Σκυλος και Κρύο


kefakis

Active Member
5 Δεκεμβρίου 2012
31
0
iraklio kritis
καλησπέρα παιδια,
ο χιονιάς σαρώνει την Ελλάδα αυτες τις μέρες, το γερμανικο ποιμενικο μου λένε διάφοροι, ακομα και σε πετ σοπ, οτι τα σκυλια αυτα, ζουν στα χιονια, ειναι σκληρα σκυλια και δεν παθαινουν τιποτα...και ολα αυτα επειδη εχω το σκυλι μου μεσα στο σπιτι αυτες τις μερες...τι εχετε να πειτε?
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Οτι κανεις καλα κρατα τον διπλα σου παρεα , το οτι μπορει να αντεξει το κρυο δεν σημαινει οτι πρεπει ντε και καλα να το δοκιμασεις, ασε που οταν ειναι κοντα σου δενεται ακομα περισσπτερο μαζι σου.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Και συ αν ντυθεις καλα μπορεις να κατσεις και να κανεις σκοπια ολο το βραδυ.

Αν σου τη λενε και σε κοροιδευουν μην ασχολεισαι μαζι τους, κανε αυτο που σε ευχαριστει.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα χες που χιονιζε ξαπλωνε στο χιονι και καθοταν εξω και οχι στο σπιτακι της,,, αρα δεν κρυωνε,,, βεβαια η μυτη της ηταν σαν παγακι οταν την επιασα και βρεγμενη παντου..,, το βραδυ κοιμηθηκε στο σπιτακι που της εχω φτιαξει στην αυλη και παρολο τον παγετο το πρωι που τη φωναξα μεσα ηταν ζεστη παντου και στη μουσουδα,,,
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
καλησπέρα παιδια,
ο χιονιάς σαρώνει την Ελλάδα αυτες τις μέρες, το γερμανικο ποιμενικο μου λένε διάφοροι, ακομα και σε πετ σοπ, οτι τα σκυλια αυτα, ζουν στα χιονια, ειναι σκληρα σκυλια και δεν παθαινουν τιποτα...και ολα αυτα επειδη εχω το σκυλι μου μεσα στο σπιτι αυτες τις μερες...τι εχετε να πειτε?
Χρήσιμες φράσεις που θα σε χρησιμεύσουν στο νταραβέρι με τέτοιους ανθρώπους:

•Ο "μπαινάκης" και ο "βγαινάκης"...
•Σε γράφω και κάνω τον ζωγράφο
•Στου κουφού την πόρτα, πάρε τον σκύλο και πήγαινε μια βόλτα

...και άλλες πολλές!

Εκτός από αυτό ελπίζω να έχεις τον σκύλο μέσα στο σπίτι και τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου!

Απλώς θα ήθελα να πω κάτι!Αυτοί όλοι που υποστηρίζουν το ότι ο σκύλος είναι για έξω καλά θα κάνουν να προσπαθήσουν τουλάχιστον για ένα καλύτερο κατάλυμα για τον σκύλο τους έξω και μιας που επικαλούνται την φύση και ότι ο σκύλος επιβιώνει μάλλον το λαμβάνουν όπως θέλουν!Ο σκύλος στην φύση και το κάθε ζώο ναι ζει έξω, αλλά παράλληλα βρίσκει το καλύτερο κατάλυμα που μπορεί, προστατευμένο από καιρικές συνθήκες, από άλλα ζώα κτλ.
Ο άνθρωπος τι κάνει μιας που υποστηρίζει αυτήν την θεωρία?Του έχει ένα σπιτάκι όπως όπως έξω στην αυλή και επαναπαύεται και διαδίδει ότι όλα είναι οκ!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
και εμεις πηγαμε τα χοντρουλια στα χιονια ,τους αρεσει,το διασκεδαζουν,αλλωστε τα μαστιφοειδη με τη ζεστη υποφερουν και ειναι η καλυτερη τους με το κρυο αλλα δε θα την αφηνα εξω γενικα,χειμωνα καλοκαιρι,ετσι οταν γυρισαμε την εκανα μια μπαναρα τη κιρκη και καθησαμε αγκαλια στο καναπε και πιναμε καπουτσινο....σιγα μην αφησω εξω το χοντρουλι μου,εδω να με ζεσταινει και να την ζεσταινω και ριχνει και ενα ροχαλιτο το βραδυ το τερας και να τη σπρωχνω τιποτα χαμπαααααααααρι.... :p
 


Tolis1972

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
27
0
άσχετο από το τι θα κάνεις τελικά, (μέσα ή έξω από το σπίτι είναι δική σου απόφαση και εξαρτάται από το πως θέλεις να χτίσεις τη σχέση σου με το σκυλί σου), τα σκυλιά δεν κρυώνουν. Το δέρμα τους δεν έχει πόρους και γιαυτό δεν ιδρώνουν και το καλοκαίρι.
 






katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα σκυλιά δεν ιδρώνουν λόγω του ότι δεν έχουν πόρους. Ιδρώνουν μόνο από τις πατούσες και τη μουσούδα. Οι περισσότερες φυλές έχουν το δεύτερο υποστρωμα τρίχας, το οποίο ανεβάζει τη θερμοκρασία στο κρύο και την κατεβάζει στη ζέστη. Κάποιες φυλές έχουν πιο χοντρό δέρμα και πιο πυκνό υπόστρωμα, οπότε έχουν περισσότερη αντοχή στο κρύο και κάποιες φυλές λιγότερο η και καθόλου υπόστρωμα, (συνήθως τα μεταξώτριχα), οπότε και κρυώνουν πάρα πολύ...
Εννοείται ότι κάποια σκυλιά μπορούν να μένουν έξω με το κρύο...ΑΛΛΑ, χρειάζονται προστασία κυρίως από την υγρασία η οποία μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά σε αρθρώσεις κλπ.
Σίγουρα όμως δεν κρυώνουν όπως εμείς...
Το ότι ο σκύλος είναι καλό να ζει μαζι μας μέσα στο σπιτι είναι για άλλους λόγους και όχι για το κρύο...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άλλο δεν κρυώνουν όπως εμείς και άλλο δεν κρυώνουν.
Δεν θα συγκρίνουμε τους σκύλους με ανθρώπους αλλά με το ίδιο τους το είδος. Τα σκυλιά λοιπόν με υπόστρωμα όπως husky, samoyed, γ.π., κα είναι πιο ανθεκτικά από ότι σκύλοι όπως chihuahua , λογικό άλλωστε αν σκεφτούμε και την καταγωγή των μεν και των δε.
Αν ζουν έξω λοιπόν θα πρέπει να έχουν σπίτι, υπόστεγο και την ανάλογη προστασία από τις καιρικές συνθήκες. Και να μην αλλάζουν απότομα θερμοκρασία, π.χ. ένας σκύλος που ζει στο σπίτι δεν μπορεί να προσαρμοστεί ξαφνικά σε ακραίο κρύο.
 


Tolis1972

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2012
27
0
Δηλαδή ούτε κρυώνουν ούτε ζεσταίνονται;
και κρυώνουν και ζεσταίνονται

Πες μου οτι κάνεις πλάκα.
όχι δεν κάνω πλάκα

Σίγουρα όμως δεν κρυώνουν όπως εμείς...
Το ότι ο σκύλος είναι καλό να ζει μαζι μας μέσα στο σπιτι είναι για άλλους λόγους και όχι για το κρύο...
αυτό ακριβώς εννοούσα. Η Katerina K. το έθεσε στη σωστή του βάση
 






Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
καλησπέρα παιδια,
ο χιονιάς σαρώνει την Ελλάδα αυτες τις μέρες, το γερμανικο ποιμενικο μου λένε διάφοροι, ακομα και σε πετ σοπ, οτι τα σκυλια αυτα, ζουν στα χιονια, ειναι σκληρα σκυλια και δεν παθαινουν τιποτα...και ολα αυτα επειδη εχω το σκυλι μου μεσα στο σπιτι αυτες τις μερες...τι εχετε να πειτε?
Εγω ενα εχω να πω...
Γιατι, γιατι, γιατι δεν χιονιζει κ σε μας?!
Μονο στο κρυο μας εχει πεθανει κ ολοι μιλατε αυτες τις μερες για χιονια... :(
 


EVADODGE

Member
30 Νοεμβρίου 2012
8
0
Κρύο καί σκύλος.Λοιπόν εγώ προτείνω νά βγάλετε βόλτα στό κρύο τά σκυλιά σας,νά πάρουν μυρωδιές
από χειμωνιάτικο τοπίο,καί γενικά νά ξεδώσουν σέ ένα διαφορετικό περιβάλον.
Πάντως ο δικός μου ο ΕΚΤΩΡΑΣ ο Καυκάσιος πάνω από δέκα λεπτά δεν κάθετε μέσα στό σπίτι ,προχθές -9,σήμερα -7 ,μάλλον τό κρύο είναι γνώριμο περιβάλον γι' αυτόν.
 




kepitu

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2013
69
0
Πτολεμαϊδα
Επειδή δεν ξέρω την κατασκευή του σπιτιού σου και σέβομαι την απόφαση σου να μην το έχεις εντός της οικίας θα σου πρότεινα να του οριοθετήσεις ένα χώρο κλειστό π.χ. είσοδο σπιτιού, σκαλοστάσιο, κλειστό γκαράζ, υπόγειο κλτ. Κάπου που να μην το βάλουν οι καιρικές συνθήκες.
 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Θα ανασύρω το θέμα στην επιφάνεια γιατί έχω μια κάποια απορία. Σήμερα που βγήκαμε βόλτα με την Marley (γίνεται σιγά σιγά το θαύμα) η θερμοκρασία είχε πέσει αρκετά απότομα στους 18-19 με ελαφριά βροχή. Εγώ για να καταλάβετε, βγήκα χωρίς ζακέτα και το δάγκωσα λίγο μέχρι που αρχίσαμε να περπατάμε, ζεστάθηκα και ήμουν οκ. H Marley από την άλλη είχε ένα κάποιο τρέμουλο κάθε φόρα που μέναμε ακίνητοι. Λέτε να ήταν από το κρύο; Αν κρυώνει τώρα πώς θα την παλέψει στην Ξάνθη χειμωνιάτικα; Να παραγγείλω ρούχα, παπούτσια, πουλόβερ και ίσως και κανένα αντιανεμικό;