Σπλαχνική λεισμανίαση (Καλαζάρ)


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Καλησπέρα , Tricky θα ήθελα να σ ευχαριστήσω για τις πληροφορίες και το κουράγιο , ναι όπως το έγραψα γιατί δεν το κρύβω πως στενοχωριεμαι ακόμα όσο πλησιάζει η ώρα που θα πάμε για νέα εξέταση για να δούμε αν έχει πειραχτει κάτι.
Θα σας ενημερώσω μόλις επιστρέψουμε από τον κτηνιατρο.


Ευχαριστώ για όλα και όλους
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Glucantime : εχει αποδειξει την αξια του εδω και χρονια , εχει ''θεραπευσει'' πολλα σκυλια , ειναι ακριβο και αν οι ενεσεις γινουν σε κτηνιατρο ειναι ακομα ακριβοτερο , καταφερνει τα ριχνει υψηλες τιμες αντισωματων ακομα και με ενα κυκλο θεραπειας , ειναι σχετικα επωδυνο για το σκυλο (ειδικα μετα απο μερικες ενεσεις) και προβληματικο για τον ιδιοκτητη αν δεν μπορει να κανει μονος του τις ενεσεις (χρειαζεται καθημερινη επισκεψη στον κτηνιατρο για να τις κανει αυτος).Ειναι νεφροτοξικο και απαιτει συχνες βιοχημικες εξετασεις αιματος κατα την χορηγηση του ωστε να διαπιστωθει τυχον προσβολη των νεφρων (αν διαπιστωθει , διακοπτεται η θεραπεια).Το Glucantime δεν κυκλοφορει επισημα στην Ελλαδα , η προμηθεια του περναει μεσα απο τον κτηνιατρο (ο οποιος ουσιαστικα ελεγχει και το κοστος του)

Milteforan: σχετικα νεο φαρμακο στην αγορα.Ποσιμο , χορηγειται μια φορα τη μερα με το φαγητο για 28 ημερες , πολυ καλη κλινικη βελτιωση του ζωου , αργη ή μικροτερη μειωση του τιτλου αντισωματων σε σχεση με το glucantime , δεν επηρεαζει τη λειτουργια των νεφρων , δεν εχει σοβαρες παρενεργειες , οι απαιτησεις χορηγησης ειναι απλες για τον ιδιοκτητη.Το κοστος προσιτο / η διαθεσιμοτητα του μεγαλη.

Με λιγα λογια , εαν υπηρχε ενα φαρμακο με την αποτελεσματικοτητα του glucantime και την ελλειψη παρενεργειων/ευκολια χορηγησης/κοστος του milteforan , τοτε θα μιλαγαμε για την τελεια θεραπεια :D

Λοιπόν επειδη τυχάινει να είμαι απο τους "άτυχους" ιδιοκτήτες που έχουν 2 σκυλιά με καλαζάρ...έχω να πω τα εξής για τα παραπάνω...

Ο ένας μου σκύλος έκανε 4 θεραπείες με Glucantime..τις ενέσεις τις έκανα μόνη μου...και το φάρμακο ευτυχως το βρήκα από Ιταλία στο ένα πέμπτο της τιμής που μου το έδινε ο κτηνίατρος...(ο γιατρός μου έιχε μιλήσει για 2 θεραπείες τότε..600€ και εγω αγόραζα το κουτι με 85€) μετα από 4 χρόνια ο τίτλος έχει σταθεροποιηθεί στο 1/800 , με ζιλαπούρ καθε μέρα και γενικές καθαρες So far...

Ο δέυτερος σκύλος, έβγαλε 1/800 φέτος το καλοκαίρι με τσιμπημένα νεφρα...οπότε πήγαμε στο δεύτερο φάρμακο, το Miltaforan..τιμή αγορας 380€ (όχι και τόσο φθηνό)... από τη πρωτη εβδομάδα ο σκύλος πήρε τα πάνω του...και οι εξετάσεις μετα έδειξαν 1/100...με νεφρα πολύ καλύτερα...

Τωρα είμαστε στη φάση των επαναληπτικων εξετάσεων για να δω πως πάνε και οι δύο τους!!!!
 
Last edited by a moderator:


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Κατερίνα σου εύχομαι τα καλύτερα !!!

Εμείς κάναμε το τεστ σήμερα μια φιαλη θα φύγει το πρωί για Αθηνα για τις εξετάσεις.
Στο αναγνωριστικο το ευχαριστώ είναι απ' ότι είδε ο κτηνίατρος μου ότι νεφρα και συκώτι ούτε δείγμα πειραγματος.
Αναμένω πλέον τις απαντήσεις απο Αθηνα τέλος της εβδομαδος λογικα.
 


zafcon_romel

Well-Known Member
25 Μαϊου 2009
112
1
Αγ. Σύλλας, Ηράκλειο
Εμείς κάναμε το τεστ σήμερα μια φιαλη θα φύγει το πρωί για Αθηνα για τις εξετάσεις.
Αναμένω πλέον τις απαντήσεις απο Αθηνα τέλος της εβδομαδος λογικα.
Μια που το πέρασα μόλις χτές, να σε ενημερώσω ότι αν τις εξετάσεις τις έστειλες στο Pasteur που φημολογείται να είναι το ακριβέστερο κέντρο, απαντήσεις θα έχεις την άλλη Δευτέρα, μια που πλέον για τις συγκεκριμένες εξετάσεις μαζεύουν ορούς (δείγματα) όλη την εβδομάδα και τα εξετάζουν κάθε Δευτέρα πρωί. Μετά τις 12:00 κάθε Δευτέρα μπορείς να παραλάβεις αποτελέσματα.
Δυστυχώς είμαστε ύποπτοι κι εμείς.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχω την εντύπωση ότι φέτος θα έχουμε αρκετά κρούσματα καλαζαρ...λόγω του καιρου...πολλές βροχες, νοτιάδες και υγρασία...
Εντωμεταξύ...πολύς κόσμος δεν χρησιμοποιει σιτρονέλες κλπ, γιατι σου λεει, τώρα τελειωσε το καλοκαίρι... οπότε και τη πατάνε.
Δεν λέει να κάνει και κανένα ψοφόκρυο...να ψοφήσουν οι καταραμένες οι σκνίπες..:mad::mad:
 




zafcon_romel

Well-Known Member
25 Μαϊου 2009
112
1
Αγ. Σύλλας, Ηράκλειο
Από συνήθεια και καθαρά για προληπτικούς λόγους αν θυμάμαι καλά από το 2000 και μετά όλα μας τα σκυλιά κάνουν εξέταση για καλαζάρ κάθε Δεκέμβρη και Μάιο. Χτές πήρα τα αποτελέσματα από το Pasteur και ο μικρός είναι στο 200.
Τελικά αν είναι να σου κάτσει......
Λάμπες, σιτρονέλα, λουριά, σκόρδα, ματάκια..............................................................
Ευτυχώς είναι νωρίς, το θηρίο είναι νεαρό, νεφρά, συκώτι καλά και για την ώρα μόνο zylapour και βλέπουμε.
Άλλωστε από το 1999 είναι το τρίτο μου με καλαζάρ.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ρε παιδιά, κι εγω έλεγα να του τις κάνω κάθε χρόνο, αλλά μ'αυτά που ακούω..... μάλλον θα τις κάνω κι εγώ εξαμηνιαίες.... :(... τοσα και τόσα ξοδεύουμε, στα 40 ευρώ θα κολλήσουμε??

Εμείς καλααζαρ δεν είχαμε (μέχρι τώρα, χτυπα ξύλο), είχαμε όμως ερλιχίωση....
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Μια που το πέρασα μόλις χτές, να σε ενημερώσω ότι αν τις εξετάσεις τις έστειλες στο Pasteur που φημολογείται να είναι το ακριβέστερο κέντρο, απαντήσεις θα έχεις την άλλη Δευτέρα, μια που πλέον για τις συγκεκριμένες εξετάσεις μαζεύουν ορούς (δείγματα) όλη την εβδομάδα και τα εξετάζουν κάθε Δευτέρα πρωί. Μετά τις 12:00 κάθε Δευτέρα μπορείς να παραλάβεις αποτελέσματα.
Δυστυχώς είμαστε ύποπτοι κι εμείς.

Καλημέρα

Αν και λίγο θολωμένος ναι εκεί νομίζω πως μας ανέφερε πως θα παει , αν και δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο για να πω με σιγουριά.
:rolleyes:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ο δέυτερος σκύλος, έβγαλε 1/800 φέτος το καλοκαίρι με τσιμπημένα νεφρα...οπότε πήγαμε στο δεύτερο φάρμακο, το Miltaforan..τιμή αγορας 380€ (όχι και τόσο φθηνό)... από τη πρωτη εβδομάδα ο σκύλος πήρε τα πάνω του...και οι εξετάσεις μετα έδειξαν 1/100...με νεφρα πολύ καλύτερα...

Τωρα είμαστε στη φάση των επαναληπτικων εξετάσεων για να δω πως πάνε και οι δύο τους!!!!
Ελπιζω να πανε καλα τα σκυλια σου :)

Το milteforan εγω το εφερα απο Ισπανια ...μου εστειλαν μια συσκευασια των 90 ml (που δεν υπαρχει στην Ελλαδα) η οποια μου εφθασε ακριβως για μια πληρη θεραπεια του σκυλου μου (30 μερες χ 3 ml) .Μου κοστισε 200 ευρω με μεταφορικα αν θυμαμαι καλα.

Απορω γιατι στην Ελλαδα δεν κυκλοφορει η μεγαλη συσκευασια και γιατι οι μικροτερες (30 και 60 ml) ειναι τοσο ακριβοτερες σε σχεση με το εξωτερικο (Ισπανια)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στην Ελλάδα υπαρχει μόνο το κουτι των 30ml...και εμείς χρειαστηκαμε 2 κουτια..
Και γω δεν καταλαβάινω γιατι? :(
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Στην Ελλάδα υπαρχει μόνο το κουτι των 30ml...και εμείς χρειαστηκαμε 2 κουτια..
Και γω δεν καταλαβάινω γιατι? :(
Υπαρχει και των 60 ml ... με ψαξιμο , το βρισκεις με 190 ευρω περιπου ;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Υπαρχει και των 60 ml ... με ψαξιμο , το βρισκεις με 190 ευρω περιπου ;)
Που το βρήκες? Σε κτηνιατρικά φάρμακα νομίζω δεν πουλανε. Εγω νομίζω ότι η εταιρία τα δίνει απευθείας στους κτηνιάτρους.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Σε κτηνιατρικά φάρμακα νομίζω δεν πουλανε. Εγω νομίζω ότι η εταιρία τα δίνει απευθείας στους κτηνιάτρους.
Οχι ...δεν ισχυει αυτο (σε πετ σοπ με ''πτερυγα'' κτηνιατρικων φαρμακων δεν εχεις δει milteforan ?) ;) Δυστηχως δεν μπορω να πω περισσοτερα εδω για τιμες.

Γενικα , τα ''εχω'' λιγο με τους κτηνιατρους με το θεμα ''Καλαζαρ και θεραπεια '' ...οκ να βγαλεις απο τις εξετασεις , οκ να βγαλεις απο τις ενεσεις αν τις κανεις , οκ να βγαλεις αν κανεις το κατι παραπανω .Αλλα μην ''κοπανας'' το ιδιο το φαρμακο τοσο πανω:mad: Μιλαμε για μαστιγα που κανει ανθρωπους δυστηχησμενους και σκυλια που πανε για ευθανασια πριν την ωρα τους ...και για ασθενεια που μπορει να χρειαστει μια,δυο και τρεις κυκλους θεραπειας (οποτε το κοστος φαρμακου ανεβαινει)

Παλια με τις ενεσεις ειχαν το αλλοθι της παραεισαγωγης και χρεωναν οτι ηθελαν (και καλα οτι τις επαιρναν δευτερο και τριτο ''χερι'') . Τωρα με το milteforan ακουω περιπου τα ιδια ...100% και 200% κερδος :mad: ...αμαρτια ειναι :-|
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πραγματικά είναι αμαρτία...εγω έμαθα να κάνω ενέσεις μόνη μου, (ο Keagan έγινε σουρωτήρι στις πρωτες ενέσεις)...και έψαχνα τις ενέσεις από φίλο, φίλου που τις έφερνε απο Ιταλία...(λες και είμασταν στη κατοχη με τη μαυρη αγορα!!)..γιατι ήταν αδύνατον αν πληρωσω τα λεφτα που ζήταγε ο κτηνίατρος. Συν τις εξετάσεις, συν τα ζιλαπουρ, συν τη πανάκριβη ειδικη διατροφη...άστα..:(
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Καλημέρα και συγνώμη που χάθηκα :-|

Σήμερα έλαβα τις πρώτες τηλεφωνικές πληροφορίες από τον κτηνίατρο μου και αισθάνομαι όμορφα :)
Μάλλον σήμερα το απόγευμα ή την πέμπτη το απόγευμα θα έχω τις αναλυτικές στα χέρια μου.
Η ουσία είναι πως από το εργαστήριο βγήκε αρνητικό δηλαδή < 1/200 και θα πρέπει να πάρουμε προληπτικά κάποια φάρμακα μου είπαν (τα πέρνουμε από φαρμακείο) γιατί είναι στην αρχή και να πάμε για επανεξέταση πάλι αργότερα...
 






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Η ουσία είναι πως από το εργαστήριο βγήκε αρνητικό δηλαδή < 1/200 και θα πρέπει να πάρουμε προληπτικά κάποια φάρμακα μου είπαν (τα πέρνουμε από φαρμακείο) γιατί είναι στην αρχή και να πάμε για επανεξέταση πάλι αργότερα...
Είμαι χαρούμενος πάντως :) , αν και πρέπει προληπτικά να πάρουμε κάποια αντιβίωση
Ο τιτλος αυτος ειναι ο υποπτα θετικος αν δεν κανω λαθος ...δεν εχεις κατι να φοβασαι παντως.Λογικα ζυλαπουρ ή ζυλορικ σου εγραψε να παρεις τωρα...δεν ειναι αντιβιωτικα αυτα:)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95