Σκύλος Φύλακας




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν είμαι στο σπίτι μου και κάνει ντου ο ληστής και ορμήσει ο εκπαιδευμένος σε σωματοφυλακή σκύλος μου μεγέθους γομαριού και τον τραυματίσει θανάσιμα, τότε τι γίνεται?
Πέρα από την πλάκα, ο εκπαιδευμένος σκύλος που δρα π.χ. κατ' εντολή μπορεί να θεωρηθεί πρόθεση?
Επίσης έχω ακούσει για περιπτώσεις (νομίζω είχε γραφτεί και εδώ μέσα) σκύλου που τραυμάτισε τον εισβολέα και ο ιδιοκτήτης βρήκε τον μπελά του. Ίσως και ο σκύλος - δεν θυμάμαι.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν είμαι στο σπίτι μου και κάνει ντου ο ληστής και ορμήσει ο εκπαιδευμένος σε σωματοφυλακή σκύλος μου μεγέθους γομαριού και τον τραυματίσει θανάσιμα, τότε τι γίνεται?
Θα κατηγορηθεις για φονο εξ αμελειας ποινικα και αν υπάρχουν συγγενεις του ληστη εχουν δικαιωμα να ασκησουν αγωγη για αποζημιωση για ψυχικη οδυνη.

Ολα αυτα τα ωραια που περιγράφετε ειναι στην σφαιρα της φαντασίας. Αν έχεις εναν σκυλο και απεναντι του εναν αποφασισμενο και ενημερωμενο ληστη, το αποτελεσμα στην καλυτερη ειναι ο σκυλος να ξυπνήσει την αλλη μερα και εσυ απλα κατουρημενος στο κρεββατι σου.

Για ευκαιριακο διαρήκτη ο οποιοσδηποτε σκυλος μπορει να δράσει αποτρεπρικα. Για "επαγγελματια" απλα ειναι μια μικρη επιπλεον ενοχληση στην διαδικασια.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Πέρα από την πλάκα, ο εκπαιδευμένος σκύλος που δρα π.χ. κατ' εντολή μπορεί να θεωρηθεί πρόθεση?
Επίσης έχω ακούσει για περιπτώσεις (νομίζω είχε γραφτεί και εδώ μέσα) σκύλου που τραυμάτισε τον εισβολέα και ο ιδιοκτήτης βρήκε τον μπελά του. Ίσως και ο σκύλος - δεν θυμάμαι.
Εάν πεις στο δικαστήριο ότι τον είχες εκπαίδευμενο για σωματοφυλακη ίσως.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εάν πεις στο δικαστήριο ότι τον είχες εκπαίδευμενο για σωματοφυλακη ίσως.
Αυτό. Δεν ξεστομίζεις ποτέ σε κανέναν, ότι ήταν εκπαιδευμένος για κάτι τέτοιο. Ούτε για καλαμπούρι, ούτε για να κοκορευτείς, όσο κι αν θα το ήθελες. Και βέβαια, συστήνεις τον εκπαιδευτή, στην καλύτερή σου φίλη!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Οπως και καθε φορα σε αυτα τα ωραια θεματα, εφτασε η ωρα που πεταμε ιδεες για το πως ξεφορτωνομαστε ενα πτωμα.
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω με σκυλο που μπορει να σκοτωσει στο ιδιο σπιτι δεν κοιμαμαι. Τοτε θα ηταν που δε θα αισθανομουν ασφαλης μεσα στο σπιτι μου. Δε θα χρειαζοταν να μπει εισβολεας.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εάν πεις στο δικαστήριο ότι τον είχες εκπαίδευμενο για σωματοφυλακη ίσως.
Ειτε ειπωθει ειτε οχι η κατηγορια για φονο εξ αμελειας θα υπάρξει. Το αν θα καταδικαστεις ειναι αλλο θεμα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Γνωρίζετε περιστατικό, που μπορείτε να με παραπέμψετε, όπου ληστής, διαρρήκτης έχασε την ζωή του από τον σκύλο που βρισκόταν στο σπίτι;

Όχι τραυματισμό, αλλά θάνατο.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γνωρίζω περιστατικό, που βρέθηκαν κατάχαμα μεν, εντός του διαρρηχθέντος σπιτιού δε, τα επίδοξα κλοπιμαία, και κάμποσες κηλίδες αίματος. Οχι των εν δυνάμει κλοπιμαίων :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: vrmode


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Καταρχήν η συζήτηση είναι θεωρητική Καταδευτερον όλα τα σκυλιά μπορούν να σκοτώσουν με λίγη τύχη (ερχόμαστε στα χωράφια της ανατομίας τωρα).
Ναι θα κατηγορηθείς για φόνο εξ αμέλειας αλλά 99% θα αθωωθεις
 
  • Like
Reactions: vrmode


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Εγώ νομίζω πως μας αρέσουν οι "ωραίες ιστορίες"... και σε εμένα αρέσουν, αλλά δεν είναι πάντα χρήσιμες.

Αν πάντως έχει κάποιος περιστατικό που σκύλος φύλακας, εκπαιδευμένος ή όχι, σκότωσε τον ληστή ας το παραθέσει. Θα ήθελα να το δω.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ioanna a


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το θέμα δεν είναι αν θα σκοτώσει. Μπορεί απλά να τρυαμτίσει. Και όπως όλοι ξέρουμε μπορεί να σε τραβάει μια ζωή στα δικαστήρια για το δάγκωμα που του ΄κανε, που "κόντεψε να πάθει λύσσα και γάγγραινα", που "έχει υποστεί ψυχολογικό σοκ", "που δεν μπορεί να δουλέψει πια", που ο σκύλος είναι επιθετικός και επικίνδυνος (και άρα πρέπει να περάσει από επιτροπή και να πάει για ευθανασία?), που...που.
Και πάλι δεν μπορείς να βρεις το μπελά σου?
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Γιατι; Υπάρχει η πολυτέλεια οταν μπει καποιος στο σπιτι σου και
εσυ ειςαι μέσα με τα παιδια σου, την οικογένεια σου να σκεφτείς τι λέει ο νόμος; Ή μηπως το καθε κλεφτρόνι εχει την πολυτέλεια να
σε τρέχει για χρονια στα δικαστήρια;

Υπάρχει μεγάλη διαφορα για τον δικαστή αν καποιος απλα σε μπει
κλέψει και φύγει, απο τον να τον πάρεις χαμπάρι και να υπάρξει
επαφή.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Για τα των σκύλων είπα να μην ξαναγράψω, μιας και κατέθεσα την άποψή μου.
Μια διευκρίνιση για τα νομικά που γράφετε :
Είναι όλα λάθος. Μην ασχολείστε με αντικείμενα που δεν κατέχετε.
Π.χ. για φόνο εξ αμελείας κατηγορείσαι μόνο στα τροχαία. Πουθενά αλλού. ΑΝ ο σκύλος σου σκοτώσει κάποιον και ΑΝ κατηγορηθείς γι' αυτό, η καφηγορία θα είναι για φόνο εκ προθέσεως. Ο δόλος θα είναι είτε άμεσος (αν δώσεις εντολή) είτε έμμεσος (αν κ σκύλος δράσει μόνος του). Το ΑΝ θα κατηγορηθείς εξαρτάται από τις επιμέρους περιστάσεις και συνθήκες κάθε φορά. Σίγουρα πάντως, δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση, να κατηγορηθείς για φόνο εξ αμελέίας.

Το ανωτέρω είναι παράδειγμα. Δεν θέλω να επεκταθώ και σε άλλα αντίστοιχα μαργαριτάρια που γράφτηκαν.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Δηλαδή θα μπει κάποιος σπίτι σου να σε ληστέψει η ακόμα και να σε σκοτώσει σε περίπτωση που απειληθεί, και αν ο σκύλος σου του επιτεθεί είτε εκπαιδευμένος η μη θα του πληρώσεις και ψυχική οδύνη; Υπάρχει τέτοια νομοθεσία που δικαιολογεί τον κλέφτη επειδή ο σκύλος αμύνεται τον ιδιοκτήτη του, τη στιγμή που ο κλέφτης προκαλεί τη διάρρηξη;

o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O:confused::confused::mad:
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δηλαδή θα μπει κάποιος σπίτι σου να σε ληστέψει η ακόμα και να σε σκοτώσει σε περίπτωση που απειληθεί, και αν ο σκύλος σου του επιτεθεί είτε εκπαιδευμένος η μη θα του πληρώσεις και ψυχική οδύνη; Υπάρχει τέτοια νομοθεσία που δικαιολογεί τον κλέφτη επειδή ο σκύλος αμύνεται τον ιδιοκτήτη του, τη στιγμή που ο κλέφτης προκαλεί τη διάρρηξη;

o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O:confused::confused::mad:
Οχι,δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία

Για τα των σκύλων είπα να μην ξαναγράψω, μιας και κατέθεσα την άποψή μου.
Μια διευκρίνιση για τα νομικά που γράφετε :
Είναι όλα λάθος. Μην ασχολείστε με αντικείμενα που δεν κατέχετε.
Π.χ. για φόνο εξ αμελείας κατηγορείσαι μόνο στα τροχαία. Πουθενά αλλού. ΑΝ ο σκύλος σου σκοτώσει κάποιον και ΑΝ .
Για φόνο εξ αμελειας κατηγόρησε μόνο στα τροχαία?? είσαι σίγουρος?
Γτ ο ποινικος κωδικας που έχω στα χέρια μ τα λέει λίγο διαφορετικά.
Τυχαίο παράδειγμα το ιατρικό λάθος που επιφέρει θάνατο άνευ δόλου

Εάν ο σκύλος ή ο ιδιοκτήτης τραμαυτισει η σκοτώσει τον επίδοξο ληστή μάλλον θα κατηγορηθεί για ενέργεια εν βρασμό λογικα
 
Last edited by a moderator:




Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Η αυτοαμυνα έχει καταργηθεί;
Όχι,δεν έχει καταργηθεί

Επειδή όντως η συζήτηση ξεφεύγει απλά ας διαβάσει οποίος θέλει το άρθρο 924 του αστικού κώδικα και ας βγάλει συμπεράσματα.
 
Last edited by a moderator:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Για τα των σκύλων είπα να μην ξαναγράψω, μιας και κατέθεσα την άποψή μου.
Μια διευκρίνιση για τα νομικά που γράφετε :
Είναι όλα λάθος. Μην ασχολείστε με αντικείμενα που δεν κατέχετε.
Π.χ. για φόνο εξ αμελείας κατηγορείσαι μόνο στα τροχαία. Πουθενά αλλού. ΑΝ ο σκύλος σου σκοτώσει κάποιον και ΑΝ κατηγορηθείς γι' αυτό, η καφηγορία θα είναι για φόνο εκ προθέσεως. Ο δόλος θα είναι είτε άμεσος (αν δώσεις εντολή) είτε έμμεσος (αν κ σκύλος δράσει μόνος του). Το ΑΝ θα κατηγορηθείς εξαρτάται από τις επιμέρους περιστάσεις και συνθήκες κάθε φορά. Σίγουρα πάντως, δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση, να κατηγορηθείς για φόνο εξ αμελέίας.

Το ανωτέρω είναι παράδειγμα. Δεν θέλω να επεκταθώ και σε άλλα αντίστοιχα μαργαριτάρια που γράφτηκαν.
To εξ' αμελείας ετυμολογικα σημαινει οτι δεν υπάρχει πρόθεση. Για ανθρωποκτονια απο αμέλεια παντος εχει καταδικαστει γιατρος που εκανε λαθος εγχειρηση με αποτελεσμα ο ασθενης να καταληξει.

Επειδή όντως η συζήτηση ξεφεύγει απλά ας διαβάσει οποίος θέλει το άρθρο 924 του αστικού κώδικα και ας βγάλει συμπεράσματα.
Αυτο ειναι αστικη ευθυνη. Μιλαμε για ποινικη.