Σκυλιά Ring vs IPO


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Η εκπαιδευση των σκυλων δεν ειναι Θρησκεια να φανατιζεσαι για το δογμα και τα πιστευω του κοσμου. Μεθοδοι επιτευξης του στοχου υπαρχουν πολλες. Ο καθενας εχει την δυνατοτητα επιλογης της μεθοδου που θα ακολουθησει. Δυστηχως πολλες φορες μας παρασυρει το "ρευμα" που διακυρισουν "ιερεις" δογματων εκπαιδευσης. Εαν ο Bellon, o Hilliard, o Raiser, ο Ballabanov ή ο καθενας που κερδιζει ενα παγκοσμιο πρωταθλημα ειναι μεντορας, αυτο φαινεται με τον χρονο. Πολλοι ανετειλαν και έδυσαν χωρις να εχουν προσφερει τιποτα στον κοσμο της εκπαιδευσης και κυνοφυλιας. Υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι παραμενουν σιωπηροι χωρις να θελουν να εμπλακουν σε λογομαχιες με "μεντορες" και κοκορακια περιοπης, κανοντας αυτο που ξερουν καλα: να εκπαιδευουν σκυλους. Ο καθενας λοιπον ειναι υπολογος για το τι θελει να κανει με τον σκυλο του. Ας μην πιανομαστε με τα λογια αλλα ας προσπαθησουμε να προσφερουμε κατι αξιολογο στο φιλο μας χωρις να συγκρινουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη την ιδεα. Ο καλος εκπαιδευτης δουλευει με αυτο που εχει οσο καλυτερα γινεται. Τα σπορ εχουν φιαχτει αρχικα ετσι ωστε να δοκιμαζονται και να επιλεγονται καταλληλοι σκυλοι για ειδη εργασιας και φυσικα να ευχαριστιεται η ομαδα.Στην Ολλανδια ολοι στο κλαμπ μετα απο την συμμετοχη τους στους αγωνες καθονται ολοι μαζι και πινουν συζητοντας για την ημερα τους . Μακαρι να υπηρχε τετοια αμυλα και την Ελλαδα. Αλλα δυστηχως ακομα και για την εκπαιδευση σκυλων φαγωνόμαστε.........
 
Last edited:






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
mildecoy

Στην Ολλανδια ολοι στο κλαμπ μετα απο την συμμετοχη τους στους αγωνες καθονται ολοι μαζι και πινουν συζητοντας για την ημερα τους .
kkranis

Φίλε mildecoy, υπάρχει κάπου ;)

(Κυριακή 2 Μαϊου 2010 μετά το τέλος του σεμιναρίου με τον Roberto Donnini)
μονο εγω βλέπω ανακολουθία εδω :confused: :rolleyes:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μένεις μόνο εκεί που σε συμφέρει.

Έχω και πιο παλιό μνμ με κάποια ερωτήματα.

Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
...

Σε μια πολύ ενδιαφερουσα συνεντευξη του, στην οποια δηλωνε ότι χρησιμοποιει το ηλ. κολαρο ως βασικο εργαλειο, ειχε πει:
«Θελω πρωτα ο σκυλος να υποταχθει στο θελημα μου και μετα τον χτιζω με παρακινηση».

Για τι σκυλους μιλαει? Κουταβια ή οποιασδηποτε ηλικιας?

Φανταζομαι ότι ο σκυλος υποτασσεται με πιεση. Υποτιθεται όμως ότι σκυλος που δουλευεται με πιεση, πολύ δυσκολα γυρναει στην παρακινηση.

Είναι τα σκυλια με τα οποια δουλεύει τετοιου δυναμικου που δεν σπανε? Τα δοκιμαζει κι αν σπασουν παιρνει άλλα? Είναι τοσο καλλιτεχνης που τα γυρναει στην παρακινηση?
...
Καλημέρα,
συνήθως η υποταγή ισοδυναμή με βία. Δηλαδή, ρίχνουν τον σκύλοι όσο μπορούν πιο χαμηλά με τρόπους καθαρής βίας.
Και μετά αφού τον έχουν κάνει τον σκύλο ΄χαλάκι-πατάκι-γατάκι-ψημένο-πνιγμένο--άψητο-κλπ, του ρίχνουν τα χάδια, τα γλυκά, γυμναστική, κλπ...
Είναι η απλή λογική, εν μέρει σωστή κατεμε, ότι τον σκύλο τον κατεβάζουμα στα τάρταρα και μετά τον ανεβάζουμε στον ουρανό.
Και υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα παντού...
Αυτη η διαδικασία είναι άκρως αντίθετη με την συμμετοχική διαδικασία "μάθησης"... Είναι μονόπλευρη και εγωιστική. Μπορεί να έχει αποτελέσματα αν ασχολήσε με τον σκύλο σου κάθε μέρα 5-6-7-8-9-+ ώρες πράγμα που είναι ακατόρθωτο για τους απλους ιδιοκτήτες απο θέμα χρόνου και φιλοσοφίας.
 
Last edited by a moderator:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου να απαντησεις Βασίλη.
Πιανει η μεθοδος όμως αυτή σε όλα τα σκυλια? Ανακαμπτουν από τα τάρταρα? Ή τα πετανε και παιρνουν άλλα?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Αυτη η μέθοδος είναι κυρίως μια διαδικασία για ΒΥ...Το θέμα είναι μετά τι κάνεις, πως το κάνεις και αν μπορείς να το κάνεις. Βέβαια, μην ξεχνάμε το γεγονος οτι εμείς δεν εχουμε την επαφή που έχουν οι εκπαιδευτές - σαν κύρια δραστηρίοτητα τους την καθημερινότητα της εκπαιδευσης και την πολύωρη καθημερινή επαφή τους με τα σκυλιά έχουν- ....

Πιστευεις, πως για να καταλήξουν να έχουν αποτελεσματα δεν έχουν απορίψει κάποια σκυλιά και μεθόδους υποταγής?
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Αυτη η μέθοδος είναι κυρίως μια διαδικασία για ΒΥ...Το θέμα είναι μετά τι κάνεις, πως το κάνεις και αν μπορείς να το κάνεις. Βέβαια, μην ξεχνάμε το γεγονος οτι εμείς δεν εχουμε την επαφή που έχουν οι εκπαιδευτές - σαν κύρια δραστηρίοτητα τους την καθημερινότητα της εκπαιδευσης και την πολύωρη καθημερινή επαφή τους με τα σκυλιά έχουν- ....

Πιστευεις, πως για να καταλήξουν να έχουν αποτελεσματα δεν έχουν απορίψει κάποια σκυλιά και μεθόδους υποταγής?
Οταν μιλας για μεθοδο υποταγης εννοεις ως προς τη θεση της αγελης; Γιατι εαν περιμενεις ενας κυριαρχικος/δυνατος σκυλος να δουλεψει για σενα σε οποιοδηποτε αθλημα και να μην επιλεγει καταστασεις τοτε ισως να τα εχουμε μπερδεψει εδω. Τα παντα στο κοσμο του σκυλου ειναι θεμα θεσεως, προνομιων(operant conditioning) και ικανοποιησεως εσωτερικων παρορμησεων(drives). Εαν εσυ θελεις να εισαι απλα ενας διανομεας/παροχος φαγητου και παιχνιδιου (kong/food dispenser) στο σκυλο ή να συμμετασχεις ενεργα στην αγελη τοτε επιλεγεις τον δρομο που θα ακολουθησεις. Ποσες αγελες εχει δει/διαβασει/ακουσει να λυνουν τα προβληματα θεσεως τους με τσιπουρακι και μεζεδακια;;; Ο πρωταρχικος σκοπος ενος εκπαιδευτη/χειριστη πιστευω οτι περα απο την σχεση που πρεπει να αναπτυξει με το σκυλο (rapport) ειναι και ο καθορισμος θεσεως.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιατι εαν περιμενεις ενας κυριαρχικος/δυνατος σκυλος να δουλεψει για σενα σε οποιοδηποτε αθλημα και να μην επιλεγει καταστασεις τοτε ισως να τα εχουμε μπερδεψει εδω.
Γιωργο, εισαι συχνα πολυ λακωνικος και ενας χειριστης του δικου μου επιπεδου δεν καταλαβαινει πολλα :)
Λες κατι πολυ ενδιαφερον αλλά εγω χρειαζομαι αναλυση :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Οταν μιλας για μεθοδο υποταγης εννοεις ως προς τη θεση της αγελης; Γιατι εαν περιμενεις ενας κυριαρχικος/δυνατος σκυλος να δουλεψει για σενα σε οποιοδηποτε αθλημα και να μην επιλεγει καταστασεις τοτε ισως να τα εχουμε μπερδεψει εδω. Τα παντα στο κοσμο του σκυλου ειναι θεμα θεσεως, προνομιων(operant conditioning) και ικανοποιησεως εσωτερικων παρορμησεων(drives). Εαν εσυ θελεις να εισαι απλα ενας διανομεας/παροχος φαγητου και παιχνιδιου (kong/food dispenser) στο σκυλο ή να συμμετασχεις ενεργα στην αγελη τοτε επιλεγεις τον δρομο που θα ακολουθησεις. Ποσες αγελες εχει δει/διαβασει/ακουσει να λυνουν τα προβληματα θεσεως τους με τσιπουρακι και μεζεδακια;;; Ο πρωταρχικος σκοπος ενος εκπαιδευτη/χειριστη πιστευω οτι περα απο την σχεση που πρεπει να αναπτυξει με το σκυλο (rapport) ειναι και ο καθορισμος θεσεως.
Αν και δεν είμαι αλλη μια από τις τσιριχτές φωνές υπέρ της "θετικής εκπαίδευσης", εδώ θα πρέπει να σημειώσω πως οι τελευταίες έρευνες γύρω από την συμπεριφορά έχουν δείξει πως η ιεραρχία στην αγέλεη δεν βασίζεται αμιγώς στην υποταγή. Άρα και η αντίληψη για την σχέση αφέντη/σκλάβου θεωρείται λανθασμένη.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Αν και δεν είμαι αλλη μια από τις τσιριχτές φωνές υπέρ της "θετικής εκπαίδευσης", εδώ θα πρέπει να σημειώσω πως οι τελευταίες έρευνες γύρω από την συμπεριφορά έχουν δείξει πως η ιεραρχία στην αγέλεη δεν βασίζεται αμιγώς στην υποταγή. Άρα και η αντίληψη για την σχέση αφέντη/σκλάβου θεωρείται λανθασμένη.
Δεν μιλαμε για υποταγη στον αφεντη, αλλα για την θεσπιση δεσμων οπου ο ενας διδασκει/ κατευθυνει και ο αλλος οδηγειται. Η θετικη προσεγγιση ειναι μια αλλη μεθοδος εκπαιδευσης με καλα και μονιμα αποτελεσματα αλλα ας μην ξεχναμε οτι προκειται για ζωντανους μερικα σκεπτομενους οργανισμους, διδασκομενους μεσα απο την εμπειρια του λαθους και του σωστου. Πριν απο μερικα χρονια ημουν και εγω ενας απο τους πνιχτακηδες και εκπαιδευτες επιβολης. Σημερα μεσα απο την εμπειρια που εχω αποκτησει ειμαι πολυ πιο διαλλακτικος και αφηνω τον σκυλο να κανει λαθη ωστε να μπορω να τον διδαξω/εκπαιδευσω/ οδηγησω προς την επιθυμητή συμπεριφορα. Η διορθωση ερχεται μονο οταν χρειαζεται και οχι με την πιεση που ασκουσα παλαιοτερα.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν μιλαμε για υποταγη στον αφεντη, αλλα για την θεσπιση δεσμων οπου ο ενας διδασκει/ κατευθυνει και ο αλλος οδηγειται. Η θετικη προσεγγιση ειναι μια αλλη μεθοδος εκπαιδευσης με καλα και μονιμα αποτελεσματα αλλα ας μην ξεχναμε οτι προκειται για ζωντανους μερικα σκεπτομενους οργανισμους, διδασκομενους μεσα απο την εμπειρια του λαθους και του σωστου. Πριν απο μερικα χρονια ημουν και εγω ενας απο τους πνιχτακηδες και εκπαιδευτες επιβολης. Σημερα μεσα απο την εμπειρια που εχω αποκτησει ειμαι πολυ πιο διαλλακτικος και αφηνω τον σκυλο να κανει λαθη ωστε να μπορω να τον διδαξω/εκπαιδευσω/ οδηγησω προς την επιθυμητή συμπεριφορα. Η διορθωση ερχεται μονο οταν χρειαζεται και οχι με την πιεση που ασκουσα παλαιοτερα.
Σαφώς και αυτή είναι η πιο σωστή προσέγγιση!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
.... Πριν απο μερικα χρονια ημουν και εγω ενας απο τους πνιχτακηδες και εκπαιδευτες επιβολης. Σημερα μεσα απο την εμπειρια που εχω αποκτησει ειμαι πολυ πιο διαλλακτικος και αφηνω τον σκυλο να κανει λαθη ωστε να μπορω να τον διδαξω/εκπαιδευσω/ οδηγησω προς την επιθυμητή συμπεριφορα. Η διορθωση ερχεται μονο οταν χρειαζεται και οχι με την πιεση που ασκουσα παλαιοτερα.
Καλημέρα,
Αυτό είναι το θέμα, αυτή είναι η ουσία.. Μπράβο σου φίλε που πλέον έχεις αλλάξει φιλοσοφία. Σου αξίζουν συγχαρητήρια που το δέχεσαι και που το παρουσιάζεις. Συγχαρητήρια!
Σίγουρα οι εμπειρίες σου και ο κύκλος σου είναι πολύτιμα εργαλεία σε όποιο παρόμοιο θέμα.

Πόσους γνωρίζεις που ακόμα είναι στο κλάμπ "πνιχτάκιδες", χωρίς την παραμικρή βελτίωση?

ΥΓ
Ας πάνε-μεταφερθούν τα μυνήματα σε θέμα με Ηλεκτρικό Κολάρο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ας πάνε-μεταφερθούν τα μυνήματα σε θέμα με Ηλεκτρικό Κολάρο.
Θα γινει μέσα στη μέρα. Δώστε λίγο χρονο στους μοντ. :)

Edit: OK, τα περι ηλεκτρικού κολλάρου μαζί και με τα περι προσδόκιμου ζωής μεταφέρθηκαν εδώ.

Κάντε μια προσπάθεια να μείνετε στο θέμα γιατι είναι ταλαιπωρία να τα κάνουμε βόλτες τα μυνήματα.

Ευχαριστούμε!
 
Last edited:


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Επαναφερω αυτο το θεμα, καθως παρα τις 12 σελιδες του δεν αναλυθηκε σχεδον καθολου, εγω τουλαχιστον δεν καταλαβα τιποτα.....
Αφορμη για τις αποριες μου ειναι η χτεσινη προπονηση που εκανα με τον σκυλο μου (για ipo). Μετα λοιπον τη δικη μας προπονηση με το μανικι κτλ, ειχε προπονηση με ολοσωμη φορμα, κυριως για αυτους που θελουν κατι πιο κοντινο στο ρεαλιστικο. Ο εκπαιδευτης δουλεψε και καρεκλες, μπιτονια που μεσα ειχαν πετρες για θορυβο κτλ. Το εκρινα εγω, που ξερω λιγα επι του θεματος, σαν κατι πολυ κοντινο σε ring. Παντα με εντυπωσιαζε και χτες ο εκτροφεας μου με ρωτησε αν ψηνομαι να δουλεψουμε ετσι... Δεν προλαβαμε να το αναλυσουμε αρκετα, θα γινει την επομενη βδομαδα η αναλυση μαζι με τον εκπαιδευτη.
Και τωρα οι αποριες σχετικα με το ποιες ειναι οι διαφορες ipo και ring, αλλα και καποιες γενικα για το ring.
1ον)Στην εκπαιδευση και στο πως "νοιωθει" ο σκυλος..Πχ, αλλη η πιεση για το ipo αλλη για ring και αποτι καταλαβαινω αλλα και τα ενστικτα που δουλευονται στο καθενα.. Ισχυει?
Επισης ο σκυλος μου μου φαινεται οτι παιζει καθαρα οταν δαγκωνει στο μανικι, ενω αυτα που ειδα στην ολοσωμη ηταν ξεκαθαρα πιο σοβαρα, με πολλα γρυλισματα κτλ.
2ον) Το ring αποτι καταλαβαινω ειναι πιο ρεαλιστικο, πως μεταφραζεται αυτο στο δρομο και τη βολτα αλλα και στη γενικοτερη συμπεριφορα του με αλλους. Πιο επιθετικος? Πιο ετοιμος για κατι πραγματικο? Πιο επικινδυνος ή το ιδιο?Πρεπει να προσεχει παραπανω καποιος που ο σκυλος του κανει ring? (Συγκριτικα με σκυλο που κανει ιπο)
3ον) Σε περιπτωση που κατι γινει, καποιος μπαινει στο σπιτι ας πουμε και ο σκυλος επιτεθει, ο ipo σκυλος θα παει για χερι ενω ο ring οπου βρει?? Ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι αυτο, αν ισχυει?


Ειναι πολλα ακομα, δε μου ερχονται τωρα, σιγα-σιγα.. :)
Τελος να ξεκαθαρισω, oι γνωσεις μου περιοριζονται στο ιπο και δεν ειναι και αρκετες... Επισης, δεν αναφερομαι σε επιπεδο πρωταθλητισμου, αλλα σε σκυλους και ιδιοκτητες που θελουν να κανουν το χομπυ τους.
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ο σκυλος στην φορμα λειτουργει μονο υπο πρευ και δεν γινεται να καλυφθει η λαθος συμπεριφορα , δεν πρεπει να εχει νευρα να ειναι επιθετικος ή αμυντικος .

Η δουλεια του βοηθου επιθεσης στο ρινγκ ειναι να παρακινησει τον σκυλο να κυνηγησει οτι θελει αυτος και ο σκυλος να μην μπει σε αμυνα για αυτο και οι διαφυγες στο γαλλικο και οι διαφορες πιεσεις και αποσπασεις στο βελγικο ρινγκ

Στην φορμα ο σκυλος μαθαινει να κυνηγαει μολις ο βοηθος κινηθει αλλα επειδη το μερος του σωματος που κινειται π.χ. το ποδι ειναι ευκολο να το χασει ο σκυλος μαθαινει να επιτιθεται στο αλλο ποδι που δεν κινειται , οταν ο βοηθος στην επιθεση βαζει το στικ στα μουτρα του σκυλου ο σκυλος πρεπει αν αυτο ειναι ψηλα να περασει απο κατω αν ειναι χαμηλα να περασει απο πανω παρακινουμενος απο τον βοηθο να δαγκωσει ψηλα ή χαμηλα , ποδι ή χερι , αριστερα ή δεξια .

Ακομα και στην φυλαξη αντικειμενου ο βοηθος πρεπει να κινηθει με τετοιο τροπο που να παρακινησει τον σκυλο να κυνηγησει

Το Βελγικο και Γαλλικο ειναι απειρως δυσκολοτερα απο το ιπο και ο βοηθος επιθεσης εχει πολυ καλυτερη τεχνικη καταρτιση απο τον βοηθο του ιπο , πρεπει να προσεχει περισσοτερο να μην τραυματισει τον σκυλο καθως στην φορμα ειναι ευκολοτερο να σπασουν δοντια κλπ , πραγμα που σημαινει αλλη κινηση αν ο σκυλος εχει δαγκωσει με ολο το στομα αλλη αν εχει δαγκωσει με εναν κυνοδοντα

η φορμα δεν ειναι την βαλαμε και καθομαστε να μας δαγκωνει οπως θελει το καθε σκυλι φυσικα το ιδιο ισχυει και για το μανικι
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Ο σκυλος στην φορμα λειτουργει μονο υπο πρευ και δεν γινεται να καλυφθει η λαθος συμπεριφορα , δεν πρεπει να εχει νευρα να ειναι επιθετικος ή αμυντικος .
Και στο μανικι δεν ισχυει το ιδιο, οσον αφορα το πρευ αλλα και τα νευρα?
Στο μανικι δηλαδη μπορει να καλυφθει μια λαθος συμπεριφορα?
Επισης στο ρινγκ για να κανει αους ο σκυλος πρεπει να ειναι ακινητος ο βοηθος?
Οσο για το πρευ, στο ιπο ο σκυλος ουσιαστικα κυνηγαει το μανικι, στο ρινγκ βλεπει μονο ανθρωπο? Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος..

Η δουλεια του βοηθου επιθεσης στο ρινγκ ειναι να παρακινησει τον σκυλο να κυνηγησει οτι θελει αυτος και ο σκυλος να μην μπει σε αμυνα για αυτο και οι διαφυγες στο γαλλικο και οι διαφορες πιεσεις και αποσπασεις στο βελγικο ρινγκ
Δηλαδη αν ο σκυλος δεν παει στο σημειο που θελει ο βοηθος ειναι λαθος? Η' δεν καταλαβα σωστα? Για τις διαφυγες νομιζω εχω καταλαβει, αλλα οι αποσπασεις πως βοηθουν να παει ο σκυλος εκει που θελει ο βοηθος?

Στην φορμα ο σκυλος μαθαινει να κυνηγαει μολις ο βοηθος κινηθει αλλα επειδη το μερος του σωματος που κινειται π.χ. το ποδι ειναι ευκολο να το χασει ο σκυλος μαθαινει να επιτιθεται στο αλλο ποδι που δεν κινειται , οταν ο βοηθος στην επιθεση βαζει το στικ στα μουτρα του σκυλου ο σκυλος πρεπει αν αυτο ειναι ψηλα να περασει απο κατω αν ειναι χαμηλα να περασει απο πανω παρακινουμενος απο τον βοηθο να δαγκωσει ψηλα ή χαμηλα , ποδι ή χερι , αριστερα ή δεξια .
Δηλαδη αποτι καταλαβαινω ακολουθουνται καποιοι κανονες στο πως και που θα δαγκωσει ο σκυλος. Αυτο ειναι κατι που ουσιαστικα απομακρυνει καπως και το ρινγκ απο το ρεαλιστικο?

Οσον αφορα το δαγκωμα, στο ιπο δεν ειναι πιο απαιτητικο απο την αποψη οτι πρεπει να ειναι παντα φουλ και κεντρο?

η φορμα δεν ειναι την βαλαμε και καθομαστε να μας δαγκωνει οπως θελει το καθε σκυλι φυσικα το ιδιο ισχυει και για το μανικι
Αυτο πεστο στον εκπαιδευτη μου.. :p
Βεβαια η κουβεντα ειναι θεωρητικη καθως ο εκπαιδευτης μου, δουλευει αποτι βλεπω και ρεαλιστικα σεναρια με ολοσωμη, αλλα δεν μου εχει πει αν μπορει να κανει ρινγκ...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τα ρεαλιστικα αφορουν ατομα που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το δυνατοτερο δαγκωμα και η περισσοτερη μαχητικοτητα βγαινει απο εναν ανετο σκυλο υπο κυνηγετικο ενστικτο και οτι ο σκυλος δεν γινεται να κανει οτι δαγκωνει στην φορμα και στο μανικι και τελικα να υποκρινεται οτι δαγκωνει με αποτελεσμα " εξω " να μην δαγκωσει - και επιτελους πρεπει να καταλαβει ο κοσμος οτι σεναριο εχει το ιπο και σεναριο εχει και η προστασια του αυτοκινητου

οι αποσπασεις και οι πιεσεις υπαρχουν στην διαδικασια για να ζορισουν τον σκυλο , γιατι μπορει μια φορα να κυνηγησει ο σκυλος , μπορει δυο , μπορει στην τριτη διαφυγη ομως να βγαλει νευρα , αρα αδυναμο νευρικο συστημα για αυτο ο σκυλος πρεπει να κυνηγαει και αυτο φενεται επειδη ο βοηθος που ξερει πως σκεφτεται ενας σκυλος τον παει εκει που θελει αλλα μονο αν κυνηγαει ο σκυλος

prey drive σημαινει καθαρο μυαλο

οχι δεν ειναι συγκεκριμενοι κανονες στο που θα δαγκωσει ο σκυλος απλα για να εισαι σιγουρος οτι η επιθεση θα εχει αποτελεσμα μαθαινεις τον σκυλο να δαγκωνει στα σταθερα μερη

και στο γαλλικο ο σκυλος πρεπει να δαγκωνει βαθια αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να δαγκωσει ουτε με μισο κυνοδοντα

δες εδω




στο ιπο ειναι λογικο ο σκυλος να δσαγκωνει φουλ αφου δεν κινειται πολυ ο στοχος , οπως και στο βελγικο οπου ομως το δαγκωμα γινεται υπο τις δυσκολοτερες συνθηκες απο ολα τα σπορ
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
τα ρεαλιστικα αφορουν ατομα που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το δυνατοτερο δαγκωμα και η περισσοτερη μαχητικοτητα βγαινει απο εναν ανετο σκυλο υπο κυνηγετικο ενστικτο και οτι ο σκυλος δεν γινεται να κανει οτι δαγκωνει στην φορμα και στο μανικι και τελικα να υποκρινεται οτι δαγκωνει με αποτελεσμα " εξω " να μην δαγκωσει - και επιτελους πρεπει να καταλαβει ο κοσμος οτι σεναριο εχει το ιπο και σεναριο εχει και η προστασια του αυτοκινητου
Καταλαβαινω σε γενικες γραμμες τι λες, ωστοσο εχω διαφωνιες(-αποριες) πιθανον λογω ελλειψης γνωσεων-απολυτης κατανοησης των ιπο-ρινγκ-σωματοφυλακης.

Ενα υποθετικο σεναριο. Ο βοηθος φοραει την ολοσωμη και κραταει στα χερια του ενα μαξιλαρι-tug που το κουναει ωστε να τσιτωσει τον σκυλο. Αν δωθει εντολη επιθεσης, ο ιπο σκυλος θα παει στο σωμα-χερι-ποδι-φορμα ή στο μαξιλαρι? Ο ρινγκ θα παει στο μαξιλαρι ή στο σωμα-χερι-ποδι-φορμα?


και στο γαλλικο ο σκυλος πρεπει να δαγκωνει βαθια αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να δαγκωσει ουτε με μισο κυνοδοντα

στο ιπο ειναι λογικο ο σκυλος να δσαγκωνει φουλ αφου δεν κινειται πολυ ο στοχος , οπως και στο βελγικο οπου ομως το δαγκωμα γινεται υπο τις δυσκολοτερες συνθηκες απο ολα τα σπορ
Καταλαβαινω τι εννοεις, ωστοσο στο ρινγκ αν δεν δαγκωσει φουλ χανει βαθμους ή ειναι αποδεκτο οποιοδηποτε δαγκωμα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981