Συμπεριφορά στη βόλτα


foisamoi

Member
6 Σεπτεμβρίου 2022
6
1
41
Γεια σας, εχω ένα αρσενικό miniature schnauzer black & silver. Ο Freddie ειναι 11 μηνών - 8 κιλά. Βγαίνει βόλτα 2 φορές την ημέρα απο μισή ώρα και πάνω κάθε φορά και πάμε στο πάρκο 5 με 6 φορές την εβδομάδα. Το βράδυ κοιμάται στο crate, όταν είμαστε στο σπίτι περιπλανιέται ελεύθερος χωρίς να κάνει ζημιες και δεν κάνει γενικώς τρέλες, όταν λείπουμε τον βάζουμε στο crate το οποίο συμβαίνει μόνο καθημερινές στο διάστημα 11 το πρωί με 4 το μεσημέρι. Το πρόβλημα που έχω ή νομίζω ότι έχω είναι στη βόλτα. Συνεχώς μυρίζει, νοιώθω να έχει μία ένταση, πηγαίνει αριστερά δεξιά, με τραβάει όσο μπορεί ένα 8κιλο σκυλί γιατί τον μαλώνω και δεν τον αφήνω, μυρίζει και κατουράει κάθε κολώνα, κλαδί, δέντρο και τοίχο που περνάμε και γενικώς είναι υπερκινητικός, η ένταση είναι ίδια απο την αρχή μέχρι το τέλος ακόμα και αν έχουμε πάει στο πάρκο 1 ώρα με μισή ώρα περπάτημα. Να επισημάνω ότι έχει κάνει τη βασική εκπαίδευση με ατομικά και ομαδικά μαθήματα. Αν μπορεί κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα (που δεν έχω καθόλου) να με βοηθήσει στο πρόβλημα που έχω ή νομίζω πως έχω.

Ευχαριστώ πολύ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Γεια σας, εχω ένα αρσενικό miniature schnauzer black & silver. Ο Freddie ειναι 11 μηνών - 8 κιλά. Βγαίνει βόλτα 2 φορές την ημέρα απο μισή ώρα και πάνω κάθε φορά και πάμε στο πάρκο 5 με 6 φορές την εβδομάδα. Το βράδυ κοιμάται στο crate, όταν είμαστε στο σπίτι περιπλανιέται ελεύθερος χωρίς να κάνει ζημιες και δεν κάνει γενικώς τρέλες, όταν λείπουμε τον βάζουμε στο crate το οποίο συμβαίνει μόνο καθημερινές στο διάστημα 11 το πρωί με 4 το μεσημέρι. Το πρόβλημα που έχω ή νομίζω ότι έχω είναι στη βόλτα. Συνεχώς μυρίζει, νοιώθω να έχει μία ένταση, πηγαίνει αριστερά δεξιά, με τραβάει όσο μπορεί ένα 8κιλο σκυλί γιατί τον μαλώνω και δεν τον αφήνω, μυρίζει και κατουράει κάθε κολώνα, κλαδί, δέντρο και τοίχο που περνάμε και γενικώς είναι υπερκινητικός, η ένταση είναι ίδια απο την αρχή μέχρι το τέλος ακόμα και αν έχουμε πάει στο πάρκο 1 ώρα με μισή ώρα περπάτημα. Να επισημάνω ότι έχει κάνει τη βασική εκπαίδευση με ατομικά και ομαδικά μαθήματα. Αν μπορεί κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα (που δεν έχω καθόλου) να με βοηθήσει στο πρόβλημα που έχω ή νομίζω πως έχω.

Ευχαριστώ πολύ
Εγω δεν βλεπω κανενα προβλημα σε αυτα που λες. Σκυλι ειναι και χαιρεται που παει βολτα. Και οι ωρες που ειναι στο crate ειναι αρκετες.
 
  • Like
Reactions: foisamoi


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
131
123
33
Είναι φυσιολογικη η συμπεριφορά του. Είναι μωρό και εξερευνά τον κόσμο. Κάθε φορά μυρίζει πράγματα που μπορεί να μην έχει ξαναμυρισει. Έχει παντού ερεθίσματα για αυτόν. Να τον χαίρεστε!
 
  • Like
Reactions: foisamoi


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
396
252
45
καλησπέρα σας!ετσι κάνουν τα αρσενικά.μαρκάρουν.επισησ κατουράνε πολλές φσρες μέχρι να αδειάσει η κυστη τουσ. επισησ θα σας πρότεινα να το βγάλετε άλλη μια μικρη´ βόλτα το βράδυ και ένα τέταρτο θα είναι αρκετό.να τον χαίρεστε.
 
  • Like
Reactions: foisamoi


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εδω μαρκαρει η δικια μου που ειναι σχεδον 3 ετων και στειρωμενη!! Ειναι αλλωστε ενας τροπος επικοινωνιας μεταξυ τους.
 
  • Like
Reactions: foisamoi


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3