νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ευχαριστώ Αλεξία.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αλεξία επειδή δεν είχα ποτέ άσπρο σκύλο, μια χαζη ερώτηση να σου κάνω. Τι κάνω στο θέμα καθαριότητα ,δεν θέλω να βάψει το τρίχωμα.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 
Last edited by a moderator:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Υπάρχουν γιατροί που στειρώνουν τις θηλυκές χωρίς να αφαιρέσουν σάλπιγγες;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Υπάρχουν γιατροί που στειρώνουν τις θηλυκές χωρίς να αφαιρέσουν σάλπιγγες;
Υπαρχουν κατι αχαρακτηριστοι κτηνιατροι που αφαιρουν απλα τμημα της μητρας για να μην μπορει να ερθει το ζωο σε επαφη και να μεινει εγκυος. Με αποτελεσμα το ζωο να ταλαιπωρειται απο τις ορμονες και να ειναι στειρωμενο αστειρωτο. "Για να μην χασει τη θηλυκοτητα της" οπως ακουσα κατα λεξη και μου αναψαν τα λαμπακια. Και μετα απο λιγον καιρο οι ωοθηκες συρικνωνονται τοσο πολυ που ειναι σαν να ψαχνεις βελονα στα αχυρα. Ειχαμε μια περιπτωση με αδεποτο που καποιος γιατρος το εκανε ετσι και παρολο που το ξανανοιξαν δεν τις βρηκαν με τιποτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Σήμερα συζητούσα με τον κτηνίατρο για αυτό και μου έλεγε κι εκείνος πόσο λάθος τακτική είναι αυτή και επικίνδυνη για καρκίνους.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
θυμάμαι μου είχαν πεί ότι είχαν αφαιρέση την μήτρα με πλαστική(περισσότερα θα μάθω όταν την πάω για τα αυτάκια της σε λίγες μέρες ,γιατί δεν ήμουν εκεί όταν την είχαν πάει οι δικοί μου στην στείρωση).πάντως τα βυζάκια της αν και μικρά πρέπει να υπάρχουν αν σας λέει κάτι .
 
Last edited:


k4ileb

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2013
288
1
ΑΘΗΝΑ
προκειται να υιοθετησω ενα αρσεικο κουταβακι. εχω και ενα ημιαιμο τσιουαουα 5.5 χρονων στο πατρικο αρσενικο και αυτο. τελικα ρε παιδια τα αρσενικα πρεπει να τα στειρωνουμε ? μηπως τους κανουμε μεγαλυτερο κακο ? σκεφτομουν να τα στειρωσω πιο πολυ για λογους υγειας απο οτι ειχα διαβασει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό που πρόκειται να υιοθετήσεις, λογικά είναι να στειρωθεί βάσει συμβολαίου υιοθεσίας... Για κοίτα το...
 


k4ileb

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2013
288
1
ΑΘΗΝΑ
Αυτό που πρόκειται να υιοθετήσεις, λογικά είναι να στειρωθεί βάσει συμβολαίου υιοθεσίας... Για κοίτα το...
ναι ολες οι φιλοζωικες ετσι κανουν. εγω ρωταω για την υγεια του σκυλου. το να ζευγαρωσει δεν τιθεται θεμα δεν προκειται ποτε προφανως.

εννοω ευχαριστως να το στειρωσω αλλα μην μου παθει τπτ απο την στειρωση.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
An προσέχεις τη διατροφή και την άσκησή του δεν παθαίνει απολύτως τίποτα. Ο δικος μου ειναι στειρωμενος ενάμισι χρόνο περίπου, κι όλα ειναι μια χαρά. Ουτε νωθρότητα ουτε τιποτα άλλο αρνητικό!
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Καλησπερα!ειχα παρει αποφαση να στειρωσω τον 19 μηνων τωρα σκυλο μου αλλα μια μερα πριν τη στειρωση, το ακυρωσα..δεν ξερω..,δν μου καθεται καλα να τον στειρωσω.ο πιο σοβαρος λογος της στειρωςης ειναι να ηρεμησει λιγο αλλα και λογω ορμονικου οπως μας λενε, μιας και μενει μεσα στο σπιτι μαζι μας και επειδη περιμενουμε παιδι να ειναι λγο πιο ηρεμος,πραγμα που δεν ειναι ομως σιγουρο πως θα συμβει.ο εκπαιδευτης μας ειπε πως θα ειναι πιο εκπαιδευσιμος ετσι και θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μπορει να ειναι πιο ευκολη η συμβιωση μαζι με ενα παιδι.θα τον εκπαιδευσω για δευτερη φορα.δεν ξερω τι να κανω.μου ερχεται καπως...πως και καλα ειναι κριμα τετοις σκυλαρος να μην εχει τους ορχεις του..αν παλι δν ηρεμησει,αν και πιστευω πως θα ηρεμησει αρκετα...απο την αλλη αν ωριμασει οταν ειναι η ωρα του κοντα δηλαδη στα δυο του χρονια και του τα κοψω τζαμπα??ολα αυτα τα ερωτηματα με ταλανιζουν κα δν το παιρνω αποφαση.αν ηξερα ομως πως με τη στειρωση θα ηρεμησει και θα μπορω μετα να ζουμε ολοι μαζι μια χαρα,θα το εκανα μαλλον πιο ευκολα..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τι εννοεις να ηρεμησει πρωτα απ ολα; Να πεσει σε ενέργεια; Γιατι αυτό αντιμετωπίζεται με εκτόνωση του σκυλου. Και όχι με στείρωση.
Απο κει και πέρα, εχω πολλά παραδείγματα σκύλων αρσενικών και θηλυκών που εχουν ηρεμήσει στη συμπεριφορά τους απένατι σε άλλους σκύλους μετά τη στείρωση. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι σκύλοι ηρεμούν όμως. Δεν υπάρχει βέβαιο αποτέλεσμα, πιστεύω.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πέραν της εκπαίδευσης, βασικά, σκέψου τον εαυτό σου να μην μπορείς να κάνεις σεξ ποτέ στη ζωή σου. Θα σου άρεσε να είσαι τρελαμένος μέχρι να πεθάνεις ή θα προτιμούσες να σου φύγει από το μυαλό?
(δεν πιάνω καν την περίπτωση να έχεις σκοπό να τον ζευγαρώσεις, για ευνόητους λόγους......)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Για τη συμπεριφορά σε σχέση με τη στείρωση αρσενικού σκύλου δεν ξέρω - ας μιλήσουν πιο έμπειροι.

Για το...
δεν ξερω τι να κανω.μου ερχεται καπως...πως και καλα ειναι κριμα τετοις σκυλαρος να μην εχει τους ορχεις του..
έχω να πω...

Γλυκύτατοί μου άντρες... δεν κόβουν τα δικά σας! :D Επίσης δεν ξέρω να υπάρχει πουθενά διαγωνισμός για το πόσα κιλά @@ έχουν οι αρσενικοί, οπότε ...cool down που λένε με το θέμα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητή μου @vrmode , να σου απαντήσω...

Αφού πω ότι:
α) Εμείς οι άντρες (τρομάρα μας!), όταν ακούμε για στείρωση ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ σκυλιού (για να μη το χοντρύνω και πω: του δικού μας αρσενικού σκυλιού), νιώθουμε μιά ανατριχίλα, σαν να μας κόβουν τα δικά μας π@π@ρι@... συμπεριλαμβάνω την αφεντιά μου...
β) Οι περισσότερες γυναίκες (πιο υποσυνείδητα - από μαμά προς γιαγιά, προς προγιαγιά - τρομάρα τους!), όταν ακούνε γα στείρωση ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ σκυλιού, νιώθουν, επίσης, μιά ανατριχίλα (μην πω εντονότερη), σαν να κόβουν τα π@π@ρι@ του γιού τους ή του εγγονού τους (βλέπε: μην αφήνεις το μωρό να κλαίει... δεν κάνει στα αγόρια!), ή και του μελλοντικού συζύγου τους...

Και αφού πω ότι:
Έχω διαβάσει αρκετά για τα pros and cons της στείρωσης, ή της μη στείρωσης... θηλυκών και αρσενικών... μέχρι κάποια ηλικία ή από κάποια ηλικία και πάνω...
Κείμενα και γνώμες (βλέπε: Clint Eastwood - "ο καθένας έχει από μία..."), ων ουκ έστιν αριθμός... θα μπορούσαμε να τα απαριθμούμε και να τα παραθέτουμε (με επιστημονικό ή όχι τρόπο) επί μήνες...

Θα προτείνω την άποψή μου ότι:
ΚΑΘΕ σκύλος (ανεξάρτητα από το φύλο του)... Εφόσον δεν περιλαμβάνεται σε εκτροφικό πρόγραμμα ενός εκτροφέα (κανονικού και όχι byb), ή ενός επίδοξου εκτροφέα... Εφόσον δεν βρίσκεται στη διαδικασία εκθέσεων μορφολογίας - αξιολογήσεων σε ικανότητες εργασίας (ώστε να δημιουργηθεί, ενδεχομένως, "γραμμή" από το τεφαρίκι) - διερεύνησης ενδεχόμενης ένταξης σε εκτροφή...
Θεωρώ ότι οφείλει να στειρώνεται... ΜΕΧΡΙ:
Την έξοδο και του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΑΔΕΣΠΟΤΟΥ από το δρόμο ή από τα καταφύγια...

Αυτό, δηλαδή, που έκανε, πρακτικά, η Μητέρα Φύση, με ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ στους λύκους και ίσως κάνει και στις αδέσποτες αγέλες σκύλων (μόνο 1 αρσενικό ζευγαρώνει και μόνο 1-2 θηλυκά της αγέλης έχουν οίστρο, μία ΜΟΝΟ φορά ετησίως - ενώ, by the way, 1-2 ακόμα θηλυκά έχουν ψευδοκύηση - γάλα, για να βοηθήσουν τη μάνα - αχρείαστο νάναι)...
Εμείς (όπως τα κάναμε σκ@τ@!) οφείλουμε να το κάνουμε, με ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ...

Υ.Γ. Για να μη σε δουλεύω... το πήρα αυτούσιο από πρόσφατο post του μέλους @johnk :p:D
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όλα καλά θα πάνε. Κάνε υπομονή όμως τις πρώτες δύο μέρες και έχε στα υπόψιν ότι θα μοιάζει υποτονικος. Κάτι ή ναρκωση, κάτι ο πόνος. Από την τριτη μέρα και μετά θα βλέπεις σαφή βελτίωση, κι εκεί θα πρέπει να τον περιορίζεις μέχρι να θρεψει η πληγή. Θα σου τα πει κι ο/η κτηνίατρος.
Όλα θα πάνε καλά. :)
 
  • Like
Reactions: vasilakis13


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Θα προτείνω την άποψή μου ότι:
ΚΑΘΕ σκύλος (ανεξάρτητα από το φύλο του)... Εφόσον δεν περιλαμβάνεται σε εκτροφικό πρόγραμμα ενός εκτροφέα (κανονικού και όχι byb), ή ενός επίδοξου εκτροφέα... Εφόσον δεν βρίσκεται στη διαδικασία εκθέσεων μορφολογίας - αξιολογήσεων σε ικανότητες εργασίας (ώστε να δημιουργηθεί, ενδεχομένως, "γραμμή" από το τεφαρίκι) - διερεύνησης ενδεχόμενης ένταξης σε εκτροφή...
Θεωρώ ότι οφείλει να στειρώνεται... ΜΕΧΡΙ:
Την έξοδο και του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΑΔΕΣΠΟΤΟΥ από το δρόμο ή από τα καταφύγια...
Μπορεί ένας σκύλος να μείνει αστείρωτος και να μη ζευγαρώσει ποτέ.
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να συζητήσουμε λίγο αυτή την εκδοχή.
Δηλαδή αντί να συγκεντρωνόμαστε στα υπέρ και τα κατά της στείρωσης στους σκύλους να επικεντρωθούμε στα υπέρ και τα κατά της στείρωσης σε σκύλο που δεν πρόκειται να ζευγαρώσει. Γιατί τελικά μπορεί να καταλήξουμε ότι παρόλα τα αρνητικά μίας στείρωσης είναι καλύτερα να εφαρμόζεται σε περίπτωση που δεν θα ζευγαρώσει ο σκύλος μας.
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Orilis


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μπορεί ένας σκύλος να μείνει αστείρωτος και να μη ζευγαρώσει ποτέ.
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να συζητήσουμε λίγο αυτή την εκδοχή....
Αγαπητή μου Μυρτώ,

Ξέρω... ξέρω... ξέρω... τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά... οι περισσότεροι από εμάς (πρόσεξε: "ΕΔΩ ΜΕΣΑ") πρέπει να έχουμε διαβάσει αρκετές δεκάδες επιστημονικά άρθρα και στατιστικές...

Ο λόγος που προτείνω (σε κάποιον πιο "νεόκοπο" από εμένα - και πάλι καλά που ρωτάει ο άνθρωπος!) είναι: Δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες σκύλων ΤΟΣΟ υπεύθυνοι σαν ΕΣΕΝΑ!
Είμαι κάπως κατανοητός?

Υ.Γ. Υπενθυμίζω: Μόνο στις ΗΠΑ (που τηρεί στατιστικές - γι' αυτό αναφέρω τη συγκεκριμένη χώρα) θανατώνονται πάνω από 3 εκατομμύρια ζώα (στα καταφύγια ΜΟΝΟ) ετησίως... γιατί δεν υπάρχει άλλος χώρος για αδέσποτους σκύλους και γάτες!!!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: l.Kyveli


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Πριν λιγο γυρισαμε απο τον κτηνιατρο.ολα καλα πηγαν μας ειπε.ειχε λιγο θεμα με την πηξη του αιματος αλλα τελικα σταματησε..αναρρωνει...ουφ...αφηστε τι επαθα...ελπιζω ολα καλα να ειναι και στην συνεχεια!μακαρι να εκανα την σωστη επιλογη!

Τρεχει ακομα αιμα απο το πρωι.αλλα γλυφει και ην πληγη του.μηπως να βαλω κολαρο?
 
Last edited by a moderator:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12