Στειρωση και μετα κατεβασε γαλα ΣΟΣ!


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Καλησπερα και απο εμας! αποφασισαμε μετα απο σκεψη να κανουμε στειρωση ..βεβαια ειχε τρεις μηνες μετα τον οιστρο......το θεμα ειναι οτι η μικρη μου ενω τις πρωτες μερες ηταν καλα...την τριτη μερα πριστηκαν οι μαστοι και στην τεταρτη κατεβασε υπερβολικο γαλα!!!!!! πειραμε τον γιατρο κ μας ειπε οτι μαλλον την πετυχαμε σε ορμονικο επιπεδο ψευδοκυησης να μην ανυσηχω κ οτι θα μειωθει μονο του σε λιγες μερες.
τωρα πλεον εχει δυο μερες με ποιο πολυ γαλα τα βυζακια πρισμενα κρεμονται..το γαλα τρεχει μονο του....σκαβει παντου...κουβαλαει το παιχνιδι στο στομα τρεχοντας πανικοβλητη στο σπιτι κ κλαιγοντας γιατι δεν ξερει που να το κρυψει (πρωτη φορα το κανει)
Εχετε παρομοια εμπειρια;;; μετα απο στειρωση να κατεβαζει γαλα;;; πως το αντιμετωπισατε;;;; να παρω γαλαστοπ ή να παρω αλουμινονερο;;;να της βαλω κολαρο ελισαβετ;;; γιατι οχι μονο τα γλειφει αλλα τα βυζαινει μονη της οταν απομακρυνθω λιγο.......Εχω πελαγωσει :( :( :(
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Από ότι ξέρω (και πάντα με κάθε επιφύλαξη ιδίως σε ιατρικά θέματα) για να σταματήσει το γάλα χωρίς να δώσεις το χάπι πρέπει να την αφήσεις ατάιστη μια, δυο μέρες.

Περαστικά!
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
θα το δοκιμασω απο αυριο λοιπον (το μπισκοτακι μετα την βολτα παιζει ρολο;;) αν δεν με χει φαει ζωντανη ελπιζω να δω κ τις υπολοιπες απαντησεις........!:D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
θα το δοκιμασω απο αυριο λοιπον (το μπισκοτακι μετα την βολτα παιζει ρολο;;) αν δεν με χει φαει ζωντανη ελπιζω να δω κ τις υπολοιπες απαντησεις........!:D
Ναι όταν λένε νηστική εννούν από τα πάντα.... και νερο!
Να σοκαριστεί ο οργανισμός.
Αν και υποψιάζομαι ότι είναι αργά τώρα και πρέπει να το δείτε με τον κτηνιατρο το θέμα, αφού κατεβασε γάλα....
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Ναι όταν λένε νηστική εννούν από τα πάντα.... και νερο!
Να σοκαριστεί ο οργανισμός.
Αν και υποψιάζομαι ότι είναι αργά τώρα και πρέπει να το δείτε με τον κτηνιατρο το θέμα, αφού κατεβασε γάλα....
Eχω μιλησει με τον κτηνιατρο κ μου ειπε οτι ακομα κ που κατεβασε γαλα δεν πειραζει ειναι η τελευταια φορα μιας και στειρωθηκε θα της κοπει μονο του...απλα ρωταω μηπως υπαρχει καμια λυση για να την ανακουφισω...να μην ταλαιπωρειται..
 






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Και εμένα μετα τη στείρωση είχε γάλα και είχαν πρηστεί υπερβολικά οι μαστοι και μετα απο την οδηγία του γιατρού πήρε γαλαστοπ.Περαστικα..
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
λοιπον θα δοκιμασω σημερα να μην φαει κ πιει τιποτα απο το πρωι το εχουμε ξεκινησει...κ αν συνεχισει το μαρτυριο θα παμε αυριο για γαλαστοπ...μιλησα και με αλλο κτηνιατρο κ ειπε πως με την επεμβαση επειδη ηταν σε προδιαθεση για ψευδοκυηση νομιζε οτι την ξεγεννησαμε το χαζουλι.....τελευταια φορα λεει θα εχει γαλα κ ησυχαζουμε μια για παντα!
 
  • Like
Reactions: GRDANE and LaCat




Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Λοιποννννν πρωτη μερα σημερα χωρις φαγητο νερο...δεν το περιμενα το γαλα μειωθηκε αρκετα...δεν βγαινει απο μονο του...βεβαια η μικρη ειναι σε μια πληρη ανυσηχια και γκρινιαζει...ψαχνει παντου το παιχνιδι της...με κοιταει κ μυξοκλαιει......αυριο να της δωσω λετε ισα ισα λιγο τροφη;;κ λιγο νερο;; ή το κραταω δυο μερες ;; το λυπαμαι η μανα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Λοιποννννν πρωτη μερα σημερα χωρις φαγητο νερο...δεν το περιμενα το γαλα μειωθηκε αρκετα...δεν βγαινει απο μονο του...βεβαια η μικρη ειναι σε μια πληρη ανυσηχια και γκρινιαζει...ψαχνει παντου το παιχνιδι της...με κοιταει κ μυξοκλαιει......αυριο να της δωσω λετε ισα ισα λιγο τροφη;;κ λιγο νερο;; ή το κραταω δυο μερες ;; το λυπαμαι η μανα!
Κράτα τη νηστεία, δεν παθαίνει τίποτα. Νομίζει ότι κυοφορεί γι'αυτό φρικάρει που δεν τρώει. Εννοείται παιχνίδι και φωλιά δεν την αφήνεις να κάνει ε
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Μπα...εχω κρυψει οοολα τα παιχνιδια της απο εχτες που την πηρε ο υπνος με το παιχνιδι στο στομα....σημερα εχει μυρισει ολο το σπιτι να το βρει.....το πρωι ειδικα ειχε παθει σοκ κ πηγαινε περα δωθε πανικοβλητη παντου....τωρα μονο με κοιταει κ κλαψουριζει......αλλη μια μερα κραταω την νηστεια ή αλλες δυο;; συγνωμη παιδια που ρωταω τοσα...αλλα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
επειδη δεν εχω δει ποσα κιλά είναι η σκυλιτσα σου, θα σου άλλη μια μέρα σίγουρα. Αν ειναι πάνω από 10 κιλά δεν έχεις θέμα να το κάνεις και μεθαύριο. Ωστόσο αν ειναι κάτω από 10 κιλά, θα προσέξεις για υπογλυκαιμια αν την κρατησεις 3 μέρες τη νηστεία
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
5.400 ειναι ακριβως ημιαιμο τζακρασελακι το ατιμο ....παντως μετα την στειρωση αλλαξε καποια βασικα της συμπεριφορας...αλλα δυστηχως σε καθε οιστρο ειχα ψευδοκυηση...με λιγο υγρο ομως..τωρα το παρακανε...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οπότε όχι, κράτα την αλλη μια μέρα και παρακολούθησε την. Αν την δεις υποτονική, να μην εχει ορεξη να κουνηθεί ψάξου για υπογλυκαιμία (καλό ειναι να έχεις μια υψιθερμιδική πάστα πρόχειρη πάντα στο σπιτι)
 






Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
αααααααα τωρα το πιασα! ειδες αμα δεν εχεις χρειαστει κατι δεν ξερεις.....οσο παω και μαθαινω...ειπαμε πρωτη φορα με θυληκια..με εχει κανει αλογο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αααααααα τωρα το πιασα! ειδες αμα δεν εχεις χρειαστει κατι δεν ξερεις.....οσο παω και μαθαινω...ειπαμε πρωτη φορα με θυληκια..με εχει κανει αλογο!
χαχαχαχαχαχα παρε να υπάρχει μια!

Και εγώ στην πράξη το έμαθα, αλλά εκτάκτως της έδωσα τότε έναν κόμπο μέλι.
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous