Σκυλος και αυτοκινητο


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Καλησπέρα σε όλους!! Είχα ξανά γράψει στην ομάδα παλιότερα για κάποια προβλήματα που είχα με το κουταβι μου ( την Abby μου) και το δάγκωμα. Τα θέματα αυτά λύθηκαν ευτυχώς σχετικά γρήγορα με τις συμβουλές που μου δώσατε και σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! ❤

Τωρα όμως που ήρθε το καλοκαίρι και πλησιάζει η ώρα για τις διακοπές το κοριτσάκι μου μέσα στο αυτοκίνητο υποφέρει. Μπαίνει σχετικά εύκολα χωρίς να φοβάται αλλά σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής μου κανει πολλές φορές εμετο και φοβάμαι μήπως πάθει κάτι.

Αρκετές ώρες πριν φύγουμε δεν της έχω δώσει φαγητό και έχουμε δοκιμάσει και βόλτες σε μικρές αποστάσεις αλλά στα πρώτα 5 λεπτά ήδη μου κάνει τον πρωτο εμετο.

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο και μπορεί να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποια συμβουλή;;


Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία από το κορίτσι μου που πήγαμε εχθές στην παραλία.
 

Attachments

  • Love
Reactions: Aliki V.


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω κάτι γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Εμπειρία γιοκ δηλαδή.

Αν απλά μπει στο αμάξι και δεν πάτε κάπου τι γίνεται; Θα κάνει εμετό ακόμη κι αν δεν κινείται το αυτοκίνητο;

Που την έχετε μέσα στο αυτοκίνητο;
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω κάτι γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Εμπειρία γιοκ δηλαδή.

Αν απλά μπει στο αμάξι και δεν πάτε κάπου τι γίνεται; Θα κάνει εμετό ακόμη κι αν δεν κινείται το αυτοκίνητο;

Που την έχετε μέσα στο αυτοκίνητο;
Εάν δεν κινείτε το αυτοκίνητο είναι μια χαρά. Μόλις ξεκινήσουμε μετά από 5 λεπτά αρχίζει τους εμετούς.
Την έχω στα πίσω καθίσματα με ζώνη και κάθομαι και εγώ μαζί της διότι δεν οδηγώ εγω συνήθως.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα από τα σκυλιά μου, καθώς δεν υπήρχε θέμα άγχους στο αυτοκίνητο γιατί μόλις έμπαινε μέσα κοιμόταν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής, αλλά μετά από λίγο και ενώ κοιμόταν το στόμα της γέμιζε με σάλια και μετά από λίγο έκανε εμετό. Έτσι το απέδωσα σε ναυτία, δηλαδή τη ζαλιζε το αυτοκίνητο. Γιαυτό το λόγο όταν ήθελα να την πάω κάποιο ταξίδι με το αμάξι δεν τη τάιζα για 12 ώρες και δεν την επέτρεπα να πιει νερό δύο ώρες πριν το ταξίδι. Με αυτόν τον τρόπο δεν μου έκανε εμετό. Τώρα δεν έχει κανένα θέμα, το ξεπέρασε, μάλλον συνήθισε καλύτερα το αυτοκίνητο. Ούτε σάλια γεμίζει, ουτε εμετό κάνει.
Αν δεν οφείλεται σε άγχος ή στη ζέστη(αν την μεταφέρεις κάποια κρύα μέρα θα κάνει εμετο; ) τότε μπορεί να υποφέρει από ναυτία.
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα από τα σκυλιά μου, καθώς δεν υπήρχε θέμα άγχους στο αυτοκίνητο γιατί μόλις έμπαινε μέσα κοιμόταν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής, αλλά μετά από λίγο και ενώ κοιμόταν το στόμα της γέμιζε με σάλια και μετά από λίγο έκανε εμετό. Έτσι το απέδωσα σε ναυτία, δηλαδή τη ζαλιζε το αυτοκίνητο. Γιαυτό το λόγο όταν ήθελα να την πάω κάποιο ταξίδι με το αμάξι δεν τη τάιζα για 12 ώρες και δεν την επέτρεπα να πιει νερό δύο ώρες πριν το ταξίδι. Με αυτόν τον τρόπο δεν μου έκανε εμετό. Τώρα δεν έχει κανένα θέμα, το ξεπέρασε, μάλλον συνήθισε καλύτερα το αυτοκίνητο. Ούτε σάλια γεμίζει, ουτε εμετό κάνει.
Αν δεν οφείλεται σε άγχος ή στη ζέστη(αν την μεταφέρεις κάποια κρύα μέρα θα κάνει εμετο; ) τότε μπορεί να υποφέρει από ναυτία.
Ακριβώς έτσι γίνεται και με την δικιά μου. Θα το δοκιμάσω αυτό με το φαγητό και το νερό γιατί έπινε νερό καμια ωρα πριν φύγουμε και φαγητό έτρωγε πριν 8-9 ώρες περίπου. Αλλα εμετο συνήθως κάνει τα σάλια της τίποτα παραπάνω.
Και τις πιο κρύες μέρες πάλι μου έκανε εμετο δεν νομίζω ότι ωφειλετε στην ζέστη.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βάλε σκίαστρα στα πλαϊνά παράθυρα ώστε να μην βλέπει έξω. Δοκίμασε μια διαδρομή βάζοντας δύο πετσέτες.
 
  • Like
Reactions: Sofia1




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αυτά που σου είπαν τα παιδιά είναι σωστά.
Να φάει τουλάχιστον 12 ώρες πριν φύγετε και νερό 2 ώρες πριν.
Να αερίζετε καλά και να μην το χτυπάει ο ήλιος και αν το ταξίδι είναι μεγάλο
να κάνετε κάποιες μικρές στάσεις για να ξεπιαστεί και μπορεί να πιει και λίγο νερό.
Υπάρχουν και χάπια για αυτές τις περιπτώσεις...κάποια από αυτά είναι και φυτικά...μπορείς
να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σου για αυτό.
 
  • Like
Reactions: Sofia1


RoseM

New Member
6 Μαϊου 2021
2
4
44
Καλησπέρα!! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σκυλάκο μου τον Έκτορα. Μπαίνει με το ζόρι στο αυτοκίνητο και μετά από λίγο αρχίζει να λαχανιάζει και να γεμίζει σάλια το στόμα του. Μίλησα με τον κτηνίατρο και αυτή τη φορά που φύγαμε το ΣΚ του έδωσα χαπάκι. Όταν πηγαίναμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε, παρόλο που πήρε χαπάκι, μου έκανε εμετό. Στο γυρισμό τον έβαλα να κάτσει μπροστά και ήταν σχετικά πιο ήρεμος. Δεν έκανε εμετό.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Sofia1 and GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα!! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σκυλάκο μου τον Έκτορα. Μπαίνει με το ζόρι στο αυτοκίνητο και μετά από λίγο αρχίζει να λαχανιάζει και να γεμίζει σάλια το στόμα του. Μίλησα με τον κτηνίατρο και αυτή τη φορά που φύγαμε το ΣΚ του έδωσα χαπάκι. Όταν πηγαίναμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε, παρόλο που πήρε χαπάκι, μου έκανε εμετό. Στο γυρισμό τον έβαλα να κάτσει μπροστά και ήταν σχετικά πιο ήρεμος. Δεν έκανε εμετό.
Πολλές φορές όταν κάθονται πίσω αγχώνονται...η αλλαγή θέσης, δηλαδή μπροστά μπορεί
να βοηθήσει, βέβαια μόνο αν είναι ήρεμος ο σκύλος και δεν αποσπάσει την προσοχή του οδηγού.
Εννοείται στο αυτοκίνητο του φοράμε ειδική ζώνη με σαμάρι...
 
  • Like
Reactions: RoseM and Sofia1


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλησπέρα!! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σκυλάκο μου τον Έκτορα. Μπαίνει με το ζόρι στο αυτοκίνητο και μετά από λίγο αρχίζει να λαχανιάζει και να γεμίζει σάλια το στόμα του. Μίλησα με τον κτηνίατρο και αυτή τη φορά που φύγαμε το ΣΚ του έδωσα χαπάκι. Όταν πηγαίναμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε, παρόλο που πήρε χαπάκι, μου έκανε εμετό. Στο γυρισμό τον έβαλα να κάτσει μπροστά και ήταν σχετικά πιο ήρεμος. Δεν έκανε εμετό.
Καλησπέρα, το δικό σας πρόβλημα οφείλεται σε άγχος. Προσπαθήστε για αρχή να κάνετε το αυτοκίνητο μια ωραια εμπειρια για τον σκυλο σας. Μπορείτε αρχικα να δοκιμάσετε να ταΐζεται τον σκυλο μέσα στο αυτοκίνητο (όχι την ώρα που κινείται, όταν θα είναι σταματημένο και δεν θα το χρειάζεστε). Επίσης μπορείτε να περνάτε χρόνο μέσα στο αυτοκίνητο σε άσχετες ωρες(όχι τις ζεστές ωρες), δίνοντας του αγαπημένα παιχνίδια η λιχουδιές ή ακόμα δοκιμάστε να βάλετε κάτι δικό του όπως την κουβέρτα η το μαξιλάρι του, μυριζοντας κάτι που έχει την μυρωδιά του ίσως θελήσει να μπει πιο εύκολα μεσα. Το βασικότερο είναι ο σκύλος να μπαίνει μόνος του μέσα χωρίς πίεση. Αφού συνηθίσει το αυτοκίνητο και μπαίνει μέσα άνετα, μπορεί να ξεκινήσει μια μικρή διαδρομή (πχ το τετράγωνο) ωστε να δείτε πως θα τα παει, σταδιακα μπορειτε να αυξήσετε το χρόνο της διαδρομής. Εφόσον τα παει καλά επιβραβευστε τον με παιχνίδια και χαδια.
 


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Αυτά που σου είπαν τα παιδιά είναι σωστά.
Να φάει τουλάχιστον 12 ώρες πριν φύγετε και νερό 2 ώρες πριν.
Να αερίζετε καλά και να μην το χτυπάει ο ήλιος και αν το ταξίδι είναι μεγάλο
να κάνετε κάποιες μικρές στάσεις για να ξεπιαστεί και μπορεί να πιει και λίγο νερό.
Υπάρχουν και χάπια για αυτές τις περιπτώσεις...κάποια από αυτά είναι και φυτικά...μπορείς
να μιλήσεις με τον κτηνίατρο σου για αυτό.
Σίγουρα θα μιλήσω άμεσα και με τον κτηνιατρο για αυτά τα χαπάκια γιατί αγχώνομαι με τόσες φορές που κανει εμετο. Είναι και μικρή ακόμα μόνο 6 μηνών.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Sofia1

Member
28 Μαϊου 2021
15
14
24
Καλησπέρα!! Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σκυλάκο μου τον Έκτορα. Μπαίνει με το ζόρι στο αυτοκίνητο και μετά από λίγο αρχίζει να λαχανιάζει και να γεμίζει σάλια το στόμα του. Μίλησα με τον κτηνίατρο και αυτή τη φορά που φύγαμε το ΣΚ του έδωσα χαπάκι. Όταν πηγαίναμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε, παρόλο που πήρε χαπάκι, μου έκανε εμετό. Στο γυρισμό τον έβαλα να κάτσει μπροστά και ήταν σχετικά πιο ήρεμος. Δεν έκανε εμετό.
Καλησπέρα! Τι κούκλος είναι αυτός;;;
Το σκέφτηκα και εγώ να την βάλω να κάτσει μπροστά αλλά παρόλο που της έχω και σαμαρακι και ζώνη φοβήθηκα μήπως κάνει κάποια απότομη κίνηση. Ίσως να το δοκιμάσω σε κάποια πολύ κοντινή διαδρομή. Ελπίζω να το αντιμετωπίσουμε γρήγορα αυτό το πρόβλημα γιατί τα καημένα ταλαιπωρουνται πολυ..
 
  • Like
Reactions: GSD92 and RoseM


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Στην δικιά μου πάντως χρειάστηκε αρκετός χρόνος για να το ξεπεράσει, από κουτάβι που την εβαζα στο αμαξι την έπιανε ναυτία. Μετά από τον χρόνο το ξεπέρασε χωρίς να της δώσω χάπια. Το μόνο που έκανα για να μην την πιάνει ναυτία είναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Δεν γνωρίζω όμως αν έχουν όλα τα σκυλιά την ικανότητα να το ξεπερνάνε.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Sofia1




RoseM

New Member
6 Μαϊου 2021
2
4
44
Καλησπέρα! Τι κούκλος είναι αυτός;;;
Το σκέφτηκα και εγώ να την βάλω να κάτσει μπροστά αλλά παρόλο που της έχω και σαμαρακι και ζώνη φοβήθηκα μήπως κάνει κάποια απότομη κίνηση. Ίσως να το δοκιμάσω σε κάποια πολύ κοντινή διαδρομή. Ελπίζω να το αντιμετωπίσουμε γρήγορα αυτό το πρόβλημα γιατί τα καημένα ταλαιπωρουνται πολυ..
Ευχαριστώ!! Είναι πολύ καλό το αγόρι μου!! Κι εγώ ελπίζω να το ξεπεράσουν συντομα τα γλυκουλια μας γιατί όντως ταλαιπωρούνται και είναι κρίμα.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and Sofia1


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf