Σκυλος και χιονι!


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Μην σε ξεγελούν τα αθώα ματάκια... μαφία είναι!
Αθώα λέει παιδιά! Αχαχαχαχχαχα!!!
Αυτός είναι διαβολάκι!
Και για μας ηταν η πρωτη επαφη με χιονι.....
Κυριάκο καιρό έχω να τον δω! Κούκλος έχει γίνει!:)

Eυκαιρία να φάμε ένα σκυλάκι ωμό...:D...(Λίμπα-Μπέρτα-Ακίρα)
Μετά σου λέει "Σκυλίσια Ζωή"!:)


...και το κορίτσι μου!:cura:
[video=youtube;q663yyWIVdo]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=q663yyWIVdo[/video]
 
Last edited:


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
Πως αντιδρά στο χιόνι?

Να, κάπως έτσι...

[video=youtube;0sUL0KCIc48]http://www.youtube.com/watch?v=0sUL0KCIc48[/video]

Δεν καταλαβαίνει Χριστό, τι χιόνι, τι βροχή, τι καταιγίδα δεν έχει ανάγκη τραβάει έξω...
Ότι κάνει σε στεγνό καιρό το κάνει και σε ο,τιδήποτε άλλο!

Το μόνο που μου την σπάει λίγο είναι ότι όπου δει λίμνη έπειτα από βροχή πάει και κάθεται μέσα...
Δεν κάθεται μόνο, στρογγυλοκάθεται ο βρωμιάρης...



...και δεν μπορώ να πάω να τον πιάσω να τον γδάρω και να του βγάλω το μαλλί τρίχα-τρίχα:mad::mad::mad:
χαχαχα..α ρε στελιο..κι εμενα ο δικος ιδιος και απαραλαχτος..ωπου λιμνουλα με νερα παει και στρογγυλοκαθεται μεσα ολοκληρος..καμια φορα φερνει και καμια τουμπα και γινεται ολος χαλια...χαχαχα
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πως αντιδρά στο χιόνι?

Να, κάπως έτσι...

[video=youtube;0sUL0KCIc48]http://www.youtube.com/watch?v=0sUL0KCIc48[/video]
Έχω λιώσει με το βίντεο! Είναι δυνατόν να μη λατρεύεις ένα τέτοιο ζώο ρε γμτ!!!

Kάπως έτσι και ο Σάντσο την πρώτη φορά στα χιόνια. Ήταν μια αποκάλυψη για αυτόν. Είχε ενα wtf?? ύφος. Χώνονται τα πόδια τόσο εύκολα;;; και η μούρη;;; ΚΑΙ τρώγεται;;;;;; Και μου το κρυβες τόσο καιρό;;;;;;;
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Το μόνο που μου την σπάει λίγο είναι ότι όπου δει λίμνη έπειτα από βροχή πάει και κάθεται μέσα...
Δεν κάθεται μόνο, στρογγυλοκάθεται ο βρωμιάρης...



...και δεν μπορώ να πάω να τον πιάσω να τον γδάρω και να του βγάλω το μαλλί τρίχα-τρίχα:mad::mad::mad:
Βλεποντας το κουκλι σου ν'αραζει ετσι χλρα στη φωτ/φια σκεφτηκα να ρωτησω κατι που απο παντα ειχα απορια.

Η δικη μου γιατι ΠΟΤΕ δεν καθεται ετσι εξω?
Αυτην την εντολη εμεις την λεμε "ξαπλωσε" για να την ξεχωριζει απο το "κατσε".

Ποτε μα ποτε δεν το κανει εξω.
Ακομη κ αν την βαλουμε στο κατσε κ τραβηξουμε τα μπροστινα της ποδια με το που θα παρουμε τα χερια μας τιναζεται σαν ελατηριο.
Βασικα δεν μπορουμε να την κρατησουμε ετσι πανω απο καποια δευτερολεπτα.
Στο σπιτι ή σε φιλικα (αν κ πιο δυσκολα εκει) δεν εχει πρβ.

Φυσικα δεν εχει να κανει με την καθαριοτητα γιατι οπου βρει λασπες κ τρεχουν πεντε σκυλια μαζι ειναι παντα η μονη που τσαλαβουταει κ βγαινει σαν γουρουνακι.

Ειχα διαβασει οτι καποια σκυλια οντως δεν "ξαπλωνουν" εξω κ κυριως αυτα που ειναι σ'επιφυλακη σαν φυση (οχι καλα κ σωνει φυλακες γιατι η δικη μου δεν ειναι φυση φυλακας) αλλα τοσο πολυ πραγματικα με παραξενευει.

Ξερει καποιος σε τι μπορει να οφειλεται?

Οσο για τα χιονια...
Παλι ζηλεψα τις φωτ/φιες σας.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Γενικά για το ξάπλα έχω ακούσει οτι είναι πιο δύσκολη εντολή για σκυλιά με κυριαρχική προσωπικότητα, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
off-topic...

Βλεποντας το κουκλι σου ν'αραζει ετσι χλρα στη φωτ/φια σκεφτηκα να ρωτησω κατι που απο παντα ειχα απορια.

Η δικη μου γιατι ΠΟΤΕ δεν καθεται ετσι εξω?
Αυτην την εντολη εμεις την λεμε "ξαπλωσε" για να την ξεχωριζει απο το "κατσε".

...Ακομη κ αν την βαλουμε στο κατσε κ τραβηξουμε τα μπροστινα της ποδια με το που θα παρουμε τα χερια μας τιναζεται σαν ελατηριο.
Βασικα δεν μπορουμε να την κρατησουμε ετσι πανω απο καποια δευτερολεπτα.

Στο σπιτι ή σε φιλικα (αν κ πιο δυσκολα εκει) δεν εχει πρβ.
Συνδυασμός: ανασφάλειας - εμπιστοσύνης - ερεθισμάτων...
Χρειάζεται πιο συστηματική δουλειά εκπαίδευσης, στα εξωτερικά ερεθίσματα και στις άγνωστες συνθήκες...

Και τα δικά μου, έξω δυσκολεύονται, περισσότερο απ' ότι στο σπίτι, να πέσουν "κάτω" και να "μείνουν"... το καθένα για τους δικούς του λόγους...

Η Μόκα, αν πέσει στο "κάτω + μείνε", είναι η δυνατότερη εντολή της... εκεί διεκδικεί παγκόσμιο πρωτάθλημα... αρκεί να μην "ακούσει φωνές" από το υπερπέραν, δηλαδή να μην δει κάτι (που όλα τα υπόλοιπα σκυλιά του κόσμου θα αγνοήσουν παντελώς) που θα την τρομάξει...

Ο κούταβος (όντας πολύ πιο υπάκουος) θα το κάνει άμεσα, αλλά τον βλέπεις ότι είναι στην πρίζα... αυτός, πάλι, αναμένοντας με μεγάλη προσμονή να παρουσιαστεί η "ευκαιρία"...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
off-topic (και πάλι)...

Γενικά για το ξάπλα έχω ακούσει οτι είναι πιο δύσκολη εντολή για σκυλιά με κυριαρχική προσωπικότητα, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο.
Αν εννοείς το "ξάπλα" σαν εντολή που δίνεις για να ξαπλώσει τελείως, δηλαδή να πέσει στο πλάϊ (σαν πεθαμένο) και να μείνει χαλαρό, ναι, τα κυριαρχικά σκυλιά το κάνουν δυσκολότερα... εκτός, βέβαια, αν εκπαιδευτούν σωστά γι' αυτό...

Αν εννοείς το "ξάπλα", σαν εντολή που δίνεις για πέσει κάτω και να ακουμπάει σε αγκώνες (όπως ο σκύλος του Στέλιου, παραπάνω), είναι πιο εύκολο να το εκτελέσουν...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
off-topic...



Συνδυασμός: ανασφάλειας - εμπιστοσύνης - ερεθισμάτων...
Χρειάζεται πιο συστηματική δουλειά εκπαίδευσης, στα εξωτερικά ερεθίσματα και στις άγνωστες συνθήκες...

Και τα δικά μου, έξω δυσκολεύονται, περισσότερο απ' ότι στο σπίτι, να πέσουν "κάτω" και να "μείνουν"... το καθένα για τους δικούς του λόγους...

Η Μόκα, αν πέσει στο "κάτω + μείνε", είναι η δυνατότερη εντολή της... εκεί διεκδικεί παγκόσμιο πρωτάθλημα... αρκεί να μην "ακούσει φωνές" από το υπερπέραν, δηλαδή να μην δει κάτι (που όλα τα υπόλοιπα σκυλιά του κόσμου θα αγνοήσουν παντελώς) που θα την τρομάξει...

Ο κούταβος (όντας πολύ πιο υπάκουος) θα το κάνει άμεσα, αλλά τον βλέπεις ότι είναι στην πρίζα... αυτός, πάλι, αναμένοντας με μεγάλη προσμονή να παρουσιαστεί η "ευκαιρία"...
Σ'ευχαριστω για την απαντηση.
Μαλλον εχει να κανει με τα ερεθισματα τελικα γιατι ανασφαλειες δεν ειχε ποτε κ εμπιστοδυνη εχει σε μας αλλα κ απεριοριστη κ στον ευατο της κατι που με "τρομαζει" καποιες φορες.
(μαλλον αγνοια κινδυνου)

Ειναι ομως πολυ του.. περπατητου.
Αν μπορουμε εμεις, θα περπαταει ωρες ατελειωτες χωρις καν να καθησει. Απλα θα μυριζει κ θα μαρκαρει (ντροπη κοριτσι πραμα :))

Αρα να το παρω αποφαση.
Μονο στα σπιτια θ'αραζει αφου ελεγξει ολους τους χωρους πρωτα (ξαπλωνει)

Sry για το off αλλα δεν ηθελα ν'ανοιγω ολοκληρο θεμα για μια οχι τοσο σημαντικη απορια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps