Στείρωση. Πότε?


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Πότε είναι τελικά η σωστή στιγμή για τη στείρωση του θηλυκού σκύλου?
Έχω ακούσει/διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί...

-Πριν την πρώτη περίοδο?

-Μετά την πρώτη και πριν τη δεύτερη?

-Η' μετά τη δεύτερη?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Xotikouli said:
Πότε είναι τελικά η σωστή στιγμή για τη στείρωση του θηλυκού σκύλου?
Έχω ακούσει/διαβάσει τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί...

-Πριν την πρώτη περίοδο?

-Μετά την πρώτη και πριν τη δεύτερη?

-Η' μετά τη δεύτερη?
και εγω οταν ηταν να κανω στειρωση στην Αυρα το εψαξα πολυ και ειδα οτι οι κτηνιατροι μεταξυ τους διαφωνουσαν,αλλος ελεγε ειναι καλυτερα πριν την πρωτη περιοδο γιατι μειωνονται τα ποσοστα καρκινου και αλλοι λενε μετα πρωτη η και δευτερη περιοδο για να εχει ολοκληρωθει καλυτερα ο χαρακτηρας και το σωμα του θηλυκου.
Απ'οτι καταλαβα ο καθε γιατρος δινει προτεραιοτητα σε διαφορετικα πραγματα.
 




Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Xotikouli said:
Και τελικά που κατέληξες? Πότε την έκανες?
Μετα την δευτερη περιοδο,ηταν σχεδον 12 μηνων.Τους ζεστους μηνες Ιουλιο-Αυγουστο,τις μερες που πινει πολυ νερο εχει λιγη ακρατια που οφειλεται στην στειρωση :(
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Xotikouli, την Siba μου την στειρώσαμε μεταξύ πρώτου και δεύτερου περίοδου – ήτανε 14 μηνών. Μέχρι τώρα που είναι σχεδόν 3 χρ. δεν έχει παρουσιάσει τίποτα που να ανησυχεί :D
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Ποτέ...!!!!

ΠΟΤΕ !!!!!


Γιατί να βάλεις το ζώο σου, σε αυτή τη διαδικασία...???
Αφού είναι ένα σκυλάκι, το οποίο ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι και με την δική σου επίβλεψη...
Είναι τόσο δύσκολο να το προσέχεις να μην ζευγαρώσει αυτές τις 5 μέρες κάθε 6-8 μήνες ???
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο...???

Γιατί να την υποβάλεις σε νάρκωση... και σε όλη την ταλαιπωρία... της μετέπειτα από την εγχείρηση... περιόδου ???

Ένα σκυλάκι σαν το δικό σου, δεν νομίζω ότι δεν ελέγχεται... :?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μα προφανώς δεν θα το κάνω γιατί δεν μπορώ να προσέχω να μην ζευγαρώσει!

Ο βασικότερος λόγος για να της κάνω στείρωση έχει να κάνει με την υγεία της (πυομήτρα, καρκίνος). Μου φαίνεται πολύ λογικό να προτιμήσω μια επέμβαση τώρα που είναι νέα και υγιής παρά στα 6-8-10 της χρόνια, όταν δηλαδή παρουσιάζονται συνήθως αυτά τα προβλήματα (τα οποία λύνονται με επέμβαση-όταν λύνονται).

Το ότι απαλάσσεται μετά και από την ταλαιπωρία κατά τη διάρκεια του οίστρου (δεν μπορεί να βγει βόλτα ελεύθερη για τρέξιμο, αναστατώνει τα αρσενικά με πιθανότητα να τα οδηγήσει και σε καυγά, αλλάζει η διάθεση και η συμπεριφορά της κλπ) είναι παράπλευρες ωφέλειες.

Η κτηνίατρος που την βλέπει μου είχε πει χαρακτηριστικά... "Καλύτερα να παραβλέψεις τα εμβόλια, παρά τη στείρωση!"

Και προφανώς-αν και την εμπιστεύομαι πολύ-δεν βασίστηκα μόνο στα λόγια της για να το αποφασίσω. Μια απλή αναζήτηση στο google με λέξη κλειδί "πυομήτρα", νομίζω ότι θα σε πείσει κι εσένα. :wink:
 


akiskollas

Member
26 Νοεμβρίου 2006
23
0
CORFU - ΚΕΡΚΥΡΑ
users.otenet.gr
Και βέβαια και να της κάνει στείρωση . Εφόσον δεν θέλεις να ζευγαρώσει . Είχα ανοίξει πριν καιρό το Θέμα ΠΥΟΜΗΤΡΑ στην κατηγορία ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ .
Της δικιάς μου δεν της είχα κάνει στείρωση . Με αποτέλεσμα απο την ηλικία των 8 χρονών να αρχίζει να βγάζει όγκους στην κοιλιά . Εγχειρίστηκε 4 φορές απο ογκούς αν διάστημα 8-9 μηνών . Στα 10 της , είχε Πυομήτρα και Κάρκίνο μαζί στην Μήτρα . Μετά την επέμβαση ήταν καλύτερα και το ξεπέρασε το πρόβλημα αυτό . Μετά απο 5 μήνες ξαναέβγαλε πάλι όγκους στην κοιλιά της . Δυστυχώς όμως υπήρχε σοβαρό πρόβλημα . Ο Γιατρός μας ενημέρωσε πως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και ήταν κρίμα να ταλαπαιρείται . Αυτό είχε ως συνέπεια να την χάσω

Γι αυτο σε συμβουλέυω να κάνεις στείρωση στην δικιά σου , μην το αφήσεις .
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Re: Ποτέ...!!!!

σιγά την εγχείρηση!!!είναι ρουτίνας πλεόν!θα κοιμηθεί,δε θα καταλαβει τπτ και σε 4-5 μερες θα ναι περδίκι.Εδω στειρώνουμε αδέσποτα και τ αφηνουμε στο δρόμο με αντιβίωση και δεν καταλαβαίνουν Χριστό...

Ζωόφιλοι και εναντίον στείρωσης?Μωρε μπράβο!...Και γατί να ταλαιπωρείται με αίματα μες στο σπίτι απ την περίδο και να κινδυνευει με πυομήτρα και καρκίνο μητρας κλπ κλπ...???


Morgan_A said:
ΠΟΤΕ !!!!!


Γιατί να βάλεις το ζώο σου, σε αυτή τη διαδικασία...???
Αφού είναι ένα σκυλάκι, το οποίο ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι και με την δική σου επίβλεψη...
Είναι τόσο δύσκολο να το προσέχεις να μην ζευγαρώσει αυτές τις 5 μέρες κάθε 6-8 μήνες ???
Νομίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο...???

Γιατί να την υποβάλεις σε νάρκωση... και σε όλη την ταλαιπωρία... της μετέπειτα από την εγχείρηση... περιόδου ???

Ένα σκυλάκι σαν το δικό σου, δεν νομίζω ότι δεν ελέγχεται... :?
 


mourgakos

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2007
60
1
athens
ο γιατρος μου ειπε να κανει στειρωση η μικρη μετα απο γεννα....
δεν ειδα καποιον/α να γραφει για αυτο...να με διαφωτισει καποιος?
ευχαριστω :lol:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mourgakos said:
ο γιατρος μου ειπε να κανει στειρωση η μικρη μετα απο γεννα....
Υπάρχει κτηνίατρος που υποστηρίζει την εκτροφή της "πίσω πόρτας"? :shock:
Θλιβερό…
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
ROTTIE said:
mourgakos said:
ο γιατρος μου ειπε να κανει στειρωση η μικρη μετα απο γεννα....
Υπάρχει κτηνίατρος που υποστηρίζει την εκτροφή της "πίσω πόρτας"? :shock:
Θλιβερό…
Δυστυχώς οι περισσότεροι κτηνίατροι αυτή την απάντηση δίνουν...
"Εξαναγκάζεται" ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε γέννα για να στειρώσει αργότερα το ζώο του.... Ποιο το νόημα τότε???

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάτι που είναι τόσο αυτονόητο στους φιλοζωικούς κύκλους, είτε για να περιοριστεί το πρόβλημα των αδέσποτων, είτε για να προωθηθεί η ελεγχόμενη εκτροφή -όλοι οι λόγοι δεκτοί και θεμιτοί, ΔΕΝ είναι αυτονόητο για τους κτηνιάτρους!!
 








LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Διαβαζοντας ολα τα topic και διαφορα αρθρα με θεμα την στειρωση θεωρησα καλυτερο να κανω ενα post στο συγκεκριμενο topic για να παρω την γνωμη σας και να ρωτησω καποια πραγματακια που θελω τα οποια ειναι λιγο λεπτα και με προβληματιζουν.Βασικα ποσοι απο εσας εχουν πραγματοποιησει στειρωση προσφατα στο σκυλι τους?σε τι ηλικια βρισκοτανε το σκυλι και αν ειναι αρσενικο η΄θυληκο?
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Εμείς πριν απο δυο χρόνια στειρώσαμε τη ζινα, το οποίο είναι θηλυκό ροτυ και σε λίγους μήνες θα κλείσει τα εννιά.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ είχα στειρώσει ένα αρσενικό πριν περίπου 2 χρόνια γιατί είχε πρόβλημα.

γενικά δεν πιστεύω στην στείρωση όταν είσαι υπεύθυνος αν και όπως και να το κάνεις έχεις μια έγνοια λιγότερη.

θεωρητικά πάντως θα προτιμούσα να στείρωνα μια θυληκιά σε μια ηλικία π.χ 7 ετών παρά να τρέχω αργότερα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Ρωταω ΜΑΚΗ γιατι με αυτα που διαβαζουμε μας πιανει και λιγο τρομοκρατια,για θεματα υγειας τουλαχιστον.Ας το θεσω απλα,στην δικη μου περιπτωση τι θα εκανες?με το υπαρχον σκυλι το οποιο δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να διαφυγει απο την επιβλεψη μου και το οποιο τον Μαρτιο χρονιζει?