Σπασμένος κυνόδοντας σε κουτάβι.


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
For the record, η λιγότερο κουνημένη φωτο που κατάφερα να τραβήξω
20200601_104759.jpg
 
  • Like
Reactions: vek


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μόλις επιστρέψαμε απο τον doc, η διάγνωση είναι οτι είναι επιφανειακό, δεν φαίνεται να έχει πειραχθεί η πολφική κοιλότητα, που τότε θα πήγαινε για σφράγισμα ή εξαγωγή, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν κάνουμε τίποτα(πρός το παρόν τουλάχιστον).
Ρώτησα για την πιθανή εξέλιξη του δοντιού. Όλα τα σενάρια παίζουν, μπορεί να μην μας απασχολήσει ποτέ αλλά και το αντίθετο, βλέποντας και κάνοντας...
Τυχερή μέσα την ατυχία της λοιπόν η μικρά όπως φαίνεται...
exagogi-eik-1.jpg
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εμενα μου εχει πει κτηνίατρος/οδοντίατρος, οτι σε σπασμένο δόντι - το πολύ σε 3 μήνες θα εχει κανει απόστημα( ειχε μια δικια μου- και οταν το ειδα ηταν ηδη αργα, ειχε κανει κυστη απο κατω και ετσι αφαιρέθηκε το δοντι) και για αυτο θα πρεπει να γινεται οσο το δυνατον πιο γρήγορα αντιμετώπιση!|
Μπορεις να βάλεις σφράγισμα νομίζω!
Ναι απ όσο διάβαζα και εγώ θέλει όσο πιο γρήγορες κινήσεις σε αυτή την περίπτωση, αυξάνεται κατα πολύ η επιτυχία της επέμβασης(σφράγισμα)!
Ο γιατρός πάντως ήταν κάθετος ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να γίνει κάτι προς το παρόν...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.645
19.876
Ωραία!
Ολα καλά λοιπόν!
Οπότε βάλε μας και καμιά 10αριά φωτό της προκοπής τώρα.
Ολόκληρο το σκυλί. Οχι δόντι-δόντι, τρίχα-τρίχα :LOL:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ωραία!
Ολα καλά λοιπόν!
Οπότε βάλε μας και καμιά 10αριά φωτό της προκοπής τώρα.
Ολόκληρο το σκυλί. Οχι δόντι-δόντι, τρίχα-τρίχα :LOL:
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανοίξω θέμα και για τα δύο ζουλάπια, έτσι για να δείτε τι τραβάω ο άνθρωπος...
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
απο τον hammer ουτε τριχα δε μας εχεις δειξει :LOL:

τελος καλο! χαμογελο colgate θα εχει , μην ανησυχεις
 
  • Like
Reactions: Hammer










Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μα τι ομορφη τσοπανοκουταβα! Να τη χαιρεσαι :love:

Η Ηρα εχει σπασμενους με παρομοιο τροπο 2 κυνοδοντες, επιφανειακα. Ισως λιγο πιο καθετα. Το μοναδικο προβλημα ειναι οτι με τα κοκαλα ακονιστηκαν .... ειναι πραγματικα σαν ξυραφι. Την εχουμε πατησει πολλες φορες δυστυχως και εμεις και η Θαλεια πανω στο παιχνιδι :cautious:
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μα τι ομορφη τσοπανοκουταβα! Να τη χαιρεσαι :love:

Η Ηρα εχει σπασμενους με παρομοιο τροπο 2 κυνοδοντες, επιφανειακα. Ισως λιγο πιο καθετα. Το μοναδικο προβλημα ειναι οτι με τα κοκαλα ακονιστηκαν .... ειναι πραγματικα σαν ξυραφι. Την εχουμε πατησει πολλες φορες δυστυχως και εμεις και η Θαλεια πανω στο παιχνιδι :cautious:
Σε ευχαριστώ πολυ! Κούκλα ειναι αλλά τελείως άτσαλη, δεν ξέρω πως να την φυλάξω οταν την πιάνουν τα παλαβά της...
Κάτι τέτοιο μου είπε ο βοηθός του κτηνίατρου, "ετοιμάσου να γίνει σαν ξυράφι αυτο το δόντι..."
Ελπίζω να είναι σαν την Ήρα σου κι ας τρώμε καμιά τσιμπιά που και που:)
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σε ευχαριστώ πολυ! Κούκλα ειναι αλλά τελείως άτσαλη, δεν ξέρω πως να την φυλάξω οταν την πιάνουν τα παλαβά της...
Κάτι τέτοιο μου είπε ο βοηθός του κτηνίατρου, "ετοιμάσου να γίνει σαν ξυράφι αυτο το δόντι..."
Ελπίζω να είναι σαν την Ήρα σου κι ας τρώμε καμιά τσιμπιά που και που:)
Ενα θα σου πω ... οταν βρηκα τη Θαλεια λογω ποδιων και οστεοσυνθεσης ηταν το καλυτερο κουταβι... αγγελος. Ελεγα συνεχεια τι τυχεροι που ειμαστε που ειναι τοσο "βαρυ" κουταβι... Επειδη μοιαζει και με τσοπανα ελεγα ααα ωραια ειναι σοβαρα σκυλια αυτα, ετσι εχω ακουσει...
Που να ξερα... Μολις εφτασε 7-8 μηνων μπηκε ο διαολος μεσα της. Εχει φτασει 3 ετων και ο διαολος δε λεει να φυγει.... Οποτε τι να φυλαξεις στα παλαβα της .... δε φυλασσεται μαλλον αν καταλαβα καλα...
Οσο για την Ηρα ...Ηλπιζε.... και μη... ερεύνα :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Παντως την εχει κανει η μικρη να παιζει σαν κουταβι και αυτη παρολα τα 8 της χρονια!
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Vania and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δεν μαζεύεται με τίποτα. Πηδάει με φόρα πάνω στο τραπεζάκι του σαλονιού, φεύγει σβάρνα μαζί με το τραπεζομάντηλο, σκάει στο πάτωμα όπως να ναι καπάκι αρχίζει να τρέχει σαν διαβόλι, βουτάει παντόφλες όλη μέρα για να την κυνηγάς....
Ωραίες στιγμέςo_O:eek:
20200601_204413.jpg
Φέρμα σε γάτα...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το περιστατικό με το δοντάκι νομίζω ότι είναι σημάδι πως πρέπει να ξεκινήσω σοβαρή εκπαίδευση με την μικρή... Αυτούς τους δυο μήνες είμασταν ολο παιχνίδια:love:, τώρα πρέπει να κάνουμε και λίγο δουλεία σιγά σιγά.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
καλοπερνας και εσυ αχαχχαχ

Κα τα πιο ελαφρια/ευελικτα μη νομιζεις οτι ειναι καλυτερα μες το σπιτι .....η γαζελα/λαγος/ καγκουρό Σελήνη κανει κουνια κρεμασμενη στις κουρτινες απο τις δονταρες, περνει φορα και οπου προσγειωθει.....Ανεβαινει σε οποιοδηποτε επιπλο σε χρονο ντετε σαν μαιμουδακι (παρασερνοντας τα παντα στο διαβα της ) .... Το γκρεμλιν μοιαζει αγιος μπροστα της.
 
Last edited: