Σκυλοσυναντήσεις Πατρινών!




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν έχει να κάνει με συναντήσεις αλλά με κάτι αδέσποτα που είδα στο κέντρο της πόλης σήμερα το απόγευμα και ενώ ήμουν στο αστικό για να μπώ πιό μέσα έκανα μία στάση πίσω να τα δώ μήπως και βοηθήσω.έτσι βρήκα μόνο το ένα που έμοιαζε με λαμπραντόρ μεσσαίου μεγέθους ,το συγκεκριμένο ήταν βρεγμένο,ταλαιπωρημένο και έτρωγε μέσα απο μία σακούλα φαγητό που λογικά να βρήκε εκεί γύρω.γράφω γιατί δεν συνηθίζω να βλέπω αδέσποτα στο κέντρο και ήταν σε πολύ κακή κατάσταση λόγω καιρού ,συγκεκριμένα αγίου ανδρέου με τριών ναυάρχων εκεί κοντά που αρχίζουνε και οι δύο περίπου δρόμοι σε μια καφετέρια απο έξω που κανείς δεν έδωσε σημασία.

δυστηχώς δεν ήξερα το τηλέφωνο της φιλοζωικής,δεν είχα αμάξι να το μεταφέρω κάπου και ένιωσα για ακόμα μία φορά λύπη που δε μπορώ να κάνω κάτι.έστω και αργά λοιπόν αν και σε λάθος θέμα ,αν μπορείτε κάποιοι απο την γύρω περιοχή να ρίξετε μία ματιά και να ενημερώσετε την φιλοζωική για το καλό τους.
 
Last edited:










KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πάντως αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει τα αδέσποτα αυτά που έχω δεί ,θα τα βρεί στην στην τριών ναυάρχων και αγίου ανδρέου στο ποδητάδικο περίπου δίπλα.τα είδα πάλι ξάπλα σήμερα καθώς περνούσα και λογικά εκεί την βγάζουν. με τις βροχές ειδικά πρέπει επιγόντως να βρούν μία καλή στέγη και αν υπάρχει και μία καλή οικογένεια ακόμα πιό τέλεια.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τώρα που μετακόμισα σε πολυκατοικία και με δύο κατοικίδια ήδη, τα χέρια μου είναι δεμένα μεχρι να μάθω τους υπόλοιπους ενοικους και τη στάση τους...
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
αν δεν γινει κατι με τον δημο δεν προκειτε να γινει τιποτα με τα αδεσποτα.....και για να γινει με τον δημο πρεπει να κανουμε σκυλοσυναντηση και πορεια να γινει μανουρα.

εννοειτε η γουναρη να κλεισει απο σκυλια και μολις φτασουμε στο δημαρχειο να γαυγισουνε ολα μαζι μολις παρει δημοσιοτητα και ενταση το θεμα μονο τοτε κατι θα γινει.
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
Και να'ταν μόνο αυτή η πόλη....
Και που να δειτε τι γινεται στο Μεσολογγι που ημουν φοιτητρια.
Μια κουτσουλια πολη που τα χωραει τοσα αδεσποτα?!
Πολλοι συμφοιτητες μου οταν εφυγαν απο'κει μαζι με το πτυχιο πηραν και τον νεο τους σκυλο:)
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Χτες ένας συνάδελφος μου βρήκε παρατημένα σε ένα κάδο 5 γατάκια σε ενα κουτάκι μαζί με λίγο γάλα. τα 3 απο αυτά είχαν ακόμα ομφάλιο λώρο πάνω τους.

κλειστά μάτια όλα οπότε κάτω απο 7 ημερών.

τα πήρε τα έπλυνε , και με σύρριγα λίγο βρεφικό γάλα και ενα ζεστό κουτάκι.

επειδή η φιλοζωική στο ρίο δεν ασχολείται απο οτι έχω διαβάσει με γατιά ξέρει κάνεις κάποιο κτηνιάτρο που επι πληρωμή να τα αναλάβει για αυτές τις δύσκολες πρώτες μέρες;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν έχουν ακόμα τον ομφάλιο λώρο πάνω τους τα πράγματα είναι πολυ πολυ δύσκολά. Τα γατιά θέλουν τάισμα κάθε 2 με τρεις ώρες και να είναι σε μέρος που τους παρέχει κάποια ζεστασια, π.χ. χειρουργικό γάντι με ζεστό νερό μέσα στην κούτα τους, ή και θερμοφόρα στον πάτω της κουτας, κάτω από υφασμα.. Το τάισμα με δικό μας γάλα δεν τα βοηθάει και χρειάζεται ειδικό γάλα για γατάκια/κουταβακια (π.χ. Ormilac). Μετά το τάισμα χρειάζεται το κάθε γατί λίγο τρίψιμο στην κοιλίτσα του και την ευαίσθητή του περιοχή με βαμβακάκι(που ισως έχει και πολύ λίγο λαδάκι πάνω) για να ενεργηθεί το γατάκι.

Σε αυτές τις ηλικιές τα γατιά, χωρίς μαμά-γάτα, έχουν μεγάλα ποσοστα θνησιμότητας παρ'όλη την προσπάθεια...
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
αυτό είπα και του φίλου μου.μακάρι να τα καταφέρει κάποιο
βρεφικό γάλα πήραμε αρχικά γιατί τα βρήκε 10 το βράδυ και μονο διανυκτερευων φαρμακειο βρήκαμε.
επισης κάνει και αυτό με ενα μπουκάλι ζεστό νέρο και τα βλέπεις όλα που κουλουριάζονται πάνω του.

δυστυχώς λόγω εργασίας δεν είναι δυνατόν να τα ταιζει κάθε 2-3 ώρες.
 


bobosklm

Member
5 Ιουλίου 2012
12
0
Πατρα
Απ'οτι ξερω η φιλοζωικη υπολειτουργει.
Δεν πληρωνει ο δημος μας για τα αδεσποτα.
Γιατί όταν πλήρωνε τι γινόταν?
Έχω πάρει τηλέφωνα και στις δύο φιλοζωικές της Πάτρας για κάποια παρατημένα κουταβάκια αλλά και δωρεά τροφών.
Απάντηση καμία.
Προ και μετά κρίσης.



αυτό είπα και του φίλου μου.μακάρι να τα καταφέρει κάποιο
βρεφικό γάλα πήραμε αρχικά γιατί τα βρήκε 10 το βράδυ και μονο διανυκτερευων φαρμακειο βρήκαμε.
επισης κάνει και αυτό με ενα μπουκάλι ζεστό νέρο και τα βλέπεις όλα που κουλουριάζονται πάνω του.

δυστυχώς λόγω εργασίας δεν είναι δυνατόν να τα ταιζει κάθε 2-3 ώρες.
Για κτηνίατρο πήγαινε στον Παπαδημητρίου ή στην Μπουρδάκου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν τα γατάκια, εγώ είχα μεγαλώσει ένα γατάκι έτσι με γάλα σκόνη για γάτες από το πετ σοπ και μια χαρά τα μεγάλωσε, αλλά ήταν λίγο μεγαλύτερη από αυτό που περιγράφεις που σίγουρα είναι σημαντικό.
Όπως και να έχει μπράβο σας παιδιά που ενδιαφερθήκατε για τα γατάκια, πληροφορίες πολλές θα πάρεις από το gatospito.gr
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Γιατί όταν πλήρωνε τι γινόταν?
Έχω πάρει τηλέφωνα και στις δύο φιλοζωικές της Πάτρας για κάποια παρατημένα κουταβάκια αλλά και δωρεά τροφών.
Απάντηση καμία.
Προ και μετά κρίσης.





εγω στη μεριμνα που πηρα πριν τα Χριστουγεννα δε δυσκολευτηκα σοτ να τους βρω καθολου....Οντως δεν εχουν χρηματα κ ανελαβα εγω η ιδια καποια εξοδα του σκυλου που πηγα. Τους πηγα μαλιστα κ τροφες, χωρις να εχω επικοινωνησει πριν. Απλα πηγα τις ωρες λειτουργιας
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
και πες του να μην δοκιμάσει με την καμια να τους ανοίξει τα ματια!!!
esta κι αν πάνε να ανοίξουν λίγο καθάρισμα με ορο και tpt παραπάνω.
δύσκολη δουλειά περιμένει τον φίλο σου...
επίσης εγώ χρησιμοποιούσα μωρομάντιλα στα δικά μου.
όπως σου είπε και η κρητικοπούλα θέλει όπως και δήποτε ελαφρύ masaz
για να ενεργηθούνε κάθε φορα μετά από κάθε γεύμα... εύχομαι το καλύτερο!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε!

αυτο θα σας βοηθησει παρα πολυ!!
επισης και τα ματια να ανοιξουν ουτε φυσιολογικο ορο δεν επιτρεπεται να βαλεις πανω!! αν εχουν τσιμπλες οταν με το καλο ανοιξουν τα ματια τους μονο με συμβουλη γιατρου βαζουμε κολυριο που μας συστηνει ο κτηνιατρος..
επισης υπαρχει περιπτωση να μην κανουν καθε μερα κακα τους..η αλλαγη απο μητρικο σε ξενο τα ταραζει.. αν δεν κανουν κακα μεσα σε 2-3 μερες επικοινωνηστε με τον κτηνιατρο..
δυστυχως τοσο μωρα που ειναι πρεπει να πεσει πολυ ξενυχτι για να ζησουν κι αν ο φιλος σας δουλευει τοτε ειναι παρα πολυ δυσκολο να ζησουν..ομως μπραβο του που προσπαθει..
οσες φορες εχω μεγαλωσει τοσο μωρα γατακια που ειναι κατω των 15 ημερων μεχρι να ταισω να τα τριψω και να τα τακτοποιησω, ξαναξυπναω..μεγαλο ζορι..
και κατι τελευταιο..εγω οταν τριβω κοιλια ποτε δεν κανουν τσισα ή κακα..με το που τριψω τα γεννητικα οργανα φευγουν κατευθειαν..μπορειτε να το κανετε ειτε με πανι ειτε με βαμβακι μουσκεμενο (οχι πολυ) με χλυαρο νερο..
καλη τυχη!
 




Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
update για τα γατάκια!
τελικά μέσω μια γνωστής κτηνιατρού βρήκαμε ενα κύριο που έχει κάποιου είδους φάρμα καί δέχτηκε να τα πάρει εκεί. του πήρε μερικά γάλατα για βοηθεία ο φίλος μου και γενικά όλα πάνε καλα.
τα γατάκια είχαν τον άγιο του :)))