Στους Κοινόχρηστους χώρους Πολυκατοικίας




Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Οπότε αντι να παραπονιέμαι ότι έρχεται κάθε Κυριακή πρωί η απο κάτω μας και ζητάει να της δανείσω (έτσι το λέει) τα σκυλιά να παίξουν με της κόρες της στην αυλή, θα πρέπει να χαίρομαι :D
Μας δανείζεις την από κάτω σου ; :D:D:D
Μην ξεχάσεις να παίξεις και Τζόκερ ... ;)

Επί του θέματος, ο νομός απαγορεύει την μόνιμη διαμονή των κατοικιδίων σε κοινόχρηστους χώρους. Εξυπακούεται ότι η διέλευση του ζώου από αυτούς επιτρέπεται και είναι αυτονόητη (άν και εμάς προσπάθησαν να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - να μην μπαίνει ο σκύλος στο ασανσέρ, να τον βγάζουμε αγκαλιά, κλπ.). Εκτός από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, θα πρέπει να βεβαιωθεί η κυρία ότι δεν θα υπάρχει έστω και ένας που έχει αντίρρηση να παίζει ο σκύλος στο γκαζόν (υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα λερώνει, ούτε θα κάνει ζημιές). Άν υπάρξει έστω και μία αντίρρηση, καλό θα ήταν να μην το επιχειρήσει. Γνωστή μας έχασε τον σκύλο της, γιατί "όλως τυχαίως" έφαγε φόλα στον κήπο της πολυκατοικίας ...
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh


Μας δανείζεις την από κάτω σου ; :D:D:D
Μην ξεχάσεις να παίξεις και Τζόκερ ... ;)

Επί του θέματος, ο νομός απαγορεύει την μόνιμη διαμονή των κατοικιδίων σε κοινόχρηστους χώρους. Εξυπακούεται ότι η διέλευση του ζώου από αυτούς επιτρέπεται και είναι αυτονόητη (άν και εμάς προσπάθησαν να μας δημιουργήσουν πρόβλημα - να μην μπαίνει ο σκύλος στο ασανσέρ, να τον βγάζουμε αγκαλιά, κλπ.). Εκτός από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, θα πρέπει να βεβαιωθεί η κυρία ότι δεν θα υπάρχει έστω και ένας που έχει αντίρρηση να παίζει ο σκύλος στο γκαζόν (υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα λερώνει, ούτε θα κάνει ζημιές). Άν υπάρξει έστω και μία αντίρρηση, καλό θα ήταν να μην το επιχειρήσει. Γνωστή μας έχασε τον σκύλο της, γιατί "όλως τυχαίως" έφαγε φόλα στον κήπο της πολυκατοικίας ...

Τα καταλαβαινω ολα τα σχολια του στυλ ουτε εγω θα ηθελα τα σκυλια μου να πηγαινουν στο γκαζον κ να κατουρανε κ.λ.π. !

Εγω απλα θελω να ξερω νομικα τι ορίζετε για να της το πω κ μετα ας κανει οτι θελει, φυσικα κ θα της κανω μια συζήτηση για να καταλαβει μερικα πραγματα αλλα δεν μπορω να της επιβληθώ κι ολας!!

Οποτε ο νομος οριζει οτι σε κοινόχρηστους χωρους επιτρέπονται τα σκυλια αλλα οχι δια μονίμου βάσεως, ακομα κ αν εχει αντίρρηση καποιος που στην προκείμενη περίπτωση εχει αντίρρηση καποιος για να με ρωταει να το ψαξω!

Αν ο κανονισμός δεν λεει κατι για σκυλια ειναι κ απο εκει κατοχυρωμένη σωστα ?
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Ναί, είναι κατοχυρωμένη. Απλά εγώ φοβάμαι για την ασφάλεια του σκύλου, γιατί έχω ιδίαν εμπειρία από καθάρματα γείτονες ...
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ναί, είναι κατοχυρωμένη. Απλά εγώ φοβάμαι για την ασφάλεια του σκύλου, γιατί έχω ιδίαν εμπειρία από καθάρματα γείτονες ...

Εγω θα της πω τι οριζει ο νομος θα της πω κ τι μπορει να συμβει οταν πηγαινεις κοντρα κ ας κανει οτι καταλαβαινει!! Ευχαριστω !!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συνήθως το γκαζόν στις πολυκατοικίες είναι διακοσμητικό σαν στολίδι της ίδιας της πολυκατοικίας.

Δεν μπορούμε να εκμεταλλευόμαστε έναν κοινόχρηστο χώρο σαν να είναι μέρος της μονοκατοικίας μας.
Καλώς ή κακώς ή συγκατοίκηση από την μεριά αυτών που έχουν σκυλί θέλει διακριτικότητα.
Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις ώρες κοινής ησυχίας, όπως και για ποδήλατα στις πυλωτές δίπλα από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα των ενοίκων, κάποτε κάποια έγδαραν κατά λάθος με το ποδήλατο ένα αυτοκίνητο.

Το να επιτρέπονται τα σκυλιά βάση καταστατικού εννοείτε πως δεν επιτρέπεται να κάνουν βόλτα στο γκαζόν (στην ουσία ούτε τα παιδιά), αλλά στα σκυλιά δεν μπορείς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας δηλαδή πως το σκυλί σου δεν θα κατουρήσει δεν θα σκάψει δεν θα διαλύσει τις τριανταφυλλιές κλπ..

Ο κήπος της πολυκατοικίας δεν προσφέρεται για πικ νικ και καθισιό έτσι και αλλιώς..είναι ο διακοσμητικός χώρος ενός κτίσματος και αυτό ισχύει και για τα σκυλάκια και για τα παιδάκια αλλά και για εμάς.
Μπορεί να μη κατουράμε τα φυτά αλλά και τα παιδάκια τα ξηλώνουν και τα πατάνε.
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Εγω θα της πω τι οριζει ο νομος θα της πω κ τι μπορει να συμβει οταν πηγαινεις κοντρα κ ας κανει οτι καταλαβαινει!! Ευχαριστω !!
Ναί, εξήγησε της πώς έχουν τα πράγματα, και τί προβλήματα (σίγουρα) θα αντιμετωπίσει εφόσον δεν συμβιώνει μόνο με φιλόζωους στην πολυκατοικία. Και υπογράμμισε της ότι μπορεί το σκυλί να στοχοποιηθεί από αυτή την ενέργεια και να κινδυνεύσει η ασφάλεια του. Αυτά βεβαίως για την αυλή. Για τον χώρο όπου υπάρχει γκαζόν, είμαι σίγουρη ότι δεν θα της επιτρέψουν να αφήνει το σκυλί της να τρέχει εκεί εφόσον πληρώνουν για να έχουν γκαζόν. Καλύτερα άν το επιχειρήσει να το αφήνει μόνο στην πυλωτή, και υπό στενή επιτήρηση (για φόλες, μήπως λερώσει, κλπ.).
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Επανερχομαι γιατι αυτο αφορα κ εμενα.
Θελω πραγματικα να ξερω τι οριζει ο νομος κ οχι τι ειναι το σωστο και το πρεπον(αυτο ειναι στην ευχερεια του καθενος) !

Εχω κ εγω κ πυλωτη και κηπο κ αφηνω το σκυλο μου χωρις να εχω δεχτει ποτε παρατηρηση απο καποιον. Οταν ηταν μικρος κ τον εβγαζα μικρες βολτες μετα τον αφηνα στον κηπο που εχει γκαζον,πευκα, λουλουδια να παιζει κ καποιες φορες εκανε κ τις ακαθαρσιες του αλλα παντα τις μαζευα κ τις πεταγα στον καδο!
Δεν εχουμε μικρα μικρα παιδια που παιζουν στο γκαζον και αν ειχαμε δεν ενδεικνυεται κι ολας για παιχνιδι το δικο μας γκαζον !!

Οταν λες δεν θα της επιτρεψουν τι εννοεις ? Δλδ αν ερθει εμενα κ μου καποιος μην βαζεις το σκυλο στο γκαζον πρεπει να το κανω επειδη το λεει αυτος η τον καλυπτει καποιος νομος ?

Kango1 @ Αρα μου λες οτι μαλλον το καταστατικο της πολυκατοικιας θα γραφει οτι απογορευονται στο γκαζον τα σκυλια ??
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Cisse, εσυ θελεις να τον κατεβαζεις να παιζετε κλπ? εκει ειναι η ενσταση της κυριας?
Δεν εχω εγω το προβλημα αλλα μια κυρια που συνανταω οταν βγαζω το σκυλο μου βολτα κ εχει αυτο το προβλημα κ τις ειπα οτι θα ρωτησω κ θα της πω τι Οριζει ο Νομος!! Εγω τον εβγαζα κ επαιζε δεν ειχα ποτε προβλημα τωρα δεν τον πολυ αφηνω για αλλους λογους !!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ΕΙναι λαθος και θα σου πω το γιατι. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι το σκυλι δεν θα κατουρησει το γκαζον. Αυτο που καιει το γκαζον ειναι το κατουρο και οχι το σκατο. Επισης μπορει και με το τρεξιμο του να χαλσει το γκαζον η ξαφνικα να αρχισει να σκαβει. Ειναι ασεβεια προς τους υπολοιπους ενοικους.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
ΕΙναι λαθος και θα σου πω το γιατι. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρη οτι το σκυλι δεν θα κατουρησει το γκαζον. Αυτο που καιει το γκαζον ειναι το κατουρο και οχι το σκατο. Επισης μπορει και με το τρεξιμο του να χαλσει το γκαζον η ξαφνικα να αρχισει να σκαβει. Ειναι ασεβεια προς τους υπολοιπους ενοικους.

Συμφωνω οτι μπορει να ειναι ετσι !! Αλλα θελω να ξερω τι οριζει ο νομος ειπαμε και οχι τι ειναι πρεπον κ τι οχι !! Γιατι μπορει το σκυλι να μην κανει τπτ απο ολα αυτα που αναφερουμε κ απλα καποιος να καλεσει αστυνομια η δεν ξερω κ εγω τι! Δεν πρεπει να ξερουμε τι οριζει ο νομος για τετοιες περιπτωσεις που μπορει η καταγγελια να ειναι ΠΑΡΑΛΟΓΗ ! ??

Φιλικα παντα!!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν εχω εγω το προβλημα αλλα μια κυρια που συνανταω οταν βγαζω το σκυλο μου βολτα κ εχει αυτο το προβλημα κ τις ειπα οτι θα ρωτησω κ θα της πω τι Οριζει ο Νομος!! Εγω τον εβγαζα κ επαιζε δεν ειχα ποτε προβλημα τωρα δεν τον πολυ αφηνω για αλλους λογους !!
μα γι'αυτο σε ρωτω σε τι ενισταται η κυρια, καταλαβαινοντας οτι εκεινη εχει το προβλημα....
Να σου πω κατι? εγω δεν θα ρωτουσα τον νομο...απλα δεν θα αφηνα το σκυλο μου να παιζει σε κοινοχρηστο χωρο με ενα σωστο ιδιοκτητες και ενοικους για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....σκυλος ειναι καπου θα κανει τσισα....κι αυτα ειναι που καινε το γκαζον.....
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
μα γι'αυτο σε ρωτω σε τι ενισταται η κυρια, καταλαβαινοντας οτι εκεινη εχει το προβλημα....
Να σου πω κατι? εγω δεν θα ρωτουσα τον νομο...απλα δεν θα αφηνα το σκυλο μου να παιζει σε κοινοχρηστο χωρο με ενα σωστο ιδιοκτητες και ενοικους για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....σκυλος ειναι καπου θα κανει τσισα....κι αυτα ειναι που καινε το γκαζον.....

Ενισταται μαλλον οτι θα χαλασει το γκαζον(δεν ξερω λεπτομεριες)! Δεν ξερω αν χαλαει το γκαζον με μια φορα που μπορει να κατουρησει ο σκυλος στην πολυκατοικια, αλλο να ειχαμε κοιπο κ να εβγενε συνεχεια κ να κατουραγε εκει !! Απλα θελει να μπορει να τα αφηνει να τρεχουν να παιζουν !!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ενισταται μαλλον οτι θα χαλασει το γκαζον(δεν ξερω λεπτομεριες)! Δεν ξερω αν χαλαει το γκαζον με μια φορα που μπορει να κατουρησει ο σκυλος στην πολυκατοικια, αλλο να ειχαμε κοιπο κ να εβγενε συνεχεια κ να κατουραγε εκει !! Απλα θελει να μπορει να τα αφηνει να τρεχουν να παιζουν !!
ξαναλεω, για να μη γινομαι κουραστικη....δεν θα εμπλεκα με κυριες και ακαληπτους....
εχεις το υπεροχο σκυλοπαρκακι διπλα σας κι εισαι μια χαρα καλυμενος....
για εμενα εχει δικιο....ασχετα αν εγω προσωπικα ως "σκυλου" δεν θα εδινα σημασια στη θεση της....
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
ξαναλεω, για να μη γινομαι κουραστικη....δεν θα εμπλεκα με κυριες και ακαληπτους....
εχεις το υπεροχο σκυλοπαρκακι διπλα σας κι εισαι μια χαρα καλυμενος....
για εμενα εχει δικιο....ασχετα αν εγω προσωπικα ως "σκυλου" δεν θα εδινα σημασια στη θεση της....

Φυσικα κ εγω δεν εχω καποιο προβλημα αλλα η κυρια που μου ζητησε βοηθεια κ καποιο λογο θα εχει να θελει να τα αφηνει στο γκαζον της! Αν κ αυτη ερχετε στο σκυλοπαρκακι! Για να μην το κουραζουμε αλλο, ΑΝ καποιος βρει το ΟΡΙΖΕΙ ακριβως ο ΝΟΜΟΣ θα ηθελα πολυ να μαθω !!


Υ.Γ : Αυτο το σαββατο θα εισαι η το αλλο ??
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Φυσικα κ εγω δεν εχω καποιο προβλημα αλλα η κυρια που μου ζητησε βοηθεια κ καποιο λογο θα εχει να θελει να τα αφηνει στο γκαζον της! Αν κ αυτη ερχετε στο σκυλοπαρκακι! Για να μην το κουραζουμε αλλο, ΑΝ καποιος βρει το ΟΡΙΖΕΙ ακριβως ο ΝΟΜΟΣ θα ηθελα πολυ να μαθω !!

Υ.Γ : Αυτο το σαββατο θα εισαι η το αλλο ??
αααα ....sorry....νομιζα οτι εσυ ρωτας....
Αυτο! ;)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ενισταται μαλλον οτι θα χαλασει το γκαζον(δεν ξερω λεπτομεριες)! Δεν ξερω αν χαλαει το γκαζον με μια φορα που μπορει να κατουρησει ο σκυλος στην πολυκατοικια, αλλο να ειχαμε κοιπο κ να εβγενε συνεχεια κ να κατουραγε εκει !! Απλα θελει να μπορει να τα αφηνει να τρεχουν να παιζουν !!
Στο σημειο που κατουραει, ναι κανει κυκλο ξερο με μια φορα, εξαρταται βεβαια και απο το ειδος του γκαζον. Αλλα εγω που ειμαι τρελος και παλαβος με τα σκυλια θα νευριαζα πολυ αν καποιος ενοικος απο την πολυκατοικια αμολαγε το σκυλι του στο γκαζον. Το κακο πολλες φορες για την ασχημη αντιδραση ορισμενων απεναντι στα σκυλια ξεκιναει απο τους ιδιοκτητες τους.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Για να μην το κουραζουμε αλλο, ΑΝ καποιος βρει το ΟΡΙΖΕΙ ακριβως ο ΝΟΜΟΣ θα ηθελα πολυ να μαθω !!
Βρε πουλάκι μου, σου απάντησα και στην αρχή.... δεν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος γι' αυτές τις περιπτώσεις. Αν κάποιος διαμαρτυρηθεί ο νόμος ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.
Αν ο κανονισμός λέει μαύρο, ο νόμος θα πει μαύρο..... αν λέει άσπρο, ο νόμος θα πει πάλι άσπρο....
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, αλλά και σε δικαστήριο να καταφύγει κάποιος, το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσει ο δικαστής είναι "τι γράφει ο κανονισμός" και πάνω σ' αυτό θα βγάλει και απόφαση.
Βρείτε τον κανονισμό για να μην παιδεύεσαι....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Βρε πουλάκι μου, σου απάντησα και στην αρχή.... δεν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος γι' αυτές τις περιπτώσεις. Αν κάποιος διαμαρτυρηθεί ο νόμος ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.
Αν ο κανονισμός λέει μαύρο, ο νόμος θα πει μαύρο..... αν λέει άσπρο, ο νόμος θα πει πάλι άσπρο....
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα, αλλά και σε δικαστήριο να καταφύγει κάποιος, το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσει ο δικαστής είναι "τι γράφει ο κανονισμός" και πάνω σ' αυτό θα βγάλει και απόφαση.
Βρείτε τον κανονισμό για να μην παιδεύεσαι....
αν δεν αναφερεται στον κανονισμο Φανια τοτε ισχυει οτι μπορει να κανει καποιος ο,τι θελει? δηλ. εφ'οσον δεν το γραφει, αφηνω το σκυλι ελευθερο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU