Στίς πόσες ώρες άρνησης τροφής να ανησυχώ?


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Λοιπόν η κουταβίτσα (18 εβδομάδων τώρα) κάθε μέρα τρώει 3 φορές ανα 8 ώρες. ανάμεσα τσιμπάει διάφορα κεράσματα πάνω στην "εκπαιδευση-παιχνίδι" και ναι μεν δεν είναι πολύ λαίμαργη αλλά όχι σε φαί δεν έχει πει ποτέ.
μέχρι σήμερα. το πρωί δεν έφαγε και τώρα πλησιάζει το μεσημεριανό της και δεν τρώει ούτε τα πιο ακαταμάχητα μεζεδάκια της.
Βέβαια παίζει κανονικά και όλη της η συμπεριφορά πλήν της διατροφικής είναι πανομοιότυπη με τις προηγούμενες μέρες. Αν δεν έπαιζε κιόλας θα είχα βρεί τον κτηνίατρο στην παραλία που είναι τώρα αλλά ευτυχώς...

Το πρωί που ξύπνησα είχε φάει 6-7 αμύγδαλα που πέσαν απο μια τσέπη. το κατάλαβα γιατί είδα τα τσοφλια στο κρεβάτι της,τα άνοιγε στη μέση και έτρωγε μόνο το απομέσα,τσόφλια δεν έφαγε εκτός κι αν τα έφαγε τόσο ολόκληρα που δεν έμειναν ούτε τα ροκανίδια τους.

Βαρυστομάχιασε απο τα αμύγδαλα?
κανονικά έπρεπε να είχε φάει μια φορά και σε μία ώρα που είναι να ξαναφάει δεν την βλέπω να ορέγεται...
Πόσες ώρες είναι νορμάλ να μένει νηστικό τόσο μικρό σκυλί?
 


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά σε αυτό το θέμα..
Αλλά σκέψου ότι υπάρχει ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΕΣΤΗ και ειδικά εάν είναι σκυλί με αρκετή τρίχα δεν μπορεί να φάει..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά σε αυτό το θέμα..
Αλλά σκέψου ότι υπάρχει ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΕΣΤΗ και ειδικά εάν είναι σκυλί με αρκετή τρίχα δεν μπορεί να φάει..
σωστός αλλά στην προκειμένη περιπτωση η ζέστη δεν ισχύει.
άλλες μέρες με περισσότερη ζέστη έτρωγε. και δεν έχει καθόλου τρίχωμα συγκριτικά με άλλες φυλές. Αν ζεσταίνετε το κοκόνι το κόκερ τι κάνει?

η κοιλιά της γουργουρίζει-ακούγεται απο το ένα μέτρο μακριά και δεν τρώει ούτε σκέτο κοτόπουλο
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Μην ανησυχεις.αν ειναι υγιεστατη μολις πεινασει θα φαει.
Τα περασα και εγω.τσαμπα το αγχος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι στο καλό? σκέφτεται την σιλουέτα της απο τόσο μικρή?:D

την πάω μια βόλτα ακόμα με το κοτόπουλο στην τσέπη και τα λέμε
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ξέρεις, οι ξεροί καρποί είναι φορτωμένοι με ενέργεια (σκέψου πόσες θερμίδες έχουν).....

Κρίμα βέβαια που τα σκυλιά δε διαθέτουν τα κατάλληλα ένζυμα για να πέψουν το άμυλο σε αυτή τη μορφή....

Αν ακους τα έντερά της, σημαίνει ότι υπάρχει "κινητικότητα" εκεί μέσα... τώρα αν ο σπασμός είναι μικροβιακής προέλευσης ή απλώς μηχανικής... μόνο μια διάρροια θα σου δείξει....:)

Πάντως, φυσιολογικά, αν όντως τα έντερά της έχουν "μπέρδεμα" το σκυλί μπορεί να ανταποκριθεί με άρνηση τροφής για να μην επιβαρύνει το πεπτικό του, παραπάνω απ'ότι είναι τώρα...

Παρόλα ταύτα, άμα έχει νερό όλα θα είναι καλά...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Το λοιπόν μετά από λίγο εκπαίδευση στο κάτσε μείνε (με αρκετά κοματάκια κοτόπουλου) και αρκετό κυνηγητό (με κυνηγάς και όταν με φτάσεις σε κυνηγάω εγώ) ήπιαμε νερό στην βρύση-αυτή από το χέρι μου- και μετάαααα βγάλαμε το "κακό" απο μέσα μας εν είδη όχι εξορκισμού βέβαια αλλά συμπαγούς εντερικής εκένωσης:D

Στο σπίτι έφαγε τον αγλέορα:)

και τώρα πάμε για παιχνίδι στη παιδική χαρά με τα παιδάκια και ποτάκι στο μπαράκι τσεκάροντας όλο το πελατολόγιο:)

Καλό βράδι και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.


Ευχαριστούμε.
on line κτηνιατρικές συμβουλές στο www.dogforum.gr :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.847
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981