Σκυλος και Κρύο








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μπορει να κρύωνε
Μπορει κ να φοβοταν
Ποιος ξερει...

Παντως κ μενα πουναι ολοκληρη μουλαρα ενα αδιαβροχο της τοχω...

Με τα παπουτσια δεν ειχαμε ιδιαιτερη επιτυχια :X3:
 
  • Like
Reactions: Penguin




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δεν ηταν απο το κρυο. Ηταν καθαρα φοβος για τη βροχη. Σε δυνατη βροχη θα δεις οτι και μεσα στο σπιτι ενδεχομενως να δειχνει μια ταραχη. Αν εχει και βροντες θα ειναι ακομα πιο περιεργα τα πραγματα. Ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα. Μην σε προβληματιζει.
 
  • Like
Reactions: Penguin


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τ σωματάκι του σκύλου @Penguin είναι χωρίς πόρους. Έχει ν κάνει μ τ θερμοκρασία που έχει συνηθίσει. Ο Ωρίωνας στην αλλαγή θερμοκρασία από κρύο σ ζέστη χρειάστηκε μια εβδομάδα ν προσαρμοστεί (πληροφορία που μου τν έδωσε κ η εκτροφέας). Με τ ρούχα αποδυναμώνεται η γούνα τους η οποία είναι διπλή τ έσω κ τ έξω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως είναι και θέμα φυλής. Πχ ο Τζιμάκος, που είναι ημίαιμος και σίγουρα έχει αίματα και από αμιγώς ελληνικά σκυλιά, δεν έχει υπόστρωμα και είναι κρουλιάρης. Ο μπουνταλάς ζεσταίνεται απίστευτα και δεν κρύωνει ποτέ, καθότι μας ήρθε αμανάτι από τον Καναδά και τον πιάσαμε πόρτα για τον χειμώνα..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πάντως είναι και θέμα φυλής. Πχ ο Τζιμάκος, που είναι ημίαιμος και σίγουρα έχει αίματα και από αμιγώς ελληνικά σκυλιά, δεν έχει υπόστρωμα και είναι κρουλιάρης. Ο μπουνταλάς ζεσταίνεται απίστευτα και δεν κρύωνει ποτέ, καθότι μας ήρθε αμανάτι από τον Καναδά και τον πιάσαμε πόρτα για τον χειμώνα..
Σιγουρα παιζει και τι αιματα κουβαλαει αλλα με 19 βαθμους;;;; Για φοβια το βλεπω. Εχω την Ισιδα που εχει τετοια συμπεριφορα για αυτο και εβγαλα τετοιο συμπερασμα. Η δικια μου εχει ξεφυγει. Αρχιζει να ανησυχει μονο που βλεπει συννεφα και ξερει τι θα γινει, το βλαμενο. :love:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σιγουρα παιζει και τι αιματα κουβαλαει αλλα με 19 βαθμους;;;;
Υπάρχει και η λεγόμενη "αισθητή" θερμοκρασία, αυτή που αντιλαμβάνεται δηλαδή το σώμα μας και είναι συνάρτηση του αέρα και της έντασης αυτού. Αντίστοιχα υπάρχει και ο λεγόμενος "δείκτης δυσφορίας" που είναι συνάρτηση θερμοκρασίας και σχετικής υγρασίας.

Στην πράξη αλλιώς αισθανόμαστε τους 19 βαθμούς με ξεροβόρι και αλλιώς με άπνοια και αυξημένη σχετική υγρασία. Αντίστοιχα αλλιώς τους 30 βαθμούς με 80% υγρασία και αλλιώς με 15% υγρασία.

Στα των σκύλων τώρα και για να είμαστε εντός θέματος, υπάρχουν σκύλοι με διπλό μανδύα και σκύλοι με μονό μανδύα. Το υπόστρωμα λειτουργεί ως "ασπίδα" στις καιρικές συνθήκες και κρατάει το σώμα ζεστό το χειμώνα και αντίστοιχα δροσερό το καλοκαίρι.
Φυλές που ΔΕΝ έχουν υπόστρωμα, μπορεί να έχουν το πλεονέκτημα (για μας τα 2ποδα) πως δεν μαδάνε, αλλά τον χειμώνα (όπως και το καλοκαίρι) είναι πλήρως εκτεθειμένες.
 


Grizzly

Active Member
7 Οκτωβρίου 2019
28
68
39
Αναβιώνει το θέμα καθώς χρειάζομαι τις συμβουλές σας.

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα με αισθητό κρύο που με βρίσκει με σκύλο (Τον υιοθέτησα φέτος την άνοιξη).

Πρόκειται για πιτμπουλοειδες.. οπότε σούπερ κοντοτριχο και σχεδόν "γυμνός" από κάτω (σαν ξυρισμένος κλαρίνογαμπρός είναι :rolleyes:).

Ζει μέσα στο σπίτι (εννοείται!!).. όμως δεν έχω την δυνατότητα για 24ωρη θέρμανση και το σπίτι κρατάει υγρασία. Κουκουλομενοι είμαστε και οι 2ποδοι εδώ τον χειμώνα.

Θα βοηθούσε να του φόραγα ένα σκυλίσιο πουλόβερ? Κι αν ναι, ξέρετε που μπορώ να βρω στο (μεγάλο) μέγεθος του? (55cm μήκος ράχης, 75cm περιφέρεια στήθους).

Ευχαριστώ!!
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Τίποτα δεν χρειάζεται..κουλουριάζουν στα κρεβατακια τους και είναι οκ..

Και ο δικος μου ο ενας κοντοτριχος,μονο μανδυα και απο κάτω άτριχος..οταν λείπω στη δουλεια έξω τη βγάζει μια χαρα και με χιόνια και βροχες..του χω σπιτάκι κάτω απο υποστεγο και στο σπιτακι δεν μπαινει καν..η άλλη που χει διπλο μανδυα την πέφτει και στα τσιμέντα το χειμώνα..

Νέο και υγιεστατο σκυλί μην το κακομαθαίνεις..

Υγ..τους χειμερινους μήνες να ταΐζεις λίγο μεγαλυτερη ποσότητα..
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ο σκύλος πρέπει πάντα να ζει στο σπίτι. Άμα θέλει να κόψει βόλτες στον κήπο, άστο, αλλά ποτέ δεν πρέπει να ζει στον κήπο. Εδώ μάλιστα που μένω, έτσι και κάνω κανα αστείο, θα καταλήξω στο φρέσκο για κακοποίηση σκύλου.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Ο σκύλος πρέπει πάντα να ζει στο σπίτι. Άμα θέλει να κόψει βόλτες στον κήπο, άστο, αλλά ποτέ δεν πρέπει να ζει στον κήπο. Εδώ μάλιστα που μένω, έτσι και κάνω κανα αστείο, θα καταλήξω στο φρέσκο για κακοποίηση σκύλου.
Απαγορευεται τελειως να βγει το σκυλι εξω? Η απαγορευεται να το χεις μονιμα εξω?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Να βγει έξω βόλτα ή να κάνει τσίσα του εννοείται. Αλλά το σκυλί είναι κατοικίδιο ζώο που ζει σπίτι. Αν κανείς δεν το θέλει για το σπίτι του, τότε να μην έχει σκύλο. Και ναι, σε χώνουν μέσα εδώ, όπως και αν το έχει κανείς έξω με υπερβολική ζέστη.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με τα τσοπανόσκυλα που ζουν εκεί τι γίνεται ; Φυλάνε το κοπάδι μέσα απ' το σπίτι ή είναι δεύτερης κατηγορίας σκύλοι καθότι δεν είναι σαλονάτοι αρα δεν τρέχει τσάι ;

Και ο δικος μου ο ενας κοντοτριχος,μονο μανδυα και απο κάτω άτριχος..οταν λείπω στη δουλεια έξω τη βγάζει μια χαρα και με χιόνια και βροχες..του χω σπιτάκι κάτω απο υποστεγο και στο σπιτακι δεν μπαινει καν..η άλλη που χει διπλο μανδυα την πέφτει και στα τσιμέντα το χειμώνα..
Γι' αυτό μας βάζεις όλο φωτογραφίες με τα σκυλιά μέσα στο σπίτι εεε.. Τα έχεις έξω και πας να καλύψεις την κακοποίηση άτιμε. Σε έχω καταγγείλει, για να ξέρεις ποιος σε μήνυσε μην σου'ρθει απότομα. :p:p
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Με τα τσοπανόσκυλα που ζουν εκεί τι γίνεται ; Φυλάνε το κοπάδι μέσα απ' το σπίτι ή είναι δεύτερης κατηγορίας σκύλοι καθότι δεν είναι σαλονάτοι αρα δεν τρέχει τσάι ;



Γι' αυτό μας βάζεις όλο φωτογραφίες με τα σκυλιά μέσα στο σπίτι εεε.. Τα έχεις έξω και πας να καλύψεις την κακοποίηση άτιμε. Σε έχω καταγγείλει, για να ξέρεις ποιος σε μήνυσε μην σου'ρθει απότομα. :p:p
Τα τσοπανοσκυλα εκεί...
sheepdogs-shepherds-security_guards-security_cameras-sheeps-law-order-CC144289_low.jpg


Μα φυσικά μέσα μπαίνουν μόνο για φωτογράφιση..επίσης αλλο εφε για την δήθεν καλοπέραση τους είναι τα κρεβατακια τους μπροστά στο καλοριφέρ..πετρέλαιο έχω να βάλω χρόνια..χαχαχα

Πέρα από την πλάκα ακόμα και τις μέρες που είμαι σπίτι 2-3 ωρες θα τους βγάλω εξω στο κλουβί τους να λιάστουν..το αποζητάνε κι απο μόνα τους να βγουν εξω και να ξαπλώνουν στον ήλιο (ειδικά το χειμώνα αλλα ακόμα και το καλοκαίρι νωρις το πρωί)..αυτά τα μην κρυώσει μην βραχει μην έτσι μην αλλιώς δεν τα ασπάζομαι..ουτε για τα σκυλιά μου ούτε για τα μελλοντικα παιδιά μου..τους δίνω ασφαλεις επιλογές και διαλέγουν..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf