Σκύλος και μωρό.


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Καλησπέρα!Εχουμε ένα γερμανικο σπιτζ 3,5 ετών και είναι απο δικά μας λάθη η απόλυτη αρχηγός της οικογένειας....Απο κουτάβι την αφήναμε να κάνει οτι θέλει και επειδή δεν γνωρίζαμε και επειδή δεν μας πείραζε...έλα μωρέ τι πειράζει να κοιμάται μαζί μας...να τρώει ταυτόχρονα με εμάς...να είμαστε αγκαλιά με τον σύζυγό μου και αυτή να μας χωρίζει...και πολλά άλλα "χαριτωμένα"...Το θέμα μας όμως τώρα είναι οτι σε λίγους μήνες θα αποκτήσουμε το πρώτο μας παιδί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε....Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε η συμβίωση μας να είναι όσο γίνεται πιο ομαλή? Κυρίως με εμένα είναι εξαιρετικά δεμένη, δεν με μοιράζεται, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αισθανθεί παραγκωνισμένη αλλά όπως και να'χει ως μαμά θα έχω αυξημένες υποχρεώσεις με το παιδί...Αν γνωρίζετε κάτι θα το εκτιμούσα αφάνταστα....
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ισως να επαναπροσδιορισετε την ιεραρχια στην οικογενεια-αγελη....το πως θα γινει αυτο ,δεν το ξερω....:rolleyes: ισως οι εκπαιδευτες μας σε βοηθησουν...
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΞΑΝΑ - εκπαιδεύστε από την αρχή απο τώρα - όχι μόλις έρθει το μωρό.

Ο,τι θέλετε να κάνει και δεν το κάνει, θα το επιβάλλετε, πώς?

Κομμάτι κομμάτι ό,τι σας απασχολεί ψάξτε το μέσα στο forum , αν βρείτε απάντηση καλώς αν όχι ή κάτι δεν λειτουργεί, ρωτήστε ό,τι θέλετε ...

... αν έχετε οποιαδήποτε αμφιβολια απευθυνθείτε σε επαγγελματία εκπαιδευτή ...
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Για το θέμα ότι κοιματε μαζί σας: "Φτιάξτε ένα περιφραγμένο χώρο μέσα στο σπίτι και βάζετε την να κοιμάται εκεί, στην αρχή ίσως κλαίει αλλά θα είναι για καλό, ο αρχηγός της αγέλης (στην περίπτωση μας εσείς) δεν κοιμαται ποτέ με τους υπόλοιπους."

Σταματήστε τώρα να της δίνεται φαγητό όταν τρώτε. Τι θα κάνετε. Πρώτα θα τρώτε εσείς στο τραπέζι οι άνθρωποι χωρίς να κοιτάτε το σκυλί, παρόλο που ίσως να κλαίει και μετά αφού τελιώσετε με όλα θα πάτε και θα βάλετε στο μπολ του σκύλου το φαγητό του. Όμως πριν του το δώσετε και έτσι όπως θα κοιτάει, να κάνετε εσείς πως τρώτε πρώτα μέσα απο το φαγητό και μετά να του το αφήσετε κάτω. Αν δεν το φάει μέσα σε 20 λεπτά να το μαζεύψετε και να του το ξαναδώσετε όποτε θα είναι το επόμενο γεύμα του...

Όταν θα ήσαστε αγκαλιά με τον σύζηγο και το σκυλί αρχίζει να γαβγίζει ή να γρυλίζει δε ξέρω τι να κάνετε, βασικά δεν θυμάμαι ακριβώς οπότε καλύτερα να μην πω τίποτα μην κάνω τα πράγματα χειρώτερα σε αυτό το θέμα.

Επίσης ξεκινήστε να βλέπετε μια εκπομπή στο ΣΚΑΪ το "It's me or the Dog" θα βρείτε σε κάθε εκπομπή και μια λύση στα προβλήματα σας! ;)
Είναι κάθε κυριακή στις 14:00.

Μερικά επισόδεια εδώ: www.veoh.com/userVideos.html?username=hellzpawn
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
οκ στο τριτο αλλα στο 1-2 γιατι? Δε σημαινει οτι αν κοιμαστε μαζι δεν σε ακουει κιολας. Ενταξει δε θα κατσει να κανει κωλοτουμπες επειδη εμενα μου εκατσε αλλα συντροφο ηθελα οχι εργατη. Το ζητουμενο ειναι να μαθει το σκυλι να ειναι οκ με το παιδι. Αυτο μπορει να γινει και αλλιως. Ισως η Σοφια να το εχει μετανοιωσει οπως φαινεται αλλα υπαρχει κοσμος που γουσταρει να κοιμαται με σκυλακια του και να τρωνε παρεα. Δε σημαινει αυτο οτι δε θα μαθει το σκυλι να ζει με το μωρο. Αλλωστε θα ειναι μεγαλο σοκ αν τις αλλαξουν τις συνηθειες αυτες. Αν τις συνδεσει δε με ερχομο παιδιου θα ειναι προβλμα
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ισως η Σοφια να το εχει μετανοιωσει οπως φαινεται αλλα υπαρχει κοσμος που γουσταρει να κοιμαται με σκυλακια του και να τρωνε παρεα. Δε σημαινει αυτο οτι δε θα μαθει το σκυλι να ζει με το μωρο.
Καλα , πολυς κοσμος μπορει να κομαται και να τρωει με τα σκυλια του αλλα αν μιλησουμε για ιεραρχια της αγελης ,αυτη εχει καποια στανταρντ και δεν αλλαζουν οπως και να βλεπουμε/θελουμε το ζωο μας.Το ποτε τρωει, που κοιμαται,ποιος βγαινει πρωτα απο τις πορτες παιζουν σημαντικο ρολο στην κατανοηση της θεσης του σκυλου μεσα στην αγελη του / οικογενεια του.Αν εχει ανεβει ο σκυλος ιεραρχικα πανω απο τους γονεις φαντασου σε ποια θεση θα ειναι το μωρο που θα ερθει...Οπως ειπε και ο Denis επαναπροδιορισε παλι την ιεραρχια μεσα στην οικογενεια με την βοηθεια βιβλιων/ εκπαιδευτη.Σταθεροτητα και επιμονη και ολα θα πανε καλα.
 
Last edited:


Bridget

New Member
10 Ιουνίου 2008
4
0
Θεσσαλονίκη
Γεια σου Sofikaa!!

Στο avatar σου είναι σαν να βλέπω το πρώτο μου σκυλί (μου πέθανε πριν πέντε μήνες), και στην περιγραφή σου είναι σαν να μιλάς για αυτήν. Η σκυλίτσα σου είναι πολύ ενεργητική, φασαριόζα, σίφουνας, ζωηρή και παιχνιδιάρα, έτσι δεν είναι? Είναι επίσης πολύ-πολύ αγαπησιάρα και συνέχεια δίπλα σου, έτσι?... Τουλάχιστον η δική μου έτσι ήταν.

Όταν έκανα την κόρη μου, η Millly ήταν 1,5 έτους, δηλαδή μέσα στην τρέλα της. Την αφήσαμε από την αρχή να πάει κοντά στο μωρό, να το μυρίσει, να το γλύψει λίγο στα ποδαράκια, να κάτσει κοντά του και να το περιεργαστεί, πάντα φυσικά με το απόλυτο έλεγχό μας. Όταν ο ένας μας κρατούσε το μωρό αγκαλιά, ο άλλος κρατούσε το σκυλί αγκαλιά, την προσέχαμε κι αυτή όσο το δυνατόν περισσότερο, για να μη νιώθει παραμελημένη. Όταν λίγο μεγάλωσε η κόρη μου και άρχισε να κάθεται στο πάτωμα αρχικά και μετά λίγο-λίγο να μπουσουλάει, άρχισαν να ψιλοπαίζουν μαζί. Σε εκείνη τη φάση προσπάθησε κάπως η Milly να της επιβληθεί, αλλά η κόρη μου δεν τη φοβήθηκε, την "ψιλοσβέρκωσε" κιόλας, την ..."καβάλησε"!!...., εννοείται υπό τον απόλυτο έλεγχό μου όλα αυτά. Ε, μια, δυο, τρεις φορές, τελικά αποδέχτηκε την κατώτερη θέση της και δεν είχαμε άλλα θέματα.

Γιατί να μην κοιμάται μαζί σας το σκυλί πια? Εμάς πάντα κοιμόταν στα πόδια μας. Θα έχεις το μωρό να κοιμάται στο κρεβάτι σας μήπως?... Δεν νομίζω...

Όσον αφορά τη ζήλια που σας χωρίζει όταν αγκαλιάζεστε, νομίζω πως στο It's me or the dog, έχει δείξει ότι αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να της γυρίζετε την πλάτη και να σταυρώνετε τα χέρια και να την αγνοείτε όσο προσπαθεί, και όταν επιτέλους κάτσει ήσυχη να την επιβραβεύσετε.

Ένα τελευταίο: όταν ήμουν έγκυος, μέχρι το τέλος, η Milly ερχόταν και κοιμόταν στην κοιλιά μου. Ίσως είναι χαζούλικο αυτό που θα πω, αλλά νομίζω ότι καταλάβαινε το μωρό και ίσως και να το άκουγε??.... Ήταν απίστευτο το πώς κούρνιαζε και πόσο βαθιά κοιμόταν, αν σου το κάνει και η δικιά σου, άφησέ την, θα είναι υπέροχο και για τις δυο σας...
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Γεια σου Sofikaa!!

Στο avatar σου είναι σαν να βλέπω το πρώτο μου σκυλί (μου πέθανε πριν πέντε μήνες), και στην περιγραφή σου είναι σαν να μιλάς για αυτήν. Η σκυλίτσα σου είναι πολύ ενεργητική, φασαριόζα, σίφουνας, ζωηρή και παιχνιδιάρα, έτσι δεν είναι? Είναι επίσης πολύ-πολύ αγαπησιάρα και συνέχεια δίπλα σου, έτσι?... Τουλάχιστον η δική μου έτσι ήταν.

Όταν έκανα την κόρη μου, η Millly ήταν 1,5 έτους, δηλαδή μέσα στην τρέλα της. Την αφήσαμε από την αρχή να πάει κοντά στο μωρό, να το μυρίσει, να το γλύψει λίγο στα ποδαράκια, να κάτσει κοντά του και να το περιεργαστεί, πάντα φυσικά με το απόλυτο έλεγχό μας. Όταν ο ένας μας κρατούσε το μωρό αγκαλιά, ο άλλος κρατούσε το σκυλί αγκαλιά, την προσέχαμε κι αυτή όσο το δυνατόν περισσότερο, για να μη νιώθει παραμελημένη. Όταν λίγο μεγάλωσε η κόρη μου και άρχισε να κάθεται στο πάτωμα αρχικά και μετά λίγο-λίγο να μπουσουλάει, άρχισαν να ψιλοπαίζουν μαζί. Σε εκείνη τη φάση προσπάθησε κάπως η Milly να της επιβληθεί, αλλά η κόρη μου δεν τη φοβήθηκε, την "ψιλοσβέρκωσε" κιόλας, την ..."καβάλησε"!!...., εννοείται υπό τον απόλυτο έλεγχό μου όλα αυτά. Ε, μια, δυο, τρεις φορές, τελικά αποδέχτηκε την κατώτερη θέση της και δεν είχαμε άλλα θέματα.

Γιατί να μην κοιμάται μαζί σας το σκυλί πια? Εμάς πάντα κοιμόταν στα πόδια μας. Θα έχεις το μωρό να κοιμάται στο κρεβάτι σας μήπως?... Δεν νομίζω...

Όσον αφορά τη ζήλια που σας χωρίζει όταν αγκαλιάζεστε, νομίζω πως στο It's me or the dog, έχει δείξει ότι αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να της γυρίζετε την πλάτη και να σταυρώνετε τα χέρια και να την αγνοείτε όσο προσπαθεί, και όταν επιτέλους κάτσει ήσυχη να την επιβραβεύσετε.

Ένα τελευταίο: όταν ήμουν έγκυος, μέχρι το τέλος, η Milly ερχόταν και κοιμόταν στην κοιλιά μου. Ίσως είναι χαζούλικο αυτό που θα πω, αλλά νομίζω ότι καταλάβαινε το μωρό και ίσως και να το άκουγε??.... Ήταν απίστευτο το πώς κούρνιαζε και πόσο βαθιά κοιμόταν, αν σου το κάνει και η δικιά σου, άφησέ την, θα είναι υπέροχο και για τις δυο σας...

Όπως ακριβώς τα λες είναι!!!!!Όντως για τον ύπνο δεν μ'ενοχλεί και αλήθεια είναι οτι απ'όταν έμεινα έγκυος δεν έρχεται να χοροπηδήσει επάνω μου (πολύ αγαπημένη της συνήθεια) ερχεται και βάζει το κεφάλι της στην κοιλιά μου αλλά πολύ προσεκτικά!!!!!
Αυτό για την ζήλια θα το κάνουμε, ελπίζω να πιάσει!!!!!
Προφανώς και εμείς έτσι θα είμαστε, ένας αγκαλιά με το παιδί και ο άλλος με το σκυλί!!!!!!
Χθες είμασταν με τον άντρα μου και τον ακούω να λέει "που είναι το νινι μου?" Τρέχοντας η Φαίδρα πηδάει στην αγκαλιά του σε κανα 2 χρόνια μου λέει θα λέω "που είναι το νινι?" και θα τρέχουν και τα δύο...και σύμπληρώνει "πω πω το καημένο το παιδί τόσο αργό που θα είναι πάντα θα μένει εκτός αγκαλιάς..."
Σιγά σιγα θα μάθουμε....
 




sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
οκ στο τριτο αλλα στο 1-2 γιατι? Δε σημαινει οτι αν κοιμαστε μαζι δεν σε ακουει κιολας. Ενταξει δε θα κατσει να κανει κωλοτουμπες επειδη εμενα μου εκατσε αλλα συντροφο ηθελα οχι εργατη. Το ζητουμενο ειναι να μαθει το σκυλι να ειναι οκ με το παιδι. Αυτο μπορει να γινει και αλλιως. Ισως η Σοφια να το εχει μετανοιωσει οπως φαινεται αλλα υπαρχει κοσμος που γουσταρει να κοιμαται με σκυλακια του και να τρωνε παρεα. Δε σημαινει αυτο οτι δε θα μαθει το σκυλι να ζει με το μωρο. Αλλωστε θα ειναι μεγαλο σοκ αν τις αλλαξουν τις συνηθειες αυτες. Αν τις συνδεσει δε με ερχομο παιδιου θα ειναι προβλμα

Αυτό με προβληματίζει, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δει το παιδί σαν εισβολέα που τα χαλασε όλα!!!!!Θέλουμε μια όμορφη συμβίωση και όχι να έχουμε ένα δυστηχισμένο σκυλάκι...
 


fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα sofikaa!
εγώ πιστεύω οτι θα προστατεύει το μωρό και θα είναι σαν η μεγάλη αδερφούλα(ξες πως κάνουν τα μωρά)! να αρχίσεις όμως από τώρα να αναδομείς την πυραμίδα της ιεραραρχίας πριν έρθει το μωράκι(με το καλό,με έναν πόνο και να ναι καλότυχο το μωράκι σου:)) γιατί μετά δεν θα προλαβαίνεις~και με το δίκιο σου όμως από την άλλη θα είναι αδικία για το σκυλάκι...

σου εύχομαι τα καλύτερα και οτι όλα θα πάνε μια χαρά!
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και για τις συμβουλές σας και για τις ευχές σας!!!!
Αγαπάμε πάρα πολύ την Φαίδρα μας και περιμένουμε το μωρό με πολύ λαχτάρα!!!!Ελπίζω με τόση θετική ενέργεια και αγάπη που υπάρχει στο σπίτι μας όντως να τα καταφέρουμε και να κάνουμε το καλύτερο για όλους μας!!!!!
Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τελικά έχει μεγάλη σημασία να είναι ξεκάθαρο ποιός είναι ο άλφα στο σπίτι
και να μήν είναι ο σκύλος αυτός
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Καλησπέρα!Εχουμε ένα γερμανικο σπιτζ 3,5 ετών και είναι απο δικά μας λάθη η απόλυτη αρχηγός της οικογένειας....Απο κουτάβι την αφήναμε να κάνει οτι θέλει και επειδή δεν γνωρίζαμε και επειδή δεν μας πείραζε...έλα μωρέ τι πειράζει να κοιμάται μαζί μας...να τρώει ταυτόχρονα με εμάς...να είμαστε αγκαλιά με τον σύζυγό μου και αυτή να μας χωρίζει...και πολλά άλλα "χαριτωμένα"...Το θέμα μας όμως τώρα είναι οτι σε λίγους μήνες θα αποκτήσουμε το πρώτο μας παιδί και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε....Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε η συμβίωση μας να είναι όσο γίνεται πιο ομαλή? Κυρίως με εμένα είναι εξαιρετικά δεμένη, δεν με μοιράζεται, δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αισθανθεί παραγκωνισμένη αλλά όπως και να'χει ως μαμά θα έχω αυξημένες υποχρεώσεις με το παιδί...Αν γνωρίζετε κάτι θα το εκτιμούσα αφάνταστα....
Τι είναι αυτό που σας προβληματίζει, με τον ερχομό που παιδιού, και θέλετε να κάνετε κατι διαφορτετικό απότι κάνατε μέχρι τώρα?
Τι πειράζει να συνεχίσει να κάνει ότι θέλει το σκυλάκι σας, ενώ εμφανιστεί το παιδί? Τι θα θεωρούσες ότι δεν είναι πλέον χαριτωμένο?
 


sofikaa

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2007
53
0
Τι είναι αυτό που σας προβληματίζει, με τον ερχομό που παιδιού, και θέλετε να κάνετε κατι διαφορτετικό απότι κάνατε μέχρι τώρα?
Τι πειράζει να συνεχίσει να κάνει ότι θέλει το σκυλάκι σας, ενώ εμφανιστεί το παιδί? Τι θα θεωρούσες ότι δεν είναι πλέον χαριτωμένο?

Κοίτα τα χαριτωμένα που είπα εμείς την αφήσαμε να τα κάνει, αυτό που φοβάμαι είναι η κτητικότητα της, κυρίως απέναντι μου. Το να είμαι αγκαλιά με τον άντρα και να πηδάει επάνω μας εμε΄΄ις το βρίσκαμε γλυκό, φαντάζομαι όμως το να κρατάω αγκαλιά το μωρό και να πηδάει επάνω μας θα είναι κάπως πρόβλημα...Κάποιες φορές αν δεν χωρίσουμε μας αγρίευει, και αν το κάνει στο παιδί?Η Φαίδρα με το ζόρι ξέρει το κάτω, γιατί εμείς φυσικά δεν της το μάθαμε, και νομίζω οτι σιγά σιγά πρέπει να μπαίνουν κάποια ΄΄ορια απο τώρα γιατί αν έρθει το παιδί και απότομα σταματήσουμε να την αφήνουμε να κάνει κάποια πράγματα θα αντιδράσει άσχημα απέναντι στο παιδί...Δεν ξέρω αν έχουν βάση οι σκέψεις γι'αυτό και ζήτησα την συμβουλή σας. Οι περισόττεροι εδώ έχετε χρόνια σκυλιά, πολλοί έχετε παιδιά γι'αυτό σε μέσες άκρες προσπάθησα να περιγράψω την σχέση μας...Ελπίζω όλα να είναι μέσα στο γενικότερο άγχος που έχω αυτούς τους μήνες...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά...
...εαν έχετε κακομάθει τόσο πολύ το σκυλί σας, με το παιδί τι θα κάνετε? Πως θα το διαπαιδαγωγήσετε? Σας έχει προβληματίσει καθόλου αυτό?

Αν και αυτά που γράφω ίσως τα θεωρήσετε βλακείες, θα σας συμβούλευα στο θέμα του παιδιού τουλάχιστον, αντί να αυτοσχεδιάσετε όπως στο θέμα του σκύλου, πριν φτάσετε σε τετελεσμένα γεγονότα και καταστάσεις που αρχικά πιθανόν να σας φανούν χαριτωμένες, να εμπιστευτείτε την εμπειρία κάποιων πιο πεπειραμένων, γιατί ενώ ο σκύλος σάτρα πάτρα κάπως μαζεύεται, το παιδί θα είναι πολύ πιο δύσκολο εαν ακολουθήσετε παρόμοια διαπαιδαγώγηση.

Στο ΣΚΑΪ υπάρχουν 2 εκπομπές, ο Κύριος Χάρυ, καθημερινά στις 4 παρά 15, και δείχνει διάφορες καταστάσεις με διάφορα ζωάκια, καθώς και τον τρόπο αντιμετώπισης τους. Επίσης υπάρχει η εκπομπή Νταντά Αμέσου Δράσεως, σήμερα ήταν κατά τις 3 το μεσημέρι, και δείχνει απίστευτες (αλλά δυστυχώς αληθινές) καταστάσεις με κακομαθημένα παιδάκια...

Ξεκίνα να παρακολουθείς και τις 2 εκπομπές, θα μάθεις πολλά πριν γεννηθεί το μωράκι σου, γιατί μετά δεν θα προλαβαίνεις...
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά...
...εαν έχετε κακομάθει τόσο πολύ το σκυλί σας, με το παιδί τι θα κάνετε? Πως θα το διαπαιδαγωγήσετε? Σας έχει προβληματίσει καθόλου αυτό?

Αν και αυτά που γράφω ίσως τα θεωρήσετε βλακείες, θα σας συμβούλευα στο θέμα του παιδιού τουλάχιστον, αντί να αυτοσχεδιάσετε όπως στο θέμα του σκύλου, πριν φτάσετε σε τετελεσμένα γεγονότα και καταστάσεις που αρχικά πιθανόν να σας φανούν χαριτωμένες, να εμπιστευτείτε την εμπειρία κάποιων πιο πεπειραμένων, γιατί ενώ ο σκύλος σάτρα πάτρα κάπως μαζεύεται, το παιδί θα είναι πολύ πιο δύσκολο εαν ακολουθήσετε παρόμοια διαπαιδαγώγηση.

Στο ΣΚΑΪ υπάρχουν 2 εκπομπές, ο Κύριος Χάρυ, καθημερινά στις 4 παρά 15, και δείχνει διάφορες καταστάσεις με διάφορα ζωάκια, καθώς και τον τρόπο αντιμετώπισης τους. Επίσης υπάρχει η εκπομπή Νταντά Αμέσου Δράσεως, σήμερα ήταν κατά τις 3 το μεσημέρι, και δείχνει απίστευτες (αλλά δυστυχώς αληθινές) καταστάσεις με κακομαθημένα παιδάκια...

Ξεκίνα να παρακολουθείς και τις 2 εκπομπές, θα μάθεις πολλά πριν γεννηθεί το μωράκι σου, γιατί μετά δεν θα προλαβαίνεις...
Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση το πως μάθανε το σκυλι τους με το πως θα μάθουν το παιδί τους.Είναι τελείως διαφορετικό το ένα με το άλλο.Το σκυλί μπορεί να δείχνει χαριτωμένο ότι ζαβολιά και να κάνει και ξέρεις ότι πάντα θα έισαι εσύ το αφεντικό του και όλα θα τα κάνει υπο την επίβλεψή σου, το παιδί μετά από κάποια χρόνια θα συναναστραφεί και με άλλους ανθρώπους χωρίς την επίβλεψή σου και πρέπει να προσέχεις πολύ για τα θεμέλεια της συμπεριφοράς του.
Μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Θα φώναζες ποτέ στο παιδί σου επειδή τα έκανε πάνω του ή θα το τρόμαζες με την εφημερίδα?Θα τάιζες ποτέ το σκυλί σου από το κουτάλι που εκέινη τη στιγμή τρως?Θα άφηνες ποτέ για κάποια ώρα το παιδί σου στο μπαλκόνι μόνο του? Μην συγκρίνουμε την εκπαίδευση παιδιών και σκυλιών...νομίζω είναι λάθος... ;)
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
…. νομίζω, ότι κατάλαβες λάθος …


Η ‘’βάση’’ ανατροφής παιδιού- σκυλιού είναι η ίδια…ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ όταν δώσεις καλές βάσεις στην ανατροφή τους, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον.
Πχ
Α)Ένα κουτάβι (15-30μερών)δεν θα καταλάβει που πρέπει να τα κάνει ….ούτε βέβαια ένα παιδάκι (5 μηνών)….άρα δεν το μαλώνεις, απλά του δίνεις λίγο χρόνο και μετά βάζεις ‘’εσύ΄΄ τις βάσεις με σωστή καθοδήγηση και στις δύο περιπτώσεις.
Β) αν μάθεις το σκυλί σου να μην τρώει από ξένους αποφεύγεις πχ φόλες….. σε ένα παιδάκι ,ίσως να μην πλησιάζει ξένους……κλπ

Δεν συγκρίνω παιδιά με σκυλιά, αλλά νομίζω ότι, σε ότι έχουμε την ευθύνη να μεγαλώσουμε, δίνουμε καλές βάσεις ή και ακόμα στην δουλειά μας, στην αρχή μιας σχέσεις κλπ

Αν αρχίσουμε ‘’λαθος’’ δύσκολα επαναφέρουμε μια κατάσταση στο ‘’σωστό δρόμο’’.
......................................
......................................
με το καλό το μωράκι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
τα πραγματα ειναι απλα...εμεις τα κανουμε δυσκολα. Η Φαιδρα μπαινει σε πειθαρχια απο τωρα πριν ερθει το μωρο και κοβονται οι κακες συνηθειες...με το καλο και με επιβραβευση...το σημαντικοτερο ειναι οταν ερθει το μωρο να μην υπαρχει νευρικοτητα και φοβος αχ τι θα κανει η Φαιδρα, γιατι αυτο θα δημιουργησει ενταση και προβληματα. Πολλη επιβραβευση οταν η Φαιδρα αντιδρα θετικα με το μωρο...Ηρεμα βαζουμε στην Φαιδρα περιλαιμιο και λουρι και την απομακρυνουμε με μια αλλη ασχολια οταν εκνευριζεται...δεν δινουμε σημασια στις παρακλησεις της. Επιβραβευουμε μονο οταν ειναι ηρεμη και θετικη. Πανω απο ολα η δικη μας σταση καθοριζει τη σταση του σκυλου. Αν ειμαστε ανησυχοι και νευρικοι η Φαιδρα θα προσπαθησει να ελεγξει την κατασταση και να παρει το πανω χερι...Υπαρχει χρονος να διορθωθουν τα πραγματα μεχρι τον ερχομο του μωρου. Συμβουλευτειτε και ενα καλο εκπαιδευτη. Θετικη αντιμετωπιση και ολα θα πανε καλα...και με το καλο !:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981