Στην περίπτωση που έρχεται Πόλεμος, τι κάνετε για τα σκυλιά σας;


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@Yorkaddict και @vasilis_mike εγώ είμαι πιο απαισιόδοξη. Παίζει να είναι και από το ωχαδερφισμό μας αυτό το γιούχου. Όσο στο μιράζ δεν ήταν μέσα ο αδερφός μας ή ο φίλος μας ...είμαστε οκ. Σόρυ που χαλάω το κλίμα.

Και για να ευθυμήσουμε και πάλι, τι σκύλος πιστεύετε ότι θα ταίριαζε στον Καμμένο? :LOL:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.238
7.797
κι εμεις και εμεις ξεκινησαμε προετοιμασια....
εδω το γκρεμλιν ελεγχει αν το σουβλιστο ειναι ετοιμο...

Σορρυ για το θεαμα, εγω φριτω με τα κατσικακια.....αλλα επρεπε να παραβρεθουμε. Το γκρεμλιν δεν ειχε ηθικες αναστολες.

SAM_6120.JPG
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@Yorkaddict και @vasilis_mike εγώ είμαι πιο απαισιόδοξη. Παίζει να είναι και από το ωχαδερφισμό μας αυτό το γιούχου. Όσο στο μιράζ δεν ήταν μέσα ο αδερφός μας ή ο φίλος μας ...είμαστε οκ. Σόρυ που χαλάω το κλίμα.

Και για να ευθυμήσουμε και πάλι, τι σκύλος πιστεύετε ότι θα ταίριαζε στον Καμμένο? :LOL:
a49b80d5c0ea03e0046884e23d11d609.jpg
 








epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μια επισημανση.
Ελληνικη λεξη ειναι!
Έρπειν Απαρέμφατο του Έρπω = σέρνομαι, Εξ ου και ερπετό

Εκτός αν λέμε πλέον Επιχειρίνγκ, Βαδίζινγκ, Πτύινγκ, Τρωγινγκ κλπ κλπ
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Μια επισημανση.
Ελληνικη λεξη ειναι!
Έρπειν Απαρέμφατο του Έρπω = σέρνομαι, Εξ ου και ερπετό

Εκτός αν λέμε πλέον Επιχειρίνγκ, Βαδίζινγκ, Πτύινγκ, Τρωγινγκ κλπ κλπ
Έχεις Δίκιο, χιουμοριστικά το έβαλα έτσι.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
η δουλεια ειναι να μην φτασουμε εκει,αν και δυσκολακι,οταν ομως φτασουμε θα ειναι μονοδρομος και χωρις επιλογες.
αφηνεις κατι πισω και παιρνεις μαζι σου κατι αλλο.αναποσπαστα κομματια και τα δυο
ομως...............

upload_2018-4-12_19-37-17.png
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Είχα δει μία ταινία με την καταστροφή του κόσμου. Οι άνθρωποι είχαν καταστρέψει τελείως την φύση και περιπλανιώντουσαν για να βρουν καταφύγιο και φαγητό. Πρωταγωνιστούσαν ένας πατέρας με τον γιό του.
Ο κόσμος είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο πείνας, που ο ένας έτρωγε τον άλλο. Δεν υπήρχε εμπιστοσύνη σε κανέναν.
Κάποια στιγμή ο πατέρας πεθαίνει και μένει το παιδί μόνο του να περιπλανιέται.
Όπου συναντά μία οικογένεια που τον κοιτούσε με καχυποψία. Ο μικρός χεσμένος ότι θα τον ετοιμάσουν για βραδυνό, μέχρι που είδε να έρχεται από πίσω το σκυλάκι της οικογένειας και ένοιωσε την σιγουριά ότι δεν τον βλέπουν σαν μεζέ και τους ακολούθησε.
(Δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα, αν τα πράγματα έφθαναν ως εκει)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και για να το γυρίσω από την κωμωδία στο δράμα.
Αυτά τα ζωντανά κυκλοφορούν στις ελληνικές γειτονιές του 2018 ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ.
Φανταστείτε κάπως έτσι τα δικά μας, σε δύσκολες εποχές!!!!Dakmh9lXkAEACkP.jpg
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Για τον "Δρόμο" του Hillcoat μιλάς Βασίλη. Καλό έργο αλλα πιο πολύ περι φαντασιας πρόκειται. Περι πραγματικοτητας, εχουμε την εμπειρια του 2ου Παγκοσμιου (εχουμε σαν ειδος εννοω, οχι εσυ κι εγω) και της Χιροσιμα.
Παντως το μονο που μπορω να πω, σε περιπτωση πολεμου το ασφαλεστερο ειναι να την κοπανησεις οσο πιο μακρια γινεται απο πολεις και μεγαλα χωρια.

Btw, συγκινητική ιστορια για μια οικογένεια που επιβίωσε στην πολιορκία του Λένινγκραντ χάρη στα ποντίκια που έπιανε ο γάτος τους. Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσο ισχυει γιατι σε καποια φάση έπρεπε να εξαφανιστουν και τα ποντικια, αλλα αν βασίζεται έστω σε καποια δοση αλήθειας οριστε μια ωραια ιδεα για το τι πρέπει να μάθετε στα σκυλια σας. Εμένα ο Ηρωας ουτως η αλλως κυνηγαει οτι κινείται :D
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Για τον "Δρόμο" του Hillcoat μιλάς Βασίλη. Καλό έργο αλλα πιο πολύ περι φαντασιας πρόκειται. Περι πραγματικοτητας, εχουμε την εμπειρια του 2ου Παγκοσμιου (εχουμε σαν ειδος εννοω, οχι εσυ κι εγω) και της Χιροσιμα.
Παντως το μονο που μπορω να πω, σε περιπτωση πολεμου το ασφαλεστερο ειναι να την κοπανησεις οσο πιο μακρια γινεται απο πολεις και μεγαλα χωρια.

Btw, συγκινητική ιστορια για μια οικογένεια που επιβίωσε στην πολιορκία του Λένινγκραντ χάρη στα ποντίκια που έπιανε ο γάτος τους. Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσο ισχυει γιατι σε καποια φάση έπρεπε να εξαφανιστουν και τα ποντικια, αλλα αν βασίζεται έστω σε καποια δοση αλήθειας οριστε μια ωραια ιδεα για το τι πρέπει να μάθετε στα σκυλια σας. Εμένα ο Ηρωας ουτως η αλλως κυνηγαει οτι κινείται :D
Μπράβο, που τα θυμάστε, απορώ!!!
Φυσικά και περί φαντασίας πρόκειται. Όπως και όλες του είδους.
Δεν παύει όμως κάποιες ταινίες να έχουν την δύναμη να περάσουν μηνύματα μέσα από το σουρεαλ σενάριό τους. Και πάρα πολλές φορές αυτά τα μηνύματα, αγγίζουν την πραγματική ζωή.

Και ναι. Μέσα στα πλαίσια επιβίωσης, μαθαίνεις τον σκύλο σου να κυνηγά μικρά ζώα, ώστε να επιβιώσετε όλοι.

Επίσης θα επιμένω να το λέω. Για όσους μένουν σε πόλεις, ένα σάκο μεγάλο. με τα απαραίτητα είδη επιβίωσης πάντα πρέπει να τον έχουμε έτοιμο, γιατί όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος!
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας δεν θα γινει τιποτα μεγαλο, μικροεπεισοδια οπως τωρα για να μας κρατουν αποπροσανατολισμενους...
Κανεις δεν ειναι τοσο μ@λακας ωστε να κανει το λαθος να ξυπνησει το θηριο που λεγεται Ελληνας.
Μας θελουν οπως τωρα αποβλακωμενους, κοιμισμενους, χορτατους, με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης στο χερι, ωπα τραλαλα...
Μονο ετσι μπορουν να καταφερουν κατι με την δικη μας ρατσα, να μας κρατανε παρτακηδες και στ@@στες...

Αν ομως γινει κατι, δεν θα εχει καμια σχεση με τους προηγουμενους πολεμους, αυτη τη στιγμη πολλοι απο τους καλυτερους πολεμιστες της Ασιας ειναι ηδη μεσα στην Ευρωπη, δοκιμασμενοι και με εξειδικευση στον ανταρτοπολεμο...

Πιστευω παντως οτι καποια στιγμη στο μελλον θα γινει ο παγκοσμιος και θα εχει να κανει με της καταστροφη των φυσικων πορων του πλανητη.
 
  • Like
Reactions: vrmode and AGRIAN




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
HolywoodBrn
Εσυ φύγε αλλά άσε τον σκύλο.

zenio
με τέτοιο κοπάδι από πίσω και εγω θα ένοιωθα ασφαλής.
Αν και σε βλέπω διάδοχο του Μαμαλακη με τόσο γκουρμέ πιάτα .
Μπράβο σου.
Οταν λες με τετοιο κοπαδι?
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, ειναι αρκετα αστικος τροπος σκεψης αυτος. Γραφτηκε κ απο αλλους, οτι δεν ειναι πολη δε σημαινει οτι σε τετοια εκτακτη περισταση ειναι παραδεισος.

Χωρια απο το γεγονος οτι πρεπει να περασουν χρονια και να πεθανει κοσμος μεχρι να ξανα μπουμε σε φαση "μπορω να ζησω απο/με τη φυση" τετοιες μπουχεσες που εχουμε γινει.

Επισης, ειχε γραψει σε αλλο θεμα ο @Hammer καποια πραγματα κ ηθελα να σχολιασω, εδω να πω μονο τα εξης: αγελαδες γαλακτοπαραγωγης, γουρουνια κοτες, σε εκτατικη μορφη ψιλοξεχαστετα. Προβατα θα ζησουν, ειδικοτερα γηγενεις φυλες, κατσικια θα κανουν παρτυ. Αγροτες εντατικης μορφης φαση καλαμποκι κ τετοια, δεν εχουν ελπιδα εφοσον δεν υπαρχει πετρελαιο. Γενικα τις μεγαλες καλλιεργειες δεν μπορω να φανταστω πως θα γινουν.

Η ασφαλεια που σου βγαζει το μνμ μου δεν ειναι λογω προβατων, ειναι γιατι δεν μασαω επειδη ο απεναντι μουστακαλης εχει τριπλες ( ; )εκλογες του χρονου και πρεπει να συσπειρωσει την εκλογικη του βαση, και ειδικα τα αστικα κεντρα που επικρατει αλλη νοοτροπια. Ας μην πλατυασω αλλο γιατι γινεται πολιτικο το θεμα.

@admin αν θεωρεις οτι ξεφυγα βαρα ενα ρετουσαρισμα ελευθερα
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Πολύ ωραίο θέμα @vasilis_mike !! Και στο σοβαρό του και στο αστείο του.
(σορυ για τα πολλά quote αλλά δεν μπορούσα να μη σχολιάσω μερικές αναρτήσεις !)

Όπως δεν κατέβηκαν με την Κύπρο (ως μεγαλύτερος θυμάμαι)..
Στην Κύπρο δεν είχαμε πόλεμο ως κράτος γιατί δυστυχώς η Κύπρος ήταν μακριά για κάποιους αχρείους. Η Κύπρος που είχε πόλεμο, μια χαρά κατέβασε τα ρολά ....

Οι όποιες πολεμικές επιχειρήσεις θα γίνονται στο Αιγαίο, στην υπόλοιπη Ελλάδα, ναι μεν δεν θα είμαστε "χαροπά τα δυό μου χέρια τα χτυπώ" αλλά οι κοινωνίες θα προσπαθούν να ζήσουν. Τόσο ο κρατικός όσο και ο ιδιωτικός τομέας θα δουλεύει...
Δεν είμαι τόσο σίγουρος, το αντίθετο ακριβώς πιστεύω. Κι αν βάλεις στην εξίσωση και τους "νέους έλληνες", θα ζήσουμε όλοι μαζί μια ωραία ατμόσφαιρα.Συστήνω ανεπιφύλακτα να διαβάσετε το παρακάτω, είναι η εμπειρία ενός από τη Βοσνία : https://laspas.gr/2013/05/12/odigos-epiviosis/
όπως επίσης και να γκουγκλάρετε σχετικά με επιβίωση κλπ. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο. Δεν είναι ανάγκη να γίνει πόλεμος για να είναι χρήσιμες οι σχετικές πληροφορίες, αρκεί μια φυσική καταστροφή, ένα black out, μια πτώχευση του κράτους, ένα ατύχημα στην εξοχή κλπ.

Μα γι αυτο η φυγη απο την αθηνα ειναι το ιδανικο.
ΑΝ έχεις που να πας, ΑΝ προλάβεις να φύγεις κι ΑΝ δεν εγκλωβιστείς στο δρόμο. Πολλά ΑΝ. Προσωπική μου άποψη οτι τη θέση των βουνών έχουν πάρει πλέον οι πολυκατοικίες....

η δουλεια ειναι να μην φτασουμε εκει,αν και δυσκολακι,οταν ομως φτασουμε θα ειναι μονοδρομος και χωρις επιλογες.
αφηνεις κατι πισω και παιρνεις μαζι σου κατι αλλο.αναποσπαστα κομματια και τα δυο
ομως...............

View attachment 67180
Yoy are my man !

Είχα δει μία ταινία με την καταστροφή του κόσμου. Οι άνθρωποι είχαν καταστρέψει τελείως την φύση και περιπλανιώντουσαν για να βρουν καταφύγιο και φαγητό. Πρωταγωνιστούσαν ένας πατέρας με τον γιό του.
Όντως καταπληκτική ταινία. Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ : http://www.imdb.com/title/tt0898367/

Για τον "Δρόμο" του Hillcoat μιλάς Βασίλη. Καλό έργο αλλα πιο πολύ περι φαντασιας πρόκειται.
Θα διαφωνήσω κάθετα. Ο Δρόμος είναι πρώτιστα βιβλίο του Cormac McCarthy κι όπως και τα άλλα βιβλία του είναι βαθιά συμβολικό και ψυχολογικό, κινείται δε σε πολλαπλά επίπεδα και δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με φαντασία. Διαπραγματεύεται την αρχετυπική σχέση πατέρα - γιού και πιό βαθιά τη σχέση θεού και ανθρώπου. Οι αναφορές και οι συμβολισμοί που έχει είναι απίστευτοι.

Επί του θέματος : Για το σκύλο, αν μπορείς, στοκάρεις ξηρή τροφή. Τίποτε άλλο.
Η κατοχή και ύπαρξη σκύλου σε ένα σπίτι σε τέτοιες καταστάσεις είναι δίκοπο μαχαίρι : Σωτήρια ή καταστροφική, ανάλογα το σκύλο και την κατάσταση.

Για τον πόλεμο : Η ιστορία έχει δείξει οτι η Ελλάδα ως κράτος πολεμάει ΜΟΝΟ όταν έχει πάρει τη σχετική εντολή από το μεγάλο αφεντικό. Ποτέ από μόνη της. Πήγε ακόμα και στην κοντινή Κορέα όταν το ζήτησε ο αμερικάνος, αλλά η Κύπρος ήταν μακριά.... Πήγε στην Κριμαία αλλά όχι στη Βόρειο Ήπειρο. Να μη συνεχίσω, έτσι ; Οπότε ΑΝ γίνει πόλεμος, Βασίλη ΔΕΝ θα πολεμήσεις για την πατρίδα σου αλλά για τα συμφέροντα της αστερόεσσας. Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ελπίζω λόγω ηλικίας και ελληνικής γραφειοκρατίας να μην με καλέσουν, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο θα ζητήσω να είμαι στην ίδια μονάδα με τα παιδιά των Βαρδινογιάννη, Λάτση, Κόκκαλη, Τσίπρα, Καμμένου, Μητσοτάκη κλπ. Αν δεν εισακουσθώ ( :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: ) και δεν έχω άλλη επιλογή, τότε και μόνο τότε, θα πολεμήσω για τους αγέννητους και τους νεκρούς, το χώμα και τα μάρμαρά μας, κι όχι για το μπουρδελόκρατος που θα με έχει διατάξει. Ο εχθρός δεν είναι στην ανατολή αλλά στο κέντρο της Αθήνας......
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Πολύ ωραίο θέμα [...]αν δεν έχω άλλη επιλογή, τότε και μόνο τότε, θα πολεμήσω για τους αγέννητους και τους νεκρούς, το χώμα και τα μάρμαρά μας, κι όχι για το μπουρδελόκρατος που θα με έχει διατάξει. Ο εχθρός δεν είναι στην ανατολή αλλά στο κέντρο της Αθήνας......
Punchline
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σίριουσλι τώρα, την αποφράδα εκείνη εβδομάδα που ανακοινώθηκαν (ή λίγο πριν ανακοινωθούν) τα capital controls στόκαρα σακιά σκυλογατοτροφές, πήρα και σκάλιμπορ να έχω, και άμμο γάτας.

ΥΓ. Για μένα δεν πήρα ούτε φρυγανιά. :ROFLMAO:
Τι να τις κανεις τις φρυγανιες αν εχεις μπουλοκοκεφτεδες?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
α) Αν γίνει πόλεμος, δεν θα γίνει με γιαταγάνια.
β)Αν η Ελλάδα εμπλακεί σε πόλεμο, εμμεσα θα αποφασίσουν να συμμετέχουν (ενεργά) και κάποιοι άλλοι , οι οποίοι-ξανά- δεν διαθέτουν γιαταγάνια.
γ)Αν γίνει πόλεμος, δεν θα υπάρχει χωριό και βουνά για να σε κρύψουν .
δ)Αν θέλουμε να πολεμίσουμε για τους νεκρούς , τους αγέννητους το χώμα και τα μάρμαρα- δεν θα επιτρέψουμε πάση θυσία να γίνει πόλεμος μεταξύ δύο νατοϊκών χωρών.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95