Στην περίπτωση που έρχεται Πόλεμος, τι κάνετε για τα σκυλιά σας;


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ο πόλεμος όμως, ή μια φυσική καταστροφή που θα δημιουργήσει πολεμικές συνθήκες στον ίδιο τον τόπο σου απο τους συμπολίτες σου (ναι παίζει και αυτό το σενάριο) είναι κάτι το αναπόφευκτο στην ανθρώπινη Ιστορία. Και όσο και να προσπαθούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί, πάντα θα ελλοχεύει.
Τι εννοεις με αυτο;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοεις με αυτο;
Βλέπε τις γειτονιές της Αμερικής μετά από τυφώνες. Έζησα από κοντά τι έγινε στην Αλβανία το '97 με τον Μπερίσα και υπάρχουν παντού παραδείγματα σε όλο τον κόσμο.
Αν υποθέσουμε ότι γινόταν μία τέτοια καταστροφή στην Αθήνα, με την οποία δεν θα είχε όλη η πόλη ρεύμα για ένα μήνα, μπορείς να φανταστείς τις συνέπειες;

Το θέμα το ξεκίνησα με στόχο να προβληματιστούμε σαν άνθρωποι σαν οικογένειες κλπ τι κάνουμε όταν κάποια στιγμή έρθουν τα "δύσκολα" και πήρα ως παράδειγμα τα σκυλιά μας, που είναι ότι πιό κοντά στον άνθρωπο σαν οικογένεια αλλά είναι ζώα. Δεν είχα κανένα σκοπό ούτε διάθεση να δείξω ποιός είναι πιό πατριώτης, ποιός φιλοπόλεμος ή ειρηνιστής κλπ κλπ
Όλοι το απευχόμαστε αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα. Πάνω από όλα ρεαλισμός.
 
  • Like
Reactions: Eroe


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σήμερα σε καιρό "ειρήνης" υπάρχουν άνθρωποι που κοιτούν περίεργα και σχολιάζουν αυτούς που περπατούν με σκύλο. Σε καιρό πολέμου ;

Το πόσα δεσποζόμενα θα βρεθούν αδέσποτα και πόσα από αυτά θα μπορέσουν να επιβιώσουν άλλο θέμα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σήμερα σε καιρό "ειρήνης" υπάρχουν άνθρωποι που κοιτούν περίεργα και σχολιάζουν αυτούς που περπατούν με σκύλο. Σε καιρό πολέμου ;

Το πόσα δεσποζόμενα θα βρεθούν αδέσποτα και πόσα από αυτά θα μπορέσουν να επιβιώσουν άλλο θέμα.
Καλά το πας.... :)
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ που είχα πρωην αδέσποτο, "δρομίσιο", έλεγα πως εάν έρθει κανα τέτοιο σενάριο θα είμασταν κομπλέ, διότι πραγματικά η τύπισσα μπορούσε να σου βρει ότι μόριο τροφής υπήρχε σε έναν κάδο, σε χρόνο dt. Ενίοτε είχε τη καλή συναίσθηση να μοιράζεται κιόλας - έχει τύχει να μου φέρει ταπεράκι με κάτι κόκκαλα κοτόπουλου και να το αφήσει μπροστά μου. Μάλλον επειδή δε μπορούσε να το ανοίξει.

Οπότε, αυτό θα κάνω. Μια αγέλη δρομίσιων, μια καραμπίνα, να κάνουμε scavenging στα περίχωρα. Ρομαντικό?

ή μια φυσική καταστροφή που θα δημιουργήσει πολεμικές συνθήκες στον ίδιο τον τόπο σου απο τους συμπολίτες σου
Άκουγα λοιπόν ραδιόφωνο τις προάλλες, και ένας τύπος που συμπαθώ πολύ έλεγε το εξής απλό: δεν νοείται ο όρος φυσική καταστροφή. Υπάρχουν φυσικά φαινόμενα. Η καταστροφή προκύπτει από την αδυναμία του κράτους να διαχειριστεί τη κατάσταση. Κοινώς εάν έρθει προς τα μέρη μας κανας αμερικανός τυφώνας, τη κάτσαμε. Αλλά και αν κάνει καναν ωραίο τουρκικο σεισμό, ξερω γω, στη ρωσία...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλά το πας.... :)
και αν η αφορμή για την έναρξη πολέμου είναι ένας σκύλος ποιός μας σώζει....

στους ξένους πάντως έχει μείνει σαν The War of Stray Dog και λιγότερο σαν Επεισόδιο του Πετριτσίου, μάλλον είναι μοναδικό στην παγκόσμια ιστορία.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αμερικάνικος τυφωνας εδώ δεν έρχεται. Διαβάζουμε για το πως δημιουργούνται τέτοια φαινόμενα και γιατί απαιτούν ωκεανό και όχι θάλασσα, και χαλαρώνουμε.

Αλλά έχουμε καμια 2-3 ωραιότατα ηφαίστεια που μπορουν να παραλύσουν τη χωρα μεσα σε λίγες ωρες και ανα πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε σημείο μπορεί να γίνει μεγάλος σεισμός.

Αντί να σκεφτόμαστε τα φυσικά φαινόμενα που συμβαίνουν σε άλλες χωρες, είναι πολύ πιο χρήσιμο να μελετήσουμε τα δικά μας...
και να ευχυθούμε να μην μας ερθει καμια έκπληξη απ'τη Σαντορίνη
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Μωρέ δε πα να γίνει ότι θέλει... Ζέστη γίνεται να μην έχει; Που θα πιάσουμε 30άρια από μέσα Απρίλη και θα πρέπει να δουλέψουμε εαρκοντήσιο 6 μήνες! Όχι μόνο για μένα, μα και για τα φουκαριάρικα τα σκυλιά μου... :D
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αμερικάνικος τυφωνας εδώ δεν έρχεται. Διαβάζουμε για το πως δημιουργούνται τέτοια φαινόμενα και γιατί απαιτούν ωκεανό και όχι θάλασσα, και χαλαρώνουμε.

Αλλά έχουμε καμια 2-3 ωραιότατα ηφαίστεια που μπορουν να παραλύσουν τη χωρα μεσα σε λίγες ωρες και ανα πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε σημείο μπορεί να γίνει μεγάλος σεισμός.

Αντί να σκεφτόμαστε τα φυσικά φαινόμενα που συμβαίνουν σε άλλες χωρες, είναι πολύ πιο χρήσιμο να μελετήσουμε τα δικά μας...
και να ευχυθούμε να μην μας ερθει καμια έκπληξη απ'τη Σαντορίνη
Βρε, θα με τρελάνετε!
Τον τυφώνα στην Αμερική δεν τον έφερα σαν παράδειγμα φυσικού φαινομένου, αλλά τις συνέπειες στις κοινωνικές αντιδράσεις. Συμμορίες, ληστείες, έλλειψη τροφίμων και βασικών για πρώτες βοήθειες, μη ηλεκτροδότηση των σπιτιών κλπ που μπορούν κάλιστα να εξελιχθούν σε εμφυλιοπολεμικές καταστάσεις..

Πέστε μου, ότι θα συνεχίσουμε να ζούμε στον παράδεισο και στατιστικά δεν υπάρχει πιθανότητα να ζήσουμε κάποιες τέτοιες μερες (doomsday thread όπως λέει και η @betty coltrane )
 
  • Like
Reactions: Eroe






AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Δεν εχω να χωρισω τιποτα με τον τουρκο πολιτη.
Κάποιοι είχαν - και έχουν - να χωρίσουν πολλά ..... Θυμίζω απλά την ευχή των επαναστατημένων Ελλήνων "Να μην μείνει Τούρκος στο Μωριά, μηδέ στον κόσμο όλο". Μπορεί να μην σε πείραζε αν σήμερα σε έλεγαν Χασάν ή Μαχμούτ, αλλά κάποιους άλλους θα τους ενοχλούσε κάπως :whistle:

Κανείς δεν θέλει πόλεμο.
Μίλα για τον εαυτό σου ! Ο πόλεμος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής. Ζούμε, επειδή μέσα μας γίνεται ένας αέναος πόλεμος των μικροβίων με τα αντισώματά μας. Αυτό δες το και στον μεγάκοσμο.
Πόλεμος πατήρ πάντων, εστι πάντων βασιλεύς, έλεγε ο Ηράκλειτος.
Δεν είναι τυχαίο οτι πόλεμος και πολιτισμός έχουν την ίδια ρίζα : Πόλις. Η Πόλις (η Πατρίδα) πολεμά και πολιτίζει. Επειδή πάλλεται. Επειδή ζει.
Το ζήτημα (και ζητούμενο) είναι να πολεμάμε τους δικούς μας πολέμους κι όχι αυτούς άλλων.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η Βαλχάλα δεν είναι για όλους (μεγάλε Ράγκναρ !).
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Κάποιοι είχαν - και έχουν - να χωρίσουν πολλά ..... Θυμίζω απλά την ευχή των επαναστατημένων Ελλήνων "Να μην μείνει Τούρκος στο Μωριά, μηδέ στον κόσμο όλο". Μπορεί να μην σε πείραζε αν σήμερα σε έλεγαν Χασάν ή Μαχμούτ, αλλά κάποιους άλλους θα τους ενοχλούσε κάπως :whistle:



Μίλα για τον εαυτό σου ! Ο πόλεμος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής. Ζούμε, επειδή μέσα μας γίνεται ένας αέναος πόλεμος των μικροβίων με τα αντισώματά μας. Αυτό δες το και στον μεγάκοσμο.
Πόλεμος πατήρ πάντων, εστι πάντων βασιλεύς, έλεγε ο Ηράκλειτος.
Δεν είναι τυχαίο οτι πόλεμος και πολιτισμός έχουν την ίδια ρίζα : Πόλις. Η Πόλις (η Πατρίδα) πολεμά και πολιτίζει. Επειδή πάλλεται. Επειδή ζει.
Το ζήτημα (και ζητούμενο) είναι να πολεμάμε τους δικούς μας πολέμους κι όχι αυτούς άλλων.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η Βαλχάλα δεν είναι για όλους (μεγάλε Ράγκναρ !).
Να το διαβάζουμε όλο :)...

Στην συνέχεια γράφω: "Ο πόλεμος όμως,.............................. είναι κάτι το αναπόφευκτο στην ανθρώπινη Ιστορία. Και όσο και να προσπαθούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί, πάντα θα ελλοχεύει."
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πέστε μου, ότι θα συνεχίσουμε να ζούμε στον παράδεισο και στατιστικά δεν υπάρχει πιθανότητα να ζήσουμε κάποιες τέτοιες μερες (doomsday thread όπως λέει και η @betty coltrane )
Αν αγχωνεσαι Βασιλη, κλεισε τηλεοραση, υπολογιστη, κινητο και παρε το Μαικ και βγειτε μια βολτα. :)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Εχετε παρατηρησει ποτε οι σκύλοι σας να συμπεριφερονται παραξενα πριν τον σεισμο;
Ενας φιλος μου λεει οτι τις δικες του (2 θηλυκες) πιανει μια ανησυχια με κλαματα κ γαυγίσματα. Η μεγάλη μου σημασια δεν δινει, για τον Ηρωα δεν ξέρω ακόμα.
Αλλα στον εαυτό μου εχω παρατηρησει το εξής, 10-15 λεπτα πριν γινει ενας σεισμος με πιανει μια ανεξηγητη ζαλαδα, σαν να εχω πιει, και μια υπνηλία στα καλα καθούμενα. Ολα αυτα για 1-2 λεπτα το πολυ.
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Να το διαβάζουμε όλο :)...
Το διαβάσαμε και σχολιάσαμε το "κανείς" και το "δεν θέλει" (y)

Εχετε παρατηρησει ποτε οι σκύλοι σας να συμπεριφερονται παραξενα πριν τον σεισμο;
Ενας φιλος μου λεει οτι τις δικες του (2 θηλυκες) πιανει μια ανησυχια με κλαματα κ γαυγίσματα. Η μεγάλη μου σημασια δεν δινει, για τον Ηρωα δεν ξέρω ακόμα.
Αλλα στον εαυτό μου εχω παρατηρησει το εξής, 10-15 λεπτα πριν γινει ενας σεισμος με πιανει μια ανεξηγητη ζαλαδα, σαν να εχω πιει, και μια υπνηλία στα καλα καθούμενα. Ολα αυτα για 1-2 λεπτα το πολυ.
Όταν σε ξαναπιάσει ζαλάδα, μπες και γράψε ένα ποστ καλού κακού ....
Τα δικά μου πάντως δεν καταλαβαίνουν τπτ και δεν αντιδρούν καθόλου.
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Βρισκω ακυρο το αρθρο καθως δεν προκειται περι υπερφυσικης ικανοτητας αλλα περι μιας φυσιολογικης αντιδρασης στα αντικειμενικα φυσικα φαινομενα. Το οτι πολλα ειδη αντιλαμβανονται τις ελαφριες δονησεις που δεν νιωθουμε εμεις, δεν ειναι μυστικο. Το λενε οι ιδιοι οι σεισμολογοι, οχι καποιοι κυνοφιλοι.
Το οτι κι ο ανθρωπινος οργανισμος αντιδραει σε καποιον βαθμο σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία και στις διακυμάνσεις των ηλεκτρομαγνητικών κυματων, είναι κι αυτό μια αντικειμενικη αλήθεια με την οποια ασχολουνται η βιολογια κι η φυσικη, ασχετως το ποσους μυθους δημιουργησαμε πανω σε αυτο το θεμα.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95