Σκύλοι φύλακες


Status
Κλειδωμένο θέμα

yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ζουν ολα μαζι μεσα στο σπιτι και βγαινουν μονο οταν ειμαι εκει.Δεν γαβγιζουν παρα μονο οταν υπαρχει λογος.
τα αλλα σκυλια γατια κλπ τα βλεπουν σαν κοπαδι και επεμβαινουν οταν καποια πανε να τσακωθουν η γενικα δημιουργειται θεμα.
Πλησιαζουν στη μαντρα αλλα γενικα ειναι της περιπολιας.
Γενικα ειναι αθορυβα τους αρεσει ο αιφνιδιασμος
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ηθελα λοιπόν σκύλο φύλακα αυτά που έκανα ήταν.
1) μου άρεσε πολύ μια φυλή.
2) ενημερώθηκα καλά για την φυλη.
3) μεγάλωσα με πολύ αγάπη και εκπαίδευσα καλά τα σκυλιά που πήρα
4) τα σκυλιά δεν κοιμούνται ΠΟΤΕ έξω απο το σπίτι
5) δεν τους ζητάω να κάνουν για εμένα κάτι που δεν θα έκανα εγώ γι αυτά.
Ε, τότε..με τι ακριβώς δεν συμφωνείς μαζί μου...για να καταλάβω...? Ο τυχόν ανίδεος επισκέπτης που θα μπει και θα διαβάσει ότι ένας σκύλος 90, η 70 η 50 κιλών...είναι αποτρεπτικός...ορμάει...σκοτώνει... γρυλίζει...και δεν ξέρω και γω τι άλλο κάνει...έχεις την εντύπωση ότι θα μπει στη διαδικασία να διαβάσει για την οποιαδήποτε φυλή...η θα ξέρει ότι ο σκύλος θέλει αγάπη, εκπαίδευση ΣΩΣΤΗ...και όλα τα υπόλοιπα που εσύ και γω θα κάναμε εξ'ορισμού για τα σκυλιά μας?
Εγώ δεν το πιστεύω..
Και κάποια σχόλια που κάνουμε εδώ μέσα, δεν απευθύνονται σε σένα η σε μένα...πιό πολύ είναι για τους επισκέπτες..τους ανίδεους..τους ημιμαθής...τους ανθρώπους που γενικά θα πρέπει να καταλάβουν πρώτα τι σημαίνει σκύλος..και μετά να πάρουνε...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
σωστά είναι αυτά κατερίνα αλλά εαν φοβίζουμε τον ήδη φοβισμένο ώς προς ορισμένες φυλές κόσμο με αφορισμούς, αστα να πάνε θα χαθούνε πολλές φυλές σε μερικά χρόνια.
Αντίθετα θα πρέπει όσοι αγαπούν αυτές τις φυλές να προτρέπουν για ενημέρωση.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλησπέρα,διάβασα όσα γράφεται,πολύ ενδιαφέροντα,αυτό με το δάγκωμα σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο,και σίγουρα αλλιώς αντιλαμβάνεται τον πόνο ένας κλέφτης,σκληραγωγημένος λογικά,και αλλιώς εγώ,αλλά αν ο σκύλος δεν κάνει καν προσπάθεια να δαγκώσει τι να φοβηθεί ο κλέφτης?και ο παπαγάλος μου δαγκώνει και πονάει,αλλά δε νομίζω να αποτρέπει κάποιον να μπει να με κλέψει,για τον οποιοδήποτε λόγο,ποιός φοβάται ένα μικρό πουλάκι που αμφίβολο είναι αν θα πάει έστω και στα 2 μέτρα κοντά του?Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι,αναφερθήκατε σε πολλά μεγαλόσωμα σκυλιά,δεν είδα πουθενά όμως να αναφέρεται ο μολοσσος,είναι ακατάλληλος για φύλαξη?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εξαρταται τι ειδους φυλαξη θες.βασικα υπαρχει ενα παρομοιο θεμα καπου που μπορεις να το διαβασεις αν ενδιαφερεσαι συγκεκρημενα για τον μεγαλο δανο.πολυ γενικα ομως να σου πω οτι υπαρχει περιπτωση να βγει καποιο σκυλι (για δανο μιλαω),που να μπορει να φυλαξει κ να εχει τετοια χαρακτηρηστικα,κατα βαση ομως δεν θα σου κανει τετοια δουλεια.ειναι καλοκαγαθα ζωα,εξαιρετικη συντροφια.δεν εχει τετοιου ειδους ομως εργασιακα καθηκοντα.παρολα αυτα,το μεγεθος του σε πολλες περιπτωσεις σιγουρα θα ειναι αποτρεπτικο.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
lawrence-gr θα ψάξω το θέμα,γενικά είναι πολύ όμορφα αυτά τα σκυλιά,δεν ενδιαφέρομαι για κάποιου είδους φύλαξη,απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ είχαν αναφερθεί τα περισσότερα απο τα "μεγάλα" σκυλιά ο μολοσσός είχε μείνει απ'έξω,σ'ευχαριστώ πολύ
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Αγαπητε αυτα δαγκωνουν κατευθειαν στην καρωτιδα
τα εκτος καρωτιδας δηλαδη , τα απεκλεισαν απο την αναπαραγωγη κι ετσι με το περασμα των χρονων εγινε το δαγκωμα καρωτιδας χαρακτηριστικο της φυλης?
για πες..ενδιαφερον!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
γιατι ολα τα θεματα τα αναγαγετε σε "εγω τα ξερω καλύτερα ή έχω περισσοτερα κανει...." ?????
το φορουμ δεν ειναι αποκλειστικα για επαγγελματιες και τα διαβαζουν και απλοι ιδιοκτητες που εχουν και θελουνή έχουν ήδη εκπαιδευσει το σκυλι τους χωρις να εχουν τοσες γνωσεις....
τελικα γυρναει σε εξειδικευμενη συζητηση - κοντρα που και βαρετη είναι και δεν μπορει να παρακολουθησει καποιος ευκολα....
εκτος αν... προσπαθειτε να βρειτε πελατες δια της πλαγιας οδου... κατι που παλι δεν καταλαβαινω μια και οι επαγγελματιες και επιτρεπεται και πιο ηθικο ειναι να τα λενε ευθεως.....
θα μπορουσε η εμπειρια σας και γνωση να φανει μεσω τεκμηριωμενων τοποθετησεων και παραδειγματων σε απλα ελληνικα όπως θα τα λεγατε σε εναν εκπαιδευόμενο ιδιοκτητη έτσι ώστε να μπορουμε κι εμεις οι απλοι θνητοί να διαβασουμε και να βγαλουμε μερικα συμπερασματα.....
τεσπα μεγαλα παιδια ειστε καντε οτι θελετε... ειναι ωρα για σνακ....
Για να συνεχισω τον ωραιο συλλογισμο του καλου μου φιλου Πετρου, να ρωτησω κι εγω ως ο ασχετοτερος των ασχετων:

Με μας τους κοινους θνητους, που θελουμε, ονειρευομαστε, χρειαζομαστε ή νομιζουμε πιθανον λανθασμενα οτι χρειαζομαστε σκυλο φυλακα τι θα γινει?
Να ξεχασουμε τους φύλακες και να παρουμε ηπιες φυλες?

Οι φύλακες ειναι μονο για ελαχιστους εκλεκτους που μπορουν, εχουν τον χρονο, την εμπειρια και εχουν και σουπερ εκπαιδευτη κοντα τους?

Ποσοι πραγματικοι και εκπαιδευμενοι φύλακες υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα?
Ολα τα πολλα άλλα σκυλια που εχουν μεσα τους το ενστικτο της φυλαξης και ειναι ελαχιστα ή λιγο εκπαιδευμενα τι γινονται?

Δεν θα επρεπε να υπαρχουν? Ειναι επικινδυνα γιατι δεν θα μπορεσουμε να τα ελεγξουμε?
Ή το αντιθετο, ειναι ανικανα για φυλαξη? Θα λακισουν με την πρωτη δυσκολια?
Γιατι, τα εκπαιδευμενα σε φυλαξη δεν θα την κοπανισουν δηλαδη? Η εκπαιδευση μετραει ή η ψυχη?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αγαπητη galazio αυτο ηταν αστειο σαν απαντηση σε σχολιο τουsir-erlic περι ερεθιστων και μανικιων.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Αγαπητη galazio αυτο ηταν αστειο σαν απαντηση σε σχολιο τουsir-erlic περι ερεθιστων και μανικιων.
οκ,καλο εναι να διευκρινιζονται μερικα αστεια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
Για να συνεχισω τον ωραιο συλλογισμο του καλου μου φιλου Πετρου, να ρωτησω κι εγω ως ο ασχετοτερος των ασχετων:

Με μας τους κοινους θνητους, που θελουμε, ονειρευομαστε, χρειαζομαστε ή νομιζουμε πιθανον λανθασμενα οτι χρειαζομαστε σκυλο φυλακα τι θα γινει?
Να ξεχασουμε τους φύλακες και να παρουμε ηπιες φυλες?

Οι φύλακες ειναι μονο για ελαχιστους εκλεκτους που μπορουν, εχουν τον χρονο, την εμπειρια και εχουν και σουπερ εκπαιδευτη κοντα τους?
κανεις δεν ειπε κατι τετοιο κ αν ειπε λαθος του.αυτο που πρεπει να κανετε ειναι φυσικα να ενημερωθειτε για την ρατσα που θελετε κ να διαβασετε κ να συμβουλευεστε τακτικα ειδικους για τον τροπο συμπεριφορα σας απεναντι στο ζωο σας ωστε να συμβιωνεται μαζι αρμονικα.ειναι λιγο πιο εκρηκτικα ζωα ολα αυτα με ενστικτα φυλαξης κ πιο ιδιοτροπα στον χαρακτηρα για αυτο κ πρεπει να εχεις ορεξη καταρχην για να ασχοληθεις μαζι τους αλλα κ χρονο.

πρεπει να ειναι πιο πειθαρχημενα απο αλλα ζωακια γιατι εχουν αρκετη δυναμη κ πρεπει να υπακουουν παρα πολυ καλα.ειναι πολυ κυριαρχα ζωα για αυτο κ πρεπει να μαθουμε να τα χειριζομαστε σωστα.αν δεν ειμαστε σωστοι κ δικαιοι απεναντι στο ζωο ,ο,τι ειναι το ζωο που εχουμε ,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γυρισει εναντιον μας.ειναι πολλοι αυτοι που πηραν τετοια ζωα κ στο τελος τα χαριζαν γιατι δεν μπορουσαν να τα κουμανταρουν η επειδη τα ζωα τους καναν ζημια συχμα σε αλλα ζωακια.

Ποσοι πραγματικοι και εκπαιδευμενοι φύλακες υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα?
Ολα τα πολλα άλλα σκυλια που εχουν μεσα τους το ενστικτο της φυλαξης και ειναι ελαχιστα ή λιγο εκπαιδευμενα τι γινονται?

Δεν θα επρεπε να υπαρχουν? Ειναι επικινδυνα γιατι δεν θα μπορεσουμε να τα ελεγξουμε?
Ή το αντιθετο, ειναι ανικανα για φυλαξη? Θα λακισουν με την πρωτη δυσκολια?
Γιατι, τα εκπαιδευμενα σε φυλαξη δεν θα την κοπανισουν δηλαδη? Η εκπαιδευση μετραει ή η ψυχη?
μετραει κ η ψυχη.ο φυλακας σκυλος θα ενεργησει με η χωρις εκπαιδευση.απλα με την εκπαιδευση,μαθαινει να δαγκωνει πιο σωστα,αναιβενει η αυτοπεποιθηση του κ μαθαινει καμποια σεναρια που θα τον βοηθησουν να κρινει καποιες καταστασεις καλυτερα κ με την εκπαιδευση θα μπορεσουμε μεσω αυτων των σεναριων ,να ενισχυσουμε κατι στην συμπεριφορα του σκυλου η να το κοψουμε.σκεψου το εξης,αν εχεις ταλεντο στο πιανο κ δεν πας στην σχολη θα μαθεις ποτε να παιζεις σωστα?να σου απαντησω γιατι το ξερω κ απο προσωπικου?οχι,δεν θα μαθεις.μπορει να μαθεις να παιζεις παρα πολυ καλα,αλλα δεν θα μπορεις να τελοιοποιηθεις γιατι θα σου λειπουν καποιες γνωσεις.

οσων αφορα τωτα τα εκπαιδευμενα στην φυλαξη σκυλια,κανεις δεν εγγυαται οτι θα μεινουν στον τοπο που θα χρειαστει.πολλα σκυλια εχουν λακισει.κ το γιατι ειναι μεγαλη συζητηση.βγαινουν παρα εξω πολλα σκυλια ακαταλληλα για τετοιου ειδους εργασιες.επειδη ειναι ροτι η επειδη ειναι κανγκαλ δεν σημαινει οτι ειναι ικανο για φυλαξη.πολλοι μπακαλοεκτροφεις ομως,για να βγαλουν το χαρτζιλικι τα πουλανε για τετοιους σκοπους κ φυσικα η συνεχεια δινεται με τους μπακαλοεκπαιδευτες που δεν κοβουν κανενα σκυλι απο τετοιου ειδους εκπαιδευση κ αυτοι φυσικα για το χρημα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πολυ ωραια και πληρης αναλυση φιλε Λαυρεντη και σε ευχαριστω για τον χρονο σου.
Ωστοσο θα διαφωνησω στο παραδειγμα με το πιανο. Πρωτον γιατι αναφερεται στον ανθρωποκόσμο και δευτερον γιατι άλλο η κλιση σε κατι και αλλο το ενστικτο.

Ειχα δει παλια ενα ντοκυμαντερ στη ζουγκλα οπου καποιος ημιγυμνος τρελλαμενος λιμοκοντορος ορμηξε κρατωντας ενα κονταρι σε μια αγελη με λιονταρια που τρωγανε. Τα λιονταρια απομακρυνθηκαν και τον περιμεναν να κοψει ενα κομματι απο την λεία τους και να φυγει. Οι μεγαλυτεροι θηρευτες λακισανε. Φυσικα ηταν ανεκπαιδευτοι.

Υπαρχει σκυλος που δεν θα φοβηθει απο μια παρομοια αιφνιδιαστικη επελαση? Εγω που δεν ειμαι κομμαντο, εχω τρεψει σε φυγη αρκετες αγελες αγριεμενων αδεσποπτων που υποτιθεται οτι εχουν θαρρος οταν ειναι σε ομαδα. Θα μου πεις ειναι αδεσποτα και οχι εκπαιδευμενοι φυλακες :)

Αυτο με τα σεναρια παντα θα με βαζει σε σκεψεις. Ποσα διαφορετικα σεναρια μπορει να αναπαραχθουν σε μια εκπαιδευση? Τα σεναρια προσθετουν κριση ή μνημη και ο σκυλος απλά θυμαται τι πρεπει να κανει?

Αν ο κλεφτης κατεβει απο ψηλα με σχοινι οπως ο Τομ Κρουζ στην περιφημη σκηνη των επικινδυνων αποστολων, τι θα κανει ο σκυλος? Θα πηδηξει να τον αρπαξει στον αερα, θα τον περιμενει να προσγειωθει, θα φοβηθει απο την πρωτογνωρη κατασταση στην οποια ξαφνικα βρεθηκε ή θα κοιταζει σαν χάνος?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
χαχαχα!γελαω για τις επικυνδηνες αποστολες!
αν ο σκυλος δεν τρομαξει απο το ελικοπτερο(κοινωνικοποιηση κ εξηκοιωση με θορυβους) λοιπον,θα τον αρπαξει.εκει απλα εχει να κανει με παραβιαση της περιοχης του.οχι με το απο που ηρθε.οπως επισης κ αν δει καποιον να κατεβαινει απο την σκεπη σου στην αυλη με σχοινι παλι θα αντιδρασει.τα σεναρια εχουν κ τον σκοπο να βαλουν τον σκυλο στο κλημα του τι πρεπει να προσεχει κ να ειναι παντα σε εγρηγορση.

δεν σημαινει οτι επειδη εμαθε 5 σεναρια θα αντιδρα μονο σε κατι παρομοιο.στο παραδειγμα με τα λιονταρια τωρα,μην ξεχνας οτι τα συγκεκρημενα λιονταρια μπορει να μην ειχαν ξαναδει ανθρωπο οπωτε κ να τρομαξαν.οσων αφορα τωρα την αγελη που ετρεψες ο ιδιος σε φυγη,μιλαμε απλα για θαρρος που δεν υπαρχει αλλα γεννατε μεσα στην αγελη.

πιστεψε με αν ειχες να κανεις με αγελη απο σκκυλια με ενστικτα φυλαξης δεν θα την εβγαζες καθαρη.πανε σε ενα κοπαδι κ κανε τσαμπουκα στα τσομπανοσκυλα!φωναξε κ τον τομ μαζι σου να σε παρει με το ελικοπτερο!αλλα για να μην ξεχνιομαστε,το σκυλι η το εχει η δεν το χει.η εκπαιδευση απλα θα ζημωσει το ζυμαρι.για το παραδειγμα με το πιανο συγχωρα με,αλλα ετσι το βλεπω εγω .θεωρω την φυλαξη ταλεντο περα απο ενστικτο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ωραιος :) Οσο παει μου τα εξηγεις και καλυτερα.
Ωστοσο θα επιμεινω, αν και πολύ πιο χαλαρα πλεον γιατι μεσα μου κλονιστηκε :D, στην τακτικη του αιφνιδιασμου.

Είναι πολύ παλια μεθοδος και πιανει σε εκπαιδευμενους στρατιωτες. Κλασσικο παραδειγμα το περιφημο banzai των γιαπωνεζων στον 2ο παγκοσμιο. Τακτικη που κοβει το αιμα αν και συνηθως οδηγει σε πανωλεθρια.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που χρειάζονται ή απλώς νομίζουν οτι χρειάζονται σκύλο φύλακα, για να καταφέρουν να έχουν ένα καλό σκυλί που κάνει γι αυτή την εργασία θα πρέπει να έχουν μεγάλη εμπειρία με σκυλιά, για να επιλέξουν και να εκπαιδευσουν σωστά.

Για τους υπόλοιπους που είναι βέβαια η συντριπτική πλειοψειφία, είναι μεγάλο ρίσκο η απόκτηση μιας κυριαρχικής φυλής εαν δεν αφοσιωθεί πλήρως στην δικιά του εκπαίδευση μέσω κάποιου έμπειρου εκπαιδευτή ή εκτροφέα που θα του μάθει πως να ζει με το σκυλί, όλοι έχουμε ακούσει ιστορίες για σκυλιά φύλακες που ζούνε μαντρωμένα και δεν τα πλησιάζει ούτε ο ιδιοκτήτης τους γιατί τα φοβάται.

Είναι μεγάλη τύχη να έχεις έναν αφοσιωμένο και ικανό σκύλο δίπλα σου για την δύσκολη ώρα, που ξέρεις οτι θα θυσιάσει και την ζωή του για την αγέλη του, ή απλώς ένα σκυλί που αποθαρύνει τους μικροκακοποιούς και σου δίνει αίσθηση ασφάλειας (ελάχιστοι κακοποιοί θα δοκίμαζαν την τύχη τους να παλέψουν π.χ. με ένα ροτβάιλερ ή ντόγκο μέσα στον χώρο του).
Φαγώθηκες πια με τα Ντόγκο!


Δεν συμφωνώ σε αυτό, εγώ π.χ. ήθελα ειδικά τέτοια σκυλιά και τέτοια πήρα γιατί τα χρειάζομαι για κάποιους λόγους, γιατί ήταν λάθος?
Και γιατί δεν πήρες Ντόγκο? :)


Ηθελα λοιπόν σκύλο φύλακα αυτά που έκανα ήταν.
1) μου άρεσε πολύ μια φυλή.
2) ενημερώθηκα καλά για την φυλη.
3) μεγάλωσα με πολύ αγάπη και εκπαίδευσα καλά τα σκυλιά που πήρα
4) τα σκυλιά δεν κοιμούνται ΠΟΤΕ έξω απο το σπίτι
5) δεν τους ζητάω να κάνουν για εμένα κάτι που δεν θα έκανα εγώ γι αυτά.
και για τί δεν πήρες Ντόγκο? :p
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Μιας και υπάρχουν πολλοί που δεν γνωρίζουν κάποιες λεπτομέρειες, ας αναφερθούν μερικές. Λοιπόν για να καταφέρετε να έχετε έναν ατρόμητο σκύλο φύλακα πρέπει:


Να τρώει ωμό κρέας σχεδόν κάθε μέρα
Να είναι σε κλειστό μέρος χωρίς φώς και να τον ταΐζει μόνο ένας
Να δέχεται μέρα παρά μέρα βία= ξύλο με σανίδα ή ακόμα και με φτυάρι
Να μην βλέπει ξένο κόσμο
Όχι βόλτες
Να του δίνουν γάτες και να τις κόβει στα δύο
Να φοράει ηλεκτρικό κολάρο και να δέχεται ηλ. χτυπήματα με ένταση
Να τον βρέχουν και να τον χτυπάν με το λάστιχο νερού
Αν είναι σε μικρή ηλικία μπορεί να κλειστεί και σε βαρέλι
Να μπαίνει σε μάχες με άλλα σκυλιά
Μπορεί ο οδοντίατρος να του αφαιρέσει τα φυσικά δόντια του, και να τοποθετήσει βιδωτά
Απαραίτητα κόψιμο ουράς και αυτιών χωρίς αναισθητικό
Εννοείται πως θα είναι δεμένος με αλυσίδα από άγκυρα καραβιού για να μην την σπάει
Χαλαρά καθημερινές βόλτες τρεξίματος δεμένος στο αυτοκίνητο για περίπου 5-10-15-20 χιλιόμετρα
Περιλαίμιο απαραίτητα με καρφιά (κατά προτίμηση 50 ή και 100ρες ασταλόπροκες)
Να μην του χορηγείται φαγητό και νερό αν είναι βίαιος απέναντι στον έναν άνθρωπο που τον ταΐζει
Εννοείται πως δεν χρειάζεται ούτε για δείγμα εκπαίδευση βασικής υπακοής (χαλάει το σκυλί)
Οι πρώτες του έξοδοι θα είναι μόνο βράδυ και μετά πάλι μέσα δεμένος στο κλειστό δωμάτιο
Απαραίτητα, αν είναι εφικτό ο σκύλος πρέπει να παρθεί σε ηλικία από 25-30 ημερών από την μαμά του


Μοντέλα που ταιριάζουν (κυρίως γιατί κόβονται αυτιά και ουρά):
Ντόπερμαν: Είναι μαύρος και δυνατός. Έχει και το κοκαλάκι στον εγκέφαλο που τον κάνει άγριο και κάποια στιγμή θα τρελαθεί
Ροτβάϊλερ: Είναι δυνατός, μαύρος και δεν «μασάει» τίποτα
Πίτμπουλ: Είναι δυνατός, δεν «μασάει» τίποτα και άμα δαγκώσει κλειδώνει η μασέλα και ανοίγει μόνο με γρύλο αυτοκινήτου.



Η όλη εκπαίδευση διαρκεί περίπου 35-45 ημέρες ανάλογα με την ηλικία, το μέγεθος, την αγριότητα, και το κουράγιο του ιδιοκτήτη. Έτσι ο ατρόμητος σκύλος φύλακας θα είναι πάντα έτοιμος για όλα χωρίς φόβο απέναντι σε όποια δύσκολη κατάσταση.

Αν ξέχασα κάτι συγνώμη... :)
 
Last edited:




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...
Δεν λειτουργουν παρα μονο σε πραγματικες συνθηκες για αυτο και τα μανικια και τα συναφη δεν τους λενε απολυτως τιποτα.
...
Ακόμα και ένα κοπρόσκυλο γερμανικό ποιμενικό που κάνει σπορ, στα καθήκοντα προστασίας δεν παίζει, αλλά μάχεται. Ο σκύλος δεν έχει τη νόηση να καταλάβει "σπορ" ή "μάχη". Γιατί πολύ απλά διαβάζει τη γλώσσα του σώματος και ο ερεθιστής στις εξετάσεις δεν τον πλησιάζει με παιχνιδιάρικη διάθεση, αλλά απειλειτικά.

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΓΚΑΛ ΕΙΝΑΙ "ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ"!
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95