Σκυλογονεις μικροσωμων σκυλων, σας καλω για μια ερωτηση σχετικα με δοντια.


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλησπέρα, του πήρα και γω σήμερα του μικρού οδοντόκρεμα/οδοντοβουρτσες (μιας και είδα ότι έχουν κιτρινισει λιγοο τα πίσω δόντια) και ένα κέρατο ελαφιού κομμένο στη μέση. Πρώτη εντύπωση και στα δυο: μεχ. Το κέρατο το μύρισε, το εγλυψε λίγο και το παράτησε. Ασχολήθηκε ελάχιστα μόνο λίγο αφότου το ξεπλυνα. Την οδοντόκρεμα την έγλειψε από το χέρι μου μια φορά και είχε την ίδια τύχη. Για το βούρτσισμα πιστεύω θα το βρούμε, για το κέρατο υπάρχει κάποιο τιπ να το κάνω πιο ελκυστικό?
Δοκίμασε να το βουτήξεις σε χλιαρο νεράκι για λίγη ωρα, ωστε να μαλακώσει λιγο το μεσα και να μυρίζει περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα, του πήρα και γω σήμερα του μικρού οδοντόκρεμα/οδοντοβουρτσες (μιας και είδα ότι έχουν κιτρινισει λιγοο τα πίσω δόντια) και ένα κέρατο ελαφιού κομμένο στη μέση. Πρώτη εντύπωση και στα δυο: μεχ. Το κέρατο το μύρισε, το εγλυψε λίγο και το παράτησε. Ασχολήθηκε ελάχιστα μόνο λίγο αφότου το ξεπλυνα. Την οδοντόκρεμα την έγλειψε από το χέρι μου μια φορά και είχε την ίδια τύχη. Για το βούρτσισμα πιστεύω θα το βρούμε, για το κέρατο υπάρχει κάποιο τιπ να το κάνω πιο ελκυστικό?
Ζεμάτισε το δυο λεπτά σε ένα κατσαρολάκι, να βγάλει τα αρώματα του (εμάς δε μας μυρίζει)
Μην αγχώνεσαι δε σπάει δε χαλάει
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Δοκίμασε να το βουτήξεις σε χλιαρο νεράκι για λίγη ωρα, ωστε να μαλακώσει λιγο το μεσα και να μυρίζει περισσότερο.
Ζεμάτισε το δυο λεπτά σε ένα κατσαρολάκι, να βγάλει τα αρώματα του (εμάς δε μας μυρίζει)
Μην αγχώνεσαι δε σπάει δε χαλάει
Καλημέρα, σας ευχαριστώ, έπιασε! Ασχολήθηκε μαζί του μετά για 10 ολόκληρα λεπτά! (Αυτό είναι παρά πολύ, φανταστείτε ακόμα και με το κονγκ, το οποίο παγώνω, ασχολείται για λίγα λεπτά, το αφήνει και επιστρέφει και το τελειώνει όταν έχει ξεπαγωσει και αυτό ανά διαστήματα)
(Πήγε και έκατσε στο μοναδικό μαύρο χαλί του σπιτιού ο άτιμος αχαχαχα)
 

Attachments



Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλησπέρα σε όλους, διάβασα κάποια από τα ποστ και έχω μερικές απορίες.
Πρόβλημα με την γναθο ή τα δόντια τους μπορουν να έχουν μόνο τα μικρόσωμα σκυλακια ή και τα μεγαλόσωμα; (δεν αναφέρομαι στην πέτρα γιατί από αυτήν παρουσιάζουν όλα τα σκυλιά άμα δεν τα φροντισεις, αλλά σε γενετικές παθησεις),ειναι θέμα ρατσας; ή θέμα dna; μπορούν και ημιαιμα σκυλάκια να έχουν θεμα; Υπάρχουν ράτσες με μεγαλύτερη προδιάθεση από κάποιες αλλες;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
@Belvigo πετρα δεν παρουσιαζουν μονο τα αφροντιστα σκυλια. ακομα και με καθημερινο βουρτσισμα, συν κοκκαλα, συν σκονες, συν οτι αλλο θελεις, πετρα μπορει να εμφανιστει.

προβληματα με την γναθο και τα δοντια γενικα μπορουν να παρουσιασουν ολα τα σκυλια. καποιες ρατσες οπως αρκετα βαρχυκεφαλα σκυλια ας πουμε, ειναι πιο επιρρεπη. τα μικροσωμα σκυλια εμφανιζουν πιο συχνα προβληματα διοτι εχοντας πολυ μικρα κεφαλια, τα δοντια ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο, πραγμα που κανει πιο ευκολη την συλλογη βακτηριων, καθως και την πιθανοτητα καποιας ανωμαλιας των γναθων. ο σκυλος μου ειναι ημιαιμο και εχει προγναθισμο, και σε ηλικια περιπου 1 ετους που τον πηρα, τα δοντια του ηταν σε φρικτη κατασταση, με αποτελεσμα να πρεπει να γινει εξαγωγη ενος δοντιου.

γενικα απλα κανει οτι μπορεις, ειδικα αν εχεις μικροσωμο.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Σε ευχαριστώ πολυ για το χρόνο που αφιερωσες να διαβάσεις το κείμενο μου και να μου απαντήσεις.
Άρα είναι θέμα DNA και ως ένα βαθμό θέμα διατροφής αν κατάλαβα καλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf