Σκύλος και δημόσια κτίρια


spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Καλησπερα σας... εχω μια απορια επιτρεπεται να εισερχομαστε σε δημοσια κτηρια π.χ σχολεια με τον σκυλο μας με λουρι φιμωτρο εμβολιασμενο η δεν επιτρεπεται ? Μου ειπαν γνωστοι οτι βασει νομου δεν θυμαμαι αριθμο επιτρεπεται εαν εχει συνοδο και τα παραπανω που ανεφερα.

Ευχαριστω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για ποιό λόγο να πηγαίνεις με τον σκυλο σου σε δημόσια κτίρια;
Η ρωτάς καθαρά εγκυκλοπαιδικά;

Μπορείς πάντως αν θέλεις, να διαβάσεις τον Ν.3170/2003, που είναι αυτός που ισχύει αυτή την στιγμή.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τι να σου πω...
Προσωπικά, δεν το θεωρώ καθόλου απαραίτητο.
 




spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Περνω το παιδι μου απο το σχολειο.... υπαρχουν και αλλοι γονεις με σκυλους αλλα μικροσωμους εμεις σαν λαμπραντορ δημιουργουμε προβλημα λενε.... μιλησα με τον εκπαιδευτη και μαλλον για τον ιδιο νομο ελεγε... ηθελα να μαθω αν εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο θα παρω και στην φιλοζωικη της περιοχης να μαθω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Πρέπει να μπεις μέσα στο κτίριο του σχολείου;
Δεν μπορείς να περιμένεις κάπου έξω;
 




spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Απο το ολοημερο περνεις το παιδι μεσα απο το σχολειο δεν κυκλοφορουν εξω τα παιδια....
Anyway θα μαθω...
Α! το τι βρισιμο εχω ακουσει δεν λεγεται.... :) κατι τους βγαζουν τα μεγαλα σκυλια....
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ.
Οχι να έχει απομακρυνθεί από το σχολείο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Προσωπικά,δε θα μου αρεσει καθόλου να δω μαμαδες με τα σκυλια μέσα στο σχολειο.Ένας σκυλοκαβγάς να γίνει,ένα άτσαλο παιδί να τρέξει...δε θα το ρισκαρα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αααα...γειά σου...
Και ποιός την πληρώνει πάντα σ'αυτές τις περιπτώσεις;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Νομικα;Ιδιοκτητης,διευθυντης και ολο το διδακτικο προσωπικο,ανεξαρτητα αν ειναι παρόντες ή όχι.
Ζημιά σε μαθητή;Καλυτερα να μη σκεφτομαι.Στη συγκεκριμενη περιπτωση,δε θα υπαρχουν και ελαφρυντικά.
 


spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Συνοδος φιμωτρο λουρι.... ? Δηλαδη αν δαγκωσει ο σκυλος εξω απο σχολικο κτιριο παιδι η ενηλικα εχει διαφορα... ??
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τεράστια!Το διδακτικό προσωπικό και ο διευθυντής δε φερουν καμία ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί,ακόμα και ένα χιλιοστό έξω από την αυλόπορτα.

Απορώ με αυτό το σχολείο....
 


spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Anyway... η απορια μου ειναι αν επιτρεπεται η εισοδος σε δημοσια κτιρια με σκυλια... οχι το ποιος φερει ευθηνη... και αν υπαρχει διαφορα σε μεγαλοσωμα και μικροσωμα :)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δυστυχώς δε γνωριζω περι εισοδου,δεν το βρηκα καπου και στο νομο.
Πάντως είναι πολυ άσχημο να μη σας νοιαζει ποιος θα μπλέξει,σε περιπτωση ατυχηματος και τι ζημια μπορει να φερει σε ενα παιδι.
 


spotoula

Member
13 Ιανουαρίου 2011
9
0
Το γνωριζω αγαπητε/η αλλα γνωριζω επισης και τον σκυλο μου οπως και εχω ολα τα απαραιτητα.... δεν ειμαι ανεγκεφαλη ωστε να ρισκαρω. :) Εχω την γνωση του τι κανω απλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικη η επισημανση σας γιατι το ιδιο θα μπορουσε να συμβει οπουδηποτε. Δηλαδη δεν θα επρεπε να βγαζω τον σκυλο βολτα ουτε να ερχεται σε επαφη με ανθρωπους... με τον φοβο μηπως δαγκωσει...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Είναι άλλο το σχολείο.Δεν μπορω να το εξηγήσω διαφορετικά.Νομίζω είναι αυτονόητο.

Εξάλλου,το διδακτικό προσωπικό έπρεπε να το είχε απαγορεύσει.Βρίσκετε και τα κάνετε.

Δεν το συνεχιζω.Δεν αφορα το φορουμ.

Έχουμε κανενα δικηγορο εδώ μεσα να μας πει για την εισοδο σε δημοσια κτιρια;