Σκύλος - νηστικός 1 μέρα;


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ο λυκος που τρωει μονο barf σκτοτωνει για να φαει, τρωει μεχρι σκασμου και θα ξανασκοτωσει οταν θα πεινασει, οχι απαραιτητα καθε μερα. Περπαταει δεκαδες αν οχι 100 νταδες χιλιομετρα τη μερα οταν εχει καψει αυτα που εφαγε θα ξαναφαει. Αν ο λυκος ετρωγε ξηρα τροφη και εκανε την κινηση που κανει θα ηθελε μαλλον κανα 3 κιλο την ημερα το λιγοτερο. Ισως και να εχει προβλεψει η φυση και να εχει και πιο αργο μεταβολισμο απο το σκυλο.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Η δικιά μου η σκυλίτσα πάντως το κάνει από μόνη της, παρατηρημένα μια μέρα στις 8-10 δεν τρώει από μόνη της τίποτα και το κάνει απο 14-15 μηνών αν θυμάμαι καλά και μετά.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Δεν το εχω εφαρμοσει ποτε αλλα απο'σο μπορω να θυμηθω στους 15 μηνες που εχω τον σκυλο δεν εχει φαει απο μονος για 1 ημερα καθολου.Υπηρξαν λιγες φορες,μπορει να ειναι και 4-5.
Ελλη νομιζω πως εφοσον ο σκυλος επιλεγει να μην φαει,ξερει τις αναγκες του οργανισμου του,οποτε πραττει σωστα για αυτον.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάθε 14-15 μέρες κάνουμε ~40ωρη νηστεία.
Το κάνω καθαρά για λόγους υγείας. Κακό δεν θα τους κάνει ΜΟΝΟ καλό.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το ίδιο και το αυτό.....
μια μέρα την εβδομάδα τα σκυλιά δεν τρώνε....(για εμάς δεν ισχύει...:D)
το σίγουρο είναι ότι δεν θέλουν να χάσουν εύκολα κανένα άλλο γεύμα πέρα της νηστείας οπότε και τρώνε καλύτερα όλη την υπόλοιπη εβδομάδα...πιθανά αυτό να βοηθά ένα σκυλί μακροπρόθεσμα να παχύνει....

πάντως νομίζω ότι το να ξεκουράζεται για μια μέρα το πεπτικό σύστημα του σκύλου κάνει μόνο καλό...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος μου τρώει κάθε μέρα!
Αν δεν αντιληφθώ γρήγορα ότι τελείωσε το σακί για να πάω να αγοράσω...δεν θα σκάσω κιόλΑ:D

Έχει μείνει αρκετές φορές νηστικός για μια μέρα!
Αχ ο καημενούλης...:twisted:
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
το σίγουρο είναι ότι δεν θέλουν να χάσουν εύκολα κανένα άλλο γεύμα πέρα της νηστείας οπότε και τρώνε καλύτερα όλη την υπόλοιπη εβδομάδα...πιθανά αυτό να βοηθά ένα σκυλί μακροπρόθεσμα να παχύνει....
μις ταρα, απο σενα τ ακουσα και δεν θυμομουν ποιος μου το πε ...........

κατσε να ρωτησω κι αλλου:D:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μις ταρα, απο σενα τ ακουσα και δεν θυμομουν ποιος μου το πε ...........

κατσε να ρωτησω κι αλλου:D:D
Εγώ το είχα ακούσει για ανθρώπους, λέει, ο μεταβολισμός γίνεται πιο αργός για να έχει ο οργανισμός αποθέματα για περισσότερο καιρό.
Τώρα αν ισχύει δεν ξέρω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ισχύει. Ο οργανισμός νομίζει ότι πεθαίνει στη πείνα και επιβραδύνετε ο μεταβολισμός για να καίει λιγότερο. Κι έτσι όταν τρώει το νορμάλ γεύμα παχαίνει ευκολότερα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Νομίζω είναι λιγάκι υπερβολή να θεωρήσουμε ότι ο οργανισμός του σκύλου θα μπει σε "safe mode" επειδί έχασε 1-2 γεύματα :D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και θα παχαίνει τρώγοντας την ίδια ποσότητα ?
ε μόλις δώ να παχαίνει θα μειώσω την ποσότητα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...αγαπητέ μου....εμείς θέλουμε ΝΑ ΠΑΧΥΝΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έστω και λίγο τα κοπρόσκυλα μας !!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εεεε τότε........δεν θα πάει στην μπαρτσελόνα!!!!!!
δεν θα μειώσεις την ποσότητα
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
οποτε αν δεν κανει ενα λιγοτερο ποιο καλο ειναι :p

γενικα ακομα και οι ανθρωποι πρεπει να νοιωθουμε εντονα το αισθημα της πεινας πριν φαμε

με το να τρωμε αμεσως μολις πεινασουμε η πριν πεινασουμε εχουμε το πεπτικο μας συστημα σε μια μονημη κατασταση πεψης και αυτο
δεν το βοηθαει καθολου αντιθετα το κουραζει
θελει και αυτο την ηρεμια του
Kαλησπέρα! Βασικά αυτό για τους ανθρώπους δεν ισχύει. Πρέπει να τρώμε πριν πεινάσουμε για να μην καταναλώνουμε πολλή τροφή!
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οντως το ωμό είναι πιο εύπεπτο για τον σκύλο.
Για μένα ο σκύλος καλό είναι να νηστεύει ανεξαρτήτου τη διατροφή ακολουθεί.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Tι σημαινει "ξεκουραζεται το πεπτικο συστημα" κι απο τι κουραζεται, απο τη δουλεια που ειναι φτιαγμενο να κανει? Κουραζεται το συκωτι, η καρδια, το αναπνευστικο? Αυτο το εχει πει επιστημονας-γιατρος, εχει γινει ερευνα απο καποιους, εννοω ειναι αποδεδειγμενο? Κι αν ειναι ετσι γιατι δεν ξεκουραζουμε ενα διαφορετικο συστημα καθε φορα? Αλλη μερα το πεπτικο, αλλη το ουροποιητικο κτλ? Το πεπτικο συστημα φτιαχτηκε για να λειτουργει καθημερινα νομιζω, κι αν πουμε οτι χρειαζεται "ξεκουραση" γιατι δεν αρκει η παυση αναμεσα στα γευματα? Εχει μια λογικη αυτο που λετε για τον ελεγχο του μεταβολισμου και την αυξηση βαρους αλλα πραγματικα αυτο περι ξεκουρασης δεν μπορω να καταλαβω που βασιζεται...

Κι ο παραλληλισμος με τους λυκους που γινεται συνεχως, νομιζω πως δεν εχει βαση σε ολα τα θεματα που αφορουν σκυλους. Τι σχεση εχει ενα πάγκ για παραδειγμα με εναν λυκο? Οση σχεση εχει κι ενας ανθρωπος με εναν χιμπατζη. Δεν τρεφομαστε οπως οι χιμπατζηδες ομως...
 


Crazy North

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
191
0
Athens
Eμένα 2-3 πρωινά δε μου χει ακουμπησει καθολου φαγητ'ο και ειχα αρχισει να ανησυχώ μιας και έσκιζε τα παντα οποιαδήποτε ωρα ακομα και στους καυσωνες!!! Μια χαρα έδινα εως τωρα συμβουλες περι μαζεματος πιατου στα 15 λεπτα αλλα τωρα που το κανω εγω στεναχωριεμαι. Ειναι 7 μηνων , προτεινετε να μαζευω πιατο ή να βαζω καποια λιχουδια μαζι με την ξηρα μπας και τη δελεασω;; Eίναι κακο να χανει ταίσματα στην ηλικια των 7 μηνών;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95