβία (άθελά μου) όταν το Πάσχα πέρισυ σε ηλικία μερικών μηνών μας έριξαν δυναμιτάκι "γουρούνα" σε μια βόλτα μας. Εγώ πετάχτηκα 2 μετρα πάνω και ο σκύλος μου γύρισε και με κοίταξε με απορία του στυλ "τι κάνεις έτσι".

Σε μεγάλους όγκους (π.χ. σκουπιδιάρικα ή λεοφορεία) αρχικά ήταν διστακτικός, αλλά ΜΟΝΟΣ του και χωρίς καμιά παρέμβαση από εμένα (απλά συνέχιζα τη βόλτα μας) το ξεπέρασε. το ίδιο και με τα μηχανάκια.

Η "κοινωνικοποίηση" είναι για τα σκυλιά που αντιμετωπίζουν προβλήματα στο να δεχθούν ως φυσιολογικά τα ερεθίσματα που λαμβάνουν από το περιβάλλον. Αν ο σκύλος έχει την κατάλληλη ψυχική δύναμη, δεν την χρειάζεται.

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι η έντονη κυριαρχικότητα (και επιθετικότητα τον τελευταίο καιρό) με άλλα σκυλιά. Επειδή πάντως δε του δίνω χαρτζιλίκι να πάει στα Goody's με τους φίλους σκύλους του, πρόβλημα απλά δεν υπάρχει. Ο σκύλος παίζει μόνο μαζί μου. Και πίστεψέ με το παιχνίδι μας είναι μερικές φορές εντελώς "αγελαίο". Οι μελανιές στα χέρια μου το μαρτυράνε.
Τυχεροί είναι αυτή που ρίξανε τη γουρούνα γιατί αν δεν τρόμαζες εσύ ο σκύλο σου πιστεύω θα την ξανάριχνε πίσω .
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ρε συ sexbistol, ώρες ώρες πραγματικά προσπαθώ να σε καταλάβω. Αλλά μετά από λίγο μου περνάει, ευτυχώς

:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ξέρω ότι ο σκύλος σου είναι 19 μηνών!
Το έγραφες κι από πάνω εξάλλου!

Αλλά αυτό ακριβώς που λες ήθελα να τονίσω!
Τον σκύλο σου από μικρό τον εξέθεσες σε ερεθίσματα και καταστάσεις!
Αυτό δεν είναι τίποτα άλλο από την κοινωνικοποίηση....
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όχι με την έννοια του να τα συνηθίσει όμως.

Άλλο η βόλτα και άλλο το "πάμε στη λαϊκή να μάθει να μη φοβάται τον κόσμο".

Και νομίζω είμαι σε θέση να καταλάβω πού ο σκύλος μου ξεπερνάει τα προβλήματα μόνος του και πού χρειάζεται βοήθεια (=κοινωνικοποίηση).
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Ρε συ sexbistol, ώρες ώρες πραγματικά προσπαθώ να σε καταλάβω. Αλλά μετά από λίγο μου περνάει, ευτυχώς

:D
Πάλι καλλά /// δηλαδή γλίτωσα . ΚΑΙ εγώ το ίδιο παθαίνω αλλά εμένα δεν μου περναει με αυτα που γραφείς [Συγγνώμη]
 




sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
[Κανένα πρόβλημα]
Ούτε εγώ έχω πρόβλημα
Απλά αυτά που γνώριζεΙς δινετα πιο σωστά και όχι έτσι , γιατί διαβάζουν και κάποιοι που δεν ξερουνε . Θα σου πω και κάτι που μπορεί να μην το γνώριζες , Ποτέ μην είσαι απόλυτος στη εκπαίδευση του σκύλου , Γνωρίζεις ότι υπάρχει εκπαίδευση με κολάρο από 2
μηνών ,μόνο όμως με κολάρο . Αυτός όμως που το χρησιμοποιοι έχει πολλές γνώσις . Και κολάρο δεν είναι μόνο με ρεύμα .
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Άλλο η βόλτα και άλλο το "πάμε στη λαϊκή να μάθει να μη φοβάται τον κόσμο".
Εγω συμφωνω και επιδιωκω την εισαγωγη του σκυλου στην καθημερινοτητα μας, στην βολτα, αγορα, καφε κλπ.

Αλλά αυτό με την λαϊκη παραείναι υπερβολικο, ειδικα αν ο σκυλος εχει καποιο μεγεθος και ταμπεραμεντο. Ο σκυλος μπορει να μην φρικαρει με τον κοσμο, πιθανον όμως να φρικαρει ο κοσμος, οι γριουλες και πολλες γυναικες, που δεν χρωστανε τιποτα.

Επισης, πιθανον καποιος να του πατησει κατά λαθος το ποδι. Πρεπει ο σκυλος να το ανεχτει για να αποδειξει πόσο κυριος και κοινωνικοποιημενος είναι?
Για τα μικροσωμα σκυλια δεν το συζηταμε κάν. Θα γινουν χαλκομανία.

Εγω στην λαϊκη δεν παω ετσι κι αλλιως ποτέ γιατι απεχθανομαι το μπαχαλο και οι τιμες της λαϊκης της Ξανθης είναι πολύ υψηλες.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άλλο η βόλτα και άλλο το "πάμε στη λαϊκή να μάθει να μη φοβάται τον κόσμο".
Όπως είπες ότι ο σκύλος δεν ξέρει ότι κάνει σπορ, απλά εργάζεται, έτσι και σε αυτή την περίπτωση δεν αντιλαμβάνεται αν απλά πατε βόλτα ή η όλη διαδικασία γίνεται για να τον εκθέσεις σε ερεθίσματα....το αποτέλεσμα είναι το ίδιο....
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
@ sexbistol: Όπως έχω γράψει, τέτοιου είδους εκπαίδευση από 2 μηνών με το ρεύμα κάνει ο Bellon. Πρέπει να βρει τον πολύ συγκεκριμένο σκύλο που θα το αντέχει αυτό. Και επειδή ο Bellon έχει τον τρόπο και βρίσκει ένα τέτοιο σκυλί, δε σημαίνει ότι βουρ πάμε να φορέσουμε το κολάρο σε όλα τα σκυλάκια.

@foibos: Η διαφορά είναι ότι κάποιοι χρειάζεται να κάνουν κάποιες διαδικασίες για να μπορέσει να έρθει στα ίσια ο σκύλος, λόγω των φοβιων που έχει, ενώ υπάρχουν και σκυλιά που δε χρειάζονται καμιά απολύτως διαδικασία εκ μέρους του ιδιοκτήτη. Έχουν τον κατάλληλο χαρακτήρα για να μη τους νοιάζει τπτ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σαφέστατα Άρη!

Δυστυχώς ο Max von Staphanitz είχε πει κάποτε:

Η εκτροφή του Γερμανικού Ποιμενικού πρέπει να είναι εστιασμένη στην εκτροφή ενός σκύλου εργασίας. Αλλιώς δεν είναι εκτροφή Γερμανικού Ποιμενικού.

;)
Χθες ειδα το εξης λυπηρο. Ψιλογνωστος μας πανεμορφος ωριμος αρσενικος εκτροφικος ΓΠ δεχτηκε κοντινα γαυγισματα χωρις επιθεση απο δυο μεσαιου μεγεθους αδεσποτα στο παρκο και κρυφτηκε με τα αυτια και την ουρά κατεβασμενα πισω απο το αφεντικο του. Ο χειριστης εδιωχνε τα αδεσποτα με μανία και ο σκυλος αντι να συμμετασχει εξακουλουθουσε να κρυβεται φοβισμενος.
Ειπαμε, να μην ειναι κροκοδειλος, ουτε να πειραζει τα αμοιρα τα αδεσποτα, αλλά οχι κι ετσι! Βαλτον τωρα αυτον στο ρινγκ!