Στείρωση. Πότε?


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
LUNA07 said:
Πρωτον απορησε που δεν της ειχε ερθει ακομη η πρωτη περιοδος(και με ανησυχησε λιγο εως αρκετα)
Πόσο είναι η luna?

Για τα υπόλοιπα μπορεί να "υπερέβαλε" λίγο εσκεμμένα για να δώσει έμφαση στην άποψή της. Για το chip πάντως έχει δίκιο, αφού είναι υποχρεωτικό από το νόμο κανονικά έτσι θα έπρεπε να κάνουν.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Υπάρχει περίπτωση να έρθει η πρώτη περίοδος και να μη το καταλάβουμε επειδή δεν θα έχει πολύ αίμα εώς και καθόλου?
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Έλα ρε!!!! :shock: :shock:
Δηλαδή πως να μην το καταλάβεις????? Να μην έχει καθόλου αίμα??? Κι άντε να μην έχει αίμα, ή να το γλύφει όλο και να μη λερώνει καθόλου, που πρήζεται η.... ευαίσθητη περιοχή (sic!) και γίνεται διπλάσια, πως μπορεί να μην το προσέξει κάποιος????
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Αποκλειεται να της ηρθε και να μην το καταλαβα :shock: συνεχεια την κοιταζω και τα τσισα της και ολα....Σοφια η luna χρονιζει 14 Μαρτιου οπως προανεφερα θα ηθελα να ρωτησω και στο εκτροφειο για την πρωτη περιοδο στα δικα τους αλλα ειναι στο εξωτερικο και μεχρι να επιστρεψουν για να ρωτησω μπορει να εχει ερθει κιολας. :lol:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
9 μηνών δηλαδή ... για μικρόσωμο έχεις ξεπεράσει τον μέσο ορο, αλλά όχι εξωφρενικά ... σε κανα μήνα ... κοίτα την ...
Πάντως καμιά φορά ούτε πρήζονται πολύ ... πόσο να πρηστεί τώρα η LUNA ??? Σοφία, το pit κάνει μπάμ ...
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Στη δικιά μου πάντως Luna ήρθε η πρώτη περίοδος στους 11 μήνες, ο γιατρός μας είχε πει ότι μέσα στο πρώτο έτος είναι απολύτως φυσιολογικό.

Denis άστα, βγάζει μάτι........
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΡΗΣΤΕΙ ΟΝΤΩΣ :?: :lol: :lol: :lol: Την ζυγισαμε εχθες και ειναι 1900kgr. :lol: Tην κοιταζω συνεχεια denis :το πιπι , μας εχει γινει εμμονη :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ακομα και 14-16 μηνων να της ερθει πρωτη φορα, δεν ειναι τιποτα το περιεργο σε τετοια μικροσωμη φυλη!
Πολλες θυλικες Υορκιε και Μαλτι κλπ. ερχονται σε οιστρο και μονο μια φορα το χρονο.

Και επισης υπαρχει και ο σιωπιλος οιστρος- δεν πριζεται, δεν εχει αιμα και ετσι δεν καταλαβαινε κανεις τιποτα, παρα μονο με ειδικες ορμονολογικες εξετασεις.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
FrenchieFan said:
Ακομα και 14-16 μηνων να της ερθει πρωτη φορα, δεν ειναι τιποτα το περιεργο σε τετοια μικροσωμη φυλη!
Πολλες θυλικες Υορκιε και Μαλτι κλπ. ερχονται σε οιστρο και μονο μια φορα το χρονο.

Και επισης υπαρχει και ο σιωπιλος οιστρος- δεν πριζεται, δεν εχει αιμα και ετσι δεν καταλαβαινε κανεις τιποτα, παρα μονο με ειδικες ορμονολογικες εξετασεις.
Και υποθέτω πως στον σιωπηλό οιστρο το καταλαβαίνεις αν πας στο πάρκο και της την πέσουν καμιά δεκαριά αρσενικά :roll: Μη μου λέτε ρε παιδιά τώρα και πάθουμε κανά ατύχημα.....Δεν υπάρχουν άλλα σημεία να το καταλάβουμε?Και εξετάσεις κάθε πότε να της κάνεις?Κάθε βδομάδα???Αγχώθηκα :roll:
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
psaras said:
denis said:
πως μπορεί να μην το προσέξει κάποιος????
Ξέρω ιδιοκτήτες που κατάλαβαν στην πρώτη περιοδο ότι το σκυλί είναι ΘΗΛΥΚΟ ... άσε ...
Μεγάλε ,
Τώρα μας έστειλες !!!
Δεν ειναι και πολυ σπανιο!!
Το καλυτερο που εχω ζησει εγω:
Πριν απο αρκετο καιρο βρηκε η Εσμεραλντα ενα δεμενο σκυλακι στο παρκο και επαιζε μαζι του. Ηταν ενα θυλικο- νεαρο/μεγαλουτσικη κουταβα.
Μετα απο 3 λεπτα ηρθε ο ιδιοκτητης- ειχε παει στον φουρνο απεναντι, παιρνει την σκυλιτσα και της λεει " παμε εκτορα!"!
Εγω γελασα! Και του λεεο " ακου εκει- εκτορα το κοριτσακι- πρωτοποριακο"
Απαντηση " τι λες καλε- δεν ειναι κοριτσακι - αγορακι ειναι".
Εγω εμεινα αφωνη- ημουν σιγουρη αλλα ξανακοιταω την σκυλιτσα, η οποια ηταν 1000% θηλυκο!
Βρε του λεεω- ειναι θυλικο- ΟΧΙ επειμενει αυτος, μου το ειπε ο ιατρος, οτι ειναι αρσενικο- σχεδον χτυπιοταν. Στο μεταξη ειχε ερθει και ενας φιλος μου με τον σκυλο του και ειχε ακουσει μερος της συζητησης. Κοιταει και αυτος το σκυλι και λεει- εχει δικιο η κοπελλα- θυλικο ειναι.
Ο αλλος μας κοιτουσε σαν να ειμασταν για δεσιμο- σχεδον μας λυποταν που ειμαστε τοσο χαζοι.
Τοτε σηκωσα το σκυλο του φιλου μου και του εδειξα πως ειναι τα αρσενικα και μετα το δικο του και του εδειξα, την διαφορα- μα- ειναι μικρο ακομα μου ελεγε- και με τα λογια " Αντε εκτορα παμε!!" ( και μουρμουριζοντας : ακου εκει κοριτσακι- τρελοι ειναι αυτοι" ) εφυγε!!!
 




marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
FrenchieFan said:
Δεν ειναι και πολυ σπανιο!!
Το καλυτερο που εχω ζησει εγω:
Πριν απο αρκετο καιρο βρηκε η Εσμεραλντα ενα δεμενο σκυλακι στο παρκο και επαιζε μαζι του. Ηταν ενα θυλικο- νεαρο/μεγαλουτσικη κουταβα.
Μετα απο 3 λεπτα ηρθε ο ιδιοκτητης- ειχε παει στον φουρνο απεναντι, παιρνει την σκυλιτσα και της λεει " παμε εκτορα!"!
Εγω γελασα! Και του λεεο " ακου εκει- εκτορα το κοριτσακι- πρωτοποριακο"
Απαντηση " τι λες καλε- δεν ειναι κοριτσακι - αγορακι ειναι".
Εγω εμεινα αφωνη- ημουν σιγουρη αλλα ξανακοιταω την σκυλιτσα, η οποια ηταν 1000% θηλυκο!
Βρε του λεεω- ειναι θυλικο- ΟΧΙ επειμενει αυτος, μου το ειπε ο ιατρος, οτι ειναι αρσενικο- σχεδον χτυπιοταν. Στο μεταξη ειχε ερθει και ενας φιλος μου με τον σκυλο του και ειχε ακουσει μερος της συζητησης. Κοιταει και αυτος το σκυλι και λεει- εχει δικιο η κοπελλα- θυλικο ειναι.
Ο αλλος μας κοιτουσε σαν να ειμασταν για δεσιμο- σχεδον μας λυποταν που ειμαστε τοσο χαζοι.
Τοτε σηκωσα το σκυλο του φιλου μου και του εδειξα πως ειναι τα αρσενικα και μετα το δικο του και του εδειξα, την διαφορα- μα- ειναι μικρο ακομα μου ελεγε- και με τα λογια " Αντε εκτορα παμε!!" ( και μουρμουριζοντας : ακου εκει κοριτσακι- τρελοι ειναι αυτοι" ) εφυγε!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
keyman said:
:shock: :shock: :shock: Eρώτηση:ποιο πράγμα έλεγε είναι μικρό ακόμα θα μεγαλώσει?Οι ρώγες της? :shock:
Μαλλον το πιπι της!
Και απο κει που ηταν θα μεταφερθει λιγο πιο μεσα- και εκει που ειναι τωρα θα φυτροσουν τα ουμπαλακια!
Ξερω και εγω...................
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Κ εγώ που το'χω ψάξει αρκετά κ ρώτησα πολλούς κτηνίατρους για να έχω μία πιο γενική εικόνα, μου είπαν ότι μεταξύ 1ης κ 2ης περιόδου (εάν δεν έχετε σκοπό να ζευγαρώσετε τον σκύλο σας) μπορεί να γίνει στείρωση χωρίς προβλήματα (δηλ. ότι σωματικά το ζώο θα έχει αναπτυχθεί πλήρως -αναφερόμενη κυρίως στα γεννητικά του όργανα) κ είναι κ το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στο ζωάκι σας, όσον αφορά στην υγεία του.

Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμη για τη Λώρα.
Η Λίζα έχει στειρωθεί, αφού γέννησε μία φορά (τώρα είναι 11 χρόνων, την στείρωσα όταν ήταν 4ων).

Ν.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στο ζωάκι σας, όσον αφορά στην υγεία του.
Αυτο το ακουω ολη την ωρα!
Αλλα γιατι να ειναι οτι καλυτερο για την υγεια του σκυλου μου, να τον υποβαλλω σε μια αφαιρεση λειτουργικων, υγειων οργανων (που παραγουν ορμονες, οι οποιες ρεγουλαρουν αρκετες λειτουργιες του οργανισμου) δεν το καταλαβαινω.
Η στειρωση δεν εχει μονο υπερ- εχει και κατα!
Η αλλαγη του μεταβολισμου- παχυσαρκια, απωλεια η αλλαγη τριχωματος (ειδικα στα Cocker kai Setter), ακρατια ουρων (ειδικα στα βαρια θηλυκα),


Εγω μπορω και ελεγχω την σκυλα μου- δεν εχει ζευγαρωσει και ουτε προκεται ποτε.
Δεν εχει προβληματα με ψευδοκυησεις η αλλες ορμονολογικες διαταραχες.

Για μενα μια στειροση ειναι αποδεκτη μονο στην περιπτοση των αδεσποτων σκυλων, η οταν καπιος εχει "αναμεικτη παρεα σκυλων", η οταν υπαρχουν ιατρικοι λογοι- οπος πυομητρα η συνεχες ψευδοκυησεις.

Αλλα να μην λεμε και οτι ειναι οτι καλυτερο για το ζωο μας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22