Σκυλοτροφες


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Έχετε παρει καλή τροφή.κ έχει καλή αξιολόγηση.
View attachment 77004
βασικά δεν παίρνω αυτή αλλα για ηλικιωμενο σκυλο senior.Επισης αυτό το site μου είπαν από την εταιρεία δεν είναι έγκυρο.Μου είπαν είναι ένας ιδιώτης που γράφει ότι κριτικες θέλει.πχ είδα ότι η acana και η orijen και η essential είναι πολύ πιο πάνω από αυτή και πιο οικονομικές οι δύο από αυτές από την platinum.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
βασικά δεν παίρνω αυτή αλλα για ηλικιωμενο σκυλο senior.Επισης αυτό το site μου είπαν από την εταιρεία δεν είναι έγκυρο.Μου είπαν είναι ένας ιδιώτης που γράφει ότι κριτικες θέλει.πχ είδα ότι η acana και η orijen και η essential είναι πολύ πιο πάνω από αυτή και πιο οικονομικές οι δύο από αυτές από την platinum.
Βασικά πιστευω αναλύει τι περιέχει μέσα.μετά έχει να κάνει με τις ανάγκες του σκυλου.δηλ άλλες χρειάζεται ο σκύλος που μένει σε θερμά κλίματα κ άλλες σε ψυχρά.αλλη τροφή ο σκύλος του καναπέ ,αλλη ένας δραστηριος κτλ.
μια εικόνα βγάζεις
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Βασικά πιστευω αναλύει τι περιέχει μέσα.μετά έχει να κάνει με τις ανάγκες του σκυλου.δηλ άλλες χρειάζεται ο σκύλος που μένει σε θερμά κλίματα κ άλλες σε ψυχρά.αλλη τροφή ο σκύλος του καναπέ ,αλλη ένας δραστηριος κτλ.
μια εικόνα βγάζεις
σίγουρα έτσι είναι.ενας λόγος που δεν δινω orijen και ακανα ειναι τα υψηλά ποσοστά πρωτεινης που έχουν και ξέρω είναι για χώρες με πολύ κρύο και όχι για μικρόσωμα σκυλάκια σαν το δικό μου.ετσι λένε αν ισχύει δεν ξέρω.Οπως και να εχει άγνωστο είναι το τι ταΐζουμε τα ζωάκια μας.
 
  • Like
Reactions: Mava


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Πρώτεινη με πρωτεινη δεν ειναι το ιδιο .
Δεν υπαρχει προβλημα με το οτι καποιες τροφες εχουν μεγαλο ποσοστο πρωτεινης οπως Orijen , Acana και αρκετες αλλες ,άλλα η προελευση της πρωτεινης .

Νομιζω παντως οτι δεν ειναι δυσκολο αν διαβασει καποιος την ετικετα των συστατικων απο μια ξηρα τροφη να καταλαβει τι θα ηθελε να δωσει στο σκυλακι του .

Υπαρχουν τροφες σκουπιδια που διαφημίζουν στην συσκευασια π.χ κοτοπουλο και αν δεις στα συστατικα αναφερει για 4% κοτοπουλο και ακομη χειροτερα..

Συνεχιζω να προτιμω barf και μαγειρευτο , αλλα οταν εδινα ξηρα τροφη , εδινα orijen ή επιπεδου orijen με πρωτεινη απο αληθινο κρεας-ψαρι .Αυτη την πρωτεινη εχουν αναγκη τα σκυλακια μας.

Για να συνοψησω , για εμενα προσωπικα , τροφες που ξεκινουν στα συστατικα , με καλαμποκια,ρυζια,πατατες,γευματα ζωικης προελευσης ειναι ξαναλεω ..σκουπιδια .


Τρανο παραδειγμα:
Hill's Science Plan Adult 1-6 Medium με Κοτόπουλο

Συστατικά αναλυτικά
Σύνθεση:
καλαμπόκι, σιτάρι, άλευρο κοτόπουλου και γαλοπούλας, ζωικά λιπαρά, υδρόλυμα πρωτεϊνών, άλευρο γλουτένης αραβοσίτου, φυτικά έλαια, μέταλλα, πολτός σακχαρότευτλων, λιναρόσπορος.


πρωτεΐνη21.1 %


κοιταχτε και orijen τωρα :

Συστατικά: Ωμό Βοδινό Κρέας (12%), Ωμό Κρέας Αγριόχοιρου (5%), Ωμό Κρέας Βίσωνα (5%), Ωμό Κρέας Αρνιού (5%), Ωμό Χοιρινό Κρέας (5%), Ωμό Βοδινό Συκώτι (4%), Ωμή Ολόκληρη Σαρδέλα(4%), Φρέσκα Αυγά (4%), Ωμό Χοιρινό Συκώτι (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Αρνιού (4%), Αφυδατωμένο Βοδινό Κρέας (4%), Αφυδατωμένη Ρέγγα (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Προβάτου (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Χοιρινού (4%), Αφυδατωμένη Σαρδέλα (4%), Ολόκληρες Κόκκινες Φακές, Ολόκληρος Αρακάς, Ολόκληρα Ρεβίθια, Ολόκληρες Πράσινες Φακές, Ολόκληρα Φασόλια Pinto, Ίνες από Φακές, Άμυλο Αρακά, Έλαιο Μπακαλιάρου (2%), Ωμό Συκώτι Αρνιού (2%), Βοδινό Λίπος (2%), Ωμό Συκώτι Αγριόχοιρου (2%), Ωμό Νεφρό Βοδινού (2%), Ωμή Κοιλιά Βοδινού (1%), Ωμό Νεφρό Αρνιού (1%), Ωμή Κοιλιά Αρνιού (1%), Αποξηραμένα Φύκια, Φρέσκια Ολόκληρη Κολοκύθα, Φρέσκια Ολόκληρη Κίτρινη Κολοκύθα, Φρέσκο Ολόκληρο Κολοκύθι, Φρέσκα Ολόκληρα Καρότα , Φρέσκα Ολόκληρα Μήλα, Φρέσκα Ολόκληρα Αχλάδια, Αποξηραμένη Ρίζα Πικραλίδας, Φρέσκο Kale, Φρέσκο Σπανάκι, Φρέσκα Φύλλα Παντζαριού, Φρέσκα Φύλλα Γογγυλιού, Ολόκληρα Κράνμπερι, Ολόκληρα Μύρτιλα, Ολόκληρα Μούρα Saskatoon, Κουρκουμάς, Γαϊδουράγκαθο, Ρίζα Λάππας, Λεβάντα, Ρίζα Μολόχας, Καρποί Τριανταφυλλιάς.
 
Last edited:


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Ενα ενδιαφερον βιντεο για οσους δεν το εχουν δει.



και δεν κανω διαφημιση , υπαρχουν και αλλες τροφες στο ιδιο επιπεδο.
 
  • Like
Reactions: Sammie and Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Πρώτεινη με πρωτεινη δεν ειναι το ιδιο .
Δεν υπαρχει προβλημα με το οτι καποιες τροφες εχουν μεγαλο ποσοστο πρωτεινης οπως Orijen , Acana και αρκετες αλλες ,άλλα η προελευση της πρωτεινης .

Νομιζω παντως οτι δεν ειναι δυσκολο αν διαβασει καποιος την ετικετα των συστατικων απο μια ξηρα τροφη να καταλαβει τι θα ηθελε να δωσει στο σκυλακι του .

Υπαρχουν τροφες σκουπιδια που διαφημίζουν στην συσκευασια π.χ κοτοπουλο και αν δεις στα συστατικα αναφερει για 4% κοτοπουλο και ακομη χειροτερα..

Συνεχιζω να προτιμω barf και μαγειρευτο , αλλα οταν εδινα ξηρα τροφη , εδινα orijen ή επιπεδου orijen με πρωτεινη απο αληθινο κρεας-ψαρι .Αυτη την πρωτεινη εχουν αναγκη τα σκυλακια μας.

Για να συνοψησω , για εμενα προσωπικα , τροφες που ξεκινουν στα συστατικα , με καλαμποκια,ρυζια,πατατες,γευματα ζωικης προελευσης ειναι ξαναλεω ..σκουπιδια .


Τρανο παραδειγμα:
Hill's Science Plan Adult 1-6 Medium με Κοτόπουλο

Συστατικά αναλυτικά
Σύνθεση:
καλαμπόκι, σιτάρι, άλευρο κοτόπουλου και γαλοπούλας, ζωικά λιπαρά, υδρόλυμα πρωτεϊνών, άλευρο γλουτένης αραβοσίτου, φυτικά έλαια, μέταλλα, πολτός σακχαρότευτλων, λιναρόσπορος.


πρωτεΐνη21.1 %


κοιταχτε και orijen τωρα :

Συστατικά: Ωμό Βοδινό Κρέας (12%), Ωμό Κρέας Αγριόχοιρου (5%), Ωμό Κρέας Βίσωνα (5%), Ωμό Κρέας Αρνιού (5%), Ωμό Χοιρινό Κρέας (5%), Ωμό Βοδινό Συκώτι (4%), Ωμή Ολόκληρη Σαρδέλα(4%), Φρέσκα Αυγά (4%), Ωμό Χοιρινό Συκώτι (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Αρνιού (4%), Αφυδατωμένο Βοδινό Κρέας (4%), Αφυδατωμένη Ρέγγα (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Προβάτου (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Χοιρινού (4%), Αφυδατωμένη Σαρδέλα (4%), Ολόκληρες Κόκκινες Φακές, Ολόκληρος Αρακάς, Ολόκληρα Ρεβίθια, Ολόκληρες Πράσινες Φακές, Ολόκληρα Φασόλια Pinto, Ίνες από Φακές, Άμυλο Αρακά, Έλαιο Μπακαλιάρου (2%), Ωμό Συκώτι Αρνιού (2%), Βοδινό Λίπος (2%), Ωμό Συκώτι Αγριόχοιρου (2%), Ωμό Νεφρό Βοδινού (2%), Ωμή Κοιλιά Βοδινού (1%), Ωμό Νεφρό Αρνιού (1%), Ωμή Κοιλιά Αρνιού (1%), Αποξηραμένα Φύκια, Φρέσκια Ολόκληρη Κολοκύθα, Φρέσκια Ολόκληρη Κίτρινη Κολοκύθα, Φρέσκο Ολόκληρο Κολοκύθι, Φρέσκα Ολόκληρα Καρότα , Φρέσκα Ολόκληρα Μήλα, Φρέσκα Ολόκληρα Αχλάδια, Αποξηραμένη Ρίζα Πικραλίδας, Φρέσκο Kale, Φρέσκο Σπανάκι, Φρέσκα Φύλλα Παντζαριού, Φρέσκα Φύλλα Γογγυλιού, Ολόκληρα Κράνμπερι, Ολόκληρα Μύρτιλα, Ολόκληρα Μούρα Saskatoon, Κουρκουμάς, Γαϊδουράγκαθο, Ρίζα Λάππας, Λεβάντα, Ρίζα Μολόχας, Καρποί Τριανταφυλλιάς.
Συμφωνω σε όλα.απλα στον δικό μου σκυλο κάθετε καλυτερα πάλι καθαρή πρωτεΐνη αλλά σε πιο χαμηλό ποσοστό.κ κυρίως μονοπρωτεινικη.κ χαμηλα λιπαρά .
δεν εχουμε αναλύσει καθόλου τις ψυχρης εκθλιψης τροφες.μάλλον δεν είμαστε μαθημένοι στην Ελλάδα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομιζω παντως οτι δεν ειναι δυσκολο αν διαβασει καποιος την ετικετα των συστατικων απο μια ξηρα τροφη να καταλαβει τι θα ηθελε να δωσει στο σκυλακι του .
Θεωρώ δεδομένο πως όλοι (τουλάχιστον εδώ μέσα) έχουμε τις καλύτερες προθέσεις και θέλουμε να δώσουμε το καλύτερο στα σκυλιά μας.
Το δύσκολο είναι να εμπιστευτείς τις ετικέτες θεωρώντας δεδομένο πως οι εταιρείες έχουν ως στόχο το κέρδος και την μεγιστοποίησή του. Ειδικά αν διαβάσει κανείς τα λινκς που παρέθεσα πιο πίσω.

Η ετικέτα της orijen θυμίζει μενού delicatessen στην καλυτερη :p

Στα σκυλιά πάντως που την έχω δοκιμάσει είχανε μόνιμα διαρροιες.
Και είχα τις καλύτερες προθέσεις.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Θεωρώ δεδομένο πως όλοι (τουλάχιστον εδώ μέσα) έχουμε τις καλύτερες προθέσεις και θέλουμε να δώσουμε το καλύτερο στα σκυλιά μας.
Το δύσκολο είναι να εμπιστευτείς τις ετικέτες θεωρώντας δεδομένο πως οι εταιρείες έχουν ως στόχο το κέρδος και την μεγιστοποίησή του. Ειδικά αν διαβάσει κανείς τα λινκς που παρέθεσα πιο πίσω.

Η ετικέτα της orijen θυμίζει μενού delicatessen στην καλυτερη :p

Στα σκυλιά πάντως που την έχω δοκιμάσει είχανε μόνιμα διαρροιες.
Και είχα τις καλύτερες προθέσεις.
Κι εγω πιστευω ότι κάτσει καλυτερα στα σκυλάκια μας..εγω έχω φάει κόλλημα με pooch and mutt,εσείς royal κ ο καθένας ότι κρίνει με βάση τον σκυλο του.
 
  • Like
Reactions: Sasha


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Πρώτεινη με πρωτεινη δεν ειναι το ιδιο .
Δεν υπαρχει προβλημα με το οτι καποιες τροφες εχουν μεγαλο ποσοστο πρωτεινης οπως Orijen , Acana και αρκετες αλλες ,άλλα η προελευση της πρωτεινης .

Νομιζω παντως οτι δεν ειναι δυσκολο αν διαβασει καποιος την ετικετα των συστατικων απο μια ξηρα τροφη να καταλαβει τι θα ηθελε να δωσει στο σκυλακι του .

Υπαρχουν τροφες σκουπιδια που διαφημίζουν στην συσκευασια π.χ κοτοπουλο και αν δεις στα συστατικα αναφερει για 4% κοτοπουλο και ακομη χειροτερα..

Συνεχιζω να προτιμω barf και μαγειρευτο , αλλα οταν εδινα ξηρα τροφη , εδινα orijen ή επιπεδου orijen με πρωτεινη απο αληθινο κρεας-ψαρι .Αυτη την πρωτεινη εχουν αναγκη τα σκυλακια μας.

Για να συνοψησω , για εμενα προσωπικα , τροφες που ξεκινουν στα συστατικα , με καλαμποκια,ρυζια,πατατες,γευματα ζωικης προελευσης ειναι ξαναλεω ..σκουπιδια .


Τρανο παραδειγμα:
Hill's Science Plan Adult 1-6 Medium με Κοτόπουλο

Συστατικά αναλυτικά
Σύνθεση:
καλαμπόκι, σιτάρι, άλευρο κοτόπουλου και γαλοπούλας, ζωικά λιπαρά, υδρόλυμα πρωτεϊνών, άλευρο γλουτένης αραβοσίτου, φυτικά έλαια, μέταλλα, πολτός σακχαρότευτλων, λιναρόσπορος.


πρωτεΐνη21.1 %


κοιταχτε και orijen τωρα :

Συστατικά: Ωμό Βοδινό Κρέας (12%), Ωμό Κρέας Αγριόχοιρου (5%), Ωμό Κρέας Βίσωνα (5%), Ωμό Κρέας Αρνιού (5%), Ωμό Χοιρινό Κρέας (5%), Ωμό Βοδινό Συκώτι (4%), Ωμή Ολόκληρη Σαρδέλα(4%), Φρέσκα Αυγά (4%), Ωμό Χοιρινό Συκώτι (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Αρνιού (4%), Αφυδατωμένο Βοδινό Κρέας (4%), Αφυδατωμένη Ρέγγα (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Προβάτου (4%), Αφυδατωμένο Κρέας Χοιρινού (4%), Αφυδατωμένη Σαρδέλα (4%), Ολόκληρες Κόκκινες Φακές, Ολόκληρος Αρακάς, Ολόκληρα Ρεβίθια, Ολόκληρες Πράσινες Φακές, Ολόκληρα Φασόλια Pinto, Ίνες από Φακές, Άμυλο Αρακά, Έλαιο Μπακαλιάρου (2%), Ωμό Συκώτι Αρνιού (2%), Βοδινό Λίπος (2%), Ωμό Συκώτι Αγριόχοιρου (2%), Ωμό Νεφρό Βοδινού (2%), Ωμή Κοιλιά Βοδινού (1%), Ωμό Νεφρό Αρνιού (1%), Ωμή Κοιλιά Αρνιού (1%), Αποξηραμένα Φύκια, Φρέσκια Ολόκληρη Κολοκύθα, Φρέσκια Ολόκληρη Κίτρινη Κολοκύθα, Φρέσκο Ολόκληρο Κολοκύθι, Φρέσκα Ολόκληρα Καρότα , Φρέσκα Ολόκληρα Μήλα, Φρέσκα Ολόκληρα Αχλάδια, Αποξηραμένη Ρίζα Πικραλίδας, Φρέσκο Kale, Φρέσκο Σπανάκι, Φρέσκα Φύλλα Παντζαριού, Φρέσκα Φύλλα Γογγυλιού, Ολόκληρα Κράνμπερι, Ολόκληρα Μύρτιλα, Ολόκληρα Μούρα Saskatoon, Κουρκουμάς, Γαϊδουράγκαθο, Ρίζα Λάππας, Λεβάντα, Ρίζα Μολόχας, Καρποί Τριανταφυλλιάς.
εγώ τόσα χρόνια ομολογώ άσχετη από σκυλοτροφες έδινα αυτην που έχουν οι περισσότεροι κτηνιατροι στα ράφια τους hills δηλαδή θεωρώντας ότι είναι και καλή.
δεν είχαμε πρόβλημα 12 χρόνια η αλήθεια είναι αλλά επειδή την έχει καταβαρεθει πήραμε platinum. ακόμη δεν ξέρω πως θα του κατσει κι αν είναι και αυτή καλή γιατι ολες οι εταιρείες κακά τα ψέματα λένε ψέμματα για τα συστατικα τους και για την προέλευση τους.η συγκεκριμένη εταιρεία που μίλησα με αντιπροσώπους την παρουσίασαν σαν την θεϊκή τροφη σκυλου σαν την μόνη που περιέχει 70 %φρέσκο κοτοπουλο. Επισης κατηγόρησαν τις άλλες εταιρείες τύπου essential,aellis orijen λεγοντας ότι καμία άλλη δεν περιεχει φρέσκο κοτοπουλο.η aeliis πχ λέει ότι έχει φρέσκο ολόκληρο κοτοπουλο που σημαίνει και κόκαλα και εντόσθια,οι άλλες λέει δεν εχουν σε φρέσκα συστατικα πάνω από 70 %.
με λίγα λόγια ότι να ναι λέει ο καθένας για την εταιρεία του.υπαρχουν βεβαια και κωδικοι της orijen για ηλικιωμένο σκυλο που κοίταξα εγώ που δεν εχουν τόσο πολύ κρεας.ειναι αναλογα με τους κωδικούς.απλα την συγκεκριμένη φοβήθηκα να την δοκιμάσω λόγω πρωτεϊνών όπως ξανά είπα.38-40 % πρωτεινη λένε δημιουργεί προβλήματα σε συκωτι και νεφρα.απο το λένε με το τι ειναι αλήθεια και πως κάθεται στον καθε σκυλο είναι διαφορετικό.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Συμφωνω σε όλα.απλα στον δικό μου σκυλο κάθετε καλυτερα πάλι καθαρή πρωτεΐνη αλλά σε πιο χαμηλό ποσοστό.κ κυρίως μονοπρωτεινικη.κ χαμηλα λιπαρά .
δεν εχουμε αναλύσει καθόλου τις ψυχρης εκθλιψης τροφες.μάλλον δεν είμαστε μαθημένοι στην Ελλάδα.
Η ψυχρής έκθλιψης τι ειναι?δεν τις έχω ξανά ακουσει.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Η ψυχρής έκθλιψης τι ειναι?δεν τις έχω ξανά ακουσει.
Είναι τροδες που γίνονται σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.ίσα ίσα που σκοτωνει τα μικρόβια ,βακτήρια κάτι τέτοιο.αυτοι λένε κατι πολύ κοντά στην μπαρφ..δεν ξέρω κάτι άλλο
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Είναι τροδες που γίνονται σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.ίσα ίσα που σκοτωνει τα μικρόβια ,βακτήρια κάτι τέτοιο.αυτοι λένε κατι πολύ κοντά στην μπαρφ..δεν ξέρω κάτι άλλο
Η platinum λέει ότι είναι η πρώτη εναλλακτική επιλογή των ιδιοκτητών που ταΐζουν μπαρφ.
μαγειρεύεται στους 90 βαθμούς νομίζω όμως.Η αλήθεια είναι ότι σε εμας εδώ η ψυχρης εκθλιψης τροφες σπανίζουν.η μάλλον εγώ δεν ξέρω καμία που να αναφέρει ψυχρης εκθλιψης.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Η platinum λέει ότι είναι η πρώτη εναλλακτική επιλογή των ιδιοκτητών που ταΐζουν μπαρφ.
μαγειρεύεται στους 90 βαθμούς νομίζω όμως.Η αλήθεια είναι ότι σε εμας εδώ η ψυχρης εκθλιψης τροφες σπανίζουν.η μάλλον εγώ δεν ξέρω καμία που να αναφέρει ψυχρης εκθλιψης.
Εγώ βρήκα στο Ίντερνετ αλλά δεν ξέρω κάποιον να δίνει
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
στη δοσολογία γιατι θέλει προσοχή να μη ξεφυγω η platinum?
Επειδή έχει πολύ κρέας...Τα παραπάνω γραμμάρια τροφής μπορεί να φέρουν διάρροια και κακή απορρόφηση συστατικών, βιταμινών κλπ.
 
  • Like
Reactions: Sammie


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εμενα η δικια μου εκανε διαρροιες κατα καιρους με οποιαδηποτε ξηρα τροφη, ακομη κ με την κορυφαια orijen …
Απο την πρωτη ημερα με BARF δεν ξανακαναμε διαρροια , τελος!!
Επισης κακα το 1/3 σε ποσοτητα ισως κ λιγοτερο και πιανονται με …χαρτοπετσετα οπως συνηθιζω να λεω..
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγώ βρήκα στο Ίντερνετ αλλά δεν ξέρω κάποιον να δίνει
Εγω δίνω ψυχρής εκθλιψης το τελευταιο τριμηνο , συγκεγκριμενα την markus muhle black angus. Σε ένα κατάστημα την βρισκω Ελλάδα και στο zooplus.

Θεωρω οτι ειναι πιο ευκολοχωνευτη, επειδη δίνω και μαγειρευτο στα δικα μου την προτιμω συνδιαστικα. Οι κροκετες δεν ειναι αυτο το τοσο τυποποιημενο και οταν τις βαζεις στο νερο δε γινονται σφουγγαρια. Επίσης μου ερχεται και καλα οικονομικα, το 15κιλο που είναι καπου στα 62 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Στο παρελθον εχω δωσει και την Πλατινουμ, τη συνταγη με το ιβηρικο, το αρνι και το μοσχαρι, του καθοταν πολυ καλα και προσωπικα μου αρεσε πολυ σαν τροφη , αλλα εχει ανεβασει πολυ τιμη, με 2 σκυλάκια και μαλιστα το ενα φαγανικο, δε με συμφερει πλεον. Ενα αλλο αρνητικο της Πλατινουμ θελει προσοχη με τα δοντια γιατι ειναι μαλακη, αλλα έχει η ιδια η εταιρεια πολυ καλα προιοντα για τα δοντια.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mava and Sammie


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Εγω δίνω ψυχρής εκθλιψης το τελευταιο τριμηνο , συγκεγκριμενα την markus muhle black angus. Σε ένα κατάστημα την βρισκω Ελλάδα και στο zooplus.

Θεωρω οτι ειναι πιο ευκολοχωνευτη, επειδη δίνω και μαγειρευτο στα δικα μου την προτιμω συνδιαστικα. Οι κροκετες δεν ειναι αυτο το τοσο τυποποιημενο και οταν τις βαζεις στο νερο δε γινονται σφουγγαρια. Επίσης μου ερχεται και καλα οικονομικα, το 15κιλο που είναι καπου στα 62 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Στο παρελθον εχω δωσει και την Πλατινουμ, τη συνταγη με το ιβηρικο, το αρνι και το μοσχαρι, του καθοταν πολυ καλα και προσωπικα μου αρεσε πολυ σαν τροφη , αλλα εχει ανεβασει πολυ τιμη, με 2 σκυλάκια και μαλιστα το ενα φαγανικο, δε με συμφερει πλεον. Ενα αλλο αρνητικο της Πλατινουμ θελει προσοχη με τα δοντια γιατι ειναι μαλακη, αλλα έχει η ιδια η εταιρεια πολυ καλα προιοντα για τα δοντια.
Είναι κάτι που αν φύγω από αυτήν που τρωμε τώρα το πιο πιθανό να δοκιμάσουμε τέτοιας φιλοσοφίας .σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :giggle:
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Εγώ βρήκα στο Ίντερνετ αλλά δεν ξέρω κάποιον να δίνει
εγώ κάνοντας αναζήτηση τροφης ψυχρης εκθλιψης μου έβγαλε μια με συστατικα έντομα.χαχα δεν το είχα ξανά δει αυτό. ποιος δίνει τροφη με έντομα?χαχα
 
  • Haha
Reactions: Mava


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Επειδή έχει πολύ κρέας...Τα παραπάνω γραμμάρια τροφής μπορεί να φέρουν διάρροια και κακή απορρόφηση συστατικών, βιταμινών κλπ.
Η αλήθεια είναι επειδή θέλω να πάρει κανένα γραμμάριο του έδινα παραπάνω ποσότητα.βασικα πάντα του είχα φαγητο και έτρωγε όσο ήθελε.με την platinum λείπουν βάζω βάζω και τρωει με αποτέλεσμα να έχει μαλακά περιττώματα. Τωρα θα ελάττωσω λίγο να δω αν θα του κατσει καλα η τροφη.Ποσο καιρό χρειάζεται να προσαρμοστεί στην καινούργια τροφη.δεν είχα ξανά κάνει αλλαγή από τότε που ήταν πολύ μικρός.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
36
Εμενα η δικια μου εκανε διαρροιες κατα καιρους με οποιαδηποτε ξηρα τροφη, ακομη κ με την κορυφαια orijen …
Απο την πρωτη ημερα με BARF δεν ξανακαναμε διαρροια , τελος!!
Επισης κακα το 1/3 σε ποσοτητα ισως κ λιγοτερο και πιανονται με …χαρτοπετσετα οπως συνηθιζω να λεω..
κατά καιρούς αν κάνει δεν θεωρώ ότι είναι προβλημα.το πρόβλημα είναι η συνεχόμενη διαρροια.αν βρήκατε όμως τι του ταιριάζει τότε μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki