Σκύλος σε διαμέρισμα (ενοικιαζόμενο)


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Γεια σας θελω να ρωτησω υπαρχει προβλημα να εχω το σκυλο στο διαμερισμα ? πρεπει να εχω εγκριση του ιδιοκτήτη? απο τους αλλους ενοικους δεν ειχα προβλημα οταν το ειδαν βεβαια μενω στο ισογειο που δεν επικοινωνει με την υπολοιπη πολυκατοικια. τι να κανω θα εχω προβλημα?
 


nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
αν δεν κανω λαθος ο νομος λεει οτι μπορεις να εχεις στο σπιτι σου 2 κατοικιδια
ειτε ενα σκυλο και μια γατα ειτε 2 σκυλους ειτε 2 γατες.
Νομιζω εισαι ενταξει
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Κοιτα φιλαρακι επειδη ειχα το ιδιο πρεοβλημα με τον διαχειρηστη μου και καποπιουσ αλλους.... προβλημα μπορει να εχεισ αλλα θα το λυσεις ευκολα... κοιτα εδω και τυπωσε το μην χρειαστει να το στρειψεις σστην μουρη καποιου....


Το άρθρο 17 της, με αριθμό Υ1β/2000/1995 Υπουργικής Απόφασης «Περί όρων ιδρύσεως και λειτουργίας πτηνο-κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων» προβλέπει κατά λέξη τα εξής για την διατήρηση κατοικίδιων ζώων και πτηνών στις μονοκατοικίες και πολυκατοικίες: Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης, και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικίδιων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κλπ) όπως επίσης και σε αυλή ταράτσα, βεράντες, και λοιπούς ανοικτούς χώρους μονοκατοικιών. Επίσης απαγορεύεται απολύτως η παρουσία και διατήρηση κατοικίδιων ζώων, στα δημόσια κέντρα, και καταστήματα (εμπορικά κλπ) κατά τις ώρες λειτουργίας αυτών. Οι κάτοχοι των διατηρούμενων σύμφωνα με τα παραπάνω, κατοικίδιων ζώων οφείλουν να φροντίζουν για τον τακτικό εμβολιασμό τούτων και να παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την τήρηση καθαριότητας στο περιβάλλον τους και την αποφυγή προκλήσεων θορύβων ή άλλων ενοχλήσεων σε βάρος των περίοικων ή των ενοίκων την πολυκατοικίας κατά περίπτωση. Επιτρέπεται η διατήρηση ωδικών και παραδείσιων πτηνών σε κατοικίες, ή διαμερίσματα πολυκατοικιών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει την διατήρηση τέτοιων πτηνών, με την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργούνται προβλήματα κοινής ησυχίας ή άλλες ενοχλήσεις στους περίοικους ή τους ενοίκους της πολυκατοικίας, και ότι τα πτηνά αυτά δεν θα διατηρούνται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.




Οποτε αντωνη καλη συνεχεια και να σου ζησει...

ΥΓ εγω το τυπωσα και του το εριξα κατω απο την πορτα με υπογραφη Με αγαπη αλεξανδρος....

(ΣΑμογιεντ εχω και εγω (Maya <3 u))
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
αν δεν κανω λαθος ο νομος λεει οτι μπορεις να εχεις στο σπιτι σου 2 κατοικιδια
ειτε ενα σκυλο και μια γατα ειτε 2 σκυλους ειτε 2 γατες.
Νομιζω εισαι ενταξει
Σε ευχαριστω πολυ απλα μου λεγαν ολοι οτι θα εχω προβλημα οτι αν λεει το συμβολαιο οτι απαγορευονται τα κατοικιδια και τετοια
 


antonis1980

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2010
61
0
Κοιτα φιλαρακι επειδη ειχα το ιδιο πρεοβλημα με τον διαχειρηστη μου και καποπιουσ αλλους.... προβλημα μπορει να εχεισ αλλα θα το λυσεις ευκολα... κοιτα εδω και τυπωσε το μην χρειαστει να το στρειψεις σστην μουρη καποιου....


Το άρθρο 17 της, με αριθμό Υ1β/2000/1995 Υπουργικής Απόφασης «Περί όρων ιδρύσεως και λειτουργίας πτηνο-κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων» προβλέπει κατά λέξη τα εξής για την διατήρηση κατοικίδιων ζώων και πτηνών στις μονοκατοικίες και πολυκατοικίες: Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μίας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης, και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικίδιων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κλπ) όπως επίσης και σε αυλή ταράτσα, βεράντες, και λοιπούς ανοικτούς χώρους μονοκατοικιών. Επίσης απαγορεύεται απολύτως η παρουσία και διατήρηση κατοικίδιων ζώων, στα δημόσια κέντρα, και καταστήματα (εμπορικά κλπ) κατά τις ώρες λειτουργίας αυτών. Οι κάτοχοι των διατηρούμενων σύμφωνα με τα παραπάνω, κατοικίδιων ζώων οφείλουν να φροντίζουν για τον τακτικό εμβολιασμό τούτων και να παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την τήρηση καθαριότητας στο περιβάλλον τους και την αποφυγή προκλήσεων θορύβων ή άλλων ενοχλήσεων σε βάρος των περίοικων ή των ενοίκων την πολυκατοικίας κατά περίπτωση. Επιτρέπεται η διατήρηση ωδικών και παραδείσιων πτηνών σε κατοικίες, ή διαμερίσματα πολυκατοικιών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει την διατήρηση τέτοιων πτηνών, με την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργούνται προβλήματα κοινής ησυχίας ή άλλες ενοχλήσεις στους περίοικους ή τους ενοίκους της πολυκατοικίας, και ότι τα πτηνά αυτά δεν θα διατηρούνται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.




Οποτε αντωνη καλη συνεχεια και να σου ζησει...

ΥΓ εγω το τυπωσα και του το εριξα κατω απο την πορτα με υπογραφη Με αγαπη αλεξανδρος....

(ΣΑμογιεντ εχω και εγω (Maya <3 u))
Ευχαριστω παρα πολυ αλεξανδρε να εισαι καλα εχεις και σαμογιεντ και θα μιλαμε . εγω μεχρι στιγμης κανενα προβλημα με κανεναν απο την πολυκατοικια απλα με τρομαζουν ορισμενοι
 


Sandos

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2010
128
0
Πατρα
Στο facebook εχει δημιουργηθει μια ωραια ομαδα.... λοιπον οποιος σε πειραξει θα του πεις... δεν σε γραφω ουτε αριστερα ουτε δεξια τσακ στην μεση...

Γιατι μερικα ατομα μου την μπηκαν πολυ και εφτασε ο διαχειρηστης να μ πει οτι οτι θα γινετε στην πολυκατικοια θα περναει απο αυτον και του λεω ενα ωραιοτατο σαλτα και γ@#$%υ παναγιωτη και τσακ γραψιμο στην μεση....

Μην κολας πουθενα... να σαι καλα.
 
Last edited by a moderator:


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Στο facebook εχει δημιουργηθει μια ωραια ομαδα.... λοιπον οποιος σε πειραξει θα του πεις... δεν σε γραφω ουτε αριστερα ουτε δεξια τσακ στην μεση...

Γιατι μερικα ατομα μου την μπηκαν πολυ και εφτασε ο διαχειρηστης να μ πει οτι οτι θα γινετε στην πολυκατικοια θα περναει απο αυτον και του λεω ενα ωραιοτατο σαλτα και γ@#$%υ παναγιωτη και τσακ γραψιμο στην μεση....

Μην κολας πουθενα... να σαι καλα.

ΣΥΜΦΩΝΩ! ! ! Και εγώ δύο έχω ;)
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ο πιο πρόσφατος Νόμος που ισχύει και διέπει όλους τους κανόνες σχετικά με τα κατοικίδια μας, είναι ο 3170 του 2003, ο οποίος όντως επιτρέπει την παραμονή έως δύο ζώων, μέσα στο διαμέρισμα και υπερισχύει οποιουδήποτε κανονισμού πολυκατοικίας. Αρα, καταρχάς δεν μπορεί κανένας διαχειριστής και κανένας γείτονας, να σου πει το παραμικρό. Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος, αν ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος δεν θέλει ζώα, να μην σου ανανεώσει το μισθωτήριο όταν έρθει η ώρα. Είναι πάρα πολύ σημαντικό όμως, να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, ασχέτως νόμων, για να μην ενοχλούμε τους γειτόνους μας. Να μην τους βομβαρδίζουμε με γαβγίσματα και ευωδιές, γιατί κανενός η ζωή δεν θα είναι ευχάριστη. Και συνήθως, την νύφη την πληρώνουν τα σκυλιά μας, που δεν φταίνε σε τίποτα.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Ο νόμος σου επιτρέπει όπως σου είπαν τα παιδιά. Φρόντισε να μην λερώνει ο σκύλος σου όπου βρει, είναι βασικό αυτό κανένας δεν θέλει ακαθαρσίες μπροστά στην πόρτα του. Μην είσαι εχθρικός μαζί τους (δεν σου έχουν πει άλλωστε και κάτι), ούτε και να δείχνεις ότι φοβάσαι μην σου δημιουργήσουν πρόβλημα απλά να θεωρείς την ύπαρξη του σκύλου κάτι φυσιολογικό και νόμιμο.Τώρα αν γαυγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας θα το δεις και θα πράξεις ανάλογα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γεια σας θελω να ρωτησω υπαρχει προβλημα να εχω το σκυλο στο διαμερισμα ? πρεπει να εχω εγκριση του ιδιοκτήτη? απο τους αλλους ενοικους δεν ειχα προβλημα οταν το ειδαν βεβαια μενω στο ισογειο που δεν επικοινωνει με την υπολοιπη πολυκατοικια. τι να κανω θα εχω προβλημα?
Στο συμβόλαιο του σπιτιού ο ιδιοκτητης συμπλήρωσε πως δεν θέλει σκυλιά σπίτι του?
Αν ναι.. και εσύ το υπέγραψες, δεν μπορείς να φέρεις σκύλο.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Συμφωνώ με το μέλος @kango1

Γενικότερα, σε διαμέρισμα/μονοκατοικία μπορείς να εχεις σκύλο οπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. (2 κατοικιδια @nightmare)

Σε ενοικιαζόμενο όπως είναι η περίπτωση σου,

εαν στο συμβόλαιο αναγράφεται οτι ο ιδιοκτήτης δεν θέλει σκύλο, τοτε δεν επιτρέπεται.

Όπως και να'χει καλο θα ήταν να τον ενημερώσεις μιας και το σπίτι δεν είναι δικο σου αλλα και να είσαι και εσυ καλυμένος.
 




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Επειδή είχα κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό πρόσφατα, κατέληξα στο οτι εφόσον δεν υπήρχε κάποιος διακανονισμός στο συμβόλαιο που να μου απαγορεύει τα ζώα δεν υπήρχε λόγος να ενημερώσω. Στην τελική θα ενημερώνω για το τι κάνω στο σπίτι μου;
Παρόλαυτά θεωρώ πολύ σημαντικό να κάνουμε ότι μπορούμε ωστε να μην ενοχλεί ο σκύλος τους άλλους. Δεν πιστεύω οτι είμαστε πραγματικά κυνόφιλοι εάν δεν το κάνουμε.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
γιατι να μπεις σε μια τετοια διαδικασια?
βρες σπιτι που να δεχοντε κατοικιδια
Είσαι πολυ αισιόδοξος και καλά κάνεις, αλλα δεν είναι τόσο εύκολο οσο ακούγεται. Συντρέχουν πάρα πολλοί παράγοντες.

Επειδή είχα κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό πρόσφατα, κατέληξα στο οτι εφόσον δεν υπήρχε κάποιος διακανονισμός στο συμβόλαιο που να μου απαγορεύει τα ζώα δεν υπήρχε λόγος να ενημερώσω. Στην τελική θα ενημερώνω για το τι κάνω στο σπίτι μου;
Παρόλαυτά θεωρώ πολύ σημαντικό να κάνουμε ότι μπορούμε ωστε να μην ενοχλεί ο σκύλος τους άλλους. Δεν πιστεύω οτι είμαστε πραγματικά κυνόφιλοι εάν δεν το κάνουμε.
Ωραία τα λες, αλλα δεν είναι σπίτι 'σου'. Ουσιαστικά πληρώνεις εναν χώρο που ανήκει σε κάποιον άλλο. Το σωστό είναι πάντα, να ενημερώνουμε τον ιδιοκτήτη. Ενας σκύλος δεν είναι το ίδιο με ενα πτηνό. Κάνει ζημιες, πιθανον να δημιουργήσει πρόβλημα στους γείτονες και πολλά αλλα.
 
Last edited:


mitsos rot

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
127
0
Χανιά
δεν ειμαι αισιοδοξος
αλλα τι να κανω να αρχισω τους καβγαδες με τον σπιτονοικοκυρη μου?
για αυτο καλητερα να ταλαιπωρηθω λιγο στο ψαξιμο ενος τετοιου σπιτιου παρα να τρεχω μετα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορείς πάντα όμως να εκπαιδευσεις τον σκύλο να κάνει το άγαλμα-όπως στην διαφήμιση
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αγαπητή/ε Oberon τα λόγια ξεχνιούνται πολύ εύκολα!

Όσο το νοικιάζεις είναι δικό σου σπίτι και όμως!

Ότι είναι θα είναι γραμμένο στο συμβόλαιο!Αν δεν γράφει μέσα για κατοικίδια τότε μπορείς να φέρεις!Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μέχρι να λήξει το συμβόλαιο!Έχεις και συ δικαιώματα!

Ωστόσο αν κάνει οποιαδήποτε ζημία ο σκύλος στο σπίτι που νοίκιαζω πριν φύγω θα φωνάξω συνεργείο για την αποκατάσταση της ζημίας,δεν τίθεται θέμα,είτε γράφει μέσα στο συμβόλαιο για κατοικίδιο είτε δεν το γράφει!Σύμφωνα με μένα πάντα!

Γιατί πολλοί τα παρατάνε και φεύγουν!Είμαι παθών σαν νοικοκύρης από ανθρώπινες ζημίες και όχι από ζώο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ότι είναι θα είναι γραμμένο στο συμβόλαιο!Αν δεν γράφει μέσα για κατοικίδια τότε μπορείς να φέρεις!Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα μέχρι να λήξει το συμβόλαιο!Έχεις και συ δικαιώματα!
Στέλιο το συμβόλαιο δεν μπορεί να προβλέψει ότι ο σπιτονοικοκύρης πιθανόν δεν θα δέχεται.
Υπάρχει πίσω στο συμβόλιο ένα μέρος που αν θέλει ο ιδιοκτητης προσθέτει ότι του κατεβει ακόμα και να μην δέχεται μικρά παιδιά.
Αν το δει ο υποψήφιος ενοικιαστής και υπογράψει (που σημαίνει πως αποδέχεται τους ορους του συμβολαίου) τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Για αυτό πρέπει να είμαστε προσεχτικοί στο τι υπογράφουμε.
 


etlave

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2009
110
0
livadeia
αν το ενοικιοστάσιο δεν γράφει κάτι για κατοικίδιο μην μασάς καθόλου.
Στην δικιά μου πολυκατοικία,8 διαμερίσματα,7 ιδιοκτήτες, οι 4 δεν θέλουνε τον σκύλο γιατί μεταφέρει με τον αέρα μικρόβια και ότι άλλη μ@λακί@ έχει κατέβει στο κεφάλι τους.Και τι δεν μου έχουν πει.
Αποτέλεσμα; κάθε φορά που λένε κάτι να αισθάνομαι τέτοιο οργασμό που ξέρουν ότι όσο και να φωνάζουν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Είμαι και ολίγον στα @ρχίδ@@ μου οπότε έδεσε το γλυκό.
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα... το πρωτο μου ποστ στο φορουμ σας.

εχω μια απορια για να δω αν καταλαβα καλα ... αν υπογραψω συμβολαιο οτι δεν μπορω να βαλω σκυλο και βαλω , το μονο που μπορει να μου κανει ειναι πως οταν λειξει το συμβολαιο δεν 8α μου το αναννεωσει , η μπορει να με '' πεταξει'' στον δρομο οτι ωρα 8ελει?