Σκύλος vegan ή όχι;


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Οτι υπαρχουν εταιρειες που φιαχνουν τετοιες τροφες το καταλαβαινω, αφου υπαρχει ζητηση...
Αλλα για κτηνιατρο να προτεινει vegan για σκυλο πρωτη φορα ακουω.
Μια και μοναδική φορά είχα διαβάσει μια απάντηση από άτομο που του πρότεινε κτηνίατρος τροφή βίγκαν για τον σκύλο γιατί είχε ένα τέρμα μυστήριο πρόβλημα υγείας και ότι όντως η τροφή είχε βοηθήσει.

Κατα τ' άλλα να προτείνετε για έναν υγίη σκύλο με ξεπερνάει και εμένα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Διαβάζω για βεγκαν διατροφή σε σκυλους και ζηλεύω
Εμένα μπορείτε να μου πείτε πως θα καταφέρω τον δικό μου να φάει και λίγη πρασινάδα που μόνο το κρέας τρώει;
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Διαβάζω για βεγκαν διατροφή σε σκυλους και ζηλεύω
Εμένα μπορείτε να μου πείτε πως θα καταφέρω τον δικό μου να φάει και λίγη πρασινάδα που μόνο το κρέας τρώει;
σου χαλασε η μηχανη του γκαζον και δεν θες να παρεις αλλη;;
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@Hammer,
Οι κτηνιατροι προτεινουν και οι εταιρειες φτιαχνουν.
Ενδεικτικα αναφερω καποιους που ειναι και οι πιο "προβεβλημενοι"
Dr Emie Ward,Andrew Knight(αυτος εχει μεγαλη δυναμη λογω θεσης),Αrmaiti May,Jeremy Prupas.Jennifer Coates κλπ
Δεν πιστευω οτι καποια εταιρεια θα ξεκινουσε τετοια τροφη αν δεν υπηρχε τεραστια ωθηση απο τους κτηνιατρους.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
@Hammer,
Οι κτηνιατροι προτεινουν και οι εταιρειες φτιαχνουν.
Ενδεικτικα αναφερω καποιους που ειναι και οι πιο "προβεβλημενοι"
Dr Emie Ward,Andrew Knight(αυτος εχει μεγαλη δυναμη λογω θεσης),Αrmaiti May,Jeremy Prupas.Jennifer Coates κλπ
Δεν πιστευω οτι καποια εταιρεια θα ξεκινουσε τετοια τροφη αν δεν υπηρχε τεραστια ωθηση απο τους κτηνιατρους.
Ευχαριστω, θα τους τσεκαρω, ειμαι περιεργος να δω επιχειρηματα.
Παμφαγο ο σκυλος το καταλαβαινω, αυτο πιστευω κι εγω, αλλα vegano_O...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Βασικο τους επιχειρημα οι τοξινες που περιεχουν τα κρεατα,που χτυπουν το συκωτι του σκυλου και ερχονται και οι καρκινοι κλπ.
Βεβαια για την σογια που προτεινουν κουβεντα ε?:whistle:
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βγαινω οφφτοπικ, αλλα οταν εγω πριν καποια χρονια ειπα να ξεκινησω την χορτοφαγια, αρκετα μελετημενα, με σογια ως υποκαταστατο κρεατος, και μαλιστα χωρις να κοψω γαλακτοκομικα κλπ, αντεξα 1 μηνα γιατι το να αθλεισαι και να μην τρως υψηλης ποιοτητας πρωτεινες = να νιωθεις πτωμα μονιμα. Και ναι το ξερω για τους Ινδους ασκητες που τρωνε μια χουφτα ρυζι την ημερα και κανουν γιογκα αλλα δεν συγκρινονται οι πολιτισμοι και οι συνθηκες ζωης.

Σε εναν σκυλο και ειδικα υψηλης ενεργειας πιστευω οτι ο βιγκανισμος ειναι απλα καταδικη. Για τις γατες που πεθαναν απο φυτικες τροφες εχω διαβασει και καποια αρθρα, για τους σκυλους δεν ξερω αν υπαρχουν μελετες αλλα εδω η κοινη λογικη ειναι αρκετη για να βγαλει κανεις συμπερασμα.
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ρε μην παίζετε με τον πόνο μου. Δεν κάνω πλάκα. Δεν τρώει λαχανικά με τίποτα. Φανταστείτε ότι ανακατεύω αλεσμένα λαχανικά με ψιλοκομμένο πατσά που τρελενεται. Πιάνει τα κομματάκια του πατσά, τους κάνει ένα απότομο τιναγμα με το κεφάλι δεξιά αριστερά, τα λαχανικά σκορπανε γύρω γύρω κάτι μετά το τρώει.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καθώς είμαι 2 χρόνια vegan, θα ήθελα να αρχίσω να ταΐζω στον σκύλο μου ειδική ξηρά τροφή vegan. Ποια ειναι η απόψεις σας; Πιστεύετε ότι ειναι κατι εφικτό; Υπαρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξω;
Καλό θα ήταν να μην κάνεις τον σκύλο σου vegan με το ζόρι. Αρκετά τους επιβάλλουμε ούτως ή άλλως. Αν μπορούσε να εκφράσει προτίμηση σε καμία περίπτωση δεν θα σου έλεγε δώσμου φυτικές τροφές.
Δεν νομίζω να πεθάνει αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ιδανικό. Επιπλέον σκέψου και εσύ μήπως ο βιγκανισμός σε τέτοιες ακραίες εκφράσεις του εξυπηρετεί μόνο και μόνο την τεράστια βιομηχανία που αναπτύσεται γύρω από αυτή τη τάση;
 
  • Like
Reactions: Eroe




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επειδή ασχολούμαι επαγγελαμτικά με τα αγροτικά, θα σας πω ότι σόγια πλέον στην παγκόσμια αγορά είναι μόνο μεταλλαγμένη.
Υποτίθεται ότι κάποιες αναγράφουν ότι δεν είναι... όχι?
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ασχολίαστο.
Σε λίγο θα έχουμε συζητησεις του στυλ: Τα τελευταία 30 χρόνια αναπνέω αέρα και σκέφτομαι να το δοκιμάσω και στο χρυσόψαρο μου. Λέτε να έχει πρόβλημα?

Όχι παιδί μου, με τόσο πλαστικό που έχει στις θάλασσες καλύτερα θα είναι.

Μα δεν ζει στην θάλασσα

?????
 
  • Like
Reactions: Hammer and AGRIAN


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Επειδη παρακολουθω καποιες ομαδες με μινιατουρες σναουτζερ διαβαζω συνεχως οτι πολλα νοσουν,ειναι σε κρισιμη κατασταση η και φευγουν απο liver shunt.
Το 90% αυτων ειναι κουταβια η πολυ νεαρα πραγμα που οι περισσοτεροι κτηνιατροι αποδιδουν σε γονιδιακη προδιαθεση γιατι η επικτητη εμφανιζεται σε μεγαλες ηλικιες.
Οι ανθρωποι βεβαια πανε και για δευτερη και τριτη γνωμη και εκει ακουν οτι ευθυνεται το κρεας...
Και καπου μεσα στην κουβεντα μπαινουν και καποιοι "εκτροφεις"που καλυπτουν το προβλημα των γεννητορων τους με τις αποψεις των vegan κτηνιατρων.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Υποτίθεται ότι κάποιες αναγράφουν ότι δεν είναι... όχι?
Δεν παίζει. Γι'αυτό και είναι από τα μόνα αγροτικά που επιτρέπεται η εισαγωγή τους ως μεταλλαγμένο (για όλα τα άλλα απαγορεύεται) στην Ευρώπη. Γιατί δεν υπάρχει "κανονική".
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Επειδή ασχολούμαι επαγγελαμτικά με τα αγροτικά, θα σας πω ότι σόγια πλέον στην παγκόσμια αγορά είναι μόνο μεταλλαγμένη.
Αλλα και μη μεταλλαγμενη να ειναι, και σουπερ βιολογικη να ειναι, η σογια ειναι τιγκα στις φυτοτοξινες.
Ειναι ο τροπος του φυτου να αντιμετωπιζει τα σποροφαγα ζωα.
Τα αρρωσταινει δλ οταν καταναλωνουν τους σπορους της σε μεγαλη ποσοτητα.
Ισχυει για ολα τα οσπρια, αλλα η σογια ειδικα δε χαριζει...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αλλα και μη μεταλλαγμενη να ειναι, και σουπερ βιολογικη να ειναι, η σογια ειναι τιγκα στις φυτοτοξινες.
Ειναι ο τροπος του φυτου να αντιμετωπιζει τα σποροφαγα ζωα.
Τα αρρωσταινει δλ οταν καταναλωνουν τους σπορους της σε μεγαλη ποσοτητα.
Ισχυει για ολα τα οσπρια, αλλα η σογια ειδικα δε χαριζει...
Δηλαδη εγω που πεθαινω για οσπρια και τρεφομαι κυριως με τετοια, ρεβυθια, φακες, φαβα, φασολια κτλ. σε ολες τις εκφανσεις να ανησυχω;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δηλαδη εγω που πεθαινω για οσπρια και τρεφομαι κυριως με τετοια, ρεβυθια, φακες, φαβα, φασολια κτλ. σε ολες τις εκφανσεις να ανησυχω;
To αυτό θα ρωτούσα και εγώ...
Δηλαδή τι διάολο θα τρώμε?