Σκύλος vegan ή όχι;




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Με τον εαυτο σου εχεις το δικαιωμα να κανεις οτι επιθυμεις, αλλα καμια φυτικη τροφη δεν μπορει να αντικαταστησει το κρεας. Ολη η πλυση εγκεφαλου για τις vegan ζωοτροφες βασιζεται στις λανθασμενες αποψεις για την πεψη και για τον μεταβολισμο, οτι ταχα αν υπαρχει το α συστατικο του κρεατος στην χημικη συνθεση καποιου φυτου, θα απορροφηθει το ιδιο ευκολα. Οχι. Ναι μεν ο σκυλος χρειαζεται ορισμενα ενζυμα και ιχνοστοιχεια απο φυτικες τροφες, αλλα καμια φυτικη τροφη δεν καλυπτει τις αναγκες του εντελως. Καμια.

(ουτε και του ανθρωπου... αλλα τεσπα...)
 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ο σκύλος σου θα επιβιώνει, θα κάνεις κακό στην υγεία του αλλά δεν θα πεθάνει.

Διαλέγεις και αποφασίζεις
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εκείνη η άβολη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι ότι η "κοινή" λογική, δεν είναι τόσο "κοινή" τελικά. Άσχετο, πιο πολύ για φιλολογικούς λόγους, είχε πάρει το μάτι μου τροφή, όπου η πηγή πρωτείνης ήταν από έντομα :sick:. Αυτή θεωρείται άραγε vegan από τους vegan:confused:??
http://www.zooplus.gr/shop/skyloi/trofi_gia_skylous_ksira_trofi/green_petfood/594850
 
Last edited:




Konmac

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
150
150
58
Ούτε χόρτα θα πρέπει να τρώνε αφού κόβοντας τα στερούνε από τα έντομα τα άνθη που δεν αφήνουν να γίνουν .
Από τα πουλιά τους καρπούς, και απο τα μηρυκαστικά την πρασινάδα.
Τελικά δεν είναι και τόσο καλά παιδιά οι βεγκαν .
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ούτε χόρτα θα πρέπει να τρώνε αφού κόβοντας τα στερούνε από τα έντομα τα άνθη που δεν αφήνουν να γίνουν .
Από τα πουλιά τους καρπούς, και απο τα μηρυκαστικά την πρασινάδα.
Τελικά δεν είναι και τόσο καλά παιδιά οι βεγκαν .
Επιστήμονες έχουν αποδείξει, ότι τα φυτά έχουν συναισθήματα. Τους αρέσει η μουσική κλπ..

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΡΑΣΙΔΙ, ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΧΟΡΤΩΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εγώ αναρωτιέμαι ποτε επιτέλους θα δημιουργήσουν κι ενα κινημα που να προστατευει τα μικροβιά που σκοτώνονται καθε μερα. Με απολυμαντικα, με betadin, με σαπουνι... δισεκατομμυρια καθε ωρα!! Ενω η ωχρα σπειροχαίτη είναι τόσο γλυκούλα και ΠΟΝΑΕΙ
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΓΡΑΣΙΔΙ, ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΧΟΡΤΩΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ!
Χωρις καμια διαθεση ειρωνίας, η μυρωδία του φρεσκοκομενου γρασιδιου ειναι χημικο σημα κινδυνου που εκπεμπει απο το γρασιδι. Βεβαια εγω αναρωτιεμαι και να το συλαβει το μυνημα το γρασιδι του διπλανου οικοπε΄δου τι θα κανει, θα σηκωθει να φυγει;
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εδώ δεν μας είπανε κοιτάξτε τι ωραίο σκυλάκι μου χάρισε η θεία του γείτονα... εδώ μας λένε, μπορώ να μετατρέψω το σκυλάκι μου σε κουνελάκι; :p αλλά και πάλι, δεν κανιβαλίζουμε, αστιευόμαστε... εντελώς vegan πράματα :ROFLMAO:
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μια ερωτηση που εχει καποια λογικη αφου υπαρχουν καμποσοι κτηνιατροι που την προτεινουν και αρκετες εταιρειες που φτιαχνουν τετοιες τροφες.
Οποτε μια απαντηση οχι δεν κανει για αυτους τους λογους ειναι υπεραρκετη,τα υπολοιπα περισσευουν,ο καθενας επιλεγει τον τροπο διατροφης του και καλο ειναι να μην επικρινουν οι μεν τους δε και τουμπαλιν.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Practise what you preach
Ωραία, θα δώσω στον Ήρωα την μπαρφ του, θα φάω κι εγώ μια μπριζόλα! :LOL:

Σοβαρά μιλώντας τώρα, νομίζω ότι όλοι σεβόμαστε τις επιλογές του καθενός και δεν θα λέγαμε κουβέντα αν μας ρωτούσανε αν μπορεί ο σκύλος να τρέφεται με φυτικές τροφές, απλά θα το εξηγούσαμε. Αλλά όταν κάποιος εφαρμόζει στο ζώο μια εντελώς ανθρώπινη ιδεολογία και θέλει ο σκύλος του να ζει κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν ανθρώπου, αυτό από μόνο του προκαλεί ένα... πικρό χαμόγελο στην καλύτερη. Πάντως ελπίζω να μην προσβάλλαμε την θεματοθέτρια και αν ναι, εγώ δεν κωλώνω να ζητήσω συγνώμη. :)
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σοβαρά μιλώντας τώρα, νομίζω ότι όλοι σεβόμαστε τις επιλογές του καθενός .......
Αρκεί οι επιλογές του καθενός να μην είναι ενάντια στην φύση των ζώων. Αυτό σημαίνει και φιλοζωία.
Ήδη έχουμε παρέμβει αρκετά σε διάφορους τομείς. Ο σκύλος είναι κατοικίδιο εδώ και χιλιάδες χρόνια και έχει μάθει να ζει με τις "νοοτροπίες" του ανθρώπου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει σαν ζώο να το εκφυλίσουμε τελείως, απλά γιατί εμείς (και όχι αυτό) το επιλέγουμε!!

Το θέμα διατροφής/επιβίωσης των οργανισμών δεν επαφίεται στις επιλογές του ανθρώπου, αλλά στην βιολογία του.
Έτσι, αν και ο άνθρωπος είναι παμφάγος, όπως δεν μπορούμε να ταίσουμε ένα φυτοφάγο (πχ αγελάδα) με ζωικές τροφές (τα αποτελέσματα με τέτοιες ενέργειες γνωστά), έτσι δεν μπορούμε να ταίσουμε τα σαρκοφάγα με φυτικές τροφές.

Πριν λοιπόν σεβαστούμε τις επιλογές του καθενός μας, ας σεβαστούμε τους κανόνες της φύσης.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN and Eroe


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Μ αρεσει που σας κακοφαινεται το πεσιμο που γινεται σε νεα μελη. Εδω ομως κανιβαλιζετε αφοβα. :LOL::LOL::ROFLMAO:
ειμαστε αλητες,προμπλεμα;
αντε τι μπουφανι μου μεσα

αν το καλοσκεφτουμε αν ηταν ετσι ολα τα πεσιματα κανεις δεν θα γκρινιαζε ποτε.
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Μια ερωτηση που εχει καποια λογικη αφου υπαρχουν καμποσοι κτηνιατροι που την προτεινουν και αρκετες εταιρειες που φτιαχνουν τετοιες τροφες.
Οποτε μια απαντηση οχι δεν κανει για αυτους τους λογους ειναι υπεραρκετη,τα υπολοιπα περισσευουν,ο καθενας επιλεγει τον τροπο διατροφης του και καλο ειναι να μην επικρινουν οι μεν τους δε και τουμπαλιν.
Οτι υπαρχουν εταιρειες που φιαχνουν τετοιες τροφες το καταλαβαινω, αφου υπαρχει ζητηση...
Αλλα για κτηνιατρο να προτεινει vegan για σκυλο πρωτη φορα ακουω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Παρακαλώ να ανοίξει ένα θέμα για το πως καλοσωρίζουμε νέα μέλη που ρωτάνε για διατροφή, χωρίς δράματα και ειρωνίες από τους γνωστούς ιεροεξεταστές/δεσποτάδες. :whistle:

Δεν είδα πάντως να την πέφτουμε έτσι σε κανέναν που ταίζει friskies που είναι σχεδόν vegan: Δημητριακά, Κρέας και ζωικά παράγωγα (10%*), Εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών, Παράγωγα φυτικής προέλευσης, Έλαια και λίπη, Ανόργανα άλατα, Μαγιά και Λαχανικά ( πράσινες, πορτοκαλί και λευκές κροκέτες :
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki