Στην ταράτσα του σπιτιού


tasioskis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2019
56
57
39
Περιμένω και μια αφοπλιστική εικόνα με όλους σας όταν ήταν βρέφη (2 εβδομάδων) μαζί με το σκυλάκι σας!! Αυτή η εικόνα με έκανε πανευτυχή!! Μπράβο φίλε μου!
Πραγματικα κουρασες , με ξεκουκουλωσες φιλαρακι, ολα ψεμματα ειναι αυτα που σου γραφω, ειμαι η Ματινα Μανταρινακη του dogforum , γραφω για να μου δινουν σημασια , διοτι στην πραγματικη ζωη δεν μου δινει κανενας, αλλα τωρα με καταλαβατε.
 


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Καλώς ήρθες στο φόρουμ,

Θα σου πω την δικιά μου άποψη μιας και είχα 3 χρόνια σκύλο στη ταράτσα.
Ζούσαμε λοιπόν στην ταράτσα κι εμείς, όχι σε σπίτι κάτω απο αυτή με τα 3 σκυλιά μας. Σε μια βόλτα στο βουνό βρήκαμε παρατημένο ένα σκυλί και το μαζέψαμε. Αυτό το σκυλί έχει διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς τα οποία δεν λύνονται, η υιοθεσία της είναι πολύ δύσκολη οπότε έπαιζαν 4 σενάρια. Ή τη δίνουμε σε μια μάντρα με όποιο κόστος, είτε να επιτεθεί σε κάποιον είτε να φύγει γιατι έχει και τρομερές τάσης φυγής, ή ευθανασία, ή ξανά αδέσποτη, ή να την κρατήσουμε. Επιλέξαμε το τελευταίο.
Το σκυλί απο τη στιγμή που δεν μπορούσε να μπει μέσα στο σπίτι έπρεπε να μείνει στη ταράτσα. Στη ταράτσα αυτό το σκυλί είχε κλειστό αποθηκάκι με κρείτ που έμπαινε όταν λείπαμε, στα πολλά κρύα το βράδυ και στην ζέστη το καλοκαίρι με ανεμιστήρα. Το βράδυ ήταν ελεύθερη στην ταράτσα με πλαστικό σκυλόσπιτο προστατευμένο απο βροχή, αέρα κλπ.
Σαφώς απο το να μείνει στο δρόμο ήταν πολύ καλύτερη αυτή η κατάσταση, το σκυλί έκανε παρέα με τα σκυλία μας, έτρωγε μια καλή ξηρά, αμπούλες, εξετάσεις χάδια απο έμας όμως μέχρι εκεί. 'Εχουν περάσει μέρες που έχει πάρει απλά ένα χάδι και ένα πιάτο φαί (και παιχνίδι με τους σκύλους μας αλλά όχι μαζί μας), οι υποχρεώσεις και με άλλα 3 σκυλία δουλειές κλπ πολλές, δεν υπάρχει χρόνος πολλές φορές, δεν θέλω να φανταστώ με ένα μωρό παιδί.
Δεν θα κάτσουμε ποτέ μαζί της στον καναπέ με το ένα χέρι το κινητό και το άλλο να χαιδεύω αυτό το σκυλί, δεν θα καταλάβω αν μέσα στην νύχτα πάθει συστροφή, κάνει εμετό, αρρωστήσει. Δεν θα τη δω ποτέ να παίζει με τα παιδιά μου, να τους τρώει το φαί κλπ. Κάποια στιγμή στη ζωή της και θα κρυώνει και θα ζεσταίνεται και θα θέλει το παραπάνω χάδι που δεν θα της δώσουμε γιατί θα είμαστε μέσα στο σπίτι.
Χρόνος πολλές φορές δεν υπάρχει ούτε και για τα σκυλιά μου που ζουν μέσα στο σπίτι, αλλά τουλάχιστον θα κάτσουμε στον καναπέ για χάδια, θα παίξουμε μέσα στο σπίτι, αναγκαστικά θα σε "πρήξουν" για να ασχοληθείς μαζί τους.
Δεν είμαι κατά στο να μένει ένα σκυλί εκτός σπιτιού, αν ο ιδιοκτήτης ασχολείται πραγματικά όπως πρέπει μαζί του, αλλά αλήθεια, πόσοι είναι αυτοι οι ιδιοκτήτες που ξεκίνησαν με έναν σκύλο στην ταράτσα ή κήπο και συνέχεια βόλτες ασχολία κλπ και έμειναν έτσι και πόσοι βολεύτηκαν με αυτή την κατάσταση και ο σκύλος έμεινε μόνος στου στη ταράτσα? Γιατί πραγματικά μια ταράτσα βολεύει πολύ αν μια μέρα είσαι πτώμα, βρέχει κλπ.
Πόσες ποιοτικές στιγμές έχεις μαζί με τον σκύλο σου που είναι στην ταράτσα?

Ο συγκεκριμένος σκύλος έμενε στην ταράτσα και τώρα στον κήπο επειδή δεν υπάρχει άλλη επιλογή, αν μας άφηνε ο χαρακτήρας της αυτή τη στιγμή ο σκύλος θα ήταν δίπλα μου στον καναπέ.
Καλώς σας βρήκα,
Πολύ καλά τα λες !! Εγώ πιστεύω ότι δεν είσαι βολεμένος!! Ήρθες σε μια δύσκολή κατάσταση σαν και εμένα και πήρες μια απόφαση καλή ή κακή όπως εγώ!! Δεν πιστεύω ότι βολευτήκαμε!! Και ούτε μας αρέσει η παρούσα κατάσταση. Στην δικιά μου περίπτωση στο δώμα της ταράτσας είναι το γραφείο μου το οποίο περνάω τις περισσότερες ώρες της μέρας τις οποίες είναι μέσα στα πόδια μου!! Απλά δεν μπορώ να δεχθώ γιατί εμείς να είμαστε παράνομοι και ότι δεν αγαπάμε τα ζώα μας!!

Και γιατί μου στερούν το δικαίωμα να μπορώ να έχω φοβίες απέναντι στην συγκατοίκηση 2 σκύλων και ενός βρέφους μέσα σε ένα 2αρι
 


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Πραγματικα κουρασες , με ξεκουκουλωσες φιλαρακι, ολα ψεμματα ειναι αυτα που σου γραφω, ειμαι η Ματινα Μανταρινακη του dogforum , γραφω για να μου δινουν σημασια , διοτι στην πραγματικη ζωη δεν μου δινει κανενας, αλλα τωρα με καταλαβατε.
Ρε πας καλά ή πίνεις τίποτα ληγμένα??
 


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Δεν το είπα έτσι τυπάκο.. το παρεξήγησες!!! Για να μην λέμε και μαλακίες!!
 


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Και εσύ τώρα ΑΝ είχες τις γνώσεις, την απερισκεψία, τα αρχ….α βρε αδερφέ να φέρεις έστω και 1 στο 1.000.000.000 την γυναίκα και τα διδυμάκια σου σε κίνδυνο εγώ ΔΕΝ τα έχω!!! ΣΥΓΝΏΜΗ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@spike περιόρισε κάπως τις εκφράσεις σου, γιατί πας για report.
@tasioskis μην τσιμπάς ρε πουλάκι μου. Δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις σε κανέναν, τα λογικά που λες. Πόσο μάλλον, με φωτό των παιδιών σου στο ίντερνετ. Να τους χαίρεσαι όλους, αλλά μην μπαίνεις στο τριπάκι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και εσύ τώρα ΑΝ είχες τις γνώσεις, την απερισκεψία, τα αρχ….α βρε αδερφέ να φέρεις έστω και 1 στο 1.000.000.000 την γυναίκα και τα διδυμάκια σου σε κίνδυνο εγώ ΔΕΝ τα έχω!!! ΣΥΓΝΏΜΗ
Αν θες μου απαντας στις ερωτησεις μου;
Ερωτησεις:
  1. Δηλαδη μολις κανει τα πρωτα εμβολια το βρεφος, θα ξαναπαρετε τον σκυλο μεσα στο σπιτι;
  2. Δηλαδη τωρα που οι τριχες μεσα στο σπιτι ειναι τριχες/2 , τι αλλαζει για το βρεφος; Ετσι κι αλλιως δεν σκουπιζετε καθημερινα το σπιτι; Ποιο το προβλημα αν η σκουπα μαζευε τις διπλασιες τριχες απ' οτι μαζευει τωρα;
  3. Τον μικρο χωρο που αναφερεις, εννοεις οτι το παιδι κατελαβε τον χωρο του σκυλου, εκει ακριβως που κοιμοταν, γιατι το σπιτι σας ειναι 25 τ.μ. ας πουμε, ή το λες σε συνδυασμο με τις τριχες; Δηλαδη αν ηταν μεγαλυτερος ο χωρος, οι τριχες θα ειχαν μικροτερη πυκνοτητα,οποτε θα ηταν οκ;;;
Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει γιατι εστειλες στην εξορια τον σκυλο...
για να καταλαβω για ποιον κινδυνο μιλας...
 




spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Συγνώμη, απλά με πυροβολούν και δεν σε είδα!!
Μετά από συμβουλές του παιδιάτρου μας, μας είπε αν όχι και τα δύο, τουλάχιστον ένα από τα δύο σκυλιά να μην είναι μέσα στον ίδιο χώρο με το νεογνό για τυχόν μολύνσεις, τρίχες και επικινδυνότητα ζήλιας. Και επειδή πιο εύκολα προσέχεις ένα από ότι δύο σκυλιά να μην πάνε να παίξουν με το νεογνό πχ όταν είναι μόνο του. Εμείς σαν νέοι γονείς και μετα από μεγάλη προσπάθεια να γίνει το όνειρο πραγματικότητα πήραμε την απόφαση αυτή!!
 


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
@spike περιόρισε κάπως τις εκφράσεις σου, γιατί πας για report.
@tasioskis μην τσιμπάς ρε πουλάκι μου. Δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις σε κανέναν, τα λογικά που λες. Πόσο μάλλον, με φωτό των παιδιών σου στο ίντερνετ. Να τους χαίρεσαι όλους, αλλά μην μπαίνεις στο τριπάκι.
@mareco
@spike περιόρισε κάπως τις εκφράσεις σου, γιατί πας για report.
@tasioskis μην τσιμπάς ρε πουλάκι μου. Δεν είσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις σε κανέναν, τα λογικά που λες. Πόσο μάλλον, με φωτό των παιδιών σου στο ίντερνετ. Να τους χαίρεσαι όλους, αλλά μην μπαίνεις στο τριπάκι.
Δεν νομίζω ότι εκφράσεις μου ήταν κακίες, αν ήμουν ζητάω συγνώμη από τον συνομιλητή μου! Σε ότι αφορά τις φωτώ τις έστειλε από μόνος του και στην συνέχεια λόγου χάριν και αστεϊσμού του ζήτησα και τις επόμενες!! Και του είπα ότι το παρεξήγησε!!! Οκ?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μετά από συμβουλές του παιδιάτρου μας, μας είπε αν όχι και τα δύο, τουλάχιστον ένα από τα δύο σκυλιά να μην είναι μέσα στον ίδιο χώρο με το νεογνό για τυχόν μολύνσεις, τρίχες και επικινδυνότητα ζήλιας. Και επειδή πιο εύκολα προσέχεις ένα από ότι δύο σκυλιά να μην πάνε να παίξουν με το νεογνό πχ όταν είναι μόνο του. Εμείς σαν νέοι γονείς και μετα από μεγάλη προσπάθεια να γίνει το όνειρο πραγματικότητα πήραμε την απόφαση αυτή!!
Για τις τριχες νομιζω οτι το καλυψα, δεν εχει διαφορα αν εχεις μεσα στο σπιτι 1 ή 2 σκυλια, αφου ετσι κι αλλιως θα σκουπισεις καθε μερα.
Για την ζηλια, αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Εσυ ξερεις τα σκυλια σου, πως τα εχεις εκπαιδευσει, τι χαρακτηρα εχουν. Ειχες καποιο δειγμα ζηλιας και μετα αποφασισες την ταρατσα; Σε καποιο σημειο εγραψες οτι δεν ειναι ανθρωποφαγα τα σκυλια σου, αρα;
Για τις μολυνσεις απο τους σκυλους, ειλικρινα δεν γνωριζω τι κινδυνος υπαρχει. Απο τις γατες κατι εχω διαβασει, απο τους σκυλους δεν ξερω. Αλλα και παλι, με αυτην την λογικη κανενας δεν θα επρεπε να εχει σκυλο και μωρο στο ιδιο σπιτι; Αν εχεις προσεγμενους τους σκυλους σου οπως λες, με τα εμβολια τους, με την καθαριοτητα που ετσι κι αλλιως επιβαλλεται να υπαρχει μεσα στο σπιτι με το μωρο, για τι μολυνσεις μιλας; Σοβαρα σε ρωταω, θελω να μαθω.
Να αφησετε μονο του το μωρο οποιαδηποτε στιγμη εστω και με το ενα σκυλι, το θεωρω δεδομενο οτι αποκλειεται. Αρα δεν ειναι θεμα του να προσεξεις τα δυο ή το ενα σκυλι, ειναι να μην αφησεις μονο του ενα μωρο παιδι. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις... επισης συμφωνα με αυτο το επιχειρημα, θα επρεπε να πας στην ταρατσα τον πιο ζωηρο, οχι τον πιο ηρεμο! Εσυ, απο την στιγμη που το αποφαισες, εβαλες πιο πανω να μην εχοχλησεις του γειτονες, απο την ασφαλεια του μωρου σου; Ουτε αυτο κολλαει...
Με αυτα και με αυτα ουτε εγω συμφωνω με την αποφαση σου. Θεωρω οτι ειναι υπερβολικη, αναιτια,αβασιμη και αδικη για τον σκυλο.
Βεβαια κουμαντο στο σπιτι σου κανεις εσυ και αφου ετσι ενιωθες, δε μπορει να σου πει κανενας τιποτα.
Το ερωτημα ειναι τι αναζητας απο αυτην την συζητηση εδω μεσα, που απο μονος σου ανοιξες...Δεν σου εκανε καποιο μελος καποια καταγγελια...Οποτε να σου πει ποιος,τι; Αν ειναι παρανομο, ποσο παρανομο ειναι; Να το συγκρινεις ως αποφαση, με πραξεις αλλων; Να τα βαλεις με οσους διαφωνουν με την αποφαση σου; Να κατακρινεις τις φιλοζωικες; Να κραξεις γενικα;
Αν θελεις την γνωμη μου και σε μενα δινεις την εντυπωση οτι μεσα σου δε νιωθεις πολυ ομορφα για την αποφαση σου και υποσυνειδητα ψαχνεις επιχειρηματα για να το δικαιολογησεις στον εαυτο σου. Δεν βγαζω καποιο αλλο νοημα... Εγω δεν κρινω αν ειναι ηθικο, ή παρανομο ενα σκυλι σε ταρατσα. Δεν ειμαι τοσο απολυτος στο συγκεκριμενο θεμα, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σιγουρα απο το να ηταν στον δρομο ενα σκυλι, κατω απο τις συνθηκες που περιγραφεις οτι εχεις φτιαξει, καλυτερα στην ταρατσα. Αλλα η δικη σου περιπτωση δεν ειναι αυτη. Τελος παντων...
Να σου ζησουν και το μωρακι και τα σκυλια!Καλη συνεχεια...
 
  • Like
Reactions: Kahlan and alexouli


spike

Member
21 Αυγούστου 2019
21
0
41
Για τις τριχες νομιζω οτι το καλυψα, δεν εχει διαφορα αν εχεις μεσα στο σπιτι 1 ή 2 σκυλια, αφου ετσι κι αλλιως θα σκουπισεις καθε μερα.
Για την ζηλια, αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Εσυ ξερεις τα σκυλια σου, πως τα εχεις εκπαιδευσει, τι χαρακτηρα εχουν. Ειχες καποιο δειγμα ζηλιας και μετα αποφασισες την ταρατσα; Σε καποιο σημειο εγραψες οτι δεν ειναι ανθρωποφαγα τα σκυλια σου, αρα;
Για τις μολυνσεις απο τους σκυλους, ειλικρινα δεν γνωριζω τι κινδυνος υπαρχει. Απο τις γατες κατι εχω διαβασει, απο τους σκυλους δεν ξερω. Αλλα και παλι, με αυτην την λογικη κανενας δεν θα επρεπε να εχει σκυλο και μωρο στο ιδιο σπιτι; Αν εχεις προσεγμενους τους σκυλους σου οπως λες, με τα εμβολια τους, με την καθαριοτητα που ετσι κι αλλιως επιβαλλεται να υπαρχει μεσα στο σπιτι με το μωρο, για τι μολυνσεις μιλας; Σοβαρα σε ρωταω, θελω να μαθω.
Να αφησετε μονο του το μωρο οποιαδηποτε στιγμη εστω και με το ενα σκυλι, το θεωρω δεδομενο οτι αποκλειεται. Αρα δεν ειναι θεμα του να προσεξεις τα δυο ή το ενα σκυλι, ειναι να μην αφησεις μονο του ενα μωρο παιδι. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις... επισης συμφωνα με αυτο το επιχειρημα, θα επρεπε να πας στην ταρατσα τον πιο ζωηρο, οχι τον πιο ηρεμο! Εσυ, απο την στιγμη που το αποφαισες, εβαλες πιο πανω να μην εχοχλησεις του γειτονες, απο την ασφαλεια του μωρου σου; Ουτε αυτο κολλαει...
Με αυτα και με αυτα ουτε εγω συμφωνω με την αποφαση σου. Θεωρω οτι ειναι υπερβολικη, αναιτια,αβασιμη και αδικη για τον σκυλο.
Βεβαια κουμαντο στο σπιτι σου κανεις εσυ και αφου ετσι ενιωθες, δε μπορει να σου πει κανενας τιποτα.
Το ερωτημα ειναι τι αναζητας απο αυτην την συζητηση εδω μεσα, που απο μονος σου ανοιξες...Δεν σου εκανε καποιο μελος καποια καταγγελια...Οποτε να σου πει ποιος,τι; Αν ειναι παρανομο, ποσο παρανομο ειναι; Να το συγκρινεις ως αποφαση, με πραξεις αλλων; Να τα βαλεις με οσους διαφωνουν με την αποφαση σου; Να κατακρινεις τις φιλοζωικες; Να κραξεις γενικα;
Αν θελεις την γνωμη μου και σε μενα δινεις την εντυπωση οτι μεσα σου δε νιωθεις πολυ ομορφα για την αποφαση σου και υποσυνειδητα ψαχνεις επιχειρηματα για να το δικαιολογησεις στον εαυτο σου. Δεν βγαζω καποιο αλλο νοημα... Εγω δεν κρινω αν ειναι ηθικο, ή παρανομο ενα σκυλι σε ταρατσα. Δεν ειμαι τοσο απολυτος στο συγκεκριμενο θεμα, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σιγουρα απο το να ηταν στον δρομο ενα σκυλι, κατω απο τις συνθηκες που περιγραφεις οτι εχεις φτιαξει, καλυτερα στην ταρατσα. Αλλα η δικη σου περιπτωση δεν ειναι αυτη. Τελος παντων...
Να σου ζησουν και το μωρακι και τα σκυλια!Καλη συνεχεια...
Ευχαριστώ πολύ!! Η απάντηση σου με κάλυψε!! Όντως μπορεί να μην μπορώ να δεχθώ αυτή την απόφαση μου!! Αλλά οι ανασφάλειες είναι μεγάλες και απέναντι στο μωρό και απέναντι στα σκυλιά και απέναντι στους γείτονες με τους οποίους δεν θέλω να έχω φασαρίες. Τώρα ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ όσο καθαρά κι αν είναι, όσο κι αν έχουν κάνει τα εμβόλια, τα αντιλυσσικά, όσο κι αν τους πλένεις τα πατούσια μετά τις βόλτες κτλ. Είναι σκυλιά!!! Η συζήτηση άνοιξε γιατί διάβασα ένα post κάποιου με ένα παραπλήσιο ερώτημα και τον σταυρώσανε όλοι!! Και ήθελα να μάθω γιατί το νομοσχέδιο το εντάσσει στην παρανομία και γιατί ένας σκύλος που έχει μια ολόκληρη ταράτσα να τρέξει, να μην είναι περιορισμένος με όλα τα καλά μην τα ξανά αναφέρω να περνάει καλύτερα από έναν που είναι μέσα στο διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης του την μισή μέρα και παραπάνω είναι εκτός!! Αυτό και μόνο!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η τυπικη ταρατσα, χωρις διαμορφωμενους χωρους, σκίαστρα, πισινες κτλ...συμφωνουμε νομιζω ολοι οτι ειναι ακαταλληλο μερος για την υγιη διαβιωση ενος ζωου. Αυτος ειναι και ο λογος που ειναι παρανομη(και παρανομη να μην ηταν ειναι κακη ιδεα) η διατηρηση σκυλων εκει.
Επισης ο σκυλος στην ταρατσα δεχεται συνεχως ερεθισματα(περαστικοι, αλλα σκυλια, γατες), αυτο σε συνδυασμο με την βαρεμαρα λογω μοναξιας ειναι πολυ πιθανο να οδηγησει σε γαυγισματα(ακομα και αν δεν γαυγιζε πολυ οταν ζουσε μεσα στο σπιτι).
@spike εσυ ξερεις τον σκυλο σου, τον χωρο που εχεις διαμορφωσει στην ταρατσα και τι ειναι το σωστο για την περιπτωση σου.
Εδω σου εξηγω απλα τους λογους γιατι γενικως δεν θεωρειται μια τυπικη ταρατσα καταλληλο μερος για εναν σκυλο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Πιστεύω πως η κουβέντα έχει ξεφύγει. Εγώ καταλαβαίνω πως ο @spike θέλησε να εκφράσει την αγανάκτησή του με τον γενικό όρο ταράτσα στον νόμο. Θα αφήσω στην άκρη την προσωπική μου άποψη αν ο σκύλος πρέπει να μένει στο σπίτι ή όχι αλλά όπως το περιγράφεις με δώμα στην ταράτσα και την παρουσία σου εκεί αρκετές ώρες θα πρέπει, σε περίπτωση καταγγελίας, να αποδείξεις πως ο σκύλος δεν κακοποιείται.

Το γιατί το νομοχέδιο το εντάσσει στην παρανομία είναι μια κουβέντα πολύ μεγάλη και δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει με ανταλλαγή μηνυμάτων εδώ.

Για το τυπικό εγώ βάζω το άρθρο του νόμου όπου δεν βλέπω την λέξη απαγόρευση σε ταράτσα ρητά και κατηγορηματικά. Επεξηγηματικά ένας εισαγγελέας είχε πει πως απαγορεύεται. Μάλλον το απαγορεύεται βγαίνει από αυτό "δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος"

Άρθρο 8

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαµένουν στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό τους, β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος, γ) η παραµονή στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σηµανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς µε τον κανονισµό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισµό µπορεί να περιορίζεται ο µέγιστος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαµέρισµα.

2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έχουν σηµανθεί και καταχωρισθεί νοµίµως και φέρουν βιβλιάριο υγείας, στις µονοκατοικίες µε την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής µεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονοµικές διατάξεις και οι αστυνοµικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.


4. Οι ανωτέρω αριθµητικοί περιορισµοί ισχύουν µόνο για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς, πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.

Edit
Ο @Hammer με κάλυψε με τα παραπάνω, thanks
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Hammer and spike


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς εντοπίζεται η “ασάφεια” του νόμου… Οι παράγραφοι 1 & 3 αναφέρονται σε πολυκατοικίες, όπου αν όχι όλη, μέρος της ταράτσας επιβάλλεται να είναι κοινόχρηστη και προσβάσιμη απο όλους τους ενοίκους. Πώς θα μπορούσε να είναι νόμιμη η μόνιμη διαμονή ενός σκύλου εκεί? Παρόλ’ αυτά, δίνεται η δυνατότητα της μόνιμης διαμονής, εφόσον όλοι οι ένοικοι συμφωνούν….

Στη δεύτερη παράγραφο που αφορά αποκλειστικά τις μονοκατοικίες, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ως προς την διαμονή του σκύλου, σε οποιοδήποτε χώρο του οικήματος, εφόσον τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων.

Τα υπόλοιπα περί φιλοζωίας, δυστυχώς δεν μπορούν να επιβληθούν απο κανέναν νόμο...
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλώς σας βρήκα,
Πολύ καλά τα λες !! Εγώ πιστεύω ότι δεν είσαι βολεμένος!! Ήρθες σε μια δύσκολή κατάσταση σαν και εμένα και πήρες μια απόφαση καλή ή κακή όπως εγώ!! Δεν πιστεύω ότι βολευτήκαμε!! Και ούτε μας αρέσει η παρούσα κατάσταση. Στην δικιά μου περίπτωση στο δώμα της ταράτσας είναι το γραφείο μου το οποίο περνάω τις περισσότερες ώρες της μέρας τις οποίες είναι μέσα στα πόδια μου!! Απλά δεν μπορώ να δεχθώ γιατί εμείς να είμαστε παράνομοι και ότι δεν αγαπάμε τα ζώα μας!!

Και γιατί μου στερούν το δικαίωμα να μπορώ να έχω φοβίες απέναντι στην συγκατοίκηση 2 σκύλων και ενός βρέφους μέσα σε ένα 2αρι
Για μένα καλά κάνει και είναι παράνομο το να μένει ένας σκύλος σε ταράτσα, είναι ελάχιστοι αυτοί που τα έχουν όπως πρέπει.
Για να καταλάβεις ακόμα και για το σκυλί που σου λέω δεν θεωρώ ότι ζει στις ιδανικές συνθήκες, ούτε τότε που ζούσε στην ταράτσα, ούτε τώρα που την έχω έξω στον κήπο παρόλο που φροντίζω οι συνθήκες διαβίωσης να είναι οι καλύτερες.
Ζούσα σε πολύ μικρό αρκετά χρόνια με 2,5 σκυλία κι ακόμα κι αν ερχόταν ένα παιδί δεν θα συζητούσα σε καμία περίπτωση κάποιο από τα σκυλιά μου που τόσα χρόνια είναι δίπλα μου να πάει στην ταράτσα μόνο του και να μην είναι μέλος της αγέλης ξαφνικά. Εδώ ήδη νιώθω πολλές φορές τυψεις για το σκυλί που αναφέρω.
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα σε όλους, βρηκα θεμα σχετικο με την απορία μου ευτυχώς. Απέναντι απο το σπιτι μου σε μια μονοκατοικία στην ταρατσα ειναι ενα καημενο κουκλι χασκι. 24ωρες το 24ωρο ειναι εκει δεν πάει βολτα κρυο, ζεστη, βροχη το καημένο εκει. Μια φορα καθε 4-5 μερες ανεβαινει καποιος και του βαζει φαγητό και νερό. Δεν μπορώ να το βλεπω εκει να μαραζώνει. Μπορει καποιος να μου πει τι κινησεις πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: mareco


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα!

Σε 1η φάση θα πρότεινα να δεις με πιο μεγάλη λεπτομέρεια την υπόθεση... Τι ακριβώς συμβαίνει.

Προσπάθησε να δεις ποιοι είναι οι άνθρωποι που το έχουν και να υπολογίσεις ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι για αυτό που αρχικά βλέπεις.

Σε 2η φάση δες αν μπορείς να τους προσεγγίσεις ευγενικά και ανθρώπινα, χωρίς να δείχνεις ότι έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα ή ότι τους παρακολουθείς (δεν αρέσει σε κανέναν αυτό). Πες τους πόσο πολύ σου αρέσει το σκυλί, ρώτα τι ηλικία έχει, από που το έχουν πάρει, αν χρειάζεται συχνές βόλτες και περιποίηση...

Αν σου δώσουν την εντύπωση λογικών ανθρώπων που απλά παρεξήγησες, οκ... Αν καταλάβεις πως μια χαρά άνθρωποι είναι, αλλά αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, δες αν μπορείς να βοηθήσεις. Είτε με συμβουλές, είτε με προσφορά για βόλτα... Ακόμα και να βρείτε μαζί κάποιον να πάρει το σκύλο και να τον έχει καλύτερα (αν όντως ο σκύλος δεν έχει καλές συνθήκες ζωής)... Όλα αυτά απλά, ανθρώπινα και με την απαραίτητη ευγένεια.

Αν καταλάβεις ότι έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν σηκώνουν κουβέντες και που όντως δεν προσφέρουν στο σκύλο καλές συνθήκες διαβίωσης, προχώρα στην 3η φάση.

Σε 3η φάση μπορείς να μιλήσεις με μια τοπική φιλοζωική οργάνωση ή κάποιο σωματείο και παραθέτοντας όλα τα παραπάνω στοιχεία που θα έχεις συλλέξει θα δείτε πως μπορείτε να προχωρήσετε.

Αυτά έχω να προτείνω εγώ... :)
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα!

Σε 1η φάση θα πρότεινα να δεις με πιο μεγάλη λεπτομέρεια την υπόθεση... Τι ακριβώς συμβαίνει.

Προσπάθησε να δεις ποιοι είναι οι άνθρωποι που το έχουν και να υπολογίσεις ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι για αυτό που αρχικά βλέπεις.

Σε 2η φάση δες αν μπορείς να τους προσεγγίσεις ευγενικά και ανθρώπινα, χωρίς να δείχνεις ότι έχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα ή ότι τους παρακολουθείς (δεν αρέσει σε κανέναν αυτό). Πες τους πόσο πολύ σου αρέσει το σκυλί, ρώτα τι ηλικία έχει, από που το έχουν πάρει, αν χρειάζεται συχνές βόλτες και περιποίηση...

Αν σου δώσουν την εντύπωση λογικών ανθρώπων που απλά παρεξήγησες, οκ... Αν καταλάβεις πως μια χαρά άνθρωποι είναι, αλλά αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, δες αν μπορείς να βοηθήσεις. Είτε με συμβουλές, είτε με προσφορά για βόλτα... Ακόμα και να βρείτε μαζί κάποιον να πάρει το σκύλο και να τον έχει καλύτερα (αν όντως ο σκύλος δεν έχει καλές συνθήκες ζωής)... Όλα αυτά απλά, ανθρώπινα και με την απαραίτητη ευγένεια.

Αν καταλάβεις ότι έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν σηκώνουν κουβέντες και που όντως δεν προσφέρουν στο σκύλο καλές συνθήκες διαβίωσης, προχώρα στην 3η φάση.

Σε 3η φάση μπορείς να μιλήσεις με μια τοπική φιλοζωική οργάνωση ή κάποιο σωματείο και παραθέτοντας όλα τα παραπάνω στοιχεία που θα έχεις συλλέξει θα δείτε πως μπορείτε να προχωρήσετε.

Αυτά έχω να προτείνω εγώ... :)
Η αλήθεια ειναι οτι εχω μετακομισει εδω και ενα μηνα και το παρατηρώ καλως κακως απο το παράθυρο το βλεπω σχεδόν συνέχεια. Ρώτησα μια γειτόνισσα και μου ειπε οτι και εκεινη το βλεπει συνέχεια εκεί και δεν παει πουθενά λιγο πολυ μου επιβεβαίωσε αυτα που βλέπω. Μου εκανε εντύπωση που ενα τετοιο σκυλι με τοσο τριχωμα ειναι ετσι εκτεθειμενο στον ηλιο. Επειδή το σπιτι ειναι μονοκατοικία και στο ισόγειο εχει παρκιν πυλωτής τουλάχιστον να το εβαζαν εκεί. Ενα μηνα τωρα εδω μια φορα ειδα εναν άντρα που ανεβηκε επανω και το χτενισε, αυτό το καημενο του εκανε χαρες και εκεινος το εσπρωχνε. Εδω και 2 ωρες το καημένο δεν εχει ουτε νερό του εχουν πάρει τα μπολακια (υποθέτω για γέμισμα) και ακομα δεν του τα έχουν φέρει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3