Σκύλος κομμαντο!!


Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Καλησπέρα και απο μένα και συγχαρητήρια για το εκλεκτό σας forum.Αρχικά θα πω λίγα λόγια για μένα κ μετά θα προχωρίσουμε στο κιρίως θέμα.
Λοιπόν είμαι ο Σάκης και είμαι απο Δράμα.Εδω και 3 χρόνια και κάτι ψιλά κατοικώ στην Χίο οπου δουλεύω ως στρατιωτικός(εποπ,ο τιτλος καθαρα χιουμοριστικος λογω τις δουλειας).Μένω μεσα στην πόλη σε μια μονοκατοικία(διορωφη)οπου εγώ μένω στο κάτω και απο πάνω μου μένει ο σπιτονοικοκύρης μου.το σπίτι αποτελείται απο 2 δωματια 1 σαλόνι κ ένα υπνοδομάτιο,εχει επίσης 2 εισόδους(και οχι δεν βαζω αγγελια για ενοικιαστηριο :D)οπου στην πισω υπαρχει ενας μικρος ακαλυπτος με τοιχο γυρω γυρω.Αρκετά ομως με το σπιτι πάμε στο κυρίως θέμα.
Εδω και αρκετο καιρο μου εχει κολλησει ασχημα η ιδεα να αποκτησω ενα σκυλο,και σκεφτομαι για husky.Εχω διαβασει αρκετα απο εδω μεσα και ναι ειμαι ετοιμος να αλλαξω ολη μου τη ζωη-συνηθιες για χαρη του σκυλου.Εχω ομως ενα θεμα που με απασχολει κ θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ως στρατιωτικος θα πρεπει να λειπω τα πρωινα για αρχη κ επισης θα πρεπει να λειπω ολη τη μερα-νυχτα 6 φορες τον μηνα οταν εχω υπηρεσιες.Οπως ειπα κ πριν ειμαι διαθετιμενος να ξυπναω αντι για 6μισι στις 6 για να τον βγαζω μια βολτα γυρω γυρω απο το τετραγωνο,κ το μεσημερι-απογευμα ολος ο χρονος θα ειναι δικος του για βολτες σε παρκα,φιλους για καφε κλπ κλπ,ευχαριστως και τα σαββατοκιριακα βολτες στο βουνο με φιλους που εχουν και αυτοι σκυλακια.Αλλα δεν ξερω τι γινεται με τις μερες που θα εχω υπηρεσια κιριως οταν ειναι κουταβι??Να επισημανω πως ειναι πολλες οι ερωτησεις που θελουν απαντηση αλλα ας ξεκινησουμε με την παραπανω και συνεχιζουμε στην πορεια
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες Σάκη. Δεν υπάρχει κάποιος εμπιστοσύνης που να σε βοηθάει αυτές τις δύσκολες μέρες; Οσο είναι κουτάβι είναι αδύνατον να μπορεί να μένει τόσο πολύ μόνο του για πάρα πολλούς λόγους.
 


Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
χμμμ καποιος εμπιστοσυνης υπαρχει αλλα να κανει τι???για να το βγαλει βολτα χλωμο το κοβω για να το ταισει ομως να του βαλει κανα νερο σιγουρα.πρεπει να μενει μεσα στο σπιτι το κουταβι οσο ειναι "κουταβι" και αν ναι ποσο καιρο θα χρειαστει??τωρα δεν ξερω και αν μπορω να το παιρνω μαζι μου αλλα δεν θα μπορω να το βλεπω συνεχεια και υπαρχουν κινδυνοι γατες-θορυβος..να επισιμανω πως υπηρεσια εχω 6 φορες το μηνα οχι 6 μερες συνεχομενες
 
Last edited:






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
χμμμ καποιος εμπιστοσυνης υπαρχει αλλα να κανει τι???για να το βγαλει βολτα χλωμο το κοβω για να το ταισει ομως να του βαλει κανα νερο σιγουρα.πρεπει να μενει μεσα στο σπιτι το κουταβι οσο ειναι "κουταβι" και αν ναι ποσο καιρο θα χρειαστει??τωρα δεν ξερω και αν μπορω να το παιρνω μαζι μου αλλα δεν θα μπορω να το βλεπω συνεχεια και υπαρχουν κινδυνοι γατες-θορυβος..να επισιμανω πως υπηρεσια εχω 6 φορες το μηνα οχι 6 μερες συνεχομενες
Κοίτα να δεις, αν η υπηρεσία σου ήταν 6 συνεχόμενες μέρες, θα ήταν πιο απλά τα πράγματα και μία η απάντηση: μην πάρεις σκύλο. Τώρα προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να τα καταφέρεις γιατί και το χάσκυ από την φύση του προσθέτει στις δυσκολίες. Το σκυλάκι εννοείται ότι μέχρι να ολοκληρώσει τον κύκλο των εμβολίων του, δεν επιτρέπεται να κυκλοφορεί. Οσο είναι πολύ μικρό πρέπει να υπάρχει επίβλεψη. Νεράκι, φαγάκι, ζέστη ή δροσιά αν έχει έρθει το καλοκαίρι μέχρι να το αποκτήσεις και προστασία από οτιδήποτε επικίνδυνο μέσα στο σπίτι. Σημαντικότερο όμως όλων είναι να μην αισθάνεται παρατημένο και φοβισμένο. Γι' αυτό είπα ότι αν υπάρχει κάποιος έμπιστος που θα μπορεί αυτά τα 6 μερόνυχτα να το επιβλέπει. Οι βόλτες σ'αυτή την φάση είναι το τελευταίο ζητούμενο. Αλλά και μεγαλώνοντας θέλει μεγάλη προσπάθεια από μέρους σου όταν θα είναι μωρό, για να μπορεί να μένει τότε, 24 ώρες μόνο του. Τελευταία έχει προστεθεί στην παρέα μας και ένα μέλος με χάσκυ που φαίνεται και πολύ γνώστης της φυλής. Μήπως να επικοινωνήσεις και μαζί του αν μπορεί κι εκείνος να σε βοηθήσει.
 


Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Έχω μια υποψία για ποιον μιλατε αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Φιλε Νικο τα σχοινακια πολυ πιθανον να καταργηθουν ετσι οπως παμε αλλα κ παλι ειναι ενας παραγοντας τον οποιο ξεχασα να αναφερω...ο σπιτονικοκυρης λοιπον μετα απο συζητηση που ειχα μαζι του για το αν τον πειραζει να παρω σκυλο μου απαντησε οχι απλα μονο να μη γαβγιζει.Τωρα ποσο αποτελει αυτο προβλημα αποτι μ φαινεται τα husky δεν γαυγιζουν κ παρα πολυ.Επισης μελλοντικα σκεφτομαι να αλλαξω κ σπιτι εξω απο την Χιο με αυλη κλπ κλπ οποτε δεν θα πειραζει κανεναν.Επιστρεφοντας στον παραγοντα "σπιτονικοκυρης αυτος θα μπορει να το ταιζει-ποτιζει αυτες τις εξι μερες που θα λειπω τουλαχιστον οσο ειναι μικρο ακομα..
 


Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Το επομενο που με απασχολει ειναι πως θα το αποκτησω το σκυλακι και απο που.Αποτι εχω καταλαβει αποκλειουμε τελειως τα pet stop(αν και εδω στη χιο ενας απο τους οποιους εχει pet shop εχει πολυ καλη φημη αλλα φερνει σκυλια απο Ουγγαρια).Γνωρισα ενα παλικαρι τωρα καποτε ο οποιος εχει μαγαζι με ενιδρια εξωτικα πουλια ψαρια κλπ κλπ.Τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε πως μπορει να μου φερει με ολα του τα χαρτια βιβλιαρια,εχοντας τσιπακι κ ολα τα εμβολια απο πριν.....αλλα απο Ουγγαρια κ αυτος κ αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι μου ειπε πως σε μια εβδομαδα θα το εχω.Τωρα,ρωταω εγω(συμφωνα με οσα εχω διαβασει)1 βδομαδα δεν ειναι λιγο???Δλδ για να μπορει να στειλει σε μια βδομαδα παει να πει πως η οτι δεν θα ειναι 2 μηνων η οτι απο εκει που θα το φερει θα εχουν καμια 20αρια 2μηνιατικα που παει να πει 5 περιπου ζευγαρια,που παει να πει,που παει να πει....Οποτε λογικα θα απευθυνθω σε καποιον εκτροφεα σωστα??Ο οποιος ομως θα εχει προγραμματισμενη γεννα που παει να πει δισκολα θα βρω κουταβι γιατι θα ειναι ολα "καβαντζωμενα"(με εισαγωγικα) αρα θα πρεπει να περιμενω αρκετο καιρο μεχρι να το αποκτησω :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω δεν θα έπαιρνα σκύλο ...χωρις να θέλω να γίνω η κακια΄του forum, αλλά πως θα αφήσεις ένα κουτάβι για 24 ώρες μονο του...και αν ο σπιτονοικοκύρης για κάποιο λόγο δεν μπορεσει να παει...τι θα κάνεις?
Και μέχρι να μεγαλωσει και να μπορει να είναι σε θέση να μέινει σε μία αυλη για 24 ώρες μόνος του ...τι θα κάνεις..?
Και ένα Χασκυ, δεν έιναι και το πιό εύκολο σκυλί στο κόσμο...
Μήπως να κοιταγες για ένα πιό μεγάλο σε ηλικία σκύλο?
 




Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Σε περιπτωση που δεν θα μπορει ο σπιτονοικοκυρης να παει καποιος φιλος θα βρεθει να παει να το ριξει μια "ματια".
Αλλα και παλι μην ξεχνας οτι ειναι 6 μερες μονο,το λεω σε περιπτωση που γυρισει καποιος και πει οτι δεν ειμαι αξιος να παρω σκυλο αν δεν μπορω να το φροντιζω και αλλα τετοια,πιστεψε με θα γυρισω τη ζωη μου και τις συνηθιες μου πανω κατω για να το αποκτησω και να το μεγαλωσω οπως πρεπει.Απλα ειναι αυτες οι 6 μερες που δνε μπορω να κανω κατι.Για ποσο καιρο μιλαμε οτι θα χρειαστει μεχρι να μπορει το σκυλι να μεινει μονο του μεχρι και για 24 ωρες,περιπου κανενα 3μηνο??Θα εχει καποια αλλαγη στην συμπεριφορα του το σκυλι αν αυτες τις 6 μερες το φροντιζει καποιος αλλος και οχι εγω ο ιδιος??Σχετικα με τον εκτροφεα-φιλο που ανεφερα πιο πανω τι με συμβουλευετε??
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
φίλε jazz καλως όρισες στην παρεα μας..
καταρχήν διαβασε και μελετησε την φυλή χασκυ.... κυριως χαρακτηρα και συμπεριφορες ... μετα αν νομιζεις ότι μπορει να κολλήσετε... συνεχιζουμε την συζητηση...
σχετικα με τους προμηθευτες που ανεφερες οχι και παλι οχι.. παπυ μιλλ σκυλια ειναι...
από την άλλη σκεψου λιγο... 6 φορες τον μηνα για περιπου 32 ωρες .... ενα σκυλι μονο του...
αν παει καποιος θα το ταισει , θα το βγαλει βολτα αλλα το σκυλι παλι μονο του θα καταληξει... πολλες ωρες πολλα μπορει να συμβουν.... ασε που μπορει να αναπτυξει το χαρακτηριστικο γνωρισμα των χασκυ... κλαμα- ουρλιαχτο..... τι θα κανεις μετα..?
επιστρεφω σε οσα σου ειπα στην αρχη... διαβασε για την φυλή βρες έναν εκτροφεα... συζητα μαζί του... κι αν σε εμπιστευθει... στην επόμενη του γεννα μπορει να σου δωσει και κουταβι...
καλή τύχη
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Σάκη καλώς όρισες.
Στην Ουγγαρία, την Τσεχία και τη Ρωσία είναι τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά Puppy mills..

Συμφωνώ με όσα σου λένε οι προσυπογράψαντες, έχω να προσθέσω και κάτι άλλο... Είσαι σίγουρος ότι το να έχεις τον σπιτονοικοκύρη σου να τον ταΐζει δε θα δημιουργήσει τελικώς πρόβλημα??

Έστω ότι κάπως το πρόβλημα γενικότερα το λύνεις... Παίρνεις το κουτάβι, το έχεις μέσα στο σπίτι, λείπεις 6 μέρες... Μπαινοβγαίνει ο ιδιοκτήτης και πέρα από το να το ταΐζει αντικρίζει καθημερινά και το όλο χειρότερο χάος που το σκυλί θα έχει κάνει μέσα στο σπίτι ή στο χώρο που θα το έχεις. Τσίσα, κακά, δαγκωμένα πράγματα...
Αν αυτά δεν καθαρίζονται και φτιάχνονται συνέχεια η κατάσταση τις τελευταίες μέρες θα είναι δραματική. (το εννοώ το δραματική) Πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού θα κάνει πολλές "χαρές" να βλέπει το σπίτι του μέσα στη μπόχα, να σκέφτεται τα πατώματα αν θα ποτίσουν από τα τσίσα και γενικότερα έναν κακό χαμό?

Γράφω αυτή την πλευρά γιατί για τα του σκύλου όπως είπα τα έχουν καλύψει οι προηγούμενοι. 6 μέρες "μόνο" είναι μία βδομάδα σχεδόν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
όταν πήρα το δεύτερο κουτάβι μου, και έμενα μόνη μου, τον είχα σε κλειστο πάρκο για κουτάβια περίπου 8 ώρες κάθε μέρα.
Το απόγευμα που γύριζα σπίτι...έπρεπε να καθαρίζω ώρες το πάρκο γιατι μόνο από τα κακά του, βρώμαγε όλο το σπίτι...
Σε 30 ώρες φαντάζεσαι τι θα αντικρύζεις όταν γυρνάς?
Επίσης, ένα κουτάβι που θα μένει τόσες ώρες μόνο του θα αναπτύξει άλλες συνήθειες, (γάυγισμα, κλάμα, καταστροφες )...που δύσκολα θα μπορεις να τις κόψεις μετά...
Επίμενω , στην ιδεα ενός μεγαλύτερου σε ηλικία σκύλου και όχι Χάσκυ...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καταρχην, όπως ειπαν και τα παιδια, κατσε διαβασε για το χασκυ. Μπορει να διαπιστωσεις ότι δεν σου κανει, οσο και να το γουσταρεις εμφανησιακά. Πιστευω ότι η εμφανιση είναι αυτό που σε τραβηξε.

Ενας γερμανικος ποιμενικος είναι σχεδον εξισου εντυπωσιακος αλλά πολύ πιο ευκολος, ευπροσασμοστος και εκπαιδευσιμος.
Θα μπορεις να τον παιρνεις και στο στρατοπεδο όταν μεγαλωσει και αν εκπαιδευτει. Θα μπορεις να τους λες οτι και καλα ειναι και φυλακας. Το χασκι θα σου κανει τη ζωη δυσκολη.

Φροντισε οι μερες που θα φερεις το κουταβι στο σπιτι να συμπίπτουν με μια μεγαλη άδεια από την δουλεια.

Νομιζω ότι θα χρειαστεις οπωσδηποτε crate, καθως επισης και έναν καλο εκπαιδευτη.

Μην πτοείσαι, προετοιμασου και στην καταλληλη στιγμη παρε τον σκυλο της αρεσκειας σου που ταιτιαζει όμως και στον τροπο ζωης και τις αναγκες σου.

Οι γνωστοι Έλληνες εκτροφεις χασκυ δεν εχουν προετοιμασμενες γεννες αυτό τον καιρο από οσο ξερω.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
.... ασε που μπορει να αναπτυξει το χαρακτηριστικο γνωρισμα των χασκυ... κλαμα- ουρλιαχτο..... τι θα κανεις μετα..?
Φανταζεσαι τον νοικοκυρη? Θα λαλήσει και θα κρυφτει μεσα στη ντουλαπα :D
Θα νομιζει οτι κατεβηκαν οι λυκοι απο το βουνο :D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
φίλε τζαζ βλέπω πολύ δύσκολη την περίπτωση σου για σκύλο. Θα έλεγα να το σκεφτείς καλύτερα και να το αφήσεις το θέμα σκύλου προς το παρόν.

Νομίζω ότι θα μπλέξεις με τον ιδιοκτήτη σου και ας μη σου φαίνεται τώρα :(

Επίσης για φαντάσου να πάρεις καμιά μετάθεση σε άλλη πόλη.

Άσε που προσωπικά θα με έτρωγε η αγωνία να είχα το σκύλο έξω για μια ολόκληρη μέρα και να μην ξέρω τι κάνει, εδώ 8-9 ώρες δουλεύω και πάλι έχω άγχος :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ το θεωρώ υπερβολή να τον αποθαρύνουμε. Δήλωσε αποφασισμένος να αλλάξει την ζωή του για να αποκτήσει τον σκύλο του. Δηλαδή τι παραπάνω πρέπει να κάνει; Ισως πράγματι να είναι ευκολότερο να προσανατολιστεί προς κάποια άλλη ράτσα ή λίγο μεγαλύτερο σκυλί, αλλά όχι να του λέμε να μην αποκτήσει. Ας ενημερωθεί για τα υπέρ και τα κατά και ας κρίνει μόνος του αν θα μπορεί να τα βγάλει πέρα. Είναι αυτονόητο ότι οι αποφάσεις του δεν θα πρέπει να είναι εις βάρος της ευωζίας του ζώου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εγώ το θεωρώ υπερβολή να τον αποθαρύνουμε. Δήλωσε αποφασισμένος να αλλάξει την ζωή του για να αποκτήσει τον σκύλο του. Δηλαδή τι παραπάνω πρέπει να κάνει; Ισως πράγματι να είναι ευκολότερο να προσανατολιστεί προς κάποια άλλη ράτσα ή λίγο μεγαλύτερο σκυλί, αλλά όχι να του λέμε να μην αποκτήσει. Ας ενημερωθεί για τα υπέρ και τα κατά και ας κρίνει μόνος του αν θα μπορεί να τα βγάλει πέρα. Είναι αυτονόητο ότι οι αποφάσεις του δεν θα πρέπει να είναι εις βάρος της ευωζίας του ζώου.
είπε θα παρατησει τον στρατο..?
όχι... δεν τον αποθαρυνουμε απλα αναρωτιομαστε τι θα κανει ενα σκυλι 32 ωρες μονο του....
στον στρατο ξεκινας το πρωι στις 07.00 και τελειωνεις αν εχεις υπηρεσια την επομενη στις 14.00 ... περιπου 32 ωρες βαλε και το πηγαινε ελα...

μπορεις να φανταστεις 32 ωρες τον σκυλο σου μονο του... θα τον αφηνες σε συστηματική βαση...?
μεσα σε σπιτι... ή εξω στην αυλη... πες μας τι θα κανει ενα χασκυ 32 ωρες... καθε 5 μερες...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βολτες εκτος σπιτιου θα κανει.. Δε μπορεις να κρατησεις τοσες ωρες σκυλο μονο του μεσα... ειδικα husky! ;)
H δικη μου ειχε φαει την ξυλινη πορτα βγηκε στην πισω αυλη και την "εκανε με ελαφρα":D:maria::paja1: