"Σκυλού" χωρίς σκύλο εδώ!


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Καλησπέρα σε όλους! Έχω διαβάσει άπειρα threads για τα υπέροχα ζωάκια σας, και είπα να ζητήσω τη γνώμη σας.

Ας πω λοιπόν, δυο πράγματα για να σας βάλω στο κλίμα... Πριν από κάποιους μήνες είχα ένα τσοπανοκουταβίνι το οποίο λάτρευα, 5 μηνών 13 κιλά τριχόμπαλα. Ο μικρός μια ωραία μέρα που τον είχα αφήσει στους γονείς μου εξαφανίστηκε, και εν ολίγοις δεν τον ξαναείδα ποτέ. Γύρισα τον κόσμο ανάποδα αλλά δεν τον βρήκα πουθενά, και δεν έμαθα ποτέ τι απέγινε με την πάρτη του -είναι πολύ πιθανό και να μου τον πήρε κάποιος μέσα από την αυλή.

Πλέον, έχοντας μετακομίσει Αθήνα, νοικιασα σπίτι με γνώμονα να έχει μεγάλο μπαλκόνι, να δέχεται ο ιδιοκτήτης κατοικίδια, να έχω χώρο για τα συμπράγκαλα του μελλοντικού μου σκύλου κλπ κλπ. Οι συνθήκες μου είναι αρκετά ευνοϊκές, δουλεύω απ'το σπίτι οπότε δε θα μένει μόνος του, μπορώ να του παρέχω τα απαραίτητα κλπ -και εννοείται πως το θέλω! Ομως όταν βλέπω καμία αδεσποτόφατσα που μου κάνει το κλικ και σκέφτομαι να την βουτήξω, με πιάνει ένα τρελό άγχος, από τη μια αν τελικά είμαι ικανή να ανταπεξελθω στις απαιτήσεις του σκύλου, από την άλλη μήπως συμβεί ξανά κάτι και περάσω τα ίδια.

Να σημειώσω πως το τσοπανάκι ήταν το πρώτο κουτάβι που είχα ποτέ αποκλειστικά υπ'ευθύνη μου, και ναι, ένιωσα ότι φταίω 100% που χάθηκε γιατί δεν έπρεπε να τον είχα αφήσει κι όλα αυτά τα ωραία. Ίσως να μου έχει μείνει απο κει το κουσούρι.

Το θέμα μου, γιατί νιώθω ότι αρχίζω να κουράζω, είναι το εξής: κάνω το μεγάλο βήμα να υιοθετήσω που τόσο πολύ το θέλω και τα βρίσκω στην πορεία, ή κάθομαι αγκαλίτσα με το φόβο μου και περιμένω να νιώσω "έτοιμη"?

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και περιμένω να ακούσω τις δικές σας απόψεις!
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλωσορισες...:)
Ναι να υιοθετήσεις..
Να κάθεσαι να σπας το κεφάλι σου εφταιγες δεν εφταιγες δεν βοηθάει κάπου..ότι έγινε έγινε..:)
Πολλες φορες απλα είναι πολυ εφευρετικα στις αποδράσεις..
Απλά αυτή τη φορά κάντα ολα σωστα : τσιπάρισμα, οταν λείπεις crate(μεσα) η αλυσιδα (εξω) κτλ κτλ
Εχει απειρες πληροφοριες εδω μέσα..καλό διαβασμα..:)
 
  • Like
Reactions: Lolly


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Καλωσορισες...:)
Ναι να υιοθετήσεις..
Να κάθεσαι να σπας το κεφάλι σου εφταιγες δεν εφταιγες δεν βοηθάει κάπου..ότι έγινε έγινε..:)
Πολλες φορες απλα είναι πολυ εφευρετικα στις αποδράσεις..
Απλά αυτή τη φορά κάντα ολα σωστα : τσιπάρισμα, οταν λείπεις crate(μεσα) η αλυσιδα (εξω) κτλ κτλ
Εχει απειρες πληροφοριες εδω μέσα..καλό διαβασμα..:)
Καλώς σας βρήκα! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Νομίζω κατά βάθος ξέρω πως δεν υπάρχει περίπτωση να "νιώσω έτοιμη". Και τον σκέφτομαι τον μικρό, και μου λείπει πολύ, και τύψεις νιώθω, κι ενοχές οτι προσπαθώ να τον αντικαταστήσω, κι όλα αυτά τα ωραία...

Προσπαθώντας αυτή τη φορά να τα κάνω όλα "πιο σωστά", έχω κολλήσει στη θεωρία και να διαβάζω ό,τι βρίσκω μπροστά μου. Όμως τελικά, γίνεται να μάθεις πώς να έχεις σκύλο αν δεν έχεις σκύλο?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Σίγουρα όχι..για αυτό σου πα "ναι υιοθέτησε".. :)

Αλλα..
δεν κάνει και κακό να προετοιμαστεις σε καποια θέματα οπως "τι σκυλι ταιριαζει στον τροπο ζωης μου,στο διαμερισμα κτλ κτλ"

Έχω ενα τυφλο γάτο που έχει και πολυποδες στα αυτια..το ζωο περαν των δυσκολιων της τυφλωσης ειναι σε μονιμο πονο (θελω να πιστευω οχι πολυ)..
Τι εμαθα απο αυτή τη γάτα στα 3,5 χρόνια που συγκατοικουμε?
Οτι 2 ειναι οι επιλογες : ή κάθεσαι σε μια γωνια και κλαιγεσαι για οσα στραβα σου χουν τυχει ή σηκωνεσαι και παίζεις με το μπαλακι σου..
αυτος παντα το μπαλακι διαλεγει..
Η ζωή είναι μικρή..πολυ μίκρη..να την ζησεις οσο προλαβαινεις..:)

Αν νιωθεις στη θεωρια ετοιμη παρτο και ολα τα αλλα θα τα βρειτε στην πορεια..εδω θα μαστε κι εμεις να βοηθαμε αν χρειαστει..:)
 


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Σίγουρα όχι..για αυτό σου πα "ναι υιοθέτησε".. :)

Αλλα..
δεν κάνει και κακό να προετοιμαστεις σε καποια θέματα οπως "τι σκυλι ταιριαζει στον τροπο ζωης μου,στο διαμερισμα κτλ κτλ"

Έχω ενα τυφλο γάτο που έχει και πολυποδες στα αυτια..το ζωο περαν των δυσκολιων της τυφλωσης ειναι σε μονιμο πονο (θελω να πιστευω οχι πολυ)..
Τι εμαθα απο αυτή τη γάτα στα 3,5 χρόνια που συγκατοικουμε?
Οτι 2 ειναι οι επιλογες : ή κάθεσαι σε μια γωνια και κλαιγεσαι για οσα στραβα σου χουν τυχει ή σηκωνεσαι και παίζεις με το μπαλακι σου..
αυτος παντα το μπαλακι διαλεγει..
Η ζωή είναι μικρή..πολυ μίκρη..να την ζησεις οσο προλαβαινεις..:)

Αν νιωθεις στη θεωρια ετοιμη παρτο και ολα τα αλλα θα τα βρειτε στην πορεια..εδω θα μαστε κι εμεις να βοηθαμε αν χρειαστει..:)
Μαχητής ο γάτος σου, μπράβο του! Και μπράβο σου που τον φροντίζεις. Πολλές φορές τα ζώα αποδεικνύεται ότι ξέρουν καλύτερα από εμάς. Εμείς τα μπερδεύουμε πολύ τα πράγματα.

Σε γενικές γραμμές έχω καταλήξει ως προς το τι σκυλί ψάχνω, αλλά απ'ότι έχω καταλάβει απο τα ποστς, με τα αδέσποτα είναι και λίγο θέμα τύχης το τι θα σου βγει. Επειδή ψάχνω μεσαίου μεγέθους σκύλο θα προτιμούσα να βρω κουτάβι ή τουλάχιστον όχι κανένα θηρίο γιατί, ούσα άπειρη, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να το διαχειριστώ πχ στη βόλτα ή στην αλληλεπίδραση με άλλα σκυλιά. Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ, και με το καλό να καταλήξεις :)

Αυτό:
Επειδή ψάχνω μεσαίου μεγέθους σκύλο θα προτιμούσα να βρω κουτάβι ή τουλάχιστον όχι κανένα θηρίο γιατί, ούσα άπειρη, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να το διαχειριστώ πχ στη βόλτα ή στην αλληλεπίδραση με άλλα σκυλιά. Δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτό.
Βγάζει το λάθος νόημα :)
Αν θέλεις να γνωρίζεις, τελικό μέγεθος και χαρακτήρα, δεν παίρνεις κουτάβι. Παίρνεις σκύλο, έτους και πάνω.
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Καλημέρα mareco!

Αυτό που εννοώ είναι το εξής: Έχει τύχει να μου επιτεθεί στο δρόμο σκυλί που το έβλεπα κάθε μέρα και γενικώς ήταν ήρεμο και υποτονικό, απλά και μόνο επειδή κρατούσα μια σακούλα του σούπερ-μάρκετ. Έτσι, απλά του γύρισε το μάτι και έκανε σαν τρελό! Η κηδεμόνας του μου εξήγησε ότι κάποιος το είχε χτυπήσει κάποια στιγμή όταν ήταν ακόμα αδέσποτο, το είχε τυφλώσει από το ένα μάτι, και όπως είναι λογικό, το σκυλί είχε κάνει τη σύνδεση ξένος+σακούλα=κακό.

Εκείνη ήταν έμπειρη και μπόρεσε να το διαχειριστεί. Ήταν ήρεμη και συγκράτησε το σκύλο της, όποιος ήταν παχύσαρκος και δυσκίνητος. Εγώ με την απειρία μου και ένα υγιές, δυνατό σκυλί πχ 25 κιλών στα χέρια μου, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα σε μια αντίστοιχη περίπτωση. Ίσως και να είμαι προκατειλημμένη λόγω αυτού του περιστατικού, όμως όλοι ξέρουμε ότι τα αδέσποτα δεν περνούν ακριβώς... ζωή χαρισάμενη, οπότε είναι πολύ πιθανό ο χαρακτήρας του ζώου που θα υιοθετήσεις να κρύβει κίντερ έκπληξη που θα τη μάθεις στην πορεία.

Ίσως και να έχω άδικο, ομως σε αυτή τη φάση αν είχα να επιλέξω μεταξύ της πιθανότητας να μου κάνει ζημιές ή να λερώνει μέσα στο σπίτι, να πρέπει να το εκπαιδεύσω (που έτσι κι αλλιώς θα γίνει), και όλες τις δυσκολίες που έχει ένα κουτάβι η νεαρό σκυλί, και της πιθανότητας να πάθει κάποιος κάτι -άνθρωπος ή ζώο- από δικό μου λάθος χειρισμό, θα επέλεγα με κλειστά μάτια το πρώτο.

Ξαναλέω πως έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου και μπορεί να είναι τελείως λάθος!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
lolly, καλως ηρθες στο φορουμ.

όμως όλοι ξέρουμε ότι τα αδέσποτα δεν περνούν ακριβώς... ζωή χαρισάμενη, οπότε είναι πολύ πιθανό ο χαρακτήρας του ζώου που θα υιοθετήσεις να κρύβει κίντερ έκπληξη που θα τη μάθεις στην πορεία.
αυτο ειναι σε μεγαλο βαθμο ενας μυθος που αναπαραγεται.
αν υιοθετησεις κατευθειαν ενα αγνωστο σκυλο απο το δρομο, ναι ισως βγει κιντερ εκπληξη, οι σκυλοι ομως που βρισκονται σε καταφυγια ή φιλοξενουνται απο εθελοντες δεν κρυβουν εκπληξεις. εκτος φυσικα αν βρισκονται λιγο καιρο υιοθετημενοι.
οι εθελοντες που τους φιλοξενουν ή οι εθελοντες του καταφυγιου μπορουν και οφειλουν να σε ενημερωσουν για τον χαρακτηρα τους.

και κατι ακομα, κανεις δεν ξερει με σιγουρια τον χαρακτηρα που θα αναπτυξει ενα αδεσποτο κουταβι και επισης στην πορεια μπορει εσυ να προκαλεσεις αθελα σου ενα μελλοντικο προβλημα στη συμπεριφορα του ή μια κακη συνηθεια. του ενηλικου ζωου ο χαρακτηρας και οι συμπεριφορες του ειναι διαμορφωμενες.
 


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
lolly, καλως ηρθες στο φορουμ.



αυτο ειναι σε μεγαλο βαθμο ενας μυθος που αναπαραγεται.
αν υιοθετησεις κατευθειαν ενα αγνωστο σκυλο απο το δρομο, ναι ισως βγει κιντερ εκπληξη, οι σκυλοι ομως που βρισκονται σε καταφυγια ή φιλοξενουνται απο εθελοντες δεν κρυβουν εκπληξεις. εκτος φυσικα αν βρισκονται λιγο καιρο υιοθετημενοι.
οι εθελοντες που τους φιλοξενουν ή οι εθελοντες του καταφυγιου μπορουν και οφειλουν να σε ενημερωσουν για τον χαρακτηρα τους.

και κατι ακομα, κανεις δεν ξερει με σιγουρια τον χαρακτηρα που θα αναπτυξει ενα αδεσποτο κουταβι και επισης στην πορεια μπορει εσυ να προκαλεσεις αθελα σου ενα μελλοντικο προβλημα στη συμπεριφορα του ή μια κακη συνηθεια. του ενηλικου ζωου ο χαρακτηρας και οι συμπεριφορες του ειναι διαμορφωμενες.
Καλημέρα spyv, και καλώς σας βρήκα!

Για τους μύθους που κυκλοφορούν έχεις πολύ δίκιο. Δυστυχώς, κυκλοφορεί τόση πολλή λάθος πληροφορία εκεί έξω σε σημείο που δεν ξέρεις τι να πρωτοπιστέψεις. Αυτό το συνειδητοποίησα όταν απευθύνθηκα σε εκπαιδευτή για τον μικρό και σε πολλές περιπτώσεις μου έλεγε τα αντίθετα από ότι είχα διαβάσει.

Η αλήθεια είναι πως τέτοιο σκυλί είχα στο μυαλό μου -από το δρόμο. Στο πατρικό μου όπου και έμεινα για αρκετό διάστημα υπάρχουν άπειρα αδέσποτα τα οποία και ταΐζαμε. Φυσικά οι εκκλήσεις μας στο Δήμο για στειρώσεις δεν εισακουστηκαν ποτέ, οπότε τα σκυλιά αυτά γεννούν συνεχώς και πολλαπλασιάζονται. Γι'αυτό σκεφτόμουν να πάρω ένα απο αυτά -τρύπα στο νερό θα μου πεις, και θα έχεις και δίκιο.

Την πιθανότητα να υιοθετήσω από καταφύγιο δεν την είχα σκεφτεί, αλλά μου φαίνεται καλό σενάριο. Σίγουρα οι άνθρωποι εκεί θα μπορούν να μου πουν κάποια πράγματα παραπάνω σε σχέση με το σκύλο που θα επιλέξω, ώστε να ξέρω τι να περιμένω.
 




Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
μπορεις και να φιλοξενησεις ενα σκυλο που ψαχνει για σπιτι μεχρι να βρει, για να δεις και τον εαυτο σου πως θα τα παει.
Αυτό δεν το ήξερα ομολογώ. Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να είσαι μέλος κάποιας φιλοζωικής για να μπορείς να το κάνεις.

Έπεσα πάνω σε ένα ποστ για ημέρα υιοθεσίας στο πάρκο Ελευθερίας προς το τέλος του μήνα, και είπα να κάνω την αρχή από εκεί. Μακάρι να βρώ μια σκυλομουσουδιτσα να την ερωτευτώ και να με ερωτευτεί όπως συνέβη και με τον μικρό! (Μαγικό συναίσθημα να βλέπεις μια μουσούδα και να λες "Εσύ θα έρθεις μαζί μου!) :love:
 
  • Like
Reactions: mareco


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
ο, τι κανεις μην το κανεις παρορμητικα αν δεν τα εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου.

καλη τυχη με την αναζητηση και με το καλο καποια στιγμη ο νεος συντροφος!
 


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
ο, τι κανεις μην το κανεις παρορμητικα αν δεν τα εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου.

καλη τυχη με την αναζητηση και με το καλο καποια στιγμη ο νεος συντροφος!
Σ'ευχαριστώ! Παρορμητικό δεν είναι -είχα ήδη αποφασίσει να πάρω τον μικρό μαζί μου όταν θα μετακόμιζα, κι όπως προείπα το σπίτι το νοικιασα με προδιαγραφές να φιλοξενήσει σκύλο (τότε ήλπιζα ακόμα ότι θα βρισκόταν ο τζαναμπέτης). Μόνο το άγχος και ο φόβος με κρατάει, ομως αυτή τη φορά θα φροντίσω να μην πάει τίποτα στραβά -σε ότι περνάει από το χέρι μου τουλάχιστον! :)
 
  • Like
Reactions: spyv


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Aυτό το "από το δρόμο δεν ξέρεις τι χαρακτήρα έχει" δεν το καταλαβαίνω πάντως. Τα πιο ισορροπημένα σκυλιά που έχω δει είναι κάτι ζεν σκύλοι που είναι τελείως κουλ με ανθρώπους, συνωστισμούς, άλλους σκύλους, γάτες κλπ. Το φαί τους και την ξάπλα τους θέλουν και δεν τρέχει τίποτα άλλο.
 
  • Like
Reactions: Grizzly




Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Εχεις link;
Καλημέρα mareco. Στο Facebook το είδα.

Δεν ξέρω πως να βάλω link (που να λειτουργεί), sorry. Happy Puppy Day λέγεται, αν θέλεις να το ψάξεις στα events.

Είναι αυτό Screenshot_2019-11-04-09-00-43.png
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις τα πάντα για ένα εξάμηνο και μετά να αποφασίσεις τι θέλεις.
Μόλις πριν 5 λεπτά είδα κάποιον στα σοσιαλ να δίνει το πιτμπουλ του 3 χρόνων για υιοθεσία "γιατί δεν μπορώ να τον διαχειριστώ, λόγω χαρακτήρα της ράτσας του σκύλου"!!!!
Δηλ όταν τον πήρε, δεν ήξερε τι έπαιρνε;
Και άντε να πω ότι δεν ήξερε. Τι προσπάθειες έκανε 3 χρόνια για να μάθει;
Όταν σκέφτηκα να βάλω ένα σκυλί στην ζωή μου 6 μήνες πριν και άλλους 6 αφού τον υιοθέτησα, έφαγα τα μάτια μου να διαβάζω τα πάντα.
Μετά από 4 σχεδόν χρόνια, είμαι πιο ευτυχισμένος από ποτέ για την επιλογή που έκανα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Καλα ξεκινησες απο την ημερα υιοθεσιας.... αν δεν βρεις κατι....

νομιζω και η Save the Tails στη Πετρουπολη βγαζει καθε τοσο τα αδεσποτακια βολτα, και μπορεις να πας να βγαλεις βοηθησεις βγαζοντας βολτα καποιο και να τα δεις. Και αλλα καταφυγια/ομαδες κανουν παρομοιες δράσεις.

Επίσης φιλοξενία αν ενδιαφέρεσαι ψάξε πάλι στο Fb σε σελίδες φιλοζωικών, ξεκινα απο τις κοντινες σου περιοχές είναι πιο ευκολο για τεχνικα θεματα. Εννοειται δε χρειάζεται να είσαι μέλος, κωλοτουμπες κάνουν να βρουν σπίτια για φιλοξενία. Η φιλόξενία θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στη συμ,βώση με τον σκύλο γενικά, νομίζω ειναι πολυ καλό κρας τεστ.

Κοιτα επίσης σε ομάδες με αγγελίες αδεσπότων.... κατι θα ερωτευτεις πιστευω ;)
π.χ

και υπαρχουν πολλες αλλες ....


ΥΣ. Δεν είπες αν εχεις οχημα. Εαν δεν εχεις οχημα και εχεις μετακομίσει Αθήνα απο επαρχία και πηγαινοέρχεσαι... κάθε σκύλος ανω των 10-12 κιλων θα ειναι θεματάκι στις μεταφορές. Ως και μεγαλο πρόβλημα. Εξαρταται και που τον μεταφέρεις .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Grizzly and mareco


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις τα πάντα για ένα εξάμηνο και μετά να αποφασίσεις τι θέλεις.
Μόλις πριν 5 λεπτά είδα κάποιον στα σοσιαλ να δίνει το πιτμπουλ του 3 χρόνων για υιοθεσία "γιατί δεν μπορώ να τον διαχειριστώ, λόγω χαρακτήρα της ράτσας του σκύλου"!!!!
Δηλ όταν τον πήρε, δεν ήξερε τι έπαιρνε;
Και άντε να πω ότι δεν ήξερε. Τι προσπάθειες έκανε 3 χρόνια για να μάθει;
Όταν σκέφτηκα να βάλω ένα σκυλί στην ζωή μου 6 μήνες πριν και άλλους 6 αφού τον υιοθέτησα, έφαγα τα μάτια μου να διαβάζω τα πάντα.
Μετά από 4 σχεδόν χρόνια, είμαι πιο ευτυχισμένος από ποτέ για την επιλογή που έκανα.
Αυτό που χαρίζουν τα σκυλιά τους το έχω δει κι εγώ, και μάλιστα πολλά από αυτά ράτσας που υποθέτω ότι τα έχουν πληρώσει κιόλας! Δε μπορώ να καταλάβω πως μπορούν και το κάνουν αυτό μετά απο πχ ένα-δυο-τρια χρόνια που έχουν περάσει μαζί του. Εδώ μόλις πέντε μήνες τον είχα το μικρό, και πάλι διαλύθηκα όταν χάθηκε.

Έχεις απόλυτο δίκιο για το διάβασμα, κι αν δεν ξέρεις κάτι να ρωτάς και να μαθαίνεις. Σ'αυτό δε με φοβάμαι, το έκανα ήδη με τον κούταβο, και θα το ξανακάνω όποιο σκυλί και να πέσει στα χέρια μου.

Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση σε όλα τα μέλη: εσείς όταν αποφασίσατε να πάρετε το πρώτο ζωάκι σας είχατε άγχος για το πως θα είναι η συμβίωση κλπ? Προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό που νιώθω είναι φυσιολογικό λόγω της μεγάλης αλλαγής, ή αν είναι σημάδι ότι δεν είμαι έτοιμη και πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα.
 


Lolly

Member
2 Νοεμβρίου 2019
21
32
38
Καλα ξεκινησες απο την ημερα υιοθεσιας.... αν δεν βρεις κατι....

νομιζω και η Save the Tails στη Πετρουπολη βγαζει καθε τοσο τα αδεσποτακια βολτα, και μπορεις να πας να βγαλεις βοηθησεις βγαζοντας βολτα καποιο και να τα δεις. Και αλλα καταφυγια/ομαδες κανουν παρομοιες δράσεις.

Επίσης φιλοξενία αν ενδιαφέρεσαι ψάξε πάλι στο Fb σε σελίδες φιλοζωικών, ξεκινα απο τις κοντινες σου περιοχές είναι πιο ευκολο για τεχνικα θεματα. Εννοειται δε χρειάζεται να είσαι μέλος, κωλοτουμπες κάνουν να βρουν σπίτια για φιλοξενία. Η φιλόξενία θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στη συμ,βώση με τον σκύλο γενικά, νομίζω ειναι πολυ καλό κρας τεστ.

Κοιτα επίσης σε ομάδες με αγγελίες αδεσπότων.... κατι θα ερωτευτεις πιστευω ;)
π.χ

και υπαρχουν πολλες αλλες ....


ΥΣ. Δεν είπες αν εχεις οχημα. Εαν δεν εχεις οχημα και εχεις μετακομίσει Αθήνα απο επαρχία και πηγαινοέρχεσαι... κάθε σκύλος ανω των 10-12 κιλων θα ειναι θεματάκι στις μεταφορές. Ως και μεγαλο πρόβλημα. Εξαρταται και που τον μεταφέρεις .
Σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις! Κάποια από αυτά τα παρακολουθώ ήδη, θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα.

Όχημα προς το παρόν δεν παίζει, αλλά δε μου είχε χρειαστεί κιόλας μέχρι τώρα. Εφόσον πάρω σκύλο που δε μεταφέρεται με τα ΚΤΕΛ, σίγουρα θα το βάλω στο πρόγραμμα.