Σκυλος στο σπιτι


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τα σκυλια ολη τη διαρκεια της ζωης τους μαδανε κ καλο ειναι να το συνηθισετε ολοι στην οικογενεια.Σε πολλους απο εμας,η σκουπα ειναι η καλυτερη μας φιλη.

Οταν μπαινει στο σπιτι,ειναι λογικο να κανει σαν το τρελο γιατι ειναι αρκετες ωρες στο μπαλκονι,εχει βαρεθει-φρικαρει κ πρεπει να εκτονωθει. Οσο λοιπον μενει στο μπαλκονι,με το που θα μπαινει μεσα θα φερεται αναλογα.

Ο σκυλος πρεπει να μπει μεσα στο σπιτι,σε ειδικο κλουβι(crate) που θα ειναι το κρεβατακι του. Αυτο ειναι το πρωτο βημα κ θελει αναλογη εκπαιδευση.

Επειδη ειναι πολυ μικρο ακομα,θα κανει την αναγκη του παντου,αν δεν το βγαζετε συνεχως εξω, 4,5,6 φορες την ημερα. Μια μεγαλη κ οι αλλες μικρες. Αρκουν ακομα κ 10λεπτες.

Οσο μεγαλωνει κ θα κρατιεται,θα ελαττωνονται κ οι βολτες κ θα φτασουν στις 2,3 την ημερα. Ακομα δεν μπορει να κρατησει την αναγκη του. Ειναι σαν τα μωρα. Θελουν χρονο.

Το οτι υπαρχουν σκυλια απ' εξω στη γυρω γειτονια,δε σημαινει τιποτα. Δεν επικοινωνουν σαν τις καλες γειτονισσες! :p Το ιδιο που του κανει.

Συζητηστε με ολη την οικογενεια. Ο σκυλος ειναι για 10-15 χρονια. Πρεπει ολοι να ασχολειθειτε με αυτον,να εκπαιδευτειτε,αν δεν θελετε να σας κανει τη ζωη δυσκολη.

Συμβουλευτειτε εκπαιδευτη,γιατι αισθανομαι οτι ειναι ο πρωτος σας σκυλος κ δεν γνωριζετε αρκετα για μια τετοια συμβιωση. ;)
 


Cpkdemian

Member
2 Μαϊου 2014
8
0
34
ΜΠηκα σημερα στο φορουμ να ρωτησω κατι που ηθελα και ο καθενας καθετε και με κρινει που θα εχω και τι θα κανω με το σκυλο μου. Ενταξει ευχαριστω για τις απαντησεις. Παραιτουμε απο τη συζητηση.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το που θα εχεις το σκυλο σου,ειναι θεμα Νομου! Αν σου στειλουν καμια αστυνομια,θα μας θυμηθεις.

Το τι θα κανεις με το σκυλο σου,εσυ μας ρωτησες. Δεν εχουμε τιποτα προσωπικο μαζι σου,απλα επειδη μας ενδιαφερει η ευζωια οποιουδηποτε σκυλου,σε συμβουλευουμε τι να κανεις. Καλο ειναι να καθισεις να διαβασεις πολλα θεματα στο φορουμ κ θα βρεις οσες απαντησεις θες.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
ΜΠηκα σημερα στο φορουμ να ρωτησω κατι που ηθελα και ο καθενας καθετε και με κρινει που θα εχω και τι θα κανω με το σκυλο μου. Ενταξει ευχαριστω για τις απαντησεις. Παραιτουμε απο τη συζητηση.

Φυσικά και παραιτήσε γιατί μπήκες να σου πουν αυτά που θες ν'ακούσεις.Καλό θα είναι να κάτσεις να ενημερωθείς για το το σκυλί δεν είναι λούτρινο και προσπάθησε να του προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς.Αλλιώς δωσ'το
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
Προσωπικα εγω με την αδερφη μου και τον πατερα μου θελαμε σκυλο η μητερα μου διαφωνουσε καθετα. Ετσι δεν γινεται να μενει ολη την ημερα μεσα στο σπιτι, μαδαει παρα πολυ αυτην την περιοδο μεχρι να τον κουρεψω. Ο σκυλος μεγαλωσε αρκετα απο τοτε που τον πηρα ενω μου ειχανε πει οτι δεν θα μεγαλωσει αλλο. ειναι ημιαιμο σπιτζ-μαλτεζ-γριφον ενα σωρο. :p
Να προσθεσω οτι μασουλαει οτι βρει ανεβαινει σε τραπεζια κανει σαν μουρλο. Δεν μπορω να το αφησω σπιτι ενω λειπουν ολοι θα το κανει ανω κατω. γι αυτο μια λυση ειναι εξω στο μπαλκονι εχει αρκετα αλλα σκυλακια τρυγυρω και γενικα η περιοχη που μενω ειναι ανοιχτη.
βρε συ τι σημαινει οτι ματσουλαει τα παντα?αν ειχες ενα παιδι και στα εσπαγε ολα μεσα στο σπιτι τι θα εκανες,θα το εβγαζες στο μπαλκονι???
και μη μου πεις την γνωστη καραμελα αλλο παιδι αλλο σκυλι γιατι και τα δυο ειναι ζωντανα οντα....
δλδ ποια η λογικη του να παρεις ενα ζωντανο πλασμα και να το εχεις εξω,εσενα θα σου αρεσε δλδ κατι τετοιο για τον εαυτο σου?
και εμενα τις προαλες η κιρκη μου εφαγε σχεδον ολη την τραπεζαρια(450 ευρω ζημια) τι θα κανω δλδ θα το σκοτωσω(αν και μου ρθε να το πυροβολησω :p ) ή θα το βγαλω μπαλκονι επειδη κανει ζημιες?
εσυ πρεπει να εισαι εκει να του μαθεις να μην κανει οτι δεν θελεις να κανει.δυστηχως για ολους μας τα σκυλια δεν μπορουν να πηγαινουν μια φορα το μηνα για αποτριχωση,πιστεψε με πολυ θα μας βολευε ολους να το λυναμε αυτο,σαν υπευθυνοι ανθρωποι ομως φροντιζουμε για το καλυτερο δυνατο που αυτο σημαινει να περιποιουμαστε τα ζωα μας βουρτσιζοντας τα τακτικα ωστε να εχουμε το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.......εχω ενα κουταβακι,το λατρεψα απο την πρωτη στιγμη που το ειδα,ηθελα σαν τρελη να το κρατησω,
αν δεν μου ελεγε ο αντρας μου το ενταξει για να το κρατησουμε δεν θα μπορουσα να το κρατησω,οσο και αν το ηθελα!
αποκτουμε λοιπον ενα ζωο αφου συμφωνουν ολα τα μελη της οικογενειας μας γιατι στη τελικη εμεις θα κανουμε το κομματι μας αλλα στο τελος την πληρωνουν τα καημενα τα ζωα,ειναι κριμα πραγματικα...........................

οσων αφορα την αναγκη του τωρα
2 φορες την ημερα εξω για κουταβακι δυχτηχως δεν φτανουν..θα πρεπει να ασχοληθεις με το ζωακι που απεκτησες,
εχω ενα κουταβι αυτη τη στιγμη που μιλαμε,ειναι σατανας,κυριολεκτικα σου μιλαω.....αφου καποιες στιγμες νομιζω ειναι δαιμονισμενο....:p
δεν ειναι 6 μηνων ακομα αλλα τεσσαρων...το βγαζω τουλαχιστον 5 φορες την ημερα εξω,μαλλον 7 τον βγαζω(μαλλον ολη μερα μαζι μου τον εχω :) )
αλλα σου λεω τουλαχιστον 5 φορες εξω,καθε φορα που κανει την αναγκη του εξω τον επιβραβευω(συνηθως με λιχουδια γιατι ειναι το πιο λαιμαργο σκυλι που εχω γνωρισει και μονο ετσι χαμπαριαζει,αν ξεχασω λιχουδιες του λεω τετοια μπραβο που με κοιταει ο κοσμος και κουναει το κεφαλι του) πολλες πολλες βολτες και επιβραβευση καθε φορα που κανει την αναγκη του εξω...

οτι ειπα το ειπα χωρις ιχνος ειρωνειας(για να μην παρεξηγηθω)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Προσωπικά, αν έβλεπα γείτονα να έχει σκυλί μόνιμα στο μπαλκόνι (και δη κουτάβι!), θα τον είχα καταγγείλει.
Μπράβο, πάντως, στη φιλοζωική που το έδωσε.
Ως προς την ανάγκη του, είναι μικρό ακόμα, θέλει πολλές βόλτες την ημέρα. Μετά, όταν μεγαλώσει δεν θα θέλει τόσες.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Πριν απο λιγο καιρο εδωσα 2 κουταβακια ,που φιλοξενησα, σε ατομα που δεν ειχαν καμια σχεση με την νοοτροπια της συμβιωσης με σκυλο που εχουν τα περισσοτερα ( μαλλον ) μελη εδω μεσα και τα αλλα 4 κουταβακια τα ξαναφησα στο δρομο.
Μακαρι να βρισκοταν ενα ατομο σαν τον θεματοθετη και να επαιρνε ενα απο τα 4.
Και ας εμενε σε μπαλκονι.
Και ας εμενε σε ταρατσα.
 
  • Like
Reactions: skar


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Πριν απο λιγο καιρο εδωσα 2 κουταβακια ,που φιλοξενησα, σε ατομα που δεν ειχαν καμια σχεση με την νοοτροπια της συμβιωσης με σκυλο που εχουν τα περισσοτερα ( μαλλον ) μελη εδω μεσα και τα αλλα 4 κουταβακια τα ξαναφησα στο δρομο.
Μακαρι να βρισκοταν ενα ατομο σαν τον θεματοθετη και να επαιρνε ενα απο τα 4.
Και ας εμενε σε μπαλκονι.
Και ας εμενε σε ταρατσα.
Δεν είναι λογική αυτή,συγνώμη κιόλας..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πριν απο λιγο καιρο εδωσα 2 κουταβακια ,που φιλοξενησα, σε ατομα που δεν ειχαν καμια σχεση με την νοοτροπια της συμβιωσης με σκυλο που εχουν τα περισσοτερα ( μαλλον ) μελη εδω μεσα και τα αλλα 4 κουταβακια τα ξαναφησα στο δρομο.
Εκπληκτική φιλοξενία. Πάντα τέτοια!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Ο σκύλος χρειάζεται αντιμετώπιση μέλους οικογένειας στο σπίτι, και όπως υπάρχουν κανόνες για κάθε μέλος της οικογένειας, έτσι θα υπάρχουν και γι' αυτό! Και 'γώ θέλω σαν τρελός ένα Golden Retriever από τα 17 μου, έχω και του κολλητού μου που το βλέπω και ζηλεύω αλλά έφτασα 22 και ακόμα δε το έχω αποκτήσει, γιατί είναι ακόμα μια ευθύνη που δεν είμαι σε θέση να αναλάβω λόγω χρόνου! Ξέρεις τι αγώνα έχω ρίξει για να συμβιβαστούν οι δικοί μου και να δουν με άλλο μάτι τη συμβίωση του σκύλου μέσα στο σπίτι; Στα χωριά δεν είναι τόσο συνηθισμένα αυτά... Τι βιντεάκια τους δείχνω στο youtube, τι συμφωνητικό είμαι έτοιμος να υπογράψω με τη μάνα μου ότι θα αναλάβω να διορθώσω, καθαρίσω, λύσω κάθε ζημιά που πιθανόν κάνει το σκυλάκι, μόνο και μόνο για να το έχω! Αλλά όλα στην ώρα τους, προς το παρόν συνεχίζω τον αγώνα! Το θετικό είναι ότι έχει αποτελέσματα και είμαι τυχερός σε αυτό, γιατί είμαι 1000000% σιγουρος ότι μόλις τελικά πάρω τον σκύλο και είναι μέσα στο σπίτι, θα μαλώνουμε ποιος θα τον πρωτοβγάλει βόλτα! Και για την afg, να σου πω απλά ότι το "να φύγουν τα σκυλάκια κι ας τα πάρει όποιος να 'ναι" δεν είναι σωστό σκεπτικό, σίγουρα καταλαβαίνω τους λόγους ότι είναι βάρος και οικονομικό και ψυχολογικό να φιλοξενείς έξι κουτάβια επ' αορίστου, όμως καλύτερα να μη το κάνεις καθόλου παρά να το κάνεις για μια βδομάδα και μετά πάλι στο δρόμο και τα άλλα δύο σε άγνωστη μοίρα. Άποψη μου, χωρίς να θέλω να προσβάλλω αυτό που κάνεις, απλά με βρίσκει αντίθετο :)
 
  • Like
Reactions: d-friend


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δεν είναι λογική αυτή,συγνώμη κιόλας..

Γιατι δεν ειναι ? Εχεις ενα αδεσποτο 3 μηνων ( μονο του , χωρις τη μανα του). Προτιμας να μεινει στον δρομο με προσδοκιμο ζωης τα 2 χρονια ή να μεινει σε μπαλκονι και να εχει εξασφαλισει φαι , νερο , γιατρο , βολτες και να ζησει 15 χρονια ?
Δεν καταλαβαινω που ακριβως μπαζει η λογικη.


Εκπληκτική φιλοξενία. Πάντα τέτοια!!!

Ναι γιατι ημουν υποχρεωμενος να τα μαζεψω και να ψαξω να τους βρω σπιτι. Ειναι δικη μου ευθυνη. Γιατι ως γνωστον εχω ενα απο τα μεγαλυτερα ξενοδοχεια σκυλων στην ελλαδα και τεραστιο χρηματικο ποσο στον τραπεζικο μου λογαριασμο. Μπορω να φιλοξενω οσα θελετε για οσο θελετε.
Την επομενη φορα μαρεκο που θα βρω 6 κουταβια μονα, θα τα φερω σε εσενα , ναι ? Δωσε διευθυνση μονο.



Και για την afg, να σου πω απλά ότι το "να φύγουν τα σκυλάκια κι ας τα πάρει όποιος να 'ναι" δεν είναι σωστό σκεπτικό, σίγουρα καταλαβαίνω τους λόγους ότι είναι βάρος και οικονομικό και ψυχολογικό να φιλοξενείς έξι κουτάβια επ' αορίστου, όμως καλύτερα να μη το κάνεις καθόλου παρά να το κάνεις για μια βδομάδα και μετά πάλι στο δρόμο και τα άλλα δύο σε άγνωστη μοίρα. Άποψη μου, χωρίς να θέλω να προσβάλλω αυτό που κάνεις, απλά με βρίσκει αντίθετο :)


Εξηγησε μου λιγο αναλυτικα αυτο ''καλύτερα να μη το κάνεις καθόλου''.
Το πιο λιγο που προσεφερα ηταν ασφαλεια για μερικες μερες , φαι , νερο και αποπαρασιτωση.
Πες μου ενα μονο πραγμα που θα προσεφερα αν δεν το εκανα καθολου οπως λες.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα προσέφερες την παιθανότητα να τα φιλοξενήσει κάποιος που θα τα κράταγε μέχρι να βρουν κατάλληλο σπίτι. Η ζωή σε ένα μπαλκόνι/κλουβί μόνιμα δεν είναι ζωή είναι επιβίωση και μάλιστα μαρτυρική κατά τη γνώμη μου
 
  • Like
Reactions: Katiariko


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δηλαδη θες να μου πεις οτι αν δεν τα μαζευα , θα ηταν καλη η πιθανοτητα να τα μαζεψει καποιος ο οποιος και θα μπορει να τα κρατησει πολυ καιρο αλλα και θα επελεγε σε ποιους θα τα δωσει. Θα υπηρχε με λιγα λογια η πιθανοτητα να τα βρει και να μαζεψει ενας.......εκτροφεας.
6 κουταβια.
κλασσικοι ασχημοι κοπροι.
που θα γινουν σιγουρα 40 κιλα.
Σε ποια χωρα ειναι η πατρα ? Γιατι εδω στο ελλαδα η πιθανοτητα αυτη μπορει και να ειναι 0.1 %.
Μαρτυρικη ( και συντομη ) ζωη θα εχει το κουταβι επειδη θα πεθανει απο ασιτια.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Δηλαδη θες να μου πεις οτι αν δεν τα μαζευα , θα ηταν καλη η πιθανοτητα να τα μαζεψει καποιος ο οποιος και θα μπορει να τα κρατησει πολυ καιρο αλλα και θα επελεγε σε ποιους θα τα δωσει. Θα υπηρχε με λιγα λογια η πιθανοτητα να τα βρει και να μαζεψει ενας.......εκτροφεας.
6 κουταβια.
κλασσικοι ασχημοι κοπροι.
που θα γινουν σιγουρα 40 κιλα.
Σε ποια χωρα ειναι η πατρα ? Γιατι εδω στο ελλαδα η πιθανοτητα αυτη μπορει και να ειναι 0.1 %.
Μαρτυρικη ( και συντομη ) ζωη θα εχει το κουταβι επειδη θα πεθανει απο ασιτια.
ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι που δεν σκεφτονται όπως εσυ. Λιγοι ειναι αλλά υπάρχουν.
Τα μαζεψες, τους εδειξες πως ειναι να ζουνε σε ενα σπίτι και μετα τα αφησες πάλι στο δρομο...
Για μενα καλυτερα να τα αφηνες εκει αφου δεν σκοπευες να φτασεις το "παιχνιδι" ως το τελος.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δηλαδη θες να μου πεις οτι αν δεν τα μαζευα , θα ηταν καλη η πιθανοτητα να τα μαζεψει καποιος ο οποιος και θα μπορει να τα κρατησει πολυ καιρο αλλα και θα επελεγε σε ποιους θα τα δωσει. Θα υπηρχε με λιγα λογια η πιθανοτητα να τα βρει και να μαζεψει ενας.......εκτροφεας.
6 κουταβια.
κλασσικοι ασχημοι κοπροι.
που θα γινουν σιγουρα 40 κιλα.
Σε ποια χωρα ειναι η πατρα ? Γιατι εδω στο ελλαδα η πιθανοτητα αυτη μπορει και να ειναι 0.1 %.
Μαρτυρικη ( και συντομη ) ζωη θα εχει το κουταβι επειδη θα πεθανει απο ασιτια.
Δεν έχει να κάνει με την χώρα που βρίσκεται η πόλη που μένω, έχει να κάνει με το ότι εγώ έχω αποφασίσει να συμπεριφέρομαι όπως θα ήθελα να είναι τα πράγματα γύρω μου.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@afg

Όσο μπορώ να καταλάβω, είχες καλή πρόθεση και ήθελες να βοηθήσεις τα κουταβάκια. Θα μπορούσες κάλλιστα να τα αφήσεις εκεί που ήταν και να συνεχίσεις τον δρόμο σου, αλλά δε το έκανες και μπράβο σου.

Τα δύο βρήκαν κάποιους να τα πάρουν και τα άλλα 4 δεν μπορούσες να τα έχεις άλλο εσύ και τα άφησες πάλι στο δρόμο...Δεν είναι ψυχοφθόρο αυτό για εσένα;...Να παρατήσεις στο δρόμο 4 κουταβάκια που φρόντιζες κάποιες μέρες και έσωσες (προσωρινά) από τον δρόμο;...Ρωτάω με πάσα ειλικρίνεια και περιέργεια.

Επίσης, καλοπροαίρετα θα ήθελα να ρωτήσω αν πριν αφήσεις τα κουταβάκια πίσω στο δρόμο προσπάθησες μήπως τους βρεις άλλο προσωρινό σπίτι. Ρώτησες καμιά πανσιόν;...Κάποιο σωματείο;...Έκανες κάποιο θέμα εδώ στο φόρουμ ή σε άλλα μέσα για να αναζητήσεις βοήθεια;

Δηλαδή, θέλω να πω, υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια και λύσεις...Μπορείς να βρεις πανσιόν να στα κρατήσει με ποσό μικρότερο από το σύνηθες και ωστόσο εσύ να ψάχνεις για υποψήφιους ιδιοκτήτες. Για τα χρήματα (αν δεν τα έχεις εσύ) μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από άλλους κυνόφιλους (πιο εύκολα δίνεις 5 ευρώ από το να φιλοξενήσεις κουτάβι)...Υπάρχουν μωρέ λύσεις μέχρι να φτάνουμε στα έσχατα.

Όσο για το "Ας το πάρει κάποιος και ας είναι όποιος να 'ναι"...Αυτό είναι σαν να κάνεις ολόκληρο αγώνα και λίγο πριν τον τερματισμό να σταματάς για τσιγάρο. Ρισκάρεις να πετάξεις όλους τους κόπους σου στα σκουπίδια δίνοντας κουτάβι σε κάποιον που μπορεί να το παρατήσει μετά από λίγο καιρό στο δρόμο πάλι διότι δεν ήταν έτοιμος για σκύλο, μπορεί να το ζευγαρώσει και να παράγει και άλλα αδέσποτα διότι δεν ξέρει καλύτερα ή απλά να το βασανίζει με μια ζωή που μπροστά της η ζωή στο δρόμο μπορεί και να ήταν παράδεισος (ειδικά σε κάποιες περιοχές τα αδέσποτα είναι αξιοζήλευτα σε σχέση με πολλά δεσποζόμενα).

Συνέχισε να νοιάζεσαι και να κάνεις ότι μπορείς, αλλά θυμήσου πως με απλά βήματα μπορείς να καταφέρεις πολλά περισσότερα και να μη πετάς τους κόπους και τις προσπάθειες σου "στο δρόμο".
 
Last edited:


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Παιχνιδι ? Συνηθιζετε να κανετε αρνητικη κριτικη σε ατομα που κανουν κατι ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ?
Συνεχιζετε και πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να μην τα παρεις καθολου? . Να μην τα βοηθησεις καθολου για να μην δουν πως ειναι να εχεις σπιτι και μετα αντε παλι στο δρομο ?
Δηλαδη αν εμεναν απο την αρχη μεχρι το τελος στον δρομο , τι θα κερδιζαν τα σκυλια ?
Εσυ αν δεις αδεσποτο χτυπημενο απο αμαξι μη το παρεις να το πας στον κτηνιατρο.
Μετα θα πρεπει να μεινει παλι στον δρομο που δεν θα εχει κτηνιατρο και πως θα ζησει ?
Αστο εκει στον δρομο μες τα αιματα. Καλυτερα θα ειναι για να το λες.

Το καθε κουταβι ειχε απο 5 τσιμπουρια πανω του.
Κακως τα μαζεψα και τους τα εβγαλα. Επρεπε να τα αφησω πανω τους γιατι τωρα δεν θα εχουν καποιον να τους βγαλει αυτα που ξανακολλησαν.
Το ενα κουταβι ηταν πιο αδυναμο απο τα αλλα.
Κακως τα μαζεψα και καθομουν και το ταιζα χωριστα για να παρει τα πανω του.
Κακως τα εδωσα κρεμα για τα σκουλικια. Καλυτερα να τους τρωνε τα σωθικα. Ειμαι πολυ βλακας τελικα.

Οσο καιρο τα ειχα πηρα 100 τηλεφωνα σε καταφυγια , φιλοζωικες , και δημο.
Ολοι μου ειπαν , ευχαριστουμε που βοηθας αλλα αναγκαστικα ξαναφησε τα στο δρομο. Και εμεις να ερθουμε να τα μαζεψουμε το ιδιο θα κανουμε.

Οταν τα ειχα και εβγαλα θεμα στο φορουμ ζητωντας την βοηθεια σας , που εισασταν ολοι εσεις ? Που εισασταν να κανετε μια κοινοποιηση ? Να το πειτε σε εναν γνωστο σας ? Ψαξτε και βρειτε το θεμα . Δειτε ποσο λιγα σχολια και views εχει . Ουτε ενας δεν ζητησε τα στοιχεια μου , απο ενδιαφερον για να βοηθησει. Υποκριτες φιλοζωοι που κανετε και υποδειξεις.
 
  • Like
Reactions: skar and Thodoras


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
DjSoukis νομιζω δεν απαντηθηκε μονο η απορια σου για το αν ηταν ψυχοφθορο.
Ηταν γιατι ηξερα τι θα γινει αλλα παρολαυτα εγω αφιερωνα χρονο. Καθομουν και επαιζα μαζι τους. Τα χαιδευα. Στεναχωρεθηκα που τα ξανααφησα . Αλλα θα το ξαναεκανα.
Γιατι στο τελος ειχα στο μυαλο μου οτι και που γεμισαν τις κοιλιες τους για μερικες μερες τους εκανε καλο.

Φυσικα και αυτοι που πηραν τα 2 θα μπορουσαν να κανουν αυτα που ειπες. Και τα σκεφτηκα. Και πριν τους τα δωσω προσπαθησα να τους πω και πεντε σωστα πραγματα για τον σκυλο.
Αλλα δεν γινεται σε τετοιες στιγμες να ζητας πολυτελειες. Οταν στον αντιποδα βρισκεται ο δρομος με τον θανατο σαν πιο πιθανη καταληξη , εσυ τι θα εκανες ? Δεν θα το εδινες ?
 
  • Like
Reactions: skar




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
@afg

Δεν είναι θέμα να λυθούν οι απορίες μου...και ξέρω πως τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά φαντάσου πως εσύ αποκαλείς κάποιους "υποκριτές φιλόζωους" επειδή έχουν άλλη άποψη στο θέμα με εσένα. Πως θα μπορούσε να σε αποκαλέσει εσένα κάποιος που του λες ότι άφησες στο δρόμο 4 κουτάβια (και ας ξέρει πως τα τάισες για κάποιο διάστημα);

Σε χαρακτηρισμούς και συμπεράσματα είναι εύκολο να περάσουμε, το θέμα είναι να προσπαθούμε με κάποιο κοινό στόχο...Να βγει κάτι καλό και όχι "ότι να 'ναι".

Δεν είναι και τίποτα που γέμισαν τις κοιλιές τους για κάποιες μέρες, αν με ρωτάς εμένα...Εσύ λες ότι στο δρόμο ο θάνατος είναι η πιο πιθανή κατάληξη και ο άλλος σου λέει ότι μπορεί και να βρισκόταν κάτι καλύτερο εκεί...Υποθέσεις. Για τα βασικά μιλάμε όχι για πολυτέλειες...

Για να κλείσω και να μην "ενοχλήσω" ξανά στο θέμα...Αν εξάντλησες κάθε δυνατότητα που είχες και αν για εσένα η καλύτερη λύση ήταν αυτή στην οποία προχώρησες...Καλώς...Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο...Εσύ ξέρεις καλύτερα και κάνεις την δική σου προσπάθεια (και ο κάθε ένας από εμάς το ίδιο...Είτε την γνωστοποιεί, είτε όχι).

Καλή συνέχεια! :)