Σκύλος κομμαντο!!






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα ειναι 32 ωρες συνεχομενες, με μια πιθανη μικρη διακοπή - επισκεψη την ωρα που σχολαει ο στρατιωτικος, βγαινει για φαγητο και επιστρεφει στη μοναδα για την ολονυχτια υπηρεσια του.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εχω πει από την αρχή ότι δεν μπορεί να έχει κουτάβι τόσες ώρες μόνο του. Επίσης του επισήμανα ότι η συγκεκριμένη ράτσα δεν ενδείκνυται. Τόνισα ότι ίσως είναι καλύτερα να προσανατολιστεί σε άλλη ράτσα και σε άλλη ηλικία. Που βλέπετε να διαφωνούμε; Απλά δεν πιστεύω ότι παρά τις δυσκολίες του, είναι απαγορευτικό να έχει σκυλί. Μου φάνηκε σοβαρός, ειλικρινής και αποφασισμένος στο ότι είναι διατεθειμένος να κάνει υποχωρήσεις για να έχει το σκυλάκι την καλύτερη δυνατή ζωή μαζί του. Προσωπική μου εκτίμηση. Ούτως ή άλλως αν απευθυνθεί σε εκτροφέα φαντάζομαι ότι θα τα συζητήσουνε και θα καταλήξουνε στο αν μπορεί να το αποκτήσει ή όχι.
 


Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Καταρχας χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Οι ωρες ειναι οντως πολλες (32)αλλα ολο αυτο με το τι θα κανει το σκυλι πιστευω εχει να κανει περισσοτερο με την περιοδο που ειναι ακομα κουταβι.Και αλλοι εχουν σκυλι,περιπου ιδια με την δικια μου περιπτωση και τα καταφερνουν μια χαρα.Οσο για την ρατσα,πολοι μου λενε πως τα χασκυ ειναι χαζα ανυπακουα κ αλλα τετοια χαζα..εγω δεν το πιστευω αυτο,θα μου πεις δεν ειχες χασκι ποτε για να δεις πως ειναι αλλα οπως λετε και εσεις γενικα τα κουταβια ειναι σαν τα μωρα ειναι πως θα τα μαθεις.τωρα οσο για το μετα με μια υποτιποδη εκπαιδευση-εκπαιδευτη τα περισσοτερα λυνονται.Και ο σπιτονοικοκυρης πιστεψτε με ειναι πολυ καλος ανθρωπος αγαπαει τα ζωα και οταν τον ρωτησα αν μπορει να το προσεχει-ταιζει κλπ κλπ μου ειπε αμεσως ναι δνε θα υπαρχει προβλημα.(υποψιν ο ανθρωπος μενει ακριβως απο πανω μου)Δεν ξερω,εχω αγχωθει τελειως,ακομα κ στον υπνο μου χασκι βλεπω...
 


baiz

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2009
143
0
Τα Husky δεν ειναι ουτε χαζα, ουτε ανυπακουα, απλα τις περισσοτερες φορες ειναι πιο εξυπνα απο τους ιδιοκτητες τους!!
 




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Κανένα κουτάβι δε βγάζει 24ωρο μόνο του... η συντροφικότητα της αγέλης είναι το Α & το Ω σε αυτή την ηλικία που το κουτάβι σα σφουγγάρι ρουφάει τα πάντα γύρω του καθώς εξοπλίζεται για την επιβίωση του....

Ειδικά ένα κουτάβι μιας Φυλής που ζει ΠΑΝΤΑ σαν ομάδα και ΠΑΝΤΑ μαζί με τον άνθρωπο..

Συγγνώμη Jazz, αλλά μέχρι να αλλάξει κάτι στην υπηρεσία σου, δε θα είναι σωστό να βάλεις κάποιο κουτάβι σε αυτή τη δοκιμασία...

Και μη στηρίζεσαι σε 3ους για θέματα του σκυλιού σου, γιατί απλά γι' αυτούς είναι απλώς ένα σκυλί... για εσένα είναι ο κόσμος σου....
 




Jazz

Member
28 Ιανουαρίου 2010
8
0
39
Δράμα
Το θεμα ειναι πως κατα βαθος θα πρεπει να συμφωνησω και εγω με την Gaia.Αλλα χωρις να θελω να φανω πεισματαρης κ οτι κοιταζω μονο την παρτη μου,καποιος τροπος θα πρεπει να υπαρχει αν και οσο το σκεφτομαι περισσοτερο τοσο πιο πολυ οδηγουμαι στο σκεπτικο οτι δεν ειναι καταλληλη περιοδος??δουλεια??μηπως θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω για κοπελα επειγοντως τελικα??(χαβαλε κανω φυσικα)δεν ξερω πραγματικα εχω κολλησει.:(
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Και μη στηρίζεσαι σε 3ους για θέματα του σκυλιού σου, γιατί απλά γι' αυτούς είναι απλώς ένα σκυλί... για εσένα είναι ο κόσμος σου....
Τα ειπες ολα με αυτη σου την εκφραση....
αυτη ειναι η πραγματικη αληθεια.
 












Landser

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
74
0
Μαραθωνας
Γεια σου και απο μενα καλως ορισες!
Οπως ειπες διαβαζεις για την ρατσα θα αφιερωσεις τον ελευθερο χρονο σου και εισαι ετοιμος να αλλαξεις ακομη και την ζωη σου για το νεο σου κουταβι.Μεχρι τον σπιτονοικοκυρη επιασες απο τωρα να του πεις να σου ταιζει τον σκυλο οταν θα απουσιαζεις..Πιστευω πως εισαι πολυ πιο ετοιμος απο πολλους που εχουν παρει ηδη χασκυ..
Απο την αλλην ομως το επαγγελμα σου καθιστα δυσκολη την αποκτηση σκυλου και μαλιστα αρκτικου.Τα χασκυ ειναι σκυλια της αγελης και ειναι πολυ δεμενα με αυτη.Θα το κανεις λοιπον πολυ δυστυχισμενο οταν εσυ θα λειπεις απο το σπιτι τοσες ωρες και μαλιστα χωρις καποιον να ειναι κοντα του(οχι απλα να το ταιζει) γιατι εσυ εισαι η αγελη του.Μεγαλωσε λοιπον την αγελη σου πρωτα(το ξερω σου το ειπαν και οι αλλοι αλλα δεν βλεπω αλλη λυση)και πιστευω πως θα εισαι ο καλυτερος υποψηφιος ιδιοκτητης χασκυ!:)
Ασχετα που κατα την γνωμη μου και με την τωρινη σου κατασταση το χασκυ σου θα ειναι πιο ευτυχισμενο απο καποια αλλα χασκυ που καποιοι τα πηρανε για την ομορφια τους και μονο και παρολο που ειχανε και χρονο και χωρο τα παρατησανε στον κηπο τους να τους ομορφαινει την θεα απο το παραθυρο τους.Τα βγαλανε κανα 2 βολτες το τριμηνο μονο αν δεν ειχαν κατι καλυτερο να κανουνε για να τους πουνε στον δρομο ποσο ωραιο σκυλο εχουν.Μονο που το σκυλι ποτε δεν εγινε ποτε δικο τους...