Σουλιοτικος Σκυλος: Ενας προγονος του Μολοσσου - Ενας χαμενος ελληνικος κρικος?


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Τι άλλαξε, η δεν άλλαξε, σε αυτά τα 5 χρόνια foibos και δεν είσαι πλέον αισιόδοξος;
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οι έριδες υπερίσχυσαν...ο σκύλος μπήκε σε δεύτερη(τρίτη....τέταρτη....πεμπτη να μην πω) μοίρα κι όσα ήταν στα λόγια τότε πλέον δεν είναι ούτε καν εκεί....

Ναι...ξέρω....ξεχειλιζω από αισιοδοξια...
 
  • Like
Reactions: aliki_s and ptf


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Η απαισιοδοξία της γνώσης σε αντίθεση με την αισιοδοξία της θέλησης (παράφραση κάποιας πρότασης που έχει πει κάποιος)
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
με αυτα τα οποια λετε και καποια γεγονοτα που εγιναν σε αλλη φυλη αυτες τις ημερες...

οταν μπαινει το θεμα να πουλησω τα κουταβια μου.... πρεπει να βρω αγοραστες...

οταν υπαρχει θεμα σε φυλες με 10 εκτροφεις
φαντασου τι θεμα θα υπαρξει οταν εκτος απο τους πολλους εκτροφεις μπαινουν στο παιχνιδι και ολοι οι κτηνοτροφοι....
να φοιβος η αιτια για τις εριδες...

αν τωρα οι ομιλοι φυλων ειναι σε χερια εκτροφεων,....
(καταγραφω δημοσιως, μια σκεψη μου εδω και καιρο)
πως ο ομιλος θα δρασει για το καλο της φυλης?
οσοι ενδοαφεροντυαι κυριοι πρεπει να αναλαβουν δραση

οι ομιλοι καθε φυλης κι οχι των ελληνικων μονο πρεπει να απελευθερωθουν απο τα δεσμα των εκτροφεων
οι εκτροφεις να ειναι μεν υποχρεωτικα μελη... και να συμετεχουν με τις αποψεις τους στις συνελευσεις, να υπαρχει κωδικας εκτροφης κι εποπτης εκτροφης εκλεγμενος απο αυτους και να ειναι υποχρεωμενοι ολοι οι εκτροφεις να υπαγονται σε αυτον , να εχουν το δικαιωμα ψηφου αλλα οχι το δικαιωμα του εκλεγεσθαι...
ισως ετσι να υπαρξει ενας ομιλος που να μπορει να ξεπερασει τα τωρινα εμποδια....



ειστε?



φυσικα πρεπει να ανατραπει το συγκεκριμμενο καθεστως....



 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως διαβάζοντας και αυτό το θέμα για πρώτη φορά από την αρχή δεν μπορεί παρά να μου γεννηθεί η απορία.. πώς είναι δυνατόν σαν χώρα να πάμε μπροστά όταν διαφωνούμε για αυτά που θα έπρεπε να είναι δεδομένα, και να αποτελούν την βάση της συζήτησης. Πώς γίνεται να μιλήσουμε για σκύλους ελληνικούς όταν αμφισβητούμε την ελληνικότητα περιοχών όπως το Σούλι. Είναι να τρελαίνεσαι δηλαδή.
 
  • Like
Reactions: kryptiae




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αν είμαστε/είναι, ποιοί; Για ποιό πράγμα;
μ
αν τωρα οι ομιλοι φυλων ειναι σε χερια εκτροφεων,....
(καταγραφω δημοσιως, μια σκεψη μου εδω και καιρο)
πως ο ομιλος θα δρασει για το καλο της φυλης?
οσοι ενδοαφεροντυαι κυριοι πρεπει να αναλαβουν δραση

οι ομιλοι καθε φυλης κι οχι των ελληνικων μονο πρεπει να απελευθερωθουν απο τα δεσμα των εκτροφεων
οι εκτροφεις να ειναι μεν υποχρεωτικα μελη... και να συμετεχουν με τις αποψεις τους στις συνελευσεις, να υπαρχει κωδικας εκτροφης κι εποπτης εκτροφης εκλεγμενος απο αυτους και να ειναι υποχρεωμενοι ολοι οι εκτροφεις να υπαγονται σε αυτον , να εχουν το δικαιωμα ψηφου αλλα οχι το δικαιωμα του εκλεγεσθαι...
ισως ετσι να υπαρξει ενας ομιλος που να μπορει να ξεπερασει τα τωρινα εμποδια....
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω να είμαστε, είναι να τραμπάρουμε προεδρεία.
Να βάλουν οι ντογκάδες προεδρείο στους ΜτΗ και το αντίστροφο :ROFLMAO:
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πάντως διαβάζοντας και αυτό το θέμα για πρώτη φορά από την αρχή δεν μπορεί παρά να μου γεννηθεί η απορία.. πώς είναι δυνατόν σαν χώρα να πάμε μπροστά όταν διαφωνούμε για αυτά που θα έπρεπε να είναι δεδομένα, και να αποτελούν την βάση της συζήτησης. Πώς γίνεται να μιλήσουμε για σκύλους ελληνικούς όταν αμφισβητούμε την ελληνικότητα περιοχών όπως το Σούλι. Είναι να τρελαίνεσαι δηλαδή.
δεν υπάρχει ανάγκη να τρελαίνεσαι.. αυτοί είμαστε
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Για να επανέλθουμε στα αμιγώς κυνολογικά και εντός του τόπικ, αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια για τον Σουλιώτικο σκύλο είναι ότι βρέθηκαν κάποια δείγματα μέσα στον ΜτΗ που θεωρήθηκαν ικανά να επανασυστήσουν την φυλή.
Η κα Γκινάλα έγραψε ένα πρότυπο και προσπάθησε να οργανώσει μια προσπάθεια.

Μπορεί κανείς να ενημερωθεί από εδώ:

https://www.facebook.com/groups/suliot.dog/
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω να είμαστε, είναι να τραμπάρουμε προεδρεία.
Να βάλουν οι ντογκάδες προεδρείο στους ΜτΗ και το αντίστροφο :ROFLMAO:
ά, ΟΚ τότε, δεν με αφορά αφού ούτε ντογκάς ούτε μολοσσάς είμαι
οχι δεν εννοουσα αυτο...
ειλικρινα απορω με το αλμα της σκεψης σας κυριοι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf