Σκύλος και λεμόνι.


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
το λεμόνι έχει τρομέρες θεραπευτικές ιδιότητες για τον άνθρωπο.

Δρα με διάφορους τρόπους και μπορεί ναδημιουργήσει κι ένα υγιές συκώτι - μεταξύ άλλων.

Με τους σκύλους τι παίζει?
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι, ούτε αρνητικό ούτε θετικό για το λεμόνι. Lawrence έχεις στο μυαλό σου κάποια συγκρκριμένη σχετική αναφορά;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Κάτι θυμάμαι ότι διάβασα, αλλα δεν θυμάμαι που... Στο Απαγορευμένες τροφές για τον σκύλο ίσως;θα σε γελασω.. Δεν θα το δοκιμαζα πάντως.
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
τα λεμονια ειναι τα αγαπημενα του παιχνιδια ειδικα οταν αρχιζει και τα τρυπα και τρεχει ξυνιλα τρελενετε και τους
γαυγιζει τα δαγκωνει πιο πολυ
παντως απο μικρος που το κανει δεν εχω παρατηρισει κατι κακο
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ειναι αρκετα δυνατο το οξυ για τα δοντια , ετσι ξερω απο τον οδοντιατρο.
Η Λεβα μας ενα θηλυκο ροτ , ειχε μανια με τα λεμονια.Ολη μερα με ενα λεμονι στο στομα , το δαγκωνε το ζουλαγε , ξυνιζε η μουρη της αλλα της αρεσε παρα πολυ.
 






BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει με το λεμόνι στο εξοχικό γεμάτο λεμονιές και αυτός και ο προηγούμενος τρέλαααα με τα λεμόνια .... κανείς δεν έπαθε τίποτα!!! Βέβαια είπαμε για λεμόνια όχι λεμονάδα (με τα κιλά).... γιατί προσοχή και στον άνθρωπο κάνει κακό στο αίμα!
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Μόλις πριν λίγο η μικρή πήρε ένα λεμόνι κ άρχιζε να παίζει μπάλα, έψαξα σχετικά στο διαδίκτυο κ διάβασα ότι δεν κάνει κακό ενώ πολύ το χρησιμοποιούν σα τιμωρία στο σκύλο τουσ(έλεος...).
Ενώ διάβαζα τα νέα topic στο dogforum πέτυχα κ αυτό, τί σύμπτωση!!!
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Πέθανα στο γέλιο με το βιντεάκι !!
Νομίζω λειτουργεί σαν αποπαρασιτικό στο σκύλο και το χρησιμοποιούν αντι για κάποιο χημικό .
Μπορεί να κάνω λάθος .
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Για τους ψύλλους. Εξωτερικά όμως, δεν βάζουν τον σκύλο να πιει λεμονάδα! :D
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Για ψύλλους κ τσιμπούρια - τον βάζουν να πιει κ λεμονάδα για μια πάθηση των ματιών που δεν κατάλαβα καλά πως τη λένε στα ελληνικά ..όταν κοκκινίζουν τα μάτια ..
Άλλοι λένε ότι λόγο κιτρικού οξέος δεν κάνει,μάλλον όπως το πάρει ο σκύλος θα έλεγα ..εμένα τρώει κ λεμόνο κ πορτοκάλι κ μανταρίνι :D
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εμένα τρώει πολύ λεμονάτο ρύζι (στο φούρνο με κοτόπουλο) ....τίποτα δεν μένει..:rolleyes:
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Μερικοί άνθρωποι τρώνε το λεμόνι ως φρούτο, όμως σε αυτή την περίπτωση πρέπει να καταναλώνεται αμέσως μετά νερό για να ξεπλένονται τα δόντια από το κιτρικό οξύ και τη ζάχαρη, τα οποία μπορούν να προκαλέσουν τερηδόνα και άλλες οδοντικές ασθένειες.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
ευχαριστώ παιιδιά.
Ρώτησα γιατί έχω φίλο που έχασε σκύλο από το συκώτι του... :( και όχι γιατί θέλω να βάζω το σκυλί να πίνει λεμονάδες η πορτοκαλάδες...

Σκέφτηκα λοιπόν αν μια φορά την εβδομάδα θα μπορούσα να ρίχνω μερικές σταγόνες στο νερό του.
Ξέρω ότι το λεμόνι έχει ισχυρή δράση και καθαρίζει το σώμα του ανθρώπου από τις τοξίνες.

σας παραθέτω κι ένα άρθρο που αφορά τις ιδιότητες του λεμονιού για τον άνθρωπο. ίσως να έχει και κάποιες προστατευτικές ιδιότητες και για τους καλύτερους μας φίλους.
Χυμός Λεμονιού-10.000 φορές ισχυρότερος από τη Χημειοθεραπεία; | ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις