Σκύλος 7-8 μηνών


CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Καλησπέρα,

εδώ και καιρό σκέφτομαι να αποκτήσω σκύλο. Στην αναζήτηση μου σε εκτροφείς, βρήκα ένα σκυλάκι σε ένα εκτροφείο το οποίο είναι 7-8 μηνών. Από ότι μου είπανε το είχανε κρατήσει για εκθέσεις γιατί είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά αλλά για διάφορους προσωπικούς λόγους τελικά δεν θα μπορέσουν να το κρατήσουν. Η τιμή του είναι 50% υψηλότερη από ένα κουτάβι (το αναφέρω πιο πολύ γιατί ήταν ένα στοιχείο που με έπεισε πως δεν τους "ξέμεινε" το σκυλάκι). Επίσης να σημειώσω πως είναι πολύ γνωστό εκτροφείο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως είναι αργά για να εκπαιδευθεί και να κοινωνικοποιηθεί (τώρα είναι την ημέρα μαζί με άλλο ένα σκυλάκι). Από το εκτροφείο με διαβεβαίωσαν πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την ηλικία και αντιθέτως θα είναι πιο εύκολο από ότι με ένα κουτάβι. Από ότι έχω καταλάβει εως τώρα δεν έχει πάρει κάποια εκπαίδευση από το εκτροφείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι δε μου αρέσουν τα κουτάβια, οπότε βρίσκω το σενάριό σου εξαιρετικό :ROFLMAO:

Η κοινωνικοποίηση ιδανικά συμβαίνει πολύ νωρίς στη ζωή ενός κουταβιού, εκείνους τους μήνες που φωνάζουν οι κτηνίατροι να μη βγαίνουν έξω διότι δεν έχουν ολοκληρώσει τα εμβόλιά τους...
Εδώ τα εξηγεί ωραία ο αγαπητός Yorkaddict. Από την άλλη, συχνά ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την κοινωνικοποίηση, και χρησιμοποιεί διαφορετικούς τρόπους να την πετύχει. Επίσης, άλλη κοινωνικοποίηση έχει πάρει ένα κουτάβι που μεγάλωσε στην εξοχή, άλλο αυτό που έβγαινε στην πόλη, άλλη αυτό που ειχε την ευκαιρία να εκτεθεί σε όλα τα ερεθίσματα αλλά έγινε με λάθος τρόπο κλπ κλπ. Οπότε δεν υπάρχει μονολεκτική απάντηση στην ερώτηση για την κοινωνικοποίηση. Κι επιπλέον δε σημαίνει ότι ένας σκύλος δε μπορεί να εξοικειωθεί με νέες καταστάσεις ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία, πιθανόν με περισσότερη επιμονή ή και με διαφορετικό τρόπο. Πολύ περισσότερο ένας σκύλος που θεωρητικά τουλάχιστον έχει εκτραφεί για να έχει και ισορροπημένο χαρακτήρα.

Η εκπαίδευση δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, μπορείς να την ξεκινήσεις σε οποιαδήποτε ηλικία. Ένας σκύλος 7-8 μηνών είναι σε ιδανική ηλικία, αφού έχει ξεπεράσει τη σαχλαμάρα που δέρνει τα κουτάβια και συνεργάζεται πολύ περισσότερο.

Τον έχεις δει τον σκύλο από κοντά; Ξέρεις τίποτα παραπάνω για το πως έχει μεγαλώσει μέχρι τώρα;
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τα μεγαλύτερα σκυλιά έχουν δείξει τι είναι, οπότε λογικό είναι να ξέρει ο εκτροφεας αν είναι καλό και τι αξίζει σ αυτή την ηλικία.
Βέβαια μου κάνει πολύ εντύπωση που ένα τέτοιο σκυλί δεν το κρατάει η δεν το δίνει συνιδιοκτησια.

Τώρα η κοινωνικοποιηση εξαρτάται από το που είναι ο σκύλος;
Μένει σε σπίτι; Πάει βόλτες;
Η είναι φάση εκτροφεα με κτήμα και κλούβες για τα σκυλιά;
Στην δεύτερη περίπτωση θα έχεις λίγο πρόβλημα είναι η αλήθεια, αλλά αν έχει καλά γονίδια και έχεις γνώση ή βρεις έναν καλό εκπαιδευτή μπορεί να έρθει με δουλειά ο σκύλος σε καλό επίπεδο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι δε μου αρέσουν τα κουτάβια, οπότε βρίσκω το σενάριό σου εξαιρετικό :ROFLMAO:

Η κοινωνικοποίηση ιδανικά συμβαίνει πολύ νωρίς στη ζωή ενός κουταβιού, εκείνους τους μήνες που φωνάζουν οι κτηνίατροι να μη βγαίνουν έξω διότι δεν έχουν ολοκληρώσει τα εμβόλιά τους...
Εδώ τα εξηγεί ωραία ο αγαπητός Yorkaddict. Από την άλλη, συχνά ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την κοινωνικοποίηση, και χρησιμοποιεί διαφορετικούς τρόπους να την πετύχει. Επίσης, άλλη κοινωνικοποίηση έχει πάρει ένα κουτάβι που μεγάλωσε στην εξοχή, άλλο αυτό που έβγαινε στην πόλη, άλλη αυτό που ειχε την ευκαιρία να εκτεθεί σε όλα τα ερεθίσματα αλλά έγινε με λάθος τρόπο κλπ κλπ. Οπότε δεν υπάρχει μονολεκτική απάντηση στην ερώτηση για την κοινωνικοποίηση. Κι επιπλέον δε σημαίνει ότι ένας σκύλος δε μπορεί να εξοικειωθεί με νέες καταστάσεις ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία, πιθανόν με περισσότερη επιμονή ή και με διαφορετικό τρόπο. Πολύ περισσότερο ένας σκύλος που θεωρητικά τουλάχιστον έχει εκτραφεί για να έχει και ισορροπημένο χαρακτήρα.

Η εκπαίδευση δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα, μπορείς να την ξεκινήσεις σε οποιαδήποτε ηλικία. Ένας σκύλος 7-8 μηνών είναι σε ιδανική ηλικία, αφού έχει ξεπεράσει τη σαχλαμάρα που δέρνει τα κουτάβια και συνεργάζεται πολύ περισσότερο.

Τον έχεις δει τον σκύλο από κοντά; Ξέρεις τίποτα παραπάνω για το πως έχει μεγαλώσει μέχρι τώρα;
Ναι η βασική ανησυχία μου ήταν η εκπαίδευση γιατί είχα ακούσει πως πρέπει να μάθουνε νωρίς κάτι που καταλαβαίνω πως δεν ισχύει. Οσον αφορά την κοινωνικοποίηση έχω μεγαλύτερες ελπίδες πως την εχει σε ενα βαθμο φροντίσει ο εκτροφέας.

Όχι δεν την εχω επισκεφθεί εχω δει μόνο φωτογραφίες ακόμα αλλά σκοπεύω να παω να το δω όταν μπορέσω. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην επίσκεψή μου;
 


CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Τα μεγαλύτερα σκυλιά έχουν δείξει τι είναι, οπότε λογικό είναι να ξέρει ο εκτροφεας αν είναι καλό και τι αξίζει σ αυτή την ηλικία.
Βέβαια μου κάνει πολύ εντύπωση που ένα τέτοιο σκυλί δεν το κρατάει η δεν το δίνει συνιδιοκτησια.

Τώρα η κοινωνικοποιηση εξαρτάται από το που είναι ο σκύλος;
Μένει σε σπίτι; Πάει βόλτες;
Η είναι φάση εκτροφεα με κτήμα και κλούβες για τα σκυλιά;
Στην δεύτερη περίπτωση θα έχεις λίγο πρόβλημα είναι η αλήθεια, αλλά αν έχει καλά γονίδια και έχεις γνώση ή βρεις έναν καλό εκπαιδευτή μπορεί να έρθει με δουλειά ο σκύλος σε καλό επίπεδο.
Αυτό που μου είπε είναι πως το βράδυ είναι στο crate και την ημέρα ειναι σε αυλή μαζί με ένα άλλο σκυλάκι. Περισσότερες λεπτομέρειες θα ρωτήσω στην επίσκεψη μου γιατι η επικοινωνία δεν ήταν η βέλτιστη. Το εκτροφείο είναι από τα πολύ γνωστά και όσο είδα στο φορουμ αρκετοί το προτείνουν.

Υπάρχει κάποιος τροπος να καταλάβω αυτά που αναφέρετε από την επίσκεψή μου και την συμπεριφορά του σκύλου;
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλημέρα.
Από μια επίσκεψη δε θα καταλάβεις και πολλά γιατί αλλιώς θα είναι στην αυλή με το άλλο σκυλάκι, αλλιώς όταν θα τον πάρεις τις πρώτες μέρες που θα είναι τρομαγμένο και μπερδεμένο και αλλιώς όταν σε συνηθίσει και θα ανοιχτεί.

Για να σου δώσω ελπίδες σου αναφέρω την δίκη μου περίπτωση ...
Μάζεψα κουτάβι 7μηνων από ένα χωράφι.
το μόνο που ήξερε ήταν τη μάνα του και μια γριά που τα τάιζε.
Δεν ήξερε από σπίτι, από αμάξια, από φασαρία από τίποτα.
Κιομως τώρα είναι τελείως άλλο σκυλί, έμαθε τα πάντα, ακούει στα πάντα και δεν έχει κουσούρια και τίποτα

Αν σου κάνει στα μάτια σου μην το σκεφτείς !!!! Παρτο και ξεκίνα την εκπαίδευση και εσυ και το σκυλί !
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αυτό που μπορείς να δεις είναι κατά πόσο είναι εξοικειωμενο με τους ήχους και τις καταστάσεις μέσα στο σπίτι.
Επίσης αν το πάτε μια μικρή βόλτα θα δεις και πως αντιδρά έξω σε θορύβους κινήσεις κτλ.
Από θέμα εκπαίδευσης δεν υπάρχει κάνενα θέμα, αν και όσο πιο μικρό ξεκινήσει τόσο καλύτερα.
Στην κοινονικοποιηησ ίσως σε ταλαιπωρήσει λίγο αλλά απ την στιγμή που έχει σωστά γονίδια λόγω εκτροφής θα έρθει σχετικά εύκολα.
Πάντως είναι πολύ θετικό το ότι έχει δουλευτει σε κρειτ και έχει μάθει να λερώνει στο χώμα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εξαρτάται από το πως και τι έμαθε το σκυλάκι όλους αυτούς τους μήνες και αν οι καταστάσεις που αντιμετώπισε ταιριάζουν με αυτές που θα κληθεί να αντιμετωπίσει μαζί σου.

Εάν πχ μεγάλωσε απομακρυσμενο στην ύπαιθρο με ήχους από πουλάκια και κληθεί να αντιμετωπίσει συνθήκες πόλης, ναι, μπορεί να δυσκολευτείς.

Έχω αντίστοιχη εμπειρία με σκύλο που μεγάλωσε και έμαθε σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Τα καταφέραμε μεν σε ένα μεγάλο ποσοστό, αλλά ήθελε χρονο και υπομονή. Κάποια πράγματα όμως ποτέ δεν τα ξεπέρασε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όχι δεν την εχω επισκεφθεί εχω δει μόνο φωτογραφίες ακόμα αλλά σκοπεύω να παω να το δω όταν μπορέσω. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην επίσκεψή μου;
Επιπλέον όλων των θεμάτων που θα συζητήσεις, θα σου πρότεινα να ρωτήσεις συγκεκριμένα τι έχουν κάνει με τον σκύλο, πως/τι έχουν δουλέψει μαζί του, τι θέματα έχουν αντιμετωπίσει και που πιστεύουν ότι θα χρειαστεί να επιμείνεις περισσότερο. Εξήγησέ τους ποια θα είναι η καθημέρινοτητά σου με τον σκύλο, και ρώτησε αν έχει έρθει σε επαφή (και πόσο συχνά) με αντίστοιχες καταστάσεις.
Το κυρίως πρόβλημα που πιθανόν να έχεις είναι αυτό που αναφέρει παραπάνω ο @Yorkaddict. Τιο αντιμετωπίζω κι εγώ με σκυλιά μου που μεγάλωσαν σε ημιαστική περιοχή, όταν θα βρεθούμε σε κόσμο, δίπλα σε λεοφωρεία, κλπ. Κάποια από τα προβλήματα τα έλυσα, κάποια όχι. Σίγουρα εξαρτάται πόσο θα το δουλέψεις, αλλά και τι χαρακτήρα κουβαλάει ο σκύλος σου. Δεν περιμένω ότι ένας εκτροφικός σκύλος δε θα ανοιγοκλείσει ούτε βλέφαρο αν βρεθεί πρώτη φορά σε ηλικία 8 μηνών δίπλα σε λεωφορείο που φρενάρει, αλλά σίγουρα δεν περιμένω ότι θα τρέξει πανικόβλητος να σωθεί. Αυτό ομως δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να το καταλάβεις από μια επίσκεψη στο εκτροφείο :)
Ανεξαρτήτως πάντως από το πόσο "όνομα" είναι ο εκτροφέας, πόσες φορές έχει προταθεί εδώ μέσα, και πόσες εκθέσεις έχει κερδίσει, φρόντισε να κάνεις όοοοολες τις ερωτήσεις που σου έρχονται, όλες αυτές που δε σου έρχονται αλλά στίψε το μυαλό σου να τις σκεφτείς, και ζήτησε να δεις όλες τις εξετάσεις υγείας που έχουν οι γονείς.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η τιμή του είναι 50% υψηλότερη από ένα κουτάβι (το αναφέρω πιο πολύ γιατί ήταν ένα στοιχείο που με έπεισε πως δεν τους "ξέμεινε" το σκυλάκι). Επίσης να σημειώσω πως είναι πολύ γνωστό εκτροφείο.
Εάν οι λόγοι που δίνουν το σκυλάκι είναι δικοί τους προσωπικοί (όπως σου είπαν) και όχι λόγω άλλης εξέλιξης του σκύλου από αυτήν που περίμεναν, τότε μιλάμε για show potential σκύλο, που δικαιολογεί την τιμή του.

Παρόλα αυτά όμως και αν εγώ ήμουν στην θέση τους, θα έψαχνα να βρω ανθρώπους που θα εκτιμούσαν τις αρετές του, θα αναγνώριζαν τις αδυναμίες του και θα τον πήγαιναν σε εκθέσεις.

Είναι σύνηθες και αναγκαίο να περιμένεις την εξέλιξη ενός σκύλου που δείχνει πολύ καλά σημάδια εξέλιξης, πριν πάρεις την απόφαση να δώσεις.

Το πρόβλημα που σε απασχολεί όσον αφορά την κοινωνικοποιηση, απασχολεί όλους όσους ασχολούνται με τις εκθέσεις, την εκτροφή και παίρνουν σκύλους για show σε τέτοιες ηλικίες.

Εσύ έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το αντικείμενο; Ο εκτροφεας ανέφερε κάτι για τις εκθέσεις;
Ή απλά ψάχνεις ένα σκυλάκι αυτής της φυλής και έπεσες τυχαία εκεί;

Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες πως η τιμή σε έπεισε πως δεν τους ξέμεινε.
Αν είχε κανονική τιμή και όντως τους είχε "ξεμείνει", τι άλλο θα σε προβληματιζε (πέρα από αυτό με τον χαρακτήρα και την κοινωνικοποιηση);;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Αυτό που μου είπε είναι πως το βράδυ είναι στο crate και την ημέρα ειναι σε αυλή μαζί με ένα άλλο σκυλάκι.
Εκτροφικό αυλόσκυλο δηλαδής.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Καλησπέρα,

εδώ και καιρό σκέφτομαι να αποκτήσω σκύλο. Στην αναζήτηση μου σε εκτροφείς, βρήκα ένα σκυλάκι σε ένα εκτροφείο το οποίο είναι 7-8 μηνών. Από ότι μου είπανε το είχανε κρατήσει για εκθέσεις γιατί είχε πολύ καλά χαρακτηριστικά αλλά για διάφορους προσωπικούς λόγους τελικά δεν θα μπορέσουν να το κρατήσουν. Η τιμή του είναι 50% υψηλότερη από ένα κουτάβι (το αναφέρω πιο πολύ γιατί ήταν ένα στοιχείο που με έπεισε πως δεν τους "ξέμεινε" το σκυλάκι). Επίσης να σημειώσω πως είναι πολύ γνωστό εκτροφείο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως είναι αργά για να εκπαιδευθεί και να κοινωνικοποιηθεί (τώρα είναι την ημέρα μαζί με άλλο ένα σκυλάκι). Από το εκτροφείο με διαβεβαίωσαν πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την ηλικία και αντιθέτως θα είναι πιο εύκολο από ότι με ένα κουτάβι. Από ότι έχω καταλάβει εως τώρα δεν έχει πάρει κάποια εκπαίδευση από το εκτροφείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Tϊ σκυλάκι είναι; Ποιας φυλής;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εκτροφικό αυλόσκυλο δηλαδής.
Ο άνθρωπος έγραψε πως δεν ξέρει λεπτομέρειες. Μπορεί η αυλή να είναι ένας κηπαρος 2 στρέμματα και να επικοινωνεί με πορτάκι σκύλου με το εσωτερικό του σπιτιού.
Το ξερεις;;;
Δεν το ξέρεις.
Ούτε εγώ το ξέρω.
Ούτε ο άνθρωπος που ρωτάει.

Κάτι έχεις πάθει εσύ με τους εκτροφείς γενικότερα. Κόκκινο πανί είναι για σένα. Δεν είναι όλοι μπουμπουκια (το ξέρεις και το ξέρω), αλλά δεν είναι και όλοι σκαρτοι. ;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο άνθρωπος έγραψε πως δεν ξέρει λεπτομέρειες. Μπορεί η αυλή να είναι ένας κηπαρος 2 στρέμματα και να επικοινωνεί με πορτάκι σκύλου με το εσωτερικό του σπιτιού.
Το ξερεις;;;
Δεν το ξέρεις.
Ούτε εγώ το ξέρω.
Ούτε ο άνθρωπος που ρωτάει.

Κάτι έχεις πάθει εσύ με τους εκτροφείς γενικότερα. Κόκκινο πανί είναι για σένα. Δεν είναι όλοι μπουμπουκια (το ξέρεις και το ξέρω), αλλά δεν είναι και όλοι σκαρτοι. ;)
Mε ένανε που μιλάω αυτές τις μέρες τα χει μες στο σπίτι του λέει - θα του πω να τα βγάλει έξω μη γεμίσει ψύλλους και τσιμπούρια και να βάλει μέσα τα κύπελλα που τα χει στον κήπο τώρα και βρέχονται και θα γαριάσουν.
 


CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Εάν οι λόγοι που δίνουν το σκυλάκι είναι δικοί τους προσωπικοί (όπως σου είπαν) και όχι λόγω άλλης εξέλιξης του σκύλου από αυτήν που περίμεναν, τότε μιλάμε για show potential σκύλο, που δικαιολογεί την τιμή του.

Παρόλα αυτά όμως και αν εγώ ήμουν στην θέση τους, θα έψαχνα να βρω ανθρώπους που θα εκτιμούσαν τις αρετές του, θα αναγνώριζαν τις αδυναμίες του και θα τον πήγαιναν σε εκθέσεις.

Είναι σύνηθες και αναγκαίο να περιμένεις την εξέλιξη ενός σκύλου που δείχνει πολύ καλά σημάδια εξέλιξης, πριν πάρεις την απόφαση να δώσεις.

Το πρόβλημα που σε απασχολεί όσον αφορά την κοινωνικοποιηση, απασχολεί όλους όσους ασχολούνται με τις εκθέσεις, την εκτροφή και παίρνουν σκύλους για show σε τέτοιες ηλικίες.

Εσύ έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το αντικείμενο; Ο εκτροφεας ανέφερε κάτι για τις εκθέσεις;
Ή απλά ψάχνεις ένα σκυλάκι αυτής της φυλής και έπεσες τυχαία εκεί;

Μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες πως η τιμή σε έπεισε πως δεν τους ξέμεινε.
Αν είχε κανονική τιμή και όντως τους είχε "ξεμείνει", τι άλλο θα σε προβληματιζε (πέρα από αυτό με τον χαρακτήρα και την κοινωνικοποιηση);;
Όχι δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ με το αντικείμενο. Απλά από την έρευνα που εχω κάνει μέχρι τώρα μου φαίνεται καλό σκυλάκι. Αν τους είχε "ξεμείνει" απλά θα το έψαχνα ακόμα περισσότερο γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πάει στραβά με ένα σκυλάκι (π.χ. επιθετικότητα)
 




CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Ο άνθρωπος έγραψε πως δεν ξέρει λεπτομέρειες. Μπορεί η αυλή να είναι ένας κηπαρος 2 στρέμματα και να επικοινωνεί με πορτάκι σκύλου με το εσωτερικό του σπιτιού.
Το ξερεις;;;
Δεν το ξέρεις.
Ούτε εγώ το ξέρω.
Ούτε ο άνθρωπος που ρωτάει.

Κάτι έχεις πάθει εσύ με τους εκτροφείς γενικότερα. Κόκκινο πανί είναι για σένα. Δεν είναι όλοι μπουμπουκια (το ξέρεις και το ξέρω), αλλά δεν είναι και όλοι σκαρτοι. ;)
Η αίσθησή μου είναι πως ναι μεν ο κήπος είναι μεγάλος όπως λέτε αλλά δεν μπαίνει στο εσωτερικό του σπιτιού. Βέβαια όπως έχω πει αυτά θα τα δω και θα τα διευκρινήσω από κοντά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


CIO

Member
23 Νοεμβρίου 2020
7
3
34
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Αυτό που "κρατάω" είναι πως είναι μεγαλύτερο ερώτημα η κοινωνικοποίηση παρά η εκπαίδευση για την ηλικία που έχει φτάσει.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όχι δεν την εχω επισκεφθεί εχω δει μόνο φωτογραφίες ακόμα αλλά σκοπεύω να παω να το δω όταν μπορέσω. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην επίσκεψή μου;
Υποτίθεται πως έχεις διαβάσει για την φυλή.

Πολλά πρέπει να προσέξεις και να ρωτήσεις αλλά σε πρώτη φάση τα παρακάτω:
  • Να δεις τους γεννήτορες και να περάσεις κάποιο χρόνο μαζί τους.
  • Να πάρεις στα χέρια σου επίσημες εξετάσεις υγείας. Δες εδώ
  • Αν είχαν συμμετοχές σε εκθέσεις τι κρίσεις πήραν.
  • Να μην παραμυθιαστείς μόνο από εκθέσεις και κύπελα.
  • Να σου δώσει αντίγραφα των Pedigree και να σε ενημερώσει για τους προγόνους.
  • Σε τι περιβάλλον ζουν τα σκυλιά.
  • Τι έκανε για την κοινωνικοποίηση του κουταβιού ;
  • Σαν χαρακτήρας πως είναι το σκυλί. Αν είναι δυναμικής φυλής και κυριαρχικό πιθανώς δεν ταιριάζει σ' εσένα.

Διάβασε Πώς διαλέγω εκτροφέα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3