Συμπεριφορά Ελληνικού Ποιμενικού


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αποφατικός κατά την πρωτεύουσα στην φιλοσοφία και κυρίως στην θεολογία χρήση, είναι εκείνος ο τρόπος κατανόησης ενός πράγματος στον οποίο παραδεχόμαστε ότι η ουσία πάντα ξεφεύγει της περιγραφής. Δηλαδή προτιμούμε να περι-γράψουμε κάτι, πολλές φορές και με αντίθετα, έχοντας αφετηριακή παραδοχή την ανεπάρκεια της γλώσσας να δώσει την αλήθεια καταφατικά. Πρόκειται για μια άρνηση εξάντλησης της αλήθειας της ουσίας στον τρόπο αντίληψης και περιγραφής αυτής. Τα πέρα από την νόηση αντιληπτά δεδομένα μιας ουσίας, γίνονται πληρέστερα (και ποτέ πλήρως) κατανοητά με τρόπους εμπειρικής μετοχής και εκφράζονται εναργέστερα με τους τρόπους της τέχνης.

Ο καταφατικός τρόπος θέλει να δώσει την αλήθεια των πραγμάτων αναλυτικά και θεωρεί ότι η τα όρια διατύπωσης είναι και όρια της αλήθειας της ουσίας.Κορυφαίο παράδειγμα είναι ατάκα η του πρώιμου Wittgenstein ότι τα όρια της γλώσσας είναι τα όρια του κόσμου. Ο ίδιος πάντως θα εμμείνει στην μεταγενέστερη δουλειά του, σε μια άλλη σκέψη που υπάρχει πάλι στο Tractatus (!): ότι υπάρχει στα πράγματα το μυστικό στοιχείο: Αυτό δεν μπορεί να λέγεται, αλλά να δείχνεται!

Με την πρωτεύουσα σημασία του αποφατικού τρόπου, υποστήριξα ότι ο φίλος ptf πιο πολύ μας είπε τι δεν είναι οι ποιμενικοί, παρά τι είναι.
Αυτό είναι κάθε άλλο παρά αρνητικό για μένα, και χωρίς να του ζητήσω να γίνει καταφατικός (που αυτό θα ήταν το οξύμωρο), του ζήτησα να μας πάει ένα βήμα παραπέρα, και να μοιραστεί εμπειρίες....

Ελπίζω να έγινα και εγώ σαφής, γιατί δεν θέλω να νομίσει ο ptf ότι του την είπα....:D:D:D
 
Last edited:


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Θα ήθελα να σημειώσω ότι για τον ΄ποιμενικό το να τον κοιτάς κατάματα, υποδηλώνει πρόκληση και επιθετική συμπεριφορά. Επίσης, αναφορικά με το "ύπουλος", το βρίσκω μάλλον αστείο, γιατί αναφέρεται σε έναν ανθρώπινο κώδικα συμπεριφοράς, μακριά από τη λογική των σκύλων. Η λογική του σκύλου είναι ότι "σε ανέχτηκα, αλλά όχι και τόσο κοντά". Είναι γνωστό ότι η ράτσα χαρακτηρίζεται από βίαια, απότομα ξεσπάσματα. Πόσο μάλλον όταν είναι δεμένος και κατά συνέπεια πιό νευρικός. Όσο για το "κλιμακωτά" το οποίο ανέφερες, πως να κλιμακώσει μία απώθηση το ζώο όταν εσύ βρέθηκες τόσο κοντά του; Υπολόγισε να έρθεις τόσο κοντά που να μπορέσει να στην ρίξει. Προφανώς είναι έξυπνος. Πάντως, ο φίλος σου δεν είναι σωστό να κάνει τέτοια πειράματα εφόσον δεν είναι σε θέση να ελένξει το ζώο.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα είπα εξ αρχής οτί δεν τον κοίταξα κατάματα, και γενικώς πλησίασα......υποτακτικά...
Το πόσο δεμένος ή λυτός ήταν στην καθημερινότητά του, δεν μπορούσα επακριβώς να το ξέρω...
Όσο αφορά το κλιμακωτά...πιστάυω οτί μπορούσε (ή θα έπρεπε να γρυλίσει, γαυγίσει, τσιτώσει ουρά...κάποιο είδος έντασης τέλος πάντων...)
Ξαναλέω ότι η μαλακία ήταν μισή δική μου...αλλά καταλήγουμε στο ότι τα τσοπανόσκυλα όταν είναι δεμένα δεν πλησιάζονται (ή δεν πρέπει να πλησιάζονται), ούτε με την παρουσία ιδιοκτήτη?
Δεν ζει στη μέση του πουθενά να μην βλέπει άνθρωπο.....1km από την Πρέβεζα είναι, σε αυλή σπιτιού που κατοικεί μόνιμα η οικογένεια....
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Νομίζω ότι εξαρτάται από το κάθε ζώο. Πάντως, μία συντηρητική πρακτική είναι να αποφεύγεις έναν δεμένο σκύλο φύλαξης.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ορμώμενος από παρατήρηση του John K σε άλλο thread περι συμπεριφοράς "μελετημένης αδιαφορίας" στους ελληνικούς ποιμενικούς....καθώς και μετά από πρόσφατη εμπειρία μου:

Πήγα σε Αγροικία φίλου, που είχε δεμένο το αρσενικό τσοπανόσκυλό του.
Ήμουν μαζί με το αφεντικό, και πλησιάσα αργά, χαμηλά, με το χέρι σιγά σιγά από κάτω, χωρίς φόβο, και χωρίς να το κοιτάω κατάματα, για να με μυρίσει.
Το σκυλί φαινόταν ήρεμο και αδιάφορ...με μύρισε λίγο, και ξαφνικά, δίνει μια εκτίναξη, κόβει τον κρίκο της αλυσίδας και μου ορμάει...
Η επίθεση δεν ήταν για δάγκωμα, αν ήθελε με είχε πιάσει άμεσα. Όρμηξε και άρχισε μανιασμένο γρυλιζογαύγισμα...βέβαια στο δευτερόλεπτο τον είχε πιάσει και το "αφεντικό" από τον σβέρκο.
Μου είπε δε ότι έτσι είναι...."ύπουλος"

Ερώτηση:
Υπάρχει τελικά συγκεκριμένη συμπεριφορά "σε αφήνω να νιώσεις άνετα και μετά σε σκίζω"?
Και εντάξει, αυτό ήταν σκυλί ανώμαλα κοινωνικοποιημένο προφανώς....
Αλλά τι εννοούμε "μελετημένη αδιαφορία"?
Δεν υποτίθεται ότι ούτως η άλλως πρέπει να προειδοποιεί και να αποτρέπει να πλησιάσεις?
Δεν πρέπει να είναι κλιμακωτή η υπεράσπιση του εδάφους του?
Sea-mol, αν βέβαια έχεις όρεξη να ασχοληθείς με ένα τόσο παλιό θέμα, τελικά μετά από 7 χρόνια έχεις καταφερει να δώσεις απαντήσεις στα ερωτήματα που θετεις?
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Είχα από τότε καλυφθεί αρκετά από τις απαντήσεις του Johnk :)
Απο την απαντηση σου συμπεραίνω πως οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν αυτά τα χρόνια συμφωνούν με τις τότε εξηγήσεις - εκτιμήσεις.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εχω συναντησει αυτη την συμπεριφορα σε καυκασιο.
Και σε αυτη την περιπτωση ηταν δεμενος, οποτε μαλλον θα παιζει καποιο ρολο.
Ουτε γαυγισματα, χαλαρη ουρα, καθολου τσιτες, τιποτα.
Απλα σε κοιτουσε και καθιστος μαλιστα, σε σταση Σφιγγας βεβαια αρα ετοιμος...
Η απολυτη ηρεμια οσο πλησιαζες, μεχρι να εισαι σε σημειο που να του επιτρεπει η αλυσιδα να σε φτασει...
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εχω συναντησει αυτη την συμπεριφορα σε καυκασιο.
Και σε αυτη την περιπτωση ηταν δεμενος, οποτε μαλλον θα παιζει καποιο ρολο.
Ουτε γαυγισματα, χαλαρη ουρα, καθολου τσιτες, τιποτα.
Απλα σε κοιτουσε και καθιστος μαλιστα, σε σταση Σφιγγας βεβαια αρα ετοιμος...
Η απολυτη ηρεμια οσο πλησιαζες, μεχρι να εισαι σε σημειο που να του επιτρεπει η αλυσιδα να σε φτασει...
Αυτή συμπεριφορά μου κέντρισε και εμένα το ενδιαφέρον στο περιστατικό που είχε περιγράφει τότε.
Έτσι όπως το επεξεργάζομαι μου φαινεται ότι διατηρεί τον "ποιμενικό" τρόπο αντίδρασης με συναίσθηση του περιορισμού.
Η απορία μου είναι εάν μπαίνοντας στον χώρο δράσης του εάν θα διατηρήσει την σειρά πρώτα εκφοβισμός και μετά επίθεση η κατευθείαν επίθεση.
Ίσως ο φιλτατος @sea-mol τωρα, μετά τον γάμο, να είναι πρόθυμος να μου λύσει την απορία.:D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Παντως η συμπεριφορα αυτη πιστευω δεν ειναι μονο ποιμενικου σκυλου.
Ο Ντιεγκο 2 φορες που ειχε ακριβως αυτη τη συμπεριφορα ηταν δεμενος και χωρις καμια προειδοποιηση, με μια "επιφανειακη" χαλαροτητα στον ανθρωπο που τον χαιδευε αντεδρασε με τον ιδιο τροπο.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Απο την απαντηση σου συμπεραίνω πως οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν αυτά τα χρόνια συμφωνούν με τις τότε εξηγήσεις - εκτιμήσεις.
Ναι

Ίσως ο φιλτατος @sea-mol τωρα, μετά τον γάμο, να είναι πρόθυμος να μου λύσει την απορία.:D
@joks τρίβεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη όπως λέει και μια παλιά Κινέζικη παροιμία :D

Η γνώμη μου λοιπόν μετά από χρόνια τριβής με γαμόσκυλα ποιμενικού τύπου, είναι ότι η συμπεριφορά αυτή είναι ανασφαλής, και δείχνει ένα σκυλί που προσπαθεί να το "περάσει στο ντούκου" και όταν τα πράγματα φτάνουν χωρικά στο παραπέντε του δίνει και καταλαβαίνει.
Ένα σκυλί με ισχυρότερη αυτοπεποίθηση θα αρχίσει το show-off και τα γρυλίσματα νωρίτερα, ακόμα κι αν ξέρει οτι είναι περιορισμένο με την αλυσίδα (θα προσπαθήσει να την φάει πχ).
Όσοι θιχτούν, να πω ότι δεν βάζω αρνητικό πρόσημο στην ανασφάλεια.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ναι


@joks τρίβεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη όπως λέει και μια παλιά Κινέζικη παροιμία :D

Η γνώμη μου λοιπόν μετά από χρόνια τριβής με γαμόσκυλα ποιμενικού τύπου, είναι ότι η συμπεριφορά αυτή είναι ανασφαλής, και δείχνει ένα σκυλί που προσπαθεί να το "περάσει στο ντούκου" και όταν τα πράγματα φτάνουν χωρικά στο παραπέντε του δίνει και καταλαβαίνει.
Ένα σκυλί με ισχυρότερη αυτοπεποίθηση θα αρχίσει το show-off και τα γρυλίσματα νωρίτερα, ακόμα κι αν ξέρει οτι είναι περιορισμένο με την αλυσίδα (θα προσπαθήσει να την φάει πχ).
Όσοι θιχτούν, να πω ότι δεν βάζω αρνητικό πρόσημο στην ανασφάλεια.
Χωρίς να αμφισβητώ την γνώμη σου, εγώ θα το εξηγούσα ακριβώς ανάποδα.
Ότι το σόου δείχνει ανασφάλεια γιατί δεν ξέρει πως να διαχειριστεί την εισβολή του ξένου, ενώ η ηρεμία μοιάζει με στήσιμο παγίδας γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να σε " συνοδεψει" έξω από τον χώρο ευθύνης του.
Εγώ όμως ΔΕΝ έχω ζήσει τα ποιμενικα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Παντως η συμπεριφορα αυτη πιστευω δεν ειναι μονο ποιμενικου σκυλου.
Ο Ντιεγκο 2 φορες που ειχε ακριβως αυτη τη συμπεριφορα ηταν δεμενος και χωρις καμια προειδοποιηση, με μια "επιφανειακη" χαλαροτητα στον ανθρωπο που τον χαιδευε αντεδρασε με τον ιδιο τροπο.
Μιλάς για χαιδεμα, πιστεύεις ότι φτάσατε μέχρι εκεί λόγω της καλοπροαίρετης φύσης των ντογκο (κοινώς τον ανέχτηκε παραπάνω) η έκανε εκείνος (ο άνθρωπος) κάποιο λάθος στη πορεια και αντέδρασε παραπάνω ο Ντιέγκο επειδή ήταν δεμενος?
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ένα σκυλί με ισχυρότερη αυτοπεποίθηση θα αρχίσει το show-off και τα γρυλίσματα νωρίτερα, ακόμα κι αν ξέρει οτι είναι περιορισμένο με την αλυσίδα (θα προσπαθήσει να την φάει πχ).
Όσοι θιχτούν, να πω ότι δεν βάζω αρνητικό πρόσημο στην ανασφάλεια.
...γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί ...
Το ίδιο πράγμα δηλαδή.
Η αυτοπεποίθηση φτάνει ως την υπερτιμημένη ηλιθιότητα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
η ηρεμία μοιάζει με στήσιμο παγίδας γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να σε " συνοδεψει" έξω από τον χώρο ευθύνης του.
Δεν λειτουργούν έτσι τα ποιμενικά, γιατί ποτέ ο σκοπός τους δεν είναι η σύλληψη. Δεν βλέπουν τον αντίπαλο σαν θήραμα, αλλά σαν τον εφοριακό που μπαίνει στο μαγαζί στη Μύκονο τον 15Αύγουστο....Δεν θέλουν να τον εγκλωβίσουν μέσα, αλλά να τον διώξουν καροτσάκι με κλωτσομπουνίδια

Μπορεί να έχει και θετικό; Με μπέρδεψες! :)
Φυσικά και μπορεί, η ανασφάλεια είναι η αρχή της φύλαξης για αυτού του είδους τα σκυλιά. Απλά δεν μπορεί να είναι και το τέλος.

Το ίδιο πράγμα δηλαδή.
Η αυτοπεποίθηση φτάνει ως την υπερτιμημένη ηλιθιότητα.
Αυτό...
Στο βουνό το ξεψαρωμένο τσοπανόσκυλο που θα πάει να κάνει τον "λυκοπνίχτη" είναι το νεκρό τσοπανόσκυλο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν βλέπουν τον αντίπαλο σαν θήραμα, αλλά σαν τον εφοριακό που μπαίνει στο μαγαζί στη Μύκονο τον 15Αύγουστο....Δεν θέλουν να τον εγκλωβίσουν μέσα, αλλά να τον διώξουν καροτσάκι με κλωτσομπουνίδια
Γαμάτη περιγραφή καθηκόντων φύλαξης! Και απόλυτα κατανοητή σε όλους! :LOL:
 


Christina02

Member
4 Δεκεμβρίου 2015
17
15
Καλησπέρα σας,
Αντιμετωπίζουμε μια επιθετική συμπεριφορά Ε.Π. εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα.
Συγκεκριμένα ο σκύλος που είναι 2,5 χρονών πλέον επιβάλλεται στη θεία μου στο σπίτι της οποίας ζει, τόσο στον αύλιο χώρο όσο και μέσα.
Το σκυλί ήρθε στην κατοχή του πατέρα μου τυχαία όταν το βρήκε στα χωράφια να περιπλανάται μόνο του. Του έδωσε νερό και τροφη και όταν ήταν η ώρα να φύγει τον κυνηγούσε για περίπου δύο χιλιόμετρα πίσω απο το αμάξι και έτσι τον μαζέψε. Την εποχή εκείνη καταλάβαμε οτι το σκυλί κάποιος το παράτησε και μάλλον του είχε ασκήσει βία μιας και όταν σηκωνε κάποιος το χέρι (για να πετάξει ένα μπαλάκι για παράδειγμα) εκείνο ανασκουμπωνόταν και γρύλιζε. Με τον καιρό άρχισε να νιώθει εμπιστοσύνη και ηρέμησε.
Σαν αφεντικό έβλεπε πάντα τον πατέρα μου και μόνο σε αυτόν υπακούσε - όσο υπακούσε- σε εντολές. Σε εκπαιδευτή -λόγω οτι ο μπαμπας μου είναι ξερόλας- δεν τον πήγε ποτέ.
Τα πράγματα όμως απο πέρσυ έχουν αλλάξει πολύ.
Το πρώτο κρούσμα επιθετικότητας και κυριαρχίας ήταν προς τον δικό μου σκύλο ένα χρόνο πρίν (golden retriever αρσενικο κι αυτό) όταν τα φέραμε σε επαφή. Τα σκυλιά χωρίστηκαν αμέσως, και ευτυχώς δεν θρηνήσαμε θύματα, ο δικός μου εντός του σπιτιού του πατέρα μου στο μπαλκονι και την αυλή. Ο Ε.Π. παραφυλούσε όμως καθ όλη τηνδιαρκεια της επίσκεψης μας στο χώρο για το πότε θα ανοίξει η πόρτα να μπουκάρει. Σε αυτό το περιστατικό δεν έδωσα ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος απο την οικογένεια κάποια ιδιαίτερη σημασία μιας και ήταν στο χώρο του ένα δεύτερο ξένο αρσενικό σκυλί και το θεωρήσαμε ένα τυπικό σκυλοκαβγά. Παρόλα αυτα κατα την διάρκεια της επίσκεψης αυτής ο Ε.Π. προσπαθούσε να επιβληθεί και σε εμένα με τον σύντροφό μου, σηκωνόταν στα δύο πόδια και προσπαθούσε να μας βάλει απο κάτω. Πράγμα που δεν επιτρέψαμε να γίνει. Και εκεί σταματάει κάθε προσπάθεια κυριαρχίας σε εμένα και τον σύντροφό μου.

Το δεύτερο κρούσμα επιθετικής συμπεριφοράς ήταν προς τον γαμπρό του πατέρα μου, ο σκύλος ήταν χαλαρός και light μέχρι που πήγε να καθήσει στην θέση που συνιθίζει να κάθεται ο πατέρας μου, τότε του γρύλισε και του όρμηξε. Ήταν τυχερός γιατί τον μάζεψε ο πατέρας μου.

Η συμπεριφορά της θείας μου, με την οποία μένει το σκυλί, θα την χαρακτήριζα τελείως υποτακτική και στοργική, του φερόταν λες και ήταν παιδί της. Τον χαιδευε όταν ήθελε εκείνος του έκανε όλα τα χατίρια στο θέμα φαγητού - δεν τρώει την ξηρά τροφή του μαγείρευε- τον άφηνε να πηγαίνει όπου θέλει όποτε θέλει. Την πρώτη φορά που την γρύλισε ήταν κατα τη διάρκεια που τον χάιδευε, αλλά δεν το θεωρήσαμε επίθεση μιας και διαγνώστηκε με ισχυαλγία οπότε θεωρήσαμε πως πονούσε.

Τον τελευταίο καιρό η συμπεριφορά του ήταν αλλοπρόσαλη, καθώς της απαγόρευε την έξοδο απο το σπίτι. Ξεκίνησε μπαίνοντας μπροστά απο την αυλόπορτα και στεκόταν "αμίληκτος". Η θεία μου τον σκουνταγε λίγο και μετά εφευγε. Όμως αυτό δεν λειτούργησε για πολλές μέρες. Έτσι εξαναγκάστηκε να σκαρφαλώνει τα κάγκελα για να βγει απο το σπίτι της, και αυτός την παρατηρούσε απο μακριά.

Πρίν μία εβδομάδα όταν ξεκίνησε να ετοιμάζεται για να φύγει - και τηρώντας την καθημερινή της ρουτίνα- της γρύλισε όταν εκείνη πήγε να πάρει την τσάντα της. Εκείνη οπισθοχώρησε στην κυριολεξία. Και αφού ηρέμησε ο σκύλος έφυγε.

Στο σημείο αυτό να προσθέσω πως όταν γυρίζει στο σπίτι ο σκύλος είναι όλο χαρά κουνάει την ουρά του παιζούν κτλ. Όλα γίνονται όταν πάει να φύγει απο το σπίτι η θεία μου και μόνο η θεία μου, στον πατέρα μου ποτέ δεν έχει κάνει τέτοιο σκηνικό -το μόνο που του έχει κάνει είναι να μπαίνει στο αμάξι ζητώντας ουσιαστικά να τον πάρει μαζί του- .

Χθες πάλι πρωί πριν πάει στη δουλειά της γρύλισε για να μην βγει λογικά ούτε καν στην αυλή και εκείνη φοβούμενη έτρεξε προς τα μέσα. Ύστερα τον μάζεψε ο πατέρας μου και τον μάλωσε τον έδεσε και λίγο δίπλα απο το σπίτι του. Το βράδυ τον κοίμησαν μέσα στο σπίτι γιατί είχε λέει ζέστη και να έχει το aircondition.... Σήμερα λοιπόν το πρωί, όταν άνοιξε την πόρτα του υπνοδωματίου της για να βγεί, ο σκύλος έτρεξε γρυλίζοντας και επιδικνύωντας και δόντια αυτή τη φορά προς το μέρος της. Εκείνη πρόλαβε να κλείσει την πόρτα και ο πατέρας μου για άλλη μία φορά τον κράτησε αυτή τη φορά με το ζορί. Τον επίπληξε και τον έβαλε να καθήσει δίπλα απο τον καναπέ, Η θεία μου βγήκε απο το υπνοδωμάτιο και δεν της έδειξε κανένα ενδιαφέρον. Πλήρης αδιαφορία. Κάποια στιγμή του απευθυναν τον λόγο να έρθει κοντά τους αλλά εκείνος συνέχισε να αδιαφορεί πλήρως.

Η θεία μου πλέον φοβάται να ξαπάει σπίτι. Και συζητωντας με εκπαιδευτές της πρότειναν να προχωρήσουν σε ευθανασία. Ο πατέρας μου είναι του θανατά και στενοχωριέται.
Θα ήθελα την άποψή σας. Πιστεύετε δεν υπάρχει καμία ελπίδα να διορθωθεί η συμπεριφορά του; Πώς με μία τηλεφωνική επικοινωνία χωρίς να δουν τον σκύλο απο κοντά συμπεραναν την ευθανασία σαν λύση;

Το απόγευμα θα τον πάει ο μπαμπάς μου σε εκπαιδευτή για μία δεύτερη άποψη. Η αλήθεια είναι πως δε θα βάλουμε την ζωή του σκύλου πάνω απο την ανθρώπινη, αλλά σκεφτόμασταν μήπως θα μπορούσαμε να τον αφήσουμε σε άλλο περιβάλλον -πχ σε κάποιο τσοπανη- αλλά ο φόβος μας είναι μην συνεχίσει και είναι επιθετικός και εν καταλήξει με καμια σφαίρα αντί να φύγει ήρεμος με την ευθανασία. Οι πιθανότητες όμως να παραμείνει στο σπίτι πλέον είναι μηδαμινές.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κανένας δεν μπορεί να αξιολογήσει την συμπεριφορά του σκυλού εξ αποστάσεως.
Κατά την γνώμη μου, χρειάζεται ο εκπαιδευτής να τον δει, να τον αξιολογήσει και κυρίως να τον "διαβάσει" στον χώρο του.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Christina02

Member
4 Δεκεμβρίου 2015
17
15
Κανένας δεν μπορεί να αξιολογήσει την συμπεριφορά του σκυλού εξ αποστάσεως.
Κατά την γνώμη μου, χρειάζεται ο εκπαιδευτής να τον δει, να τον αξιολογήσει και κυρίως να τον "διαβάσει" στον χώρο του.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και εγώ ήμουν υπερ αυτού εξ αρχής,
Το σκυλί επισκέφθηκε τον εκπαιδευτή, ο οποίος είπε οτι είναι Καυκάσου και όχι Ε.Π. όπως έλεγε ο κτηνιατρος,
Μας εξήγησε πως ο σκύλος δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, το μόνο λάθος ήταν η προβληματική συμπεριφορά της θείας μου προς εκείνο, κάνοντας του όλα τα χατίρια τον άφησε να ανέβει στην ιεραρχία, και ουσιαστικά ο σκύλος την ήθελε υποταγμένη και να κάνει ό,τι θέλει εκείνο.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν καταφύγαμε τόσο απερίσκεπτα στην εύκολη λύση της ευθανασίας και χειστιστήκαμε το θέμα έστω και την ύστατη στιγμή με ψυχραιμία και αγάπη προς τον σκύλο.
Η συμβουλή του εκπαιδευτή ήταν, για ένα μικρό χρονικό διάστημα να μείνει στις εγκαταστάσεις του εκπαιδευτηρίου, και θα ακολουθήσει εκπαίδευση τόσο ο σκύλος όσο και η θεία μου, η οποία βέβαια έχει τρομοκρατηθεί και μένει μόνο να την πείσουμε να ακολουθήσει πιστά τις συμβουλές του.
Οπότε για άλλη μία φορά επιβεβαιώνεται οτι οι σκύλοι δεν είναι κακοί ούτε απείθαρχοι, αλλά πέφτουν σε άτομα που δεν ξέρουν πώς να τα χειριστούν σωστά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3