Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
^Για το πρωτο σκελος ναι. Για το δευτερο : καποιος εχει δεσει μια αδεσποτη(δηλαδη ιδιοκτησιας δημου :LOL:) σκυλα στη μεση του δρόμου και την αναγκάζει να ζει διπλα από τα σκατά της. Δεν τρέχει τιποτα; Δεν πρεπει τουλαχιστον να καταγραφει σαν περιστατικό;
Μωρέ πρέπει, αλλά εκεί θα πάρει την απάντηση που ειπώθηκε παραπάνω, ότι για τα ατσιπάριστα δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Οπότε το ατσιπάριστο παραμάσχαλα κι από το χιόνι στο σπίτι
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πωπω εχεις πεσει πολυ κοντα ετσι:ROFLMAO::ROFLMAO:
Και κάτι τελευταίο Βίρνα....Το νησί....το νησί είναι μέσα στην θάλασσα????

ΥΓ
Μην πολυσυζητάς με γειτόνους μπάτσους φιλοζωικές αν είναι να το τζουρνέψεις. Αποφάσισε πρώτα πώς θα κινηθείς και μετά άρχισε τα μπλα μπλα μπλα (ή μην τα αρχίζεις αντίστοιχα)
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Χαχαχαχχαχχαχαχαχχα!! Ναι εχεις δικιο σε αυτο! Γενικα οι πιθανοτητες για τσιπακι παντως.. βασικα εγω δεν δινω καμια εδω δεν ειχε νερο.. εχω βαλει κ ατομα να ρωτανε ηδη μ ειπαν καποιοι ψαχνουν για σκυλακι. Αρκει μην ειναι καποιοι τετοιοι αντιστοιχοι ομως.. οτι νεοτερο ενημερωνω
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Απλα να πω οτι ακομα δεν εχω καταφερει τιποτα. Ρωταω οσους μπορω αλλα ακομα δεν εχω βρει καλο σπιτι για την σκυλιτσα. Το μονο θετικο ειναι οτι εμαθα οτι πρεπει να ειναι περιπου 8 μηνων αρα δεν θα παει πολυ μεγαλοσωμη.. μιλησα με ενα μονο ατομο εμπιστο για την περιπτωση που δουλευει στον δημο και μ ειπε πρωτα να βρεθει σπιτι κ μετα βλεπουμε πως θα γινει. Θα ψηνομουν να παει κ ενα προστιμο θα δουμε.. περασα παλι σημερα παιχνιδιαρα κ χαδιαρα!
 

Attachments

  • Like
Reactions: GRDANE


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Αδέρφια μου και αδερφές μου δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος σε όσα προαναφέρατε! Είμαι κάτοικος Σουηδίας και συγκεκριμένα από την Ουψάλα και στην οικογένειά μου έχω το τρίτο κατά σειρά Alaskan Malamute! Μεγάλωσα με αυτά τα σκυλιά και ξέρω οσα πρέπει για την συγκεκριμένη ράτσα και όχι όλα, μιας και και όλα τα ζώα του πλανήτη έχουν την δική τους αποκλειστικά προσωπικότητα και συμπεριφορά και συνεχώς μαθαίνεις νέα πράγματα και πόσο μάλλον με την συγκεκριμένη ράτσα!!! Σχετικά με το θέμα και με την σκυλίτσα το να είναι τσιπαρισμένη η όχι αυτό δεν λεει τίποτα αν μετά το τσιπάρισμα δεν εχουν κατοχυρωθεί τα στοιχεία, η τα νούμερα που "δείχνουν" τον ιδιοκτήτη του προκειμένου να μηνυθεί! Βέβαια αναρωτιέμαι από ποιόν θα μηνυθεί; Εδώ βέβαια το βασικό ρόλο παίζει το Ελληνικό κράτος και τι θέση παίρνει σε τέτοιου είδους κρούσματα; (και να είστε σίγουροι πως δεν είναι το μοναδικό περιστατικό)! Θα έπρεπε να γίνεται αυταπάγγελτη δίωξη από την ίδια την πολιτεία μα δυστυχώς οι Ελληνική νόμοι είναι ελλιπής! Οι φιλοζωικές είναι στο δικό τους κόσμο και για να επέμβουν θα πρέπει να κατοχυρωθούν νομικά προτού ξεκινήσουν οποιαδήποτε ενέργεια και εγώ αναρωτιέμαι αν συμβαίνει αυτό! Επίσης επιτρέψτε μου να σας αναφέρω πως ο εδώ νόμος απαγορεύει σε ιδιοκτήτη σκύλου να αφήσει πάνω από 6 ώρες το σκυλί μόνο του και οι υπηρεσίες λειτουργούν και ελέγχουν τη ζωή και τις συνθήκες του κάθε ζώου είτε πρόκειται για σκύλο η για άλογο! Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να καλείτε η αστυνομία και στην συνέχεια η αστυνομία να καλεί την φιλοζωική προκειμένου να εξετάσει το σκυλί σε τι κατάσταση βρίσκεται και στην συνέχεια πρέπει να αναλάβει ο νόμος για την τιμωρία η όχι του ιδιοκτήτη του! Το θέμα όμως δεν πρέπει να σταματάει εκεί καθώς θα πρέπει για τις επόμενες μέρες να ελέγχεται η αν θέλετε να παρακολουθείτε αν εφαρμόζει ο ιδιοκτήτης τους κανόνες και αν ναι έχει καλός αν όχι να υπάρχει μέριμνα για την απομάκρυνση του σκύλου και την υιοθέτηση από μια άλλη οικογένεια!

Με φιλική διάθεση κι αγάπη στους πιστούς μας φίλους!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλησπερα σου και καλως ηρθες:) ολα αυτα οντως ειναι τελεια αλλα.... φαντασου ρωτησα και μου ειπαν οι φιλοζωικες εδω δεν δεχονται ΚΑΝ πλεον σκυλια για ενα διαστημα μεχρι να υιοθετηθουν άλλα.. οποτε για τα υπολοιπα δεν χρειαζεται καν να απαντησω ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα:coffee:
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Καλησπερα σου και καλως ηρθες:) ολα αυτα οντως ειναι τελεια αλλα.... φαντασου ρωτησα και μου ειπαν οι φιλοζωικες εδω δεν δεχονται ΚΑΝ πλεον σκυλια για ενα διαστημα μεχρι να υιοθετηθουν άλλα.. οποτε για τα υπολοιπα δεν χρειαζεται καν να απαντησω ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα:coffee:
Γειά σου Δήμητρα και σε ευχαριστώ για την υποδοχή! Λυπάμαι πραγματικά που τα ακούω όλα αυτά μα πραγματικά είχα την εντύπωση πως είμαστε ένα οργανωμένο κράτος (και ας βγάλουμε εκτος τα οικονομικά προβλήματα που ταλαιπωρούν την πατρίδα χρόνια τώρα), και σαν οργανωμένο κράτος πρέπει να μεριμνούμε όχι μονο για μας αλλά και για τους τετράποδους φίλους μας! Ουδέποτε μπόρεσα να κατανοήσω τον ουσιαστικό ρόλο που παίζουν οι φιλοζωικές οργανώσεις στην πατρίδα μας και το λόγο ύπαρξής τους! Πίστεψέ με καταννοώ μέχρι ένα σημειο τις φιλοζωικές αλλά από ένα σημείο και πέρα θα πρέπει και από πλευρά τους μα και από πλευράς μας να αντιδράσουν και να αντιδράσουμε σε ένα κράτος που δείχνει αδιαφορία σε ένα τέτοιο θέμα! Αυτά με αγάπη!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι είναι η μέση φιλοζωική;

Η μέση φιλοζωική αποτελείται από 5-10 ανθρώπους, όπως εσύ κι εγώ, όμως με μεγαλύτερη αγάπη για τα αδέσποτα ζώα και με αρκετή, αλτρουιστική διάθεση για εθελοντισμό. Πρόκειται για άτομα με όλα τα ζόρια που τραβάμε όλοι μας μέσα σε αυτήν την κρίση, κάποιοι έχουν τις δουλειές τους και κάποιοι είναι άνεργοι. Αυτοί οι 5-10 άνθρωποι, λοιπόν, ιδρύουν ένα σύλλογο. Με δικά τους έξοδα μαζεύουν και περιθάλπτουν γατιά και σκυλιά, τα φιλοξενούν και τους βρίσκουν σπίτι. Αν τα καταφέρουν. Μέσα σε όλα αυτά έχουν κι εμένα, εσένα, τον γείτονα, να παίρνουμε τηλέφωνο και να λέμε ότι να, εκεί υπάρχει ένα σκυλί που έχει ανάγκη. Και θεωρούμε ότι έχουμε κάνει το χρέος μας και μετά είναι η ανεύθυνη φιλοζωική που δεν έτρεξε να μαζέψει... Γενικότερα, να έχετε υπόψιν σας πως ότι βάζουμε τη φιλοζωική να το κάνει, το κάνει με δικούς της πόρους και δικό της ανθρώπινο δυναμικό. Καμία κρατική επιχορήγηση (εκτός από λίγες περιπτώσεις, οι οποίες και γίνονται γνωστές συνήθως) και καμία βοήθεια από πουθενά. Αν θέλετε τη φιλοζωική της περιοχής σας να αναλάβει παραπάνω δράση ή περιστατικά, ενισχύστε τη, με χρήματα, τροφές ή ακόμα και χέρια ή φιλοξενία. Μην περιμένουμε πάντα τα πάντα από τους άλλους.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ναι και εδω οι ανθρωποι της φιλοζωικης πραγματικα ΔΕΝ γινεται να κανουν κτ παραπανω!! Ισως εκει γινεται αλλιως, ειναι δημοσια 100% πχ γιατι εδω ειναι αυτο ακριβως καποια ατομα τα οποια τα τραβανε ολα κ πληρωνουν κ απο πανω καθαρος εθελοντισμος.. κ οχι μονο εθελοντισμος αλλα κ "μπλεξιμο" γιατι περα απ την τρεχαλα τους εχουν και τον καθε μπαρμπα να τους λεει το μακρυ του κ το κοντο του..εδω εφτιαξαν χειροποιητη περιφραξη μονοι τους.. ο δημος απλα βλεπει τι περισσευει καθε μηνα για κανενα τσουβαλι. εκει σιγουρα ειναι διαφορετικα τα πραγματα..
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Τι είναι η μέση φιλοζωική;

Η μέση φιλοζωική αποτελείται από 5-10 ανθρώπους, όπως εσύ κι εγώ, όμως με μεγαλύτερη αγάπη για τα αδέσποτα ζώα και με αρκετή, αλτρουιστική διάθεση για εθελοντισμό. Πρόκειται για άτομα με όλα τα ζόρια που τραβάμε όλοι μας μέσα σε αυτήν την κρίση, κάποιοι έχουν τις δουλειές τους και κάποιοι είναι άνεργοι. Αυτοί οι 5-10 άνθρωποι, λοιπόν, ιδρύουν ένα σύλλογο. Με δικά τους έξοδα μαζεύουν και περιθάλπτουν γατιά και σκυλιά, τα φιλοξενούν και τους βρίσκουν σπίτι. Αν τα καταφέρουν. Μέσα σε όλα αυτά έχουν κι εμένα, εσένα, τον γείτονα, να παίρνουμε τηλέφωνο και να λέμε ότι να, εκεί υπάρχει ένα σκυλί που έχει ανάγκη. Και θεωρούμε ότι έχουμε κάνει το χρέος μας και μετά είναι η ανεύθυνη φιλοζωική που δεν έτρεξε να μαζέψει... Γενικότερα, να έχετε υπόψιν σας πως ότι βάζουμε τη φιλοζωική να το κάνει, το κάνει με δικούς της πόρους και δικό της ανθρώπινο δυναμικό. Καμία κρατική επιχορήγηση (εκτός από λίγες περιπτώσεις, οι οποίες και γίνονται γνωστές συνήθως) και καμία βοήθεια από πουθενά. Αν θέλετε τη φιλοζωική της περιοχής σας να αναλάβει παραπάνω δράση ή περιστατικά, ενισχύστε τη, με χρήματα, τροφές ή ακόμα και χέρια ή φιλοξενία. Μην περιμένουμε πάντα τα πάντα από τους άλλους.
Orilis να είσαι καλά για την απάντησή σου και ανακαλώ τα όσα είπα (ίσως βιάστηκα να κρίνω), γιατί είχα την εντύπωση πως οι φιλοζωικές οργανώσεις επιδοτούνται βάση της Ε.Ε. και όχι μόνο! Τουλάχιστον έτσι πίστευα! Λυπάμαι που τα πράγματα είναι έτσι και που δυστυχώς η εικόνα μας σε σχέση με τα ζώα προς τα έξω δείχνει τριτοκοσμική! Τώρα για να κάτσω να αναπτύξω το θέμα πολύ φοβάμαι πως θα παρεξηγηθώ από την ώρα που η χώρα μας, η πατρίδα μας Ελλάδα έχει μπλέξει με όλο αυτό το θέμα που αποκαλούμε οικονομική κρίση και που επηρεάζει αρνητικά ανθρώπους (αναμενόμενο ήταν) και ζώα! Από την μια 5-10 η ακόμα και 30-40 άνθρωποι που ιδρύουν μία τέτοιου είδους οργάνωση πρέπει να υπάρχει στήριξη από το επίσημο Ελληνικό κράτος αλλά υποθέτω πως δεν υπάρχει αυτή η προοπτική!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μιλάμε για ένα κράτος που κάνει περικοπές από παιδεία, υγεία υποδομές... Χλωμό να ενισχύσει τα αδέσποτα, που ακόμα και στην εποχή των παχουλών αγελάδων, το έκανε σε περιορισμένο βαθμό..