Στείρωση και επανένταξη αδέσποτων




GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
όχι..:) εγώ θα γίνω ένας καλός (ας ελπίσουμε) γεωλόγος του ΕΚΠΑ.
οι πληροφορίες όμως είναι απο συγγενολόγια σε αμερική και φίλους σε άλλες χώρες..

σε κάποια φάση νομίζω τους έδειχνε και το animal planet.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
για όλα είναι δύσκολο το ξέρω...δες όμως και
http://www.alamedaeast.com/
σώζουμε, εξετάζουμε, στειρώνουμε και προς υοθεσία! αν δεν το δώσουμε, το δίνουμε σε καταφύγιο ζώων.αυτονόητο, ότι το ζώο παρακολουθείται συνεχώς και φυσικά φροντίζουν και τον χαρακτήρα του, εκπαιδεύοντάς το.βέβαια, στην αίτηση που θα υπογράψεις λέει ρητά ότι το ζώο μπορεί να ελεγχθεί οποιαδήποτε ώρα και μέρα από ειδικό και αν βρεθούν οποιαδήποτε σημάδια κακοποίησης ή παραμέλησης στο παίρνουν αμέσως και σου σκάνε και πρόστιμο στο κεφάλι.και η μεγάλη διαφορά είναι ότι εκεί, σε 2 μήνες το πολύ έχεις δικαστήριο.όχι σε 3 και 4 χρόνια όπως εδώ.
και το καταφύγιο το κρατάει εφ΄όρου ζωής ???????
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η Αμερική εφαρμόζει άμεσα ευθανασία εντός 60 ημερών σε όποιο σκυλι δεν υιοθετειται ... επίσης σε άρρωστα - επιθετικά κλπ κλπ .. συμφωνείς ?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δηλαδη εγω να μην λεω ευχαριστω σε εκεινους που στειρωσαν την αδεσποτη που ζει εξω απτο σπιτι μου???:confused:
εγω τους 1000ευχαριστω γιατι δεν θα μπορουσα να αναλαβω να βρω σπιτι σε 4-5 κουταβια,ουτε να τα εγκαταστησω στην αυλη μου!ειδα κ επαθα να βρω σπιτι στα 2 που ειχε...

George πολυ ωραια αυτα που λες,αλλα εδω ΔΕΝ γινονται αυτα και το ξερεις.Με το να κατηγορουμε εκεινους που στειρωνουν(να τους εχει καλα ο Jesus!!!)δεν βγαινει κατι.ισως λυνεται το προβλημα του πολλαπλασιασμου των αδεσποτων με αυτη τους την ενερργεια.Εγω με αυτο εχω καποιες ελπιδες οτι καποια στιγμη ισως μειωθει κ ο αριθμος των αδεσποτων στη χωρα μας.:(
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Είναι σαν να δώσεις εσύ ένα 50ευρω, απ' αυτά που ΔΕΝ σου περισσεύουν στον ζητιάνο έξω απ' το σπίτι σου και να 'ρθει κάποιος να σου πει "καλά γιατί δεν τον παίρνεις σπίτι, δεν τον πας στο γιατρό, δεν τον φροντίζεις μέχρι να του βρεις δουλειά? Έτσι βοηθάς?"... Το ίδιο πράγμα...
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
denis, στα πολύ άρρωστα ναι.αλλα αυτά δεν έχουν ελπίδες ανάνηψης.αν υπάρχει έστω και ψήγμα ελπίδας ο κτηνίατρος είναι υποχρεωμένος να βοηθήσει. για τα επιθετικά σκυλιά υπάρχουν αυστηροί νόμοι.δεν τα αποκτά όποιος θέλει και τα παρατάς όπου θες. αν σε δαγκώσει βέβαια σκύλος (μυστήριο αυτό..) αποφασίζει αυτός που τον δάγκωσαν.ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να κάνει τίποτα ουσιαστικά εκτός από το να παραδώσει το σκύλο.

υ.γ. χλόη, μου πέρασε κάποια στιγμή και από το μυαλό...όσοι μένουν στον δρόμο δεν είναι απαραίτητα μπεκρήδες, άρρωστοι και βλαμμένοι.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν μου απάντησες

τα κρατάνε εφ΄ορου ζωής αν δεν υιοθετηθούν σε κάποιο διάστημα???????
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
υ.γ. χλόη, μου πέρασε κάποια στιγμή και από το μυαλό...όσοι μένουν στον δρόμο δεν είναι απαραίτητα μπεκρήδες, άρρωστοι και βλαμμένοι.
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι είναι σαν να βοηθάς εσύ κάποιον που δεν βοηθάει κανείς, κι έρχεται κάποιος και σου τη λέει γιατί δε βοήθησες περισσότερο...