Σκυλο-Γκρίνιες


Status
Κλειδωμένο θέμα

stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Αμαν πια με την ομοφυλοφιλία...

Ο Καβάφης ήταν ομοφυλόφιλος, και αυτό μόνο τον βοήθησε να γίνει ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες λογοτέχνες όλων των εποχών.

Αλλά το να είσαι μια εκφυλόφατσα ανεξαρτήτως ερωτικών προτιμήσεων δεν σε βοηθάει σε τίποτα, και εγώ προσωπικά αρνούμαι να βάλω το ίσον μεταξύ εκφυλισμού κάθε μορφής και ερωτισμού κάθε μορφής.

Ε λοιπόν τις υποχρεωτικές στειρώσεις εγώ τις αντιλαμβάνομαι ως μια μορφή ηθικής διαφθοράς, ως μια μορφή εκφυλισμού. Αλλο είναι το να στειρώσεις το σκυλί σου για λόγους υγείας, ενσυνείδητα, λαμβάνοντας υπ'όψην ότι του αφαιρείς ζωτικά όργανα και ενδεχομένως του αλλάζεις τον χαρακτήρα. Ναι οκ όταν και εφόσον χρειάζεται πρέπει να γίνεται. Αλλά το να εξυμνούμε την στείρωση σαν κάτι τελείως αθώο και να υποχρεώνουμε τους συμπολίτες μας να στειρώνουν τα ζώα τους μαζικά... σόρυ αυτό κατ'εμέ είναι εξύβριση της ίδιας της φύσης και δεν μπορώ να το δω αλλιώς
BRAVO πες τα.

Αλλα στου κουφου τη πορτα !
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το δικαίωμα μου να εναντιώνομαι σε ποστ που κατά την γνώμη μου μπορεί να προσβάλλουν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Δηλαδη εναντιωθηκες στο συγκεκριμενο post, εκανες report;
Σε εμένα δεν αρέσει και δεν έχω σκοπό να κάνω βούβα όταν αυτή η καφενειακή σου πολιτική θεωρώ ότι μπαχαλεύει το φόρουμ. Άποψή μου ε; Δε σε πειράζει να την εκφράζω;Μεγάλο παιδί είσαι, να το χειριστείς μπορείς (; ).
Αν ήσουνα από πιο παλιά εδώ και είχες κριτική ικανότητα επαρκή θα γελούσες κι εσύ μ'αυτό που είπες, αλλά ας ξαναγυρίσουμε στην αίσθηση της μειοψηφίας που σε διακατέχει: ωωωωπ, πώς σου φάνηκε; Μήπως να μη σε 'πειράζω' γιατί δεν είναι politically correct?
Η δεν θεωρεις τα bold ,γεματα ειρωνια, κομματια, προσβλητικα προς το αλλο μελος του forum;

να βαλω εναν παχυσαρκο ανθρωπο και να αναφερομαι σε αγγλικα μπουλντογκ. Ενα παραπληγικο ανθρωπο για να περιγραψω την κατασταση στο θεμα με τους γπ και τα γαλλακια. Ή εναν που κανει χημειοθεραπεια...
αν σου ελεγαν να παρομοιασεις σκυλισιες καταστασεις με ανθρωπινες...ακριβως αυτα τα παραδειγματα δεν θα χρησιμοποιουσες;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αμαν πια με την ομοφυλοφιλία...

Ο Καβάφης ήταν ομοφυλόφιλος, και αυτό μόνο τον βοήθησε να γίνει ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες λογοτέχνες όλων των εποχών.

Αλλά το να είσαι μια εκφυλόφατσα ανεξαρτήτως ερωτικών προτιμήσεων δεν σε βοηθάει σε τίποτα, και εγώ προσωπικά αρνούμαι να βάλω το ίσον μεταξύ εκφυλισμού κάθε μορφής και ερωτισμού κάθε μορφής.
Οπότε αυτό που θες να πεις, είναι ότι it's ok να είσαι έκφυλος (γιατί ο Καβάφης ήταν μεγάλη εκφυλάρα) αρκεί να μην το δείχνεις; Ή να είσαι διάσημος; οκ....:whistle:

Ε λοιπόν τις υποχρεωτικές στειρώσεις εγώ τις αντιλαμβάνομαι ως μια μορφή ηθικής διαφθοράς, ως μια μορφή εκφυλισμού. Αλλο είναι το να στειρώσεις το σκυλί σου για λόγους υγείας, ενσυνείδητα, λαμβάνοντας υπ'όψην ότι του αφαιρείς ζωτικά όργανα και ενδεχομένως του αλλάζεις τον χαρακτήρα. Ναι οκ όταν και εφόσον χρειάζεται πρέπει να γίνεται. Αλλά το να εξυμνούμε την στείρωση σαν κάτι τελείως αθώο και να υποχρεώνουμε τους συμπολίτες μας να στειρώνουν τα ζώα τους μαζικά... σόρυ αυτό κατ'εμέ είναι εξύβριση της ίδιας της φύσης και δεν μπορώ να το δω αλλιώς
Έχεις την άποψη σου για την στείρωση, έχω την δική μου. Επικαλούμαι την άποψη του τιτάνα Dirty Harry για τις απόψεις. Looκ it up. Απλά με εξαίρεση τον τριτσώνη και την Ευαγγελία1821 πως τη λένε κανείς δεν έχει μιλήσει για υποχρεωτικές στειρώσεις.Οπότε άσχετο.
Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι είναι άκυρο να συνδέεις μια εικόνα που έχει αρνητική χροιά με κάτι άλλο για να προσδώσεις και σ' αυτό αρνητική χροιά. Είναι εύκολο και ανήθικο. Δες¨:
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ

ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ

ΔΙΑΣΗΜΟΙ SURVIVOR 2 2018

Βλέπεις; Εύκολο.
 
  • Like
Reactions: ioanna a




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγω δεν μίλησα ούτε για τη διασημότητα ούτε για την ανάγκη να το κρύβεις.
Απλά, αυτό που κάνεις μπορεί να έχει ή δημιουργικές, θετικές συνέπειες, ή καταστροφικές.

Αυτή είναι δημιουργική συνέπεια κατ'εμέ και δεν την λες σε καμία περίπτωση εκφυλισμό αν και αναφέρεται σε αυτόν.

Αυτή είναι καταστροφική συνέπεια. Ότι θρήνησε ο Καβάφης ως καταστροφικό και υποτιμητικό για έναν άνθρωπο, η συγχρονη κοινωνία το θεωρεί οκ πλέον.

Και ναι δεν θα είχα προσβληθεί αν κάποιος έλεγε τους αρχαιολόγους έκφυλους μαλάκες μετά από κάποια χοντρή π@στιά (σε καμιά περίπτωση δεν θα αποκαλούσα έναν ομοφυλόφιλο π@στη οπότε μην επιχειρήσεις να με βγάλεις και ομοφυλοφοβική), ίσα ίσα αναρωτιέμαι γιατί τόσο σπάνια την ακούμε σε μιά χώρα της οποίας η κληρονομιά καταστρέφεται κάθε μέρα...

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το ποστ του Βασίλη είχε άμεση σχέση με τα ποστ της Ευαγγελιας666 και με την απολυτότητα τέλος πάντων...
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
αν σου ελεγαν να παρομοιασεις σκυλισιες καταστασεις με ανθρωπινες...ακριβως αυτα τα παραδειγματα δεν θα χρησιμοποιουσες;
δεν θα το εκανα. τι λεμε τοση ωρα; οχι σκεφτομενη την ομαδα που ανηκουν αυτοι οι υποθετικοι ανθρωποι αλλα τη μοναδα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Η δεν θεωρεις τα bold ,γεματα ειρωνια, κομματια, προσβλητικα προς το αλλο μελος του forum;
Διαβάζεις επιλεκτικά αγαπητέ. Αναμενόμενο και εν μέρει αποδεκτό.

Είναι γεγονός ότι ένα από τα μεγάλα μου κακά είναι ότι συμπεριφέρομαι στους ανθρώπους ακριβώς όπως συμπεριφέρονται οι ίδιοι. Απλά όχι συγκεκαλυμμένα, αλλά φάτσα φόρα. Και λίγο πιο έντονα για να γίνω αντιληπτή...

Αυτό που απομόνωσες ήρθε απάντηση σε αυτό:

Όλα μου τα ποστ έχουν να κάνουν με τα σκυλιά. Εϊναι θέμα αντίληψης.
Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν ήμουν εριστική σε αυτή την κουβέντα, και ως εκ τούτου (αντι)πρόσβαλλα, κι ότι γι'αυτό δεν θα πρεπε να έχω επιπτώσεις ενδοφορουμικές. Το έκανα συνειδητοτατα και δεν κρύφτηκα πίσω από το δάχτυλό των κομψευόμενων πλαγίων passive-aggressive ποστ, όπως κάναν άτομα σαν εσένα (λιγότερο από όλους και ίσως εν μέρει ασυνείδητα - αρχικά τουλάχιστον), το Βασίλη και τη vrmode (τελείως ενσυνείδητα και επί τούτου), εν προκειμένω, που προσβάλλατε εκτός από το αρχικό 'θέμα' και όλους σας τους συνδαιτημόνες στην κουβέντα, κομψά κομψά, εξ αρχής:
Το ποστ είναι καθαρά μεταφορικό και χιουμοριστικό.Κάποιοι το αντιλαμβάνονται, κάποιοι όχι.
Μόνο τα πρόβατα μπαίνουν σε μια σειρά και κανένα δεν τολμάει να παρεκκλίνει της πορείας προς το μαντρί (και το σφαγείο ενίοτε)...
Δεν είδα κανέναν να μπαίνει στη διαδικασία ριπορτ στα ντράβαλα του τελευταίου καιρού εδώ μέσα που αφορούσαν άμεσα το θέμα σκύλος και την παρωδία της εκτροφής.
Εγώ είμαι μέσα να κάνουμε λαικό δικαστήριο με ριπορτ και προτάσεις για μπαν με αξιολόγηση της ποιότητας και χρησιμότητας των ποστς.
(Αριστουργηματική συμπύκνωση πάμπολλων σποντών, ορμόμενων μετά τις πρώτες 8 λέξεις από εντελώς άσχετα θέματα που είχαν κάτσει στο κεφάλι "κάποιας" (κατά τον κανένα - σιχαμερή για μένα πρακτική αυτή) και περίμενε ευκαιρία να τα ξεφουρνίσει - γι'αυτό της έδωσα τη σημασία που άξιζε στον κόπο της στην πορεία).

Και στο τέλος όταν τελειώσαν τα επιχειρήματα χοντρά κοφτά:
ΕΣΕΙΣ λοιπόν οι σωστοί και ευσυνείδητοι πολίτες, κόψτε τα π@@@@ του σκύλου σας, ντύστε τον με φουστίτσες και κορδελίτσες, βγάλτε τον φωτογραφία και ποστάρετε την στα φόρουμ για να νοιώσετε λίγη ικανοποίηση για το έργο σας και σκίστε τα ρούχα σας για όποιον τολμήσει να συγκρίνει κάτι τέτοιο με τις κοινωνικές προκλήσεις συγκεκριμένων γραμμών.
@Estranged δεν θα μπω σε διαδικασία να αποκρυπτογραφήσω παροξυσμούς ούτε να χάσω το χρόνο μου με αυτούς - σόρυ αλλά έχω και προσωπική ζωή. Πάρε καμιά βαλεριάνα για σήμερα, κάνε εισπνοές εκπνοές - δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Αν δε σε πειράζει, με το δικαίωμα ελευθερίας του λόγου που επικαλείστε όταν σας φέρνουν απλά μπροστά στην ευθύνη των λεγομένων σας, αλλά δεν ισχύει για τους απέναντί σας, θα συνεχίσω να αντιδρώ (προϋποτέτει πάντα πρότερη δράση), όποτε θεωρώ απρόκλητη την προσβολή κάποιων και έχω όρεξη να μπω σε μάταιες διενέξεις που χτυπάνε σε τοίχο.

Εξάλλου στο παρακάτω, συμφωνώ μαζί σου:

Αν ομως καταληξουμε ολοι να μην λεμε την αποψη μας δημοσιως, για να μην κακοκαρδισουμε καποιους, τοτε πολυ απλα καταληγουμε σε αυτη την ουτοπικη politically correct τεχνητη μαζοποιηση.
Απλά θα το λεγα "τότε καταλήγουμε άξιοι της απραξίας μας".

Παρεμπιπτόντως, το "μεγάλο παιδί είσαι μπορείς να το χειριστείς (; )" δεν το πα ειρωνικά. Απλά την αντιπαράθεση είναι δύσκολο να τη χειριστεί κάποιος ανώριμος ηλικιακά άνθρωπος, που ο Βασίλης δεν είναι και υποθέτω ότι το χει αντιμετωπίσει ξανά, άρα μπορεί να το διαχειριστεί. Το ερωτηματικό εξέφραζε την αμφιβολία πάνω σε αυτή την υπόθεση, γιατί πολλοί αποφεύγουν τις αντιπαραθέσεις σαν το διάολο το λιβάνι και ως εκ τούτου όταν βρεθούν μέσα σε μία παθαίνουν κακό. Είπαμε να του πούμε ότι λέει μαλακίες, όχι να του προκαλέσουμε και κανά μίνι εγκεφαλικό.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εγω δεν μίλησα ούτε για τη διασημότητα ούτε για την ανάγκη να το κρύβεις.
Απλά, αυτό που κάνεις μπορεί να έχει ή δημιουργικές, θετικές συνέπειες, ή καταστροφικές.

Αυτή είναι δημιουργική συνέπεια κατ'εμέ και δεν την λες σε καμία περίπτωση εκφυλισμό αν και αναφέρεται σε αυτόν.

Αυτή είναι καταστροφική συνέπεια. Ότι θρήνησε ο Καβάφης ως καταστροφικό και υποτιμητικό για έναν άνθρωπο, η συγχρονη κοινωνία το θεωρεί οκ πλέον.

Και ναι δεν θα είχα προσβληθεί αν κάποιος έλεγε τους αρχαιολόγους έκφυλους μαλάκες μετά από κάποια χοντρή π@στιά (σε καμιά περίπτωση δεν θα αποκαλούσα έναν ομοφυλόφιλο π@στη οπότε μην επιχειρήσεις να με βγάλεις και ομοφυλοφοβική), ίσα ίσα αναρωτιέμαι γιατί τόσο σπάνια την ακούμε σε μιά χώρα της οποίας η κληρονομιά καταστρέφεται κάθε μέρα...

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το ποστ του Βασίλη είχε άμεση σχέση με τα ποστ της Ευαγγελιας666 και με την απολυτότητα τέλος πάντων...
Πραγματικά μάλλον η σκέψη μου δεν εκτείνεται στο συλλογισμό σου. Πριν από την ομοφυλοφυλία πήγες στον εκφυλισμό και τώρα πήγαμε στην πορνεία? Πως έγινε αυτό το (λογικό) άλμα;
Σε κάθε περίπτωση το έκφυλο μιας γενιάς αποτελεί την παράδοση μιας άλλης. Έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα. Ζωντανά και εξελισσόμενα. Καλό να εξελισσόμαστε και εμείς μαζί τους.
Η διαφορά με τους αρχαιολόγους και τους π@στηδες είναι ότι ο αρχαιολόγος δεν έχει ανάγκη να υπερασπίζεται καθημερινά τον εαυτό του επειδή είναι αρχαιολόγος. Μάλιστα ο αρχαιολόγος επέλεξε να είναι αρχαιολόγος. Ο π@στης όχι.
Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν πολύ καλύτεροι τρόποι να τσιγκλίσει το τρολ την Ευαγγελία1453. Στην τελική το politically correct δεν παυεί να είναι και correct.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Είπαμε να του πούμε ότι λέει μαλακίες, όχι να του προκαλέσουμε και κανά μίνι εγκεφαλικό.
Το ξεχείλωσες, όσο δεν πάει άλλο.
Πέρα από το συγκεκριμένο ποστ, (που σωστά το τοποθέτησαν ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ και η @Eroe, δεν επιτέθηκα προσωπικά σε κανένα (ούτε το συγκεκριμένο ποστ θίγει κατ 'εμέ κανένα) ιδιαίτερα δε με προσβολές και ύβρεις.

ΑΝ ενοχλείται η σεξουαλικότητά σου, ταυτίζοντας τον εαυτό σου με σούργελα τύπου Αντιγόνη-Τζέισον η γυμνούς με τα καρότα στον κ@@@@ σε δημόσιες παρελάσεις, τότε το πρόβλημα είναι δικό σου και δεν θα κάνω τον ψυχολόγο σου.

Εκφράσου ελεύθερα, όσο θες. Βρίσε, λοιδώρησε, γράψε σεντόνια αν θες, εγκεφαλικό πάντως μην φοβάσαι και δεν θα προκαλέσεις.

Όσο και να μην μου αρέσει, όσο και να με λυπεί αυτή η κατάντια των υβριστικών λογιδρίων αποδέχομαι ότι είσαι κι εσύ (όπως και ο άλλος που "θα μπορούσε να μιλήσει πιό χυδαία, αλλά η παιδεία του δεν το επιτρέπει"), μέρος της κοινωνίας και πρέπει να εκφραστείς.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Estranged τα posts σου, τουλάχιστον όσον αφορά τις αναφορές σου σε μένα, είναι απλώς ένα παραλήρημα. Όσο και να κοπανιέσαι να με ταγκάρεις δεν πρόκειται να ασχοληθώ μαζί σου.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Είναι γεγονός ότι ένα από τα μεγάλα μου κακά είναι ότι συμπεριφέρομαι στους ανθρώπους ακριβώς όπως συμπεριφέρονται οι ίδιοι. Απλά όχι συγκεκαλυμμένα, αλλά φάτσα φόρα. Και λίγο πιο έντονα για να γίνω αντιληπτή...
Αυτο γιατι το αναφερεις ως κακο; Εγω το επικροτω 100% και θεωρω οτι τις περισσοτερες φορες ειναι ο μοναδικος τροπος "συνεννοησης".

Στα υπολοιπα που λες, δεν διαβασα επιλεκτικα τα γραφομενα σου, ισα ισα, που περιμενα να ολοκληρωθει ο διαλογος για να χρησιμοποιησω εστω ενα αποσπασμα απο τα post σου. Οτι απομονωσα μερικες προτασεις (ετσι προχωραει συνηθως ενας διαλογος), δεν σημαινει οτι δεν διαβασα τι εχεις γραψει συνολικα. Τωρα που εξηγησες ,περιπου, γιατι ολος αυτος ο παροξυσμος σου (ναι, συμφωνω οτι και στα ματια μου ειχες ενα αναιτιο ξεσπασμα, αλλα δε μου πεφτει και παραπανω λογος....) , οκ απο τη μερια μου.
Παντως, με την ιδια λογικη κι εσυ διαβασες επιλεκτικα τα δικα μου posts, γιατι απο την αρχη ξεκαθαρισα οτι η αποψη που διατυπωσα δεν εχει να κανει με το συγκεκριμενο post του Βασιλη και τις αντιδρασεις που προκαλεσε, αλλα μια γενικη διαπιστωση που παρατηρω στην κοινωνια μας. Αρα η αναφορα μου περι μαντριου και προβατων, δεν φωτογραφιζε καποιον εδω μεσα.
Αν αναφερομουν στο εν λογω περιστατικο, θα εκανα tag και τους συγκεκριμενους τους οποιους θα εννοουσα, μην ανησυχεις. Οταν γραφω κατι γενικα, ειναι γενικα. Οταν περιμενω απαντηση απο καποιον εδω μεσα, θα τον κανω tag , θα κανω qoute καποιο post του κτλ...
Διαφορετικα ισχυει ,κατα την γνωμη μου, το γνωστο περι μυγας και μυγιασματος.

Anyway, τι παλιες ιστοριες εχετε με την @vrmode και τι καινουριες με τον @vasilis_mike , ειναι δικα σας θεματα και δε με απασχολουν κιολας...
Ενα credit θα του δωσω ομως, γιατι και δεκαδες αλλα "ανουσια" θεματα υπαρχουν στο forum και απειρα off topic ή προσβλητικα (με ή χωρις "") posts , χωρις να εχουν προκαλεσει τετοια θυελλα . Δεν το βρισκεις ουσιαστικο το νημα, μην συμμετεχεις. Δε νομιζω οτι το παρον thread απειλει το κυρος και την υπαρξη του forum...υπαρχουν αλλα κι αλλα! Και οπως εγραψε και ο ιδιος (αν το καταλαβα σωστα. αν οχι, ας με διορθωσει), ας θεωρηθει αυτο το νημα ενα trash can του φορουμ. Ας ειναι...
Για να κλεισω την παρεμβαση μου και να αναφερθω και στο επιμαχο post του Βασιλη κι εγω πιστευω οτι πολυ κακο χωρις λογο...αποτυχημενο το αστειο του; για πολλους ναι... αλλα too much η αντιδραση κατα την γνωμη μου.
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πραγματικά μάλλον η σκέψη μου δεν εκτείνεται στο συλλογισμό σου. Πριν από την ομοφυλοφυλία πήγες στον εκφυλισμό και τώρα πήγαμε στην πορνεία? Πως έγινε αυτό το (λογικό) άλμα;
Σε κάθε περίπτωση το έκφυλο μιας γενιάς αποτελεί την παράδοση μιας άλλης. Έτσι είναι τα ήθη και τα έθιμα. Ζωντανά και εξελισσόμενα. Καλό να εξελισσόμαστε και εμείς μαζί τους.
Η διαφορά με τους αρχαιολόγους και τους π@στηδες είναι ότι ο αρχαιολόγος δεν έχει ανάγκη να υπερασπίζεται καθημερινά τον εαυτό του επειδή είναι αρχαιολόγος. Μάλιστα ο αρχαιολόγος επέλεξε να είναι αρχαιολόγος. Ο π@στης όχι.
Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν πολύ καλύτεροι τρόποι να τσιγκλίσει το τρολ την Ευαγγελία1453. Στην τελική το politically correct δεν παυεί να είναι και correct.
δεν υπάρχει κανένα άλμα. Αντιθέτως, μου φαίνεται παράξενο που ορισμένοι άνθρωποι δεν βλέπουν καμία σχέση μεταξύ της επισημοποιημένης πορνείας, της επισημοποιημένης ευθανασίας στους ανθρώπους, της προώθησης υποχρεωτικών στειρώσεων σε ζώα, της δικαιολογίας απεριόριστων και για το έτσι θέλω εκτρώσεων σε άνθρωπο, κλπ.
Για μένα είναι πτυχές ενός προβλήματος. Που σύμφωνα με τον Φιόντορ Ντοστογιέφσκι είναι το "όταν δεν υπάρχει Θεός όλα επιτρέπονται".
Εγώ έχω διαφορετικές μεταφυσικές/θρησκευτικές απόψεις και θα επιτρέψω στον εαυτό μου να το αλλάξω λίγο... "Όταν δεν υπάρχουν σταθερές αξίες όλα επιτρέπονται".

Πρόσεξε, εσύ αποκάλεσες τους γκεϊ π@στηδες! Εγώ δεν το έκανα και δεν θα το έκανα. Ίσα ίσα θέλω έναν κόσμο όπου ένας γκεϊ δεν θα χρειάζεται να ντρέπεται και να φοβάται, αλλά ακριβώς επειδή θα σεβαστούμε τη φύση του και όχι λόγω μόδας ούτε κομματικής ιδεολογίας ούτε επειδη κάποιος θα επιβάλλει στους άλλους να βγάλουν τον σκασμό για τη δικιά τους φύση ή για τη φυση άλλων ζωντανών όντων!
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και οπως εγραψε και ο ιδιος (αν το καταλαβα σωστα. αν οχι, ας με διορθωσει), ας θεωρηθει αυτο το νημα ενα trash can του φορουμ. Ας ειναι...
Σωστά το κατάλαβες.

Εγώ έχω διαφορετικές μεταφυσικές/θρησκευτικές απόψεις και θα επιτρέψω στον εαυτό μου να το αλλάξω λίγο... "Όταν δεν υπάρχουν σταθερές αξίες όλα επιτρέπονται".

Πρόσεξε, εσύ αποκάλεσες τους γκεϊ π@στηδες! Εγώ δεν το έκανα και δεν θα το έκανα. Ίσα ίσα θέλω έναν κόσμο όπου ένας γκεϊ δεν θα χρειάζεται να ντρέπεται και να φοβάται, αλλά ακριβώς επειδή θα σεβαστούμε τη φύση του και όχι λόγω μόδας ούτε κομματικής ιδεολογίας ούτε επειδη κάποιος θα επιβάλλει στους άλλους να βγάλουν τον σκασμό για τη δικιά τους φύση ή για τη φυση άλλων ζωντανών όντων!
Δεν θα μπορούσες να με εκφράσεις καλύτερα.
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
δεν υπάρχει κανένα άλμα. Αντιθέτως, μου φαίνεται παράξενο που ορισμένοι άνθρωποι δεν βλέπουν καμία σχέση μεταξύ της επισημοποιημένης πορνείας, της επισημοποιημένης ευθανασίας στους ανθρώπους, της προώθησης υποχρεωτικών στειρώσεων σε ζώα, της δικαιολογίας απεριόριστων και για το έτσι θέλω εκτρώσεων σε άνθρωπο, κλπ.
Για μένα είναι πτυχές ενός προβλήματος. Που σύμφωνα με τον Φιόντορ Ντοστογιέφσκι είναι το "όταν δεν υπάρχει Θεός όλα επιτρέπονται".
Εγώ έχω διαφορετικές μεταφυσικές/θρησκευτικές απόψεις και θα επιτρέψω στον εαυτό μου να το αλλάξω λίγο... "Όταν δεν υπάρχουν σταθερές αξίες όλα επιτρέπονται".

Πρόσεξε, εσύ αποκάλεσες τους γκεϊ π@στηδες! Εγώ δεν το έκανα και δεν θα το έκανα. Ίσα ίσα θέλω έναν κόσμο όπου ένας γκεϊ δεν θα χρειάζεται να ντρέπεται και να φοβάται, αλλά ακριβώς επειδή θα σεβαστούμε τη φύση του και όχι λόγω μόδας ούτε κομματικής ιδεολογίας ούτε επειδη κάποιος θα επιβάλλει στους άλλους να βγάλουν τον σκασμό για τη δικιά τους φύση ή για τη φυση άλλων ζωντανών όντων!
Ναι αλλα στο πλαίσιο στο οποιο αποκαλεσα του gay π@στηδες νομιζω οτι δεν θα τους πείραζε. Για την πρωτη παραγραφο δεν θα σχολιάσω. Αποτελουν προσωπικές σου απόψεις σε περίπλοκα κοινωνικά ζητηματα και είπαμε. Dirty Harry. Σε μερικα συμφωνούμε κιολας.
Και εγω θα ήθελα τον κόσμο που περιγράφεις στην δευτερη παραγραφο. Ατυχή ποστ ομως σαν αυτό του Βασίλη και χαρακτηρισμοί οπως σουργελα δεν βοηθούν να γινει πραγματικότητα.
 
  • Like
Reactions: Eroe


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Είναι κάτω αριστερά στο κάθε πόστ "αναφορά" :)

και τι να το κάμω; να το παίζω δεκανέας; :whistle:

άστο καλητερα εχω τελειώσει και με το ζόρι το λύκειο
εχω κανει και εννιά χρονια νταλικέρης και δεν μου το επιτρέπει
η παιδεία μου
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ατυχή ποστ ομως σαν αυτό του Βασίλη και χαρακτηρισμοί οπως σουργελα δεν βοηθούν να γινει πραγματικότητα.
Θα μπορούσα να βάλω σχετικές φωτογραφίες από τις "παρελάσεις", αλλά σέβομαι τα μάτια των συμφορουμιτών μου. Εσύ πως θα το αποκαλούσες; "κοινωνικό δρώμενο" ;;;;;;; Αυτή είναι η πραγματικότητα;;;;;
 
  • Like
Reactions: stefanosk


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Θα μπορούσα να βάλω σχετικές φωτογραφίες από τις "παρελάσεις", αλλά σέβομαι τα μάτια των συμφορουμιτών μου. Εσύ πως θα το αποκαλούσες; "κοινωνικό δρώμενο" ;;;;;;; Αυτή είναι η πραγματικότητα;;;;;
Μια χαρά ειναι το "κοινωνικο δρώμενο" πλάκα πλάκα. Δεν θα το αποκαλουσα τίποτα. Ειναι η αισθητική μιας υποκουλτούρας ή υποομαδας της κοινωνίας μας διαφορετική και ασυμβίβαστη με τη δική μου και εως εκει. Δεν θα πήγαινα σε Gay parade κατά πάσα πιθανότητα δεν θα εκανα παρέα με καποιον που επιλέγει αυτή την αισθητική αλλα δεν θα ειχα προβλημα να την εκφρασουν ελεύθερα εφόσον ν δεν βλαπτουν κανένα ούτε αναγκαζουν καποιον να την ενστερνιστεί. Θεωρώ οτι το δικαίωμα στην προσωπικότητα τους είναι ανωτέρω απο το δικαίωμά μου να αναφέρομαι με ειρωνικές, υβριστικές, ανάρμοστες εκφράσεις που θιγουν την τιμή και την αξιοπρέπεια τους επειδη διαφωνω με την αισθητική τους. Οπως ειπε και καποιος αλλος σε αλλο thread "Γούστα είναι αυτα".
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εντάξει,τρελα.
Ο Βασίλης θίγει κάποιους θίγοντας ένα θέμα που θίγει πολύπλευρα τους σκύλους αλλά είναι off topic γιατί έχει χιουμορ και όχι γκρίνια.

Βασίλη την επομενη απλά κάνε ριπορτ τα παλικάρια με την φούστα να γλυτώσουμε όλοι.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981