Σπλαχνική λεισμανίαση (Καλαζάρ)


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Καλημέρα και Καλή Χρονιά (αν και δεν βλέπω να ξεκίνησε καλά από πλευράς μου)

Όπως όλοι θυμάστε έχω έναν αξιολάτρευτο 4ποδάκο (Cockerάκι) τον Zizou.

Η Διαμονή του είναι μέσα στο διαμέρισμα όπου και κατοικούμε.
Τον τελευταίο καιρό ενώ από όρεξη , ενεργητικότητα , διάθεση , διατροφή είναι στα ύψη όπως πάντα παρατηρήσαμε ότι αρχίζει δειλά δειλά να εμφανίζεται ευδιάκριτα η ραχοκοκαλιά του :confused:

Έτσι και αποφασίσαμε εχθές (07/1) να τον πάμε στον κτηνίατρο μας να δούμε τι είναι αυτό που ξαφνικά από τον 7/09 έως τον 1/10 χάσαμε περίπου 2,5kg. (από 17,3kg - 15kg).
Όταν του εξηγήσαμε αμέσως σκέφτηκε τα χειρότερα και έτσι και κάναμε το πρώτο τεστ το οποίο έδειξε πως είναι θετικό και γεμίζοντας τα μάτια μας δάκρυα μας είπε πως είναι στο ξεκίνημα και πως είναι θεραπεύσιμο να μην ανησυχούμε , κάνοντας μια ακόμα επίσκεψη την Τρίτη για να κάνουμε ένα διπλό τεστ να το αποστείλουμε στην Αθήνα.

Αυτό που ενημερώθηκα από αναζητήσεις είναι το εξής που παραθέτω.

Το άρρωστο σκυλί εμφανίζει δερματικές αλλοιώσεις στα αφτιά, τα βλέφαρα και το ρύγχος, κακή ποιότητα τριχώματος, αδυνάτισμα, απώλεια ενεργητικότητας και εύκολη κόπωση, εκκρίσεις από τα μάτια, ρινορραγία και επίμονο βήχα. Στα αρχικά στάδια το Καλαζάρ θεραπεύεται, αλλά το ζώο χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση εφ’ όρου ζωής. Αν όμως προσβληθούν τα νεφρά, απαιτείται ευθανασία… Ωστόσο η φροντίδα σώζει τα ζώα, αρκεί να ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες των κτηνιάτρων
Όπως καταλαβαίνεται η ψυχολογία μας είναι αρκετά χάλια.
Ομολογώ πως μόνο που ακούω αυτή την ονομασία της αρρώστιας με πιάνει ένας κόμπος στο λαιμό. :(

Άραγε υπάρχει σίγουρα θεραπεία;Τι μπορώ να κάνω εγώ πέρα από τις συμβουλές του κτηνιάτρου μου μετά την ενημέρωση των αποτελεσμάτων που θα έρθουν στ' αυτιά μας περίπου στα τέλη της ερχόμενης εβδομάδος;
 
Last edited by a moderator:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Mην ανυσυχείς... το καλααζαρ δεν θεραπεύεται, αλλά με σωστή αγωγή ο σκύλος μπορεί να ζήσει απολύτως φυσιολογικά ολόκληρο το προσδόκιμο της ζωής του. Το καλααζάρ δεν είναι πια καταδίκη θανάτου.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ (για καλααζαρ, καλαζαρ, καλα-αζαρ και λεϊσμανίωση) και θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες. Επίσης ψάξε και για glucantime και milteforan ωστε να είσαι ενημερωμένος.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά, αλλά απο την εμπειρία που έχουμε στο καταφύγιο, οπου ένα μεγάλο ποσοστό σκύλων έρχεται με καλααζαρ ή/και ερλιχίωση, βλέπουμε θεαματική βελτίωση ακόμα και σε περιπτωσεις σε τόσο τελικό στάδιο που φαίνονται αρχικά χαμένες. Η μεγάλη πλειοψηφία απο αυτά τα σκυλιά μετά από την αρχική θεραπεία, συνεχίζουν με ένα χαπάκι εφορου ζωής και ζουν κανονικότατα.
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Ευχαριστώ για τις άμεση ενημέρωση απλά στην εργασία μου έχω πολλούς συναδέλφους που είναι και κυνηγοί και με έχουν κατατρομάξει :( λέγοντας μου πως εγώ στην θέση σου θα του έκανα ευθανασία και θα έπαιρνα άλλο κλπ)

ΔΕΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ φυσικά να το βάλω κάτω και ούτε είμαι της άποψης πως μπορώ να το αντικαταστήσω για να ξεχάσω αν έρθει το μοιραίο.:-|
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Εγώ έχω μηδενίσει υψηλό δείκτη καλαζάρ σε σκυλί μου, κάνοντας πρώτα τα εμβόλια και μετά καπάκι το σιρόπι.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Άκου ευθανασία...έλεος!! Μη πω τίποτα και για τους κυνηγούς τώρα ..άντε!:(:(
Και οι δύο δικοί μου έιναι με καλαζαρ. Ο keagan 4 χρόνια τώρα, έχει σταθεροποιησει το τίτλο του και παίρνει Zilapour...ο Τσούφι τη πάτησε το καλοκάιρι και κάναμε Miltaforan...τωρα θα παμε για εξετάσεις ξανά.
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Αν και κουραστικό το αρχικό μου μήνυμα προτιμούσα να το αναφέρω / μοιραστώ μαζί σας για να μπορέσω να ακούσω / δω / διαβάσω περισσότερα.
Βέβαια απ ότι διάβασα / αναφέρθηκε ίσως χρειάζεται για πάντα να παίρνουμε αντιβίωση αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή αρκεί ο μικρός να μην με εγκαταλείψει :(
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αν δεν έχει σοβαρό πρόβλημα στα ζωτικά όργανα μετά την θεραπεία συντήρηση με zilapour και δεν θα έχει πρόβλημα, δεν χρειάζεται κλαμματα, δράση χρειάζεται...
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
αν δεν έχει σοβαρό πρόβλημα στα ζωτικά όργανα μετά την θεραπεία συντήρηση με zilapour και δεν θα έχει πρόβλημα, δεν χρειάζεται κλαμματα, δράση χρειάζεται...
Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω για την υποστήριξη ειλικρινά.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
εμείς πάντως το ξεπεράσαμε και τώρα είμαστε μιά χαρά, θα κάνεις εμβόλια ή σιρόπι ή και τα δύο?
 








George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
γιατί εμείς την πάθαμε την ζημιά εκεί και έχω ακούσει οτι η περιοχή είναι άστα να πάνε απο σκνίπα :(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν σου πω από που το έπάθε ο Keagan...άστα..
Και φταίω εγω...τους πήγαινα συνέχεια Σχοινιά για μπάνιο...αλλά πάντα πηγάιναμε πρωι...κάνανε μπάνιο και φεύγαμε αμέσως μετα.
ΜΙΑ φορα, Οκτώβριο...πήγα με φίλους...και μετά κάτσαμε και φάγαμε σε μία ταβέρνα πανω στη παραλία...και φύγαμε σούρουπο. Όπου βέβαια ο σκύλος ήταν αραχτός στην αμμο...όση ώρα τρωγαμε...και τη πάτησε. Ο Σχοινιάς είναι ΤΙΓΚΑ στο καλαζάρ..
Ο Τσούφι τη πάτησε μόλις μετακόμισα Κηφισιά...΄΄αλλη προβληματικη περιοχή!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η Θεσσαλονικη και η Χαλκιδικη τι λενε απο σκνιπες; Σκεφτομαι το καλοκαιρι να παω με τον Κουκη... Προπερσι που ημουν ασχετη πηγαμε μονο με scalibor, ευτυχως δεν επαθε τιποτα. Αρκει ή να βαλω και κατι αλλο;
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
εμείς πάντως το ξεπεράσαμε και τώρα είμαστε μιά χαρά, θα κάνεις εμβόλια ή σιρόπι ή και τα δύο?
Η πρώτη εξέταση που έγινε στον κτηνίατρο μου έγινε άμεσα.
Δηλαδή πήγαμε εχθές το απόγευμα και αναμέναμε περίπου 10 λεπτά για την απάντηση.
Το διπλό τεστ θα το κάνουμε την Τρίτη γιατί μου είπε πως φοβάται μην τυχόν και το στείλουμε σήμερα (Παρασκευή) αν το κάναμε και αυτό εχθές και η ταχυμεταφορική το κρατήσει ΣΚ και φτάσει Δευτέρα Αθήνα.

Αν κατάλαβα δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα των εξετάσεων...:):)
Πολύ σωστά.

Αν σου πω από που το έπάθε ο Keagan...άστα..
Και φταίω εγω...τους πήγαινα συνέχεια Σχοινιά για μπάνιο...αλλά πάντα πηγάιναμε πρωι...κάνανε μπάνιο και φεύγαμε αμέσως μετα.
ΜΙΑ φορα, Οκτώβριο...πήγα με φίλους...και μετά κάτσαμε και φάγαμε σε μία ταβέρνα πανω στη παραλία...και φύγαμε σούρουπο. Όπου βέβαια ο σκύλος ήταν αραχτός στην αμμο...όση ώρα τρωγαμε...και τη πάτησε. Ο Σχοινιάς είναι ΤΙΓΚΑ στο καλαζάρ..
Ο Τσούφι τη πάτησε μόλις μετακόμισα Κηφισιά...΄΄αλλη προβληματικη περιοχή!!
Μην μου λέτε τέτοια τώρα γιατί στην Κηφησιά (Νέα Ερυθραία) μένει η κουνιάδα μου και πηγαίνουμε με τον μικρό συχνά :confused:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αν σου πω από που το έπάθε ο Keagan...άστα..
Και φταίω εγω...τους πήγαινα συνέχεια Σχοινιά για μπάνιο...αλλά πάντα πηγάιναμε πρωι...κάνανε μπάνιο και φεύγαμε αμέσως μετα.
ΜΙΑ φορα, Οκτώβριο...πήγα με φίλους...και μετά κάτσαμε και φάγαμε σε μία ταβέρνα πανω στη παραλία...και φύγαμε σούρουπο. Όπου βέβαια ο σκύλος ήταν αραχτός στην αμμο...όση ώρα τρωγαμε...και τη πάτησε. Ο Σχοινιάς είναι ΤΙΓΚΑ στο καλαζάρ..
Ο Τσούφι τη πάτησε μόλις μετακόμισα Κηφισιά...΄΄αλλη προβληματικη περιοχή!!
Πως ξέρεις με τόση βεβαιοτητα το πότε ακριβώς τα τσίμπησαν;


Κατά τα άλλα kormos πλέον η κατάσταση δεν είναι όπως στα περιγράφουν οι συνάδελφοι κυνηγοί!
Να το πολεμήσετε κι εύχομαι νικηφόρα έκβαση!:)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Μην μου λέτε τέτοια τώρα γιατί στην Κηφησιά (Νέα Ερυθραία) μένει η κουνιάδα μου και πηγαίνουμε με τον μικρό συχνά :confused:
όπου υπάρχουν δέντρα και υγρασία υπάρχουν σίγουρα και πολλές σκνίπες.

Αν είναι έτσι να πάμε στην Ομόνοια όπου με το καυσαέριο δεν επιβιώνει τίποτα.:(

με την κατάλληλη θεραπεία ο σκυλούνος σου θα τα πάει καλά!
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Σας ευχαριστώ όλους και δνε το κρύβω πως ο μαυρούλης μου κατά τις 02:00 ήρθε και με σκούνταγε για να ανέβει στο κρεβάτι δίπλα μου και όπως καταλαβαίνεται δεν μπόρεσα να του το αρνηθώ και έτσι είχα από τη μία τη γυναίκα μου και από την άλλη το αίσθημα μου :)