Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ενα μηνα πριν πηγα σε ενα σπιτι για ενα ραντεβου που ειχα και βλεπω ενα σκυλακι δεμενο σε ενα περιεργο βρωμικο σπιτακι κυριολεκτικα μες την μεση του δρομου(οχι σε αυλη ή σε σπιτι). Ηταν παντου τα κακα του βρωμικο νερο σε κουβα κ κατι τεραστια κοκαλα.. περναω παλι χθες κ ερχεται ενας παππους κ του πεταει κατι κοκαλα τα οποια καλε τα καταπιε! Του λεω ποιανου ειναι ο σκυλος μου λεει του ταδε εδω πιο πανω.. τ λεω ειναι παρανομο να ειναι ο σκυλος μονιμα ετσι μου απανταει οτι μια στο τοσο τον αφηνει ελευθερο εντελως να κανει την βολτα τουo_O σημερα ξαναπερασα για να το βγαλω φωτογραφιες και να τις μοιραστω μαζι σας.. ειναι παρα πολυ καλη κ με τον σκυλο μου συμπεριφεροταν τελεια πρεπει αν ειναι μικρουλα ακομα.. κ σκεφτομαι.. οκ κανω καταγγελια.. ή θα παει καποιος να τον προειδοποιησει να μαζεψει τον σκυλο κ αγνωστο που θα τον παει.. ή αντε κ να του τον παρουν που θα τον πανε; στην φιλοζωικη εδω ειναι χαλια ο δημος δεν χρηματοδοτει κ δεν εχουν ουτε να ταισουν τα σκυλια που εχουν ηδη.. κ ποσα ερχονταν στο κτηνιατρειο δαγκωμενα που τσακωνονται μεταξυ τους.. μετα ειπα μπας βρω ανθρωπο να την δωσω που ειναι κ μικρη και καλη(αν μου την δωσει ο ιδιοκτητης) και να πληρωσω τα πρωτα της εξοδα εμβολια κολαρα χαπακια εξετασεις.. αν δεν πεθανει απ το κρυο να πεθανει απο καλαζαρ δλδ..
 

Attachments



Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχει τσιπάκι;
Δεμένη σε δημόσιο χώρο, συνέχεια, μπορεί να θεωρηθεί εγκατάλειψη. Οπότε ή έχει τσιπάκι και ο ιδιοκτήτης τρώει μια καταγγελία όλη δική του (και μπορείς να πάρεις τη μικρή να τη δώσεις εκεί που πιστεύεις. Θα στη δώσει η αστυνομία δηλαδή, αν δεν κάνω λάθος). Ή δεν έχει τσιπάκι, οπότε δεν ρωτάς κανέναν, παίρνεις τη σκυλίτσα για να την πας πεσκέσι στον νέο της ιδιοκτήτη.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Σιγα μην εχει τσιπακι.. ναι σε δημοσιο χωρο ειναι κανονικα.. ωστοσο για αυτο με το τσιπακι πρεπει με καποιο τροπο να σιγουρευτω βεβαια.. κ αν δεν εχει την τσιμπαω ετσι κανονικα ε;:whistle: για να δουμε.. μακαρι να παει καπου
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Τσιμπα την ετσι κ αλλιως...τη παςωσε κτηνιατρειο να ρη ψαξουν για τσιπ αν δεν το βρεις μεσω ψηλαφισης.
Μπορεις να κανεις φιλοξενια μεχρι να βρεθει ενα σπιτι ραν η φιλοζωικη δεν μπορει να βοηθησει...κ να μπορει δηλαδη, εαν εχεις τη δυνατοτητα να τους βοηθησεις μονο καλο θα ειναι...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Είτε έχει τσιπάκι είτε δεν έχει την τσιμπάς. Η διαφορά έγκειται στο ότι αν έχει, πατάς και μια καταγγελία στον κάτοχο, να έχει να πορεύεται και στην τσιμπάει η αστυνομία για εσένα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οταν λες σε δημοσιο χωρο ειναι;;μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο;γιατι απο τις φωτο δεν φαινεται και τοσο δημοσιος ο χωρος.

παντως το την τσιμπας ετσι κ αλλιως εχει δεν εχει τσιπακι μια νυχτα με φεγγαρι να το προσεξεις.υπαρχει ο κινδυνος να σε τσιμπησει και εσενα κανενας απο απεναντυ.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Επρεπε να ειχα βγαλει και πιο μακρινη φωτογραφια:mad: ειναι πεζοδρομος με σκαλακια γυρω γυρω ουτε καν χωραφι δηλαδη.. ο παππους μου εδειξε που μενει ο ιδιοκτητης του σκυλου σε ενα σπιτι εκει απεναντι (απεναντι απ τον πεζοδρομο) εχουν γινει παρομοιες καταγγελιες εδω και οποιο σκυλι δεν ειχε τσιπακι δεν μπορουσαν λεει να κανουν τιποτα (αντε να πιεσω λιγο δηλαδη και να το παρουν για την "φιλοζωικη" εδω..μπρος γκρεμος και πισω ρεμα, στην φιλοζωικη εχει και μια (παρα πολυ μικρη) πιθανοτητα υιοθεσιας αν δεν το φανε πρωτα τα αλλα:(
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τάσο, άμα έχει τσιπάκι δεν το τσιμπάς ο ίδιος. Κάνεις καταγγελία και το τσιμπάει η αστυνομία για εσένα και στο δίνει γιατί δεν μπορεί να το κρατήσει στο τμήμα.

@Δημητρα_kme αν έχεις βρει υποψήφιο για την μικρή, μπορείς να κάνεις την όλη διαδικασία με τη φιλοζωική. Με το που θα πάει το σκυλί στη φιλοζωική πας και το παίρνεις εσύ για φιλοξενία μέχρι να πάει στο καινούριο του σπίτι. Νωρίς νωρίς, να μην έχουν επιβαρυνθεί και με τα έξοδα της φιλοξενίας της. Ρωτάς να τους ενισχύσεις στα έξοδα της διαδικασίας για τη σκυλίτσα. Αν σου φανούν λίγα τους πας κι ένα σακί ξηρά. Αν έχεις σκοπό να φιλοξενήσεις τη μικρή μίλα με τη φιλοζωική από αύριο κιόλας
 
  • Like
Reactions: vek


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Mα το σκυλί είναι δεμένο σε [δημόσιο χώρο] , τι σχέση έχει το τσιπάκι;
Και ο παλιοκαιρος ειναι με το μερος σου.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχει, πως δεν έχει; Αν είναι τσιπαρισμένη και την πάρεις, μπορεί να γίνει καταγγελία σε εσένα για κλοπή. Γι'αυτό και κάνεις καταγγελία για εγκαταληψη. Αν δεν είναι τσιπαρισμένη, είναι ένα αδέσποτο σε δημόσιο χώρο. Το παίρνεις και φεύγεις
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
^Για το πρωτο σκελος ναι. Για το δευτερο : καποιος εχει δεσει μια αδεσποτη(δηλαδη ιδιοκτησιας δημου :LOL:) σκυλα στη μεση του δρόμου και την αναγκάζει να ζει διπλα από τα σκατά της. Δεν τρέχει τιποτα; Δεν πρεπει τουλαχιστον να καταγραφει σαν περιστατικό;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Φφφφ εχετε ολοι δικιο τι να πω!! Λεω αυριο να παρω μια γνωστη μου δουλευει στο δημοσιο κ ειναι για τα αδεσποτα και την φιλοζωικη (η οποια για να σας δωσω να κτλβαιτε ουτε τηλ δεν εχει- οτι μπορουν κανουν οι ανθρωποι μονοι τους)να μου πει τι θα ηταν το σωστοτερο και παραλληλα να ψαχνω για πιθανο ιδιοκτητη.. αν και στο ταμπλο του κτηνιατρειου βεβαια εχει αλλα 50 τετοια σκυλακια που δινονται.
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ναι!!! Πως το καταλαβες;;;;απλα επειδη ειναι μικρος εδω ο τοπος και μολις ανεβασα σκυλο αλλου γιαυτο δεν λεω απ την αρχη που.. εκει που ειναι δεμενος παντως για να σας δωσω να κτλβαιτε ειναι ενα τοσο μικρο "αποθηκακι" που παλια πηγαιναν και το εφτιαχναν με τα χερια κατι τετοια.. χωρις να ειναι νομιμα με χαρτια στο ονομα καποιου..
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf