Στείρωση


nikos+dog

Active Member
9 Νοεμβρίου 2012
27
0
ATHENS
καλήμερα σε όλους,
η μεγάλη απόφαση έχει παρθεί μήνες και σήμερα ήρθε η μέρα. Γύρω στις 14:00 θα περάσει την πόρτα του χειρουργείου,το κοριτσάκι μας, για την στείρωση του.
Ευχηθείτε μας καλή τύχη και καλή ανάρρωση το έχουμε ανάγκη...Περιμένω και συμβουλές για τις μέρες μετά την επέμβαση.

:)Ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ολα καλά να πάνε.
Οδηγίες, θα σου δώσει ο γιατρός σου. Μην ανησυχείς.
 


nikos+dog

Active Member
9 Νοεμβρίου 2012
27
0
ATHENS
Γυρισαμε σπιτι,περασε το πρωτο τρεμουλο, εχει επανελθει κανονικα ,δεν σηκωνεται ακομα απο την θεση της. Ολα πηγαν καλα συμφωνα με το γιατρο .
Ειναι ισυχη ,δεν διαμαρτυρεται.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ποσο μηνων-χρονων ειναι η σκυλιτσα? Ρωταω για να μαθω συμφωνα με τον δικο σου γιατρο,ποτε πρεπει να στειρωθει το σκυλι.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Στα κοριτσακια η στειρωση ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο τα αγορακια. Και εμενα δεν κουνιοταν τις πρωτες μερες. Βεβαια η δικια μου ειναι χεστρα και αν νιωσει κατι παραξενο επανω της κοκκαλωνει και δεν κανει βημα. Ειχε μια τρυπουλα(εμεινε οταν βγαλαμε την παροχετευση που εβαλε ο γιατρος) απο ενα χειρουργειο που εκανε γιατι της ειχε μπει αγανο διπλα απο τον ποπο(βασικα μαλλον το καταπιε και βγηκε απο εκει) και ενω ηταν μια χαρα και ετρεχε μολις της εβαλα ενα τσιροτο για να μην λερωθει η πληγη επειδη εξω εβρεχε και θα βγαιναμε βολτα σταματησε να περπαταει. Μολις το ξαναεβγαλα ολα μια χαρα.

Να ξες τις πρωτες μερες θα ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα. Εγω για καποιο καιρο επειδη δεν περπατουσε την επαιρνα αγκαλια και την εβγαζα βολτα στα χερια. Την πηγαινα στο βουνο διπλα απο το σπιτι μου, τα εκανε και τη γυρνουσα πισω. Ηταν λιγο περιεργο θεαμα να πηγαινει καποιος βολτα στην αγκαλια του ενα λαμπραντορ αλλα τι να κανουμε? Αδυναμιες ειναι αυτες.

Τωρα μετα απο την επεμβαση να τη βγαλεις αρκετες φορες για βολτα να κατουρησει. Επειδη θα τις εχουν δωσει πολλους ορους κατα τη διαρκεια του χειρουργειου θα θελει να κατουραει συχνα.

Εγω για μια εβδομαμαδα επισης της εκοψα τις κροκετες και της εβραζα φτερουγες κοτοπουλο τις οποιες ξεκοκκαλιζα και τις της εδινα με λιγο λαδακι απο πανω.

Προσεχε να μην γλυφεται. Επισης βλεπε καθε μερα την πληγη. Αν τη δεις πολυ κοκκινη η με πυον θα πρεπει να την πας στο γιατρο. Εγω μετρουσα και θερμοκρασια.


Εγω τη στειρωσα μετα απο την πρωτη περιοδο. Μολις τελειωσε η περιοδος μετα απο ενα μηνα ειδα ξανα λιγο αιμα. Της εκανα υπερηχο και μου ειπαν ισως ειναι πυομητρα. Οποτε την επομενη μερα την εβαλα χειρουργειο. Βεβαια η μητρα ηταν τελειως φυσιολογικα χωρις σημεια πυομητρας αλλα ετσι και αλλιως η στειρωση θα γινοταν.
 
Last edited:




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Πφφφφφ τετοια να ακουω για να μην το παρω αποφαση ποτε......:confused:

Καλο θα κανεις στο σκυλο σου και οχι κακο. Το οτι δεν περπατουσε μπορει να εχει να κανει με το χαρακτηρα της δικιας μου. Δεν κλαψουρισε ουτε μια στιγμη. Απλα καθοταν στη γωνιτσα της. Γιναμε και εξωφυλλο στο διαφημιστικο της κλινικης που εγινε η στειρωση...χαχα
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μωρε το ξερω οτι θα κανω καλο,ξερω οτι πρεπει να γινει. Ομως δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει περιπτωση να την δω να υποφερει! Δεν θα το αντεξω...!
εσενα ο γιατρος σου ποτε σου ειπε οτι ειναι οκ να την στειρωσεις? μετα τον πρωτο οιστρο? μετα τον δευτερο?
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Μετα απο τον πρωτο οιστρο. Βεβαια τωρα που το ψαχνω βλεπω οτι δεν υπαρχουν ερευνες που να δειχνουν στατιστικως σημαντικη διαφορα ως προς τα οφελη της στειρωσης σε σχεση με την ηλικια.

Οριστε και μια φωτο της δικιας μου απο την ημερα της στειρωσης.
____________________0163.jpg
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0




nikos+dog

Active Member
9 Νοεμβρίου 2012
27
0
ATHENS
Η Ήρα μας είναι 15 μηνών και η επέμβαση έγινε περίπου ένα μηνά μετά το τέλος του δεύτερου οίστρου.
Σύμφωνα με τον γιατρό μας δεν πρέπει να γίνει αργότερα. Επίσης να αναφέρω ότι σύμφωνα με τον γιατρό προλάβαμε την πυομητρα στο τσακ(μέσα στο Σαββατοκυριακο θα τρέχαμε).
Η εικόνα της λίγες ώρες μετά :
-δεν σηκώνετε από την θέση της κοιμάται-ξεκουράζετε συνέχεια
-έχει κάνει τρεις φορές εμετό (από την νάρκωση)
-δεν διαμαρτυρετε λόγω πόνου

Είναι μια σημαντική απόφαση για την υγεία του σκυλιού μας!

Alex_Naomi καλή επιτυχία να έχετε
 


Alex_Naomi

Well-Known Member
9 Μαϊου 2013
53
64
Αμπελόκηποι
Πήγαν όλα μια χαρά! Μια μέρα μετα τη στείρωση η μικρή έχει επανέλθει σχεδόν τελείως! ούτε εμετοί ούτε τίποτα :) έχει και διάθεση για παιχνίδι! μόνο που δεν έχει φάει σχεδόν καθόλου, αλλά φαντάζομαι αυτό είναι φυσιολογικό :)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πφφφφφ τετοια να ακουω για να μην το παρω αποφαση ποτε......:confused:
είναι όντως ανάλογα με την κάθε σκυλίτσα. Στείρωσα σκύλα στα 14, το πρωί έγινε η στείρωση και χοροπήδαγε μέχρι το βράδυ. Τη Μίλβα μου, τη στείρωσα μετά τον πρώτο οίστρο και έκανε 3 μέρες να συνέλθει η κακομοίρα. Δεν πολυέτρωγε δηλαδή και ήταν κακοδιάθετη, μη φανταστείς καμιά φοβερή παρενέργεια. Μια φίλη μου στείρωσε τη δικά της (fox terrier) και μετά απο λίγες ώρες προσπαθούσε να βρει το μπαλάκι κι ας μην είχε συνέλθει ακόμα από τη νάρκωση καλά καλά..Δεν είναι τπτ τρομερό πάντως :)
 


nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
καλημερα!
επειδη σκεφτομαστε κ εμεις να στειρωσουμε τον Αξελ,ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για στειρωση?τωρα ειναι 7,5 μηνων και σκεφτομασταν να το κανουμε στις γιορτες των χριστουγεννων,γιατι εχω εγω διακοπες και θα τον προσεχω καλυτερα.
μηπως ειναι νωρις και θα του κοπει η αναπτυξη(που ουτως η αλλως δεν ξερουμε ποσο ακριβως θα παει,γιατι ειναι ημιαιμος)?
εσεις ποτε στειρωσατε τα αρσενικα σας?(ο γιατρος λεει να το κανουμε τωρα,ο εκπαιδευτης λεει πανω στο χρονο)
 


καψοραχη

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2011
78
0
καλημερα!
επειδη σκεφτομαστε κ εμεις να στειρωσουμε τον Αξελ,ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για στειρωση?τωρα ειναι 7,5 μηνων και σκεφτομασταν να το κανουμε στις γιορτες των χριστουγεννων,γιατι εχω εγω διακοπες και θα τον προσεχω καλυτερα.
μηπως ειναι νωρις και θα του κοπει η αναπτυξη(που ουτως η αλλως δεν ξερουμε ποσο ακριβως θα παει,γιατι ειναι ημιαιμος)?
εσεις ποτε στειρωσατε τα αρσενικα σας?(ο γιατρος λεει να το κανουμε τωρα,ο εκπαιδευτης λεει πανω στο χρονο)

καντο τωρα!εμεις δεν στειρωσαμε τον Τζοϊ στην ωρα του (οι ....αντρες του σπιτιου το εφεραν βαρεως!!)και τον στειρωσαμε πριν ενα μηνα στα τεσσερα του χρονια!! σαν επεμβαση στα αρσενικα ειναι πιο απλα τα πραγματα εμενα ο δικος μου την ιδια ωρα που βγαιναμε απο το ιατρειο μετα την εγχειρηση διασταυρωθηκαμε στην πορτα με αλλο αρσενικο και τσαμπουκαλευτικε!!!παραπατουσε ακομα απο την ναρκωση και ηταν ετοιμος για καυγα!!μεσα δε σε λιγες ωρες σηκωθηκε και ηρθε στην κουζινα να δει τι μαγειρευω!!την επομενη μας κοιταγε με απορια γιατι δεν τον αφηναμε να πηδησει τα καγκελα στο παρκο!!μην φοβασαι δεν ειναι τιποτα....αλλα καλυτερα να στειρωθει μικρος....ειναι πιο ευκολα ολα τοτε και εχεις και μια πιθανοτητα να παιξει σημαντικο ρολο στην κυριαρχια που οδηγει σε επιθετικοτητα στα αρσενικα!!ολα καλα να πανε........
 




nikol_te

Well-Known Member
15 Μαϊου 2011
74
104
γιατι ηδη καβαλαει ολα τα θηλυκα σκυλια που υπαρχουν στο χωρο κ ας τον μαλωνω.και στη βολτα,μολις μυριστει θηλυκο,τραβαει σαν τρελος.
χθες ας πουμε στο παρκο που επαιζε στην παιδικη χαρα(περιφραγμενη),επειδη ηρθε ενα καινουριο θηλυκο,δεν ακουγε καθολου να ερθει.κατα τ αλλα ειναι εξαιρετικος,καθολου επιθετικος με τα αλλα σκυλια(αρσενικα ,θηλυκα).βεβαια δεν ξερω αν αυτο θα αλλαξει,προς το παρον ειναι οκ.
και τελος νομισα οτι αυτο ειναι το σωστο να γινεται,για να μην υπαρξει εστω και μια πιθανοτητα να ζευγαρωσει και διαιωνισει το καταπληκτικο DNA του.:confused:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
...για να μην υπαρξει εστω και μια πιθανοτητα να ζευγαρωσει και διαιωνισει το καταπληκτικο DNA του.:confused:
Μόνο που αυτό, είναι αποκλειστικά δική σου αρμοδιότητα, να το αποτρέψεις από το να συμβεί, χωρίς να υποβάλλεις τον σκύλο σου, σε ένα χειρουργείο. Είναι επίσης, δική σου ευθύνη, να "σε ακούει" ο σκύλος σου, χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Εγώ, τον στείρωσα τον μικρό μου. Αλλά αυτός, καβαλούσε τα πάντα. Οχι μόνο θηλυκά. Θηλυκά, αρσενικά, ενήλικα, κουτάβια, μικρόσωμα, μεγαλόσωμα και...ανθρώπους. Ασταμάτητα. Οταν τον είδε ο γιατρός του, πρέπει να ήταν και το μοναδικό κουτάβι ever, με...ήδη ερεθισμένο προστάτη. Ο δικός σου, έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU